CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 46834|Reply: 164

Proses Pemulihan Selepas C-sect

Kawan2 smua, saya baru lepas bersalin secara csar.. sekarang ni dalam tempoh berpantang.. tapi tak macam orang berpantang.. mak saya pun tak berpengalaman jaga orang berpantang.. lagi2 csar.. jadi saya ni macam2 musykil.. sekarang dah masuk 28 hari, tapi perut stil ada rasa sakit lagi. normal ker tu? sampai bila kita akan rasa sakit ka perut esp tempat operate tu?

lagi satu, mehla kongsi apa yang patut or tak patut buat selepas csar... kalau bole, kongsila pengalaman makanan yang bole or tak bole makan.. and berapa lama lak takleh makan makanan tu? maklumla, lepas abis pantang ni terus raya, macam takleh tahan diri dari makan ayam jer...

lagi satu, sampai bila kita betul2 akan sembuh? rasa risau sebab sampai sekarang pun perut stil rasa sakit..

lagi satu, camner nak bagi perut kempis balik lepas csar ni?.. risau tengok perut menggeleber ni..

Originally posted by Pari2 at 10-9-2008 02:31 PM
Kawan2 smua, saya baru lepas bersalin secara csar.. sekarang ni dalam tempoh berpantang.. tapi tak macam orang berpantang.. mak saya pun tak berpengalaman jaga orang berpantang.. lagi2 csar.. jad ...

pari2 saya pun dh 28ari berpantang nehh..
c sect gak..dh 2x c sect...
1st c sect 9/2007
2nd c sect 8/2008
rapat2 kann..
sakit lagik perut??rs mcmana??sy x rs pape dh..knp ehh??
mmm pari2 makan x pati ikan haruan/gamat??
saya mkn 2 benda tuhh....
perut menggeleber??cmner leh menggeleber?mmg cm gitu kee??
saya biasa laaa plakk..np ehh??tp,selama saya berpantang nihh..\
tiap2 pg saya salut kapur+limau kt perut...(to jgn bg kena tpt jahit tuh la)
limau tuh sblm + ngn kapur bakar sket kt ats dapur...pastuh perah airnyaa + ngn kapur then sapu kt perut..
itu jer cr saya..

la, yer ker...? abis tu, kenapa pari rasa sakit lagi ni?..  pari ingatkan normal rasa sakit tu.. tapi bila pikir2 balik, sekarang dah 28 ari, takkan rasa sakit lagi..
actually, pari memang tak dapat jaga sangat badan pari ni.. busy jaga twins.. pari selalu sangat bangun waktu malam wat susu utk twin.. bila kerap sangat baring and bangun, sakit tu makin terasa..
pari tak try minum gamat or pati haruan lagi.. tanya hubby, dia macam tak galakkan takut ada side effect.. sebab tu pari nak tanya kat sini... rasanyer macam rata2 smua minum pati haruan and gamat, ok jer..
lagi satu, pari banyak gak wat keje berat.. betul ker lepas operate takleh angkat benda berat?.. sampai bila takleh angkat berat? pari kadang2 terpaksa gak bila nak angkat air mandikan baby, or angkat cerek masa nak masak air..
perut pari menggeleber sebab pari peknen twins.. perut pari jadi besar sangat... masa doc jahit perut pari pun, dia siap pesan suruh pari pkai bengkung / binder kat perut untuk tampung perut yang lebih.. masa tu, dah tau dah, mesti perut pari besar and menggeleber ni...

Originally posted by Pari2 at 10-9-2008 02:49 PM
la, yer ker...? abis tu, kenapa pari rasa sakit lagi ni?..  pari ingatkan normal rasa sakit tu.. tapi bila pikir2 balik, sekarang dah 28 ari, takkan rasa sakit lagi..
actually, pari memang ...

btfly ada bx cte pari d umah sblh...
mak ai..pari2 bt sume keje tuhhh???
x bole patutnyaa tuhh..especially mana leh angkt benda2 berat nihh..
kita nih c sect pari kena jaga lebih dr bersalin normal..
lorr..np pari x makan pati haruan tuhh??makan laaa..tuh elok utk baik luka yg kt dalam tuhhh...
kalo x makan pati pun..masak ikan haruan..
mungkin pari sakit2 neh sbb pari bt keje berat2..
pari x bf bb eh??bg susu formula eh??selain mak..xder ke sape2 yg leh membantu??
mmm..pari pesan laa kt huby bli pati ikan haruan n gamat..
pari,jgnlaa bt keje berat2 lg yer..

sebelum ni pari tak pikir sangat pasal jaga badan.. busy sangat dengan twin.. sampai terlupa nak jaga diri sendiri.. sekarang ni, baru terpikir nak jaga badan sendiri bila stil rasa sakit lagi...
pari ada makan ikan haruan masa mula2 bersalin.. sekarang dah tak lagi.. rasanya kena gak makan pati ikan haruan and gamat.. pari takut sakit tak sembuh2 lak nanti..
memang takder sapa yang dapat tolong pari.. mak pun tak larat sangat.. hubby lak jauh... bila dia balik, baru dapat rehat.. tu pun kejap jer.. bila dia dah balik kl smula, pari terpaksa gak wat keje..
patii ikan haruan and gamat brand apa yang elok untuk kita minum?..

Originally posted by Pari2 at 10-9-2008 03:04 PM
sebelum ni pari tak pikir sangat pasal jaga badan.. busy sangat dengan twin.. sampai terlupa nak jaga diri sendiri.. sekarang ni, baru terpikir nak jaga badan sendiri bila stil rasa sakit lagi... ...

kt farmasi ada jual pati ikan haruan 1set ada 6botol..
1ari 1 botol..
gamat saya minum gamat healin tuhh..

Follow Us
aku pun penah bsalin c-sec..setengah org cepat jer ilang rasa cam ttarik2 kat perut tu..tp cam aku lama gak ler..doktor ckp normal..kengkadang kita yg sensitip sgt..aku mk gamat bbotol2 smpai bseri2 kulit aku..

Masa bersalin anak sulong 2005, c-sect. Luka kat perut tu dijahit. Bila masa nak mandi ku wrapkan luka ngan plastik...sungguhpun orang kata boleh mandi tapi aku risau...takut lambat kering...alhamdulillah, Luka cepat baik n cepat kering....pada luka tu kene sentiasa make sure kering.

Ttg makan .... jeli gamat, ayam, telur semua ku makan kecuali makanan laut, yang ikan makan yang tak gatal shj. Ayam lak makan tapi tak makan kulitnya...ketepikan...

Ttg perut, digalakkan pakai bengkung...kalau boleh bukan yang ikat kuat la...biar perut ade support . Mudah kita nak bergerak. Kiter kene banyak gerak tapi bukan pergerakan yang berterusan. Gerak...rehat...gerak rehat...bukan gerak gerak gerak tak henti2...
Jangan angkat berat. Otot perut baru nak baik...amik masa...

Ttg lambat baik...lak...ku nak share pengalaman c-sect kali kedua jun lepas. Luka kat perut tu bukan dijahit macam dulu tapi di 'staple'...semua yg ditulis kat atas dah buat. Dah sebulan bersalin, ade lagik rasa sakit n kawasan perut yang berdarah lagik lukanya...adeiii....last2 ku mintak parents poskan pati gamat asli, utk makan...alhamdulillah baik.
My doctor said...rehat. Banyakkan rehat n bagik peluang kawasan kulit tu nak cantum. Mungkin sbb terlalu aktif sgt tambah lak kene jaga anak sulong yang agak lasak jugak...   

So nasihat sy pada Pari2, jangan lupa jaga diri n jgn lasak sgt. Jumpa doktor cek...kalau ade kawasan yang septik ke leh sapu antiseptik ke hapa...
Take care ek...

Rate

1

pari memang tak banyak tau pasal apa yang kena pantang or apa yang bole after csar ni.. pari tak berani nak makan sembarangan.. tapi, badan rasa lemah lak sebab kurang makan yang berkhasiat..
pari mmang aktif sikit walaupun sakit.. terpaksa la.. babyku ada 2.. sekarang ni bila pegang kat tempat operate, rasa sakit.. bila tekan sikit, lagila sakit... takut kalau jadi pape jer..

mehla ramai2 kongsi lagi apa yang patut or tak patut buat selepas csar.. pari banyak benda lagi nak tanya ni.. tapi kita go tru step by step la...

pari tanya mak, bole tak makan ayam lepas abis 44 ari pantang ni.. terjerit mak pari.. dia kata dia dulu setahun tak makan ayam! alamak, takkan asyik nak terliur je tengok orang lain makn ayam...

pari,tgk ketahanan antibodi kott..pastu lain2 org lain kot rsnyaaa..
btfly ms 2nd c sect nih ms mula tuh sakitt sgtt2 bbeza ms 1st ari tuhh..
seminggu br rs ok sket...
pari rs sakit cm biasa2 jer ker??kalo bias2 tuh mungkin normal kott..nama pun c sect knn..
kalo pari rs kuat sakit better pari g jupe doc laa..cek tgk...tktk pape jd kann...sbb pari pun aktif sgtt..
try laa pari mintk advise n jupe doc..

Originally posted by Pari2 at 10-9-2008 02:49 PM
actually, pari memang ...

pari .. sepatutnya kalo zasss dalam seminggu lebih dah ok ...
kalo tak nak makan pati haruan kena ikan haruan fresh atau gamat utk cepatkan pembaikan lukaaa yang belah dalam. Belah luar kita leh nampak, dalam mmg kita takleh nampak ..

tekanan pari bangun & duduk .. bangun duduk tue ... yang menghempap jahitan zas tueee
patutnya pari kena banyakkan rehat masa awal2 pantang ... tp nak buat cemanakan ...
sooooo ... try minum air gamat ... kalo boleh sebotol sehari.

