CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2391|Reply: 4

imam tak cukup kat bulgaria!!

Imam kurang di Bulgaria

Banyak masjid terpaksa ditutup sepanjang bulan Ramadan

SOFIA: Di sebalik peningkatan minat dalam Islam, banyak masjid di seluruh Bulgaria yang terletak di Eropah tengah terpaksa ditutup sepanjang Ramadan ini berikutan kekurangan imam untuk mengetuai makmum.

"Dua faktor utama yang membawa kepada masalah ini. Pertama, ia berlaku sejak lama dulu ketika pemerintahan komunis, apabila pengajian Islam diharamkan dan ini membawa kepada kekurangan kronik imam.

"Faktor lain ialah sumber terhad Pusat Fatwa untuk membayar gaji imam," kata Mufti Besar Bulgaria, Mustafa Haci.

Terdapat lebih 1,500 masjid di Bulgaria tetapi cuma 900 imam digaji oleh Pusat Fatwa, pihak berkuasa Islam tertinggi di negara itu.

Kekurangan imam menyebabkan hampir 200 masjid di seluruh Bulgaria ditutup ketika Ramadan.

Haci berkata, masalah itu memaksa komuniti Islam mencari penyelesaian sendiri.

"Dalam sesetengah kes, imam mendapat gaji hasil sumbangan penduduk Islam di kawasan mereka. Namun dalam kes lain, imam berhenti kerana ketiadaan pendapatan, atau cenderung memilih masjid di kawasan lebih kaya dan membiarkan pusat ibadat di kampung miskin," katanya.

Pusat Fatwa cuba mengurangkan masalah itu ketika Ramadan dengan memberi tugas kepada penuntut Institut Islam di ibu negaranya, Sofia, untuk mengimamkan solat.

Di beberapa masjid lain, pusat itu membantu penduduk Islam yang mempunyai asas baik dalam sains Islam sebagai balasan kepada ganjaran berpatutan.

Kekurangan imam dan penutupan masjid berlaku ketika Bulgaria menyaksikan peningkatan minat dalam Islam di kalangan penduduk Islam sendiri dan bukan Islam.
"Belia Islam Bulgaria dilihat sudah mula kembali kepada asas agama mereka. Bilangan makmum yang menghadiri solat di masjid bertambah dari sehari ke sehari, terutama sepanjang Ramadan. Islam juga menarik minat penduduk bukan Islam dan kebanyakan mereka akhirnya memeluk Islam," kata Haci. � Agensi

kalu tak cukup... banyak imam2 kat mesia nih...  apa lagi  IMAM2 sumer... bley apply jadi imam kat bulgaria sana!!  

Sedih rr masjid kene tutup di bulan remdan...

Aku rase OIC perlu lakukan sesuatu la..

Kalo setakat xcukup duit nk baya gaji imam tuh, oic kn byk negara2 pengeluar minyak yg kaya-raya...Bagila peruntukkan sket, utk mengembangkan Islam kt Bulgaria tuh. OIC xsalah aku byk bg sumbangan kt UIA kn? So aku rase dorang ade budgetla...

Rugila, kalo ramai yg berminat kt Islam, tp mesjid2 kene tutup...

Rate

1

Reply #2 BeskotCekelat's post

ko kan imam dulu masa kat sekolah...  aku caya kalu ko apply musti gerenti dapat... tapi... sanggup ke ko tinggal kan best friend ko  (read : amazed) ; aku caya ko musti nangis hari hari nanti...  

jadi mungkin tak yah ler apply  kesian nanti kuruih kering lak...

cakap tentang tutup mesejid ni beskot... aku nak cakap kat ko... kat shah alam ni  ada satu surau kat seksyen 8,  tak jauh ler dari tempat aku ler tu... taon lepas sebelum PRU  gado2 AJK surau... sampai  tutup surau tu... aku macam tak cayer aje... ada ker  surau bley lak dikunci... tempat worang nak solat sumer....  tapi lepas PRU   PR ambik selangor.. dah bukak balik... baguih betul!!..

aku ada sorang kawan kat bulgaria.. citer kat aku... ni mcm 3-4 taon lepas... mmg worang islam minorit ler sangat kat sana.... mesjid pun mcm makan tak lena, mandi tak kenyang... siyesly...

aku rasa cadangan ko  SUDDENLY bijak laksana..(ni mungkin berkat ko berpuasa hari ni akhirnya... lepah dok puasa sekerat hari  selama 20 hari tu..)... kalu OIC tulun..mmg wokey sangat!!!  duit banyak2 tu patutnya sumbangkan siket kat mesejid kat bulgaria nih  ekk....  

Originally posted by amazed at 26-9-2008 01:56 PM
ko kan imam dