CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Pari2

Proses Pemulihan Selepas C-sect

bersalin mana smiley..kalau ada org jaga takpe la...aku dulu dh la c-sect..duk ward sndiri ...
LiliSam Post at 21-3-2011 10:09

bersalin kat sepita kuala krai kelantan..sepita kerajaan..

aku skrg ape yg aku rasa mcm x selesa tang jait tu je..mcm bila kita batuk...kan...rasa x  ...
LiliSam Post at 22-3-2011 18:01

rasa senak + tegang betul tak? sbb ms sy kna ceaser dulu pon, sy tgh batuk time tu..sakit la jgk tiap kali batuk..smp nurse bg makan ubat yg kaler dia cecair putih tu...x sedap namun tpksa ditelan jg utk elak batuk bpnjgn..

korang yg lps bersalin nih ada rasa perit tak kat perut yg membuncit dulu tuh...sekitar pusat lg ....me czer tp luka jahitan ok jer...cuma perit jer kalu ditegangkan bhgn kulit perut sekitar pusat tuh...

mcm mana nak bagi perut hilang geleber ek? x sanggup nak tgk..
nak pakai bengkung mcm sakit plak...

lg satu bila agaknya org yg c-zer boleh start exercise? dah x sabar nak turunkan berat
berlebihan nie... sbb baju dah x muat huhuhu....especially part perut and peha yg over nie!!

Post Last Edit by nyampuk at 14-4-2011 13:15
aku anak sulung czer. tapi sebenarnya sama je, czer ke normal ke, kitadigalakkan berjalan, tapi jgnla sampai berjalan2 merata shoppingcomplex bagai masa dalam pantang. berjalan tu untuk keluarkan darahbeku dalam perut dan exercise otot perut. lepas banyak berjalan,contohnya dalam rumah, dari dapur ke bilik dsb, banyakkan jugakberbaring, sebab nak bagi rahim kembali duduk di tempat asal. rahimkita kan baru lepas keluarkan baby, mestilah bekas dia bengkak danbelum baik. jgnla siksa diri, time pantang rehatlah cukup2.

makan pulak, dalam masa dua bulan ni aje berpantang makan, dah seumurhidup kita makan macam-macam, bagilah badan tu rehat dan makan apa ygberkhasiat dan perlu aja. aku breastfeed, tapi aku tak belasah semuajenis makanan. aku banyak minum air akar kayu dan air rebusan kurmamerah (utk tambah susu).

aku baik dari czer dalam masa seminggu je dan badan pun turun 15 kilo setiap kali berpantang 44 hari (dah 3 kali pantang)
aku pakai je bengkung masa lepas bersalin czer tapi tak pakai ketatsangat (start day 7), berurut pun lepas day 7 dan bertungku lepas 4hari bersalin.
anak takde sorang pun masuk ward sebab jaundice even aku makan herba NR
aku pun simpan stok EBM setiap kali dalam pantang dan stok EBM banyaksebab makan sawi, horlicks, minum air panas, makan pegaga dan air akarkayu NR.

jagalah badan kita sendiri. tak payahla ikut mat saleh, sebab derang minum wine boleh panaskan badan.
MelahJanda Post at 24-5-2010 11:05

kalo ada butang like...lama dah press
setuju sgt tuk perenggan 1...kita mesti yakin + usaha + tawakal coz itu salah satu yg akan membantu enzim dlm badan kita tuk cepat pulih dan melembutkan otot² area perut yg luka coz bila kita TERLALU TAKUT utk bergerak boleh menyebabkan ketegangan di otot² area perut tuh...insyallah...Allah tidak akan menguji diluar kemampuan kita

perenggan 2 saya pon setuju sgt...apalah salahnya kita berpantang xlama cuma 2 bln jer...lepas tu kita dah boleh menjamah makanan sedikit² tuk makanan yg diluar waktu berpantang, kalo difikirkan balik tempoh berpantang tuh tidak ler selama tempoh kita xberpantang kan...yg penting SABAR...tu cuma dugaan NAFSU tekak jer...yg penting kita cepat sihat...yg selesa pon diri kita jg, badan nak guna sampai akhir hayatkan

