CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 32923|Reply: 33

KERENAH BANK KEPADA STAF SWASTA UTK PERSONAL LOAN

Korang pernah tak alami apa yang aku alami ni?Semua orang ada masalah kewangan kan? Aku pun sama jugak. So, aku berhajat la nak buat personal loan dengan bank-bank yang tawarkan loan dengan interest yang rendah, macam BSN, Bank Rakyat, Agro Bank, atau Bank Islam.Masalahnya, bank-bank ni... banyak sangat prosedur dan syarat khasnya untuk pekerja swasta macam aku ni. Kengkadang, aku rasa rendah diri dan kecik ati gak... Kenapa staf bukan gomen macam aku ni macam dianaktirikan. Kalau nak yang swasta pun, kena ada listing dengan bank-bank ni la, tersenarai dengan BSKL la. Memang payah dan berkerenah.Bukan takde choice dengan bank perdagangan yang lain, tapi masalahnya, interestnya bapak la tingginya. Macam along berlesen pulak. Potong itu ini, tinggal berapa aje loan tu. Namun, ada jugak bank biasa yang banyak sangat kerenah, banyak komitmen la... nak itu la, ini la... last-last, tak dapat jugak.So, aku nak la tanya members CI yang bukak benang ni... Macam mana orang macam aku ni nak buat loan yang berbaloi dengan apa yang aku nak bayar bulan-bulan? Kenapa sukar sangat provate staf nak buat personal loan dengan bank-bank yang berkenaan? Macam orang yang bekerja bukan dgn gomen ni, tak layak untuk mendapat keistimewaan macam tu... Agaknya, orang macam kami ni hanya layak pinjam dengan ah long saja gayanya...Syer-syerlah pengalaman dan pendapat kalian... Aku sedang dirundung kecewa ni... Tq

sebab utama derang wat syarat yang ketat tu, sebab kalau keje swasta katakan syarikat ABC sdn bhd (yang tak dikenali) anytime orang boleh benti kerja. kalau kerja dnegan syarikat bhd atau sdn bhd yang namanya gah, selalunya staff jarang nak lompat kerja.

Rate

1

Masa aku nak kawin hari tu senang aja procedurnya..

1. Slip gaji 3 bulan
2. IC
3. Buku bank yang telah dikemaskini
4. EA form atau Penyata KWSP tahun lepas

Itu aja.. tak sampai 10 minit dah settle. 2 Hari kemudian bank call aku kata pinjaman telah diluluskan dan kena pergi bank untuk sign agrrement apa semua.
2 hari berikutnya wang telah dimasukkan ke dalam akaun. Pastu tiap bulan, sendiri mahu ingatlah.. bayar.

Balas #3 sadiq_segaraga\ catat

Senangnya buat loan...

Dengan bank mana tu?

Originally posted by sadiq_segaraga at 18-9-2008 01:06 PM
Masa aku nak kawin hari tu senang aja procedurnya..

1. Slip gaji 3 bulan
2. IC
3. Buku bank yang telah dikemaskini
4. EA form atau Penyata KWSP tahun lepas

Itu aja.. tak sampai 10 minit  ...

samer la saya loan kat sabah credit...

Reply #4 anak_minang's post

Hong Leong Bank.. then baru aku tahu yang al rahji bank lagi senang nak mohon..pakai online aja.

http://www.alrajhibank.com.my/

Follow Us

Balas #6 sadiq_segaraga\ catat

pinjaman agak mudah dgn rajhi Bank ni..

tp gaji kena la koman2 2-2.5K..klu less than that, mmg slalu kena rijek laa.. gamaknya gaji sadiq 5K kot,tu sng je dpt

yang senang approve ni mostly rate dia tinggi kan..
Bank Rakyat..Agro..BSN  rate dia jauh lebih rendah..

Baru-baru ni, aku try apply dengan Bank Islam. Isi borang di internet aje... lepas tu, diaorang follow up balik...