off topic jap...
klu bersalin normal leh ke minum gamat

[quote]Originally posted by ms_butterfly at 10-9-2008 02:38 PM

1st c sect 9/2007
2nd c sect 8/2008
rapat2 kann..
sakit lagik perut??rs mcmana??sy x rs pape dh..knp ehh??
mmm pari ... [/quote

wah butterfly..saya awal 6 hari dari awak la bersalin...
tapi nak tanya kenapa bila saya letak kapur dgn limau kat perut lepas tu bengkung tapi kulit jadi gatal sampai luka2..
awak tak rasa macam tu ke?

wahh..seriau le plak dgr c-sect nih...kita operate dulu yg tebuk2 (laps) tuh pun at least after 18days gitew br leh drive..neway i've read summwhere vit C is good for uterine health..

pari, saya dah 4x czer, dah tutup kedai pun.. first 2 selang setahun lebih jer.. yg 2 tu jarak jauh jauh lah.
adnil for all 4, ikan haruan kukus tu makan 3hari berturut turut, then for first 2 makan pati ikan haruan sebulan, for 3 and 4 nih makan jeli gamat healin tu.  bab makanan, apa saja saya makan, kecuali yg gatal dan sejuk dan tajam. air saya tak main minum sesedap rasa jer, kena gak control, then saya makan jamu, letak param, pilis dan tepel perut tuh, bengkung tak pakai tapi saya pakai girdle bila sakit dia dah berkurangan.
kalau czer mmg tak boleh angkat benda berat, jgn selalu main air (basuh baju, pinggan lelama), mandi tak leh lelama, dan pastikan lap kering betul bekas jahitan tuh, bangun duduk cuba tekan sket kat perut to support, esp perut u extra besar sbb twins kan. jaga czer mmg lebih leceh dari normal rasanya based on what i see masa sis in law bersalin normal dulu lah.. kena jaga badan tuh, jangan ambil mudah, skrg muda orait lagi karang dah berumur sikit baru nak nyesal tak guna dah... my bro's wife dia tak pantang langsung masa lepas bersalin 1 and 2, then bila anak no 2 dia tu dlm 4 thn dia nak baby lagi, tapi tak lekat lekat, sekali keluar tombong, bila bangun jer basah lencun kain dia... berubat berurut segala nak naikkan balik.. only after that dia conceive lagi sekali.
kalau boleh, ambil lah pembantu, at least during confinement jer pun dah okay since you langsung tak de org nak tolong kan.. sian u dah lah sakit, jaga twins lagik kena wat keje umah lagik.. sayang diri sendiri dulu baru sayang org lain tau!

Rate

1

Originally posted by serimaya at 11-9-2008 09:15 AM
[quote]Originally posted by ms_butterfly at 10-9-2008 02:38 PM

1st c ...

nhaa,awk pki bengkung kerr??
saya letak kapur+limau jer..x pki bengkung pun..
gatal2 tuh allergic kott pada stretch mark kt perut tuhh..

Originally posted by ms_butterfly at 10-9-2008 09:20 PM
pari,tgk ketahanan antibodi kott..pastu lain2 org lain kot rsnyaaa..
btfly ms 2nd c sect nih ms mula tuh sakitt sgtt2 bbeza ms 1st ari tuhh..
seminggu br rs ok sket...
pari rs sakit cm biasa2  ...

tak taula nak cakap sakit cam biasa ker or luar biasa.. sebelum ni dah tak rasa sakit sangat.. tapi sekarang dah mula rasa sakit balik.. takdela sakit kuat sangat.. tapi risaula sebab rasa sakit tu kat tempat operate and rasa sakit kat bahagian dalam gak.. harap2 takder pape.. sekarang ni nak berjalan pun terasa sakit kat situ..

Originally posted by ehem_ehem79 at 11-9-2008 08:18 AM

pari .. sepatutnya kalo zasss dalam seminggu lebih dah ok ...
kalo tak nak makan pati haruan kena ikan haruan fresh atau gamat utk cepatkan pembaikan lukaaa yang belah dalam. Belah luar ki ...

tu la pasal.. ingatkan bole cepat sembuh.. tapi sampai la ni stil rasa sakit.. makin sakit pulak tu...
pari baru nak try minum pati haruan and gamat..

sebenarnya, sampai bila org yang bersalin c-sect nak kena jaga pemakanan?.. kalau org normal, taula sampai 44 hari.. tapi operate cam kita ni, ikut 44 ari ga ker?.. ataupun tunggu lama sikit baru bole makan makanan yang gatal2 tu cam telur, ayam, ikan gatal or seafood..

Originally posted by Pari2 at 11-9-2008 01:10 PM
sebenarnya, sampai bila org yang bersalin c-sect nak kena jaga pemakanan?.. kalau org normal, taula sampai 44 hari.. tapi operate cam kita ni, ikut 44 ari ga ker?.. ataupun tunggu lama sikit baru ...

ms 1st bb saya pantang dlm 60ari..
2nd bb nih ckp ngn mak nak 44ari jer laa..
x leh r dok dlm umh lama2 borink..
tp mak pesan kena jg makan laa..
tp saya makan jer ayam ngn telur..
telur saya mkn yg kuning ajerr..
x tau np yg kuning ajer d makan..