perenggan 3 turun berat badan memang senang² jer pd saya...insyallah coz kita melalui tempoh MAKAN BERPANTANG...jd senang jer nak diet...kalo compare ngan waktu kita xberpantang...nak diet pon susahkan...
sama juga pemakaian bengkung... czer sekalipon...boleh sebenarnya...lg MENSELESAKAN luka czer tuh sebenarnya...coz ada menda yg menampung di luka czer tuh lg nak selesa guna bengkung lilit cam zaman dulu bukan yg anyam² cam kebanyakan skg insyallah...kita pakai bengkung ikut keselesaan perut...jgn paksa...week by week... bila dah sebulan...leh tarik nafas dalam sikit tuk ketatkan bengkung...insyallah... selamat

utk breastfeeding...czer / normal itu bukan alasan tuk mengatakan susah tul nak bergerak/etc tuk bagi BF kat anak...sebenarnya... dgn BF lg cepat membaikkan rahim kita... di tambah dgn khasiat susu ibu yg memang bagus sgt...
ditambahkan lg dgn penjagaan makanan yg bagus semasa pantang (dulu sekali beli limau sunkist siap 20 biji yg manis)...memang membantu proses pemulihan czer yg penting kita yakin + usaha + tawakal...Allah tetap akan membantu kita apatah lg dlm keadaan kita yg susahkan...

cuma kalo kita rasa nak terbersin...terbatuk...nak berdehem ker... nak bangun dr tempat rendah ke tinggi ...dr duduk berdiri...tuk mengurangkan rasa ngeri takut jahitan itulah..inilah...dgn yakin...anda ampung luka czer anda ngan tangan...kan beralas kain / baju xde masalah pon...then lepas mandi pastikan aja...luka czer di tekap kering kalo takut nak lap/tekap sikit²...leh kipaskan kejap luka czer tuh lepas mandi...selebihnya kita berserah pd Allah...insyallah semua selamat

next week...22hb saya akan c sect bt kali ke 3...
bermula jam 730 pg..malam tuh dh kena admitted...
doakan ler yer kwn2 utk saya agar saya n bb selamat & segalanya d permudahkan..

Follow Us
next week...22hb saya akan c sect bt kali ke 3...
bermula jam 730 pg..malam tuh dh kena admitted... ...
ms_butterfly Post at 14-4-2011 13:44

berdebarkan... walaupun dah tau harinya....
mcm saya ni, lagila tertanya2... ntah bila nak datang tanda2 bersalin ni.. pastu tertanya2 lagi, boleh ker nak try bersalin normal kali ni... macam2 dalam kepala otak skrg ni...

apapun, semoga kita sama2 selamat dan dipermudahkan semuanya nanti... insyaallah, kita berpantang sama2 lagi la yer tahun ni...

Reply 126# ms_butterfly
memang mendebarkan kan??sy yg bongsu pun mcam 2
nak2 pulak kita x sakit apa2....penantian 2 menyakitkan..
InsyaAllah semuanya selamat.....

berdebarkan... walaupun dah tau harinya....
mcm saya ni, lagila tertanya2... ntah bila nak dat ...
Pari2 Post at 15-4-2011 11:21

yerlah pari berdebar2 neh tau...ehehhee

sy pun 11/5 ni czer utk kali ketiga...mmg mendebarkan walaupun dari awal dah tahu...

sy pun 11/5 ni czer utk kali ketiga...mmg mendebarkan walaupun dari awal dah tahu...
mamahaqimie Post at 5-5-2011 13:41

tak lama lagi tu.. good luck yer.. semoga dipermudahkan semuanya...

insya allah, esok kena masuk wad ni, isk...

insya allah, esok kena masuk wad ni, isk...
mamahaqimie Post at 9-5-2011 20:25

insyaAllah..mintak selamat semuanya..
hrmmm..haku lak naik seriau bila baca korang nak masuk bilik bedah..

nak tanya korang yg pernah c-sect..berapa lama erk korang pantang mknan berbisa ni...mcm aku dah masuk 2 bulan baru berani makan telur...aku jenis penakut skit bab2 luka dalam ni..buatnya bernanah kat dlm tu..sendrik mau ingat
tp kalo tanya dr..semua tadak pantang..huhu...boleh je mkn apa2 pun..ayam, telur, daging tu kan sumber protein..katanya

ais plak korang setat minum bila? dah ler musim panas ni...hrrmmmmm dugaan betul

nak tanya korang yg pernah c-sect..berapa lama erk korang pantang mknan berbisa ni...mcm aku dah mas ...
yazmeen Post at 9-5-2011 22:37

aku ni penakut sikit.. takut luka tu bernanah lak.. so, benda2 gatal aku tak makan sampai lebih 2 bulan la.. telur lagi la aku tak berani nak makan.. makanan lain yg tak gatal aku makan jer lepas abis pantang.. ais lak tak igt sampai bila aku berpantang.. orang kata kena 100 hari.. rasanya aku ikut kot sampai 100 hari baru minum ais..

alhamdul;illah saya dah bersalin c-zer.28 april jam 5.43pm. 3x induce x sakit.so doc tanya dh fed up atau still nk tgu lagi? so keputusan aku, nk operate.sbb dah 2 hri dok hosp.baby 2.89kg.boy..air ketuban sikit tu sbb masuk hosp.tapi jantung bb still ok. sakit juga la c-zer..ngeri time dia cucuk belakang dgn tekan bawah breast tu..sakit betull..

Post Last Edit by azieeta at 7-12-2011 19:15

dah dekat 2bulan dah bersalin c zer ni...tapi pengalaman pertama c zer gak..tapi anak pertama baru 7 bulan dah ngadung balik...n czer gak..pasni doktor suh rehat...
anak pertama parut czer tu seakan timbul atau naik isi...walaupn dah baik...tapi nampak sgt tak cantik..

tapi kali ni saya telah dinasihatkan oleh doktor supaya jangan makan gamat . Kata doktor  isi yang naik tu telah di buang semasa pembedahan...untuk elakkan berlaku lagi jgn makan gamat...katanya mmg luka tu cepat sembuh tapi..nanti jadi tak cantik..seolah olah isi tu naik..mcm gamat juga...kata doktor nak sembuh makan pati haruan dan orange sunkist yang manis sebiji sehari..

So saya amalkan lah perkara ni...mmg..dah dekat 2 bulan rasa cam tak sembuh lagi..lambat rasanya luka ni nak betul2 cantum dan kering tak seperti dulu mkn gamat...3 minggu je rasa dah selesa...Tapi kata hubby...garisan bedah tu xmcm dulu...lebih elok dr dulu..

Tapi sebb tak nak lagi kulit perut tu rupa macam gamat gak...so..terpaksa la..sakit dulu..harap result pasni ok la..

Reply 134# yazmeen

I ikut cakap doc, amalkan pemakanan seimbang, so semua i makan sejak di hospital lagi.. Cake, muffin, buah, telur, etc.. Tawakkal je la.. Makan moderate.. Jangan berlebihan.. Air sejuk tak p enah pantang, lepas bersalin terus minum.. Masa tu i migrain lepas bsalin, nurse kasi minum kat spital air sejuk, katanya ok, i minum ok so iterus minum je dalam pantang..

mcm ai..pun xmkn pe@ tp alhamdlah luke kering
tapi doc ade bg(ekceli beli la kan) 1 ubat sapu
utk prevent isi 2 dr tersembut dr luka 2
so far da 3 1/2 bln pas czer ni
luke 2 still cantik laa berbanding ms ank 1st(czer gak)
tersembul isi tp luke mmg da ok sesgt ni
time yg 2nd ni...bhgn pusat still rs sakit if tekan..

salam...

hari ni hari ke 24 shieda dlm pantang...takat ni alhamdulillah x la rasa sakit2 cuma bila dok aktif sgt luka belah dlm terasa sakit sket..

masa 2 mggu pertama berpantang kat umah mertua...menu mkn sup ikan haruan -dlm semggu gak mkn selain tu ikan bilis ,ikan tenggiri,ikan parang,ikan kerisi n sawi.. bila blk umah mak plak masih menu yg sama tp cmpr gak dgn benda2 lain....takat ni dah makan ayam dah...br je lps mkn kfc td hehehe...cuma x mkn yg pedas2 je sbb tkt effetc pd baby ...telur ada mkn sket2 je...

keja2 umah ada gak wat sket2...mandikan baby... masak yg simple2 tu ada la wat tp dibantu oleh encik suami laa...gosok baju dlm selai dua tu ada la...tp lenlain x buat laa....

emm nak tanya la kalau luka belah dlm tu bermasalah mcm mana nak tau ek?ye la kalau luka kat luar tu kita nampak kan..yg kat dlm kalau apa berlaku mana nak nampak...saja la nak tanya coz klu kat umah mertua dulu ramai dok tegur sbb shieda x gaya mcm org dlm pantang...jalan sama je lajunya dgn org x pantang pastu asyik dok renyah sana renyah sini...