Tapi, aku bengang yang amat... dah la syarat kena gaji basic 3k, company aku kena public listed pulak. Itu kira okey la... sebab kebanyakan bank yang rate rendah, memang syaratnya macam tu...

Yang aku pelik bin ajaib, ada syarat tambahan pulak... Umur kena bawah 30 tahun dan kena ada degree... First time la ku dengar...

Moralnya, senang aje... KALAU TAK NAK BAGI, CAKAP AJELAH TAK NAK BAGI. TAK PAYAH BUAT ORANG PENING KEPALA...

Nama aje Bank Islam, iklan berdegar-degar kat TV dan paper, tapi hampeh... takde maknanyer nak tolong orang islam... Bila kita try, macam-macam kerenahnya. Kejap kata okey, cuba dulu... lepas tu call balik... tak bolehlah! Syarat tak cukup la... Itu la... ini la... Rasa macam dipermainkan pulak dek iklan-iklan islamiah kat media tu...:@ :@ :@

So, tak heranlah kalau orang keja swasta yang tak public listed macam aku ni layak buat loan dengan bank asing yang rate menyembelih leher atau ah long-ah long aje...

Kat Malaysia ni, orang yang kerja kerajaan aje yang layak hidup senang ... Bukannya dengki, tapi itulah realiti...

Reply #10 anak_minang's post

Betol tu...dah 2 kali gak apply Bank Islam (jarak application dlm 9 bulan gitu), dua2 kali x approve. Dahla penat kena mintak surat confirmation dr HR, proses plak dah berkarat tunggu, last2 x dapat, buang masa je dok call buat follow up

nak wat cam ner dah syarat

Originally posted by shidaaziz at 18-9-2008 12:59 PM
sebab utama derang wat syarat yang ketat tu, sebab kalau keje swasta katakan syarikat ABC sdn bhd (yang tak dikenali) anytime orang boleh benti kerja. kalau kerja dnegan syarikat bhd atau sdn bhd ...
aku sokong.....

korang try public bank pulok....

aku apply al-rajhi kejap je dh approve..hehe..tp yg heran dia nak degree certificates sbb aku x pernah apply memane loan seblom neh.

hai, first time dengar nak wat loan kena ada degree!

Originally posted by anieszack at 22-9-2008 04:18 PM
hai, first time dengar nak wat loan kena ada degree!

ada laa tuu...sama gak cam turkmenistan, ko kena ada degree kalo nak masuk & apply visa...kena tunjuk degre...kalo tak dek degree, diorg ingat ko nak jadik PATI kat sana cam indon2 yg bersepah kat m'sia nih...

Reply #10 anak_minang's post

aku setuju ..bank islam memang byk prosedur berbanding dgn bank rakyat dan bsn..kad kredit dia pun sama , mcm aku pegang kad kredit bank islam ..rasa mcm tertipu dgn kadar faedahnya..

beb..ko nak pinjam berapa beb? mana lah tau ada org kat sini bleh kasi solution lain....

syarat ketat nie adalah untuk mengelakkan NPL, syarat ketat inilah yg buatkan bank rakyat survive.

dulu pernah gak saje2 wat loan ocbc, pon kene pakai degree gaks....takde yg pelik...

syarat2 dah lulus, baru bleh kasi pinjam maaa..dier org pon mau jaga operasi dier org...kalau nak ikutkan logik..mmg pelik..bg pinjaman kat org yg stabil, yg gaji byk n yg bla bla bla..tp utk org keje swasta, gaji ciput n so on..susah nak dpt..tp inilah dunia

kalo hang ada payment record utk hutang2 blnan hang yg kureng bagus c/o credit cardsssssssssss, loan - kete, umah personal etc.. - ni big factor gak dorang nk lulus.

kalo liability banyak tp financial standing cun - mesti no hal punye

12Next
Return to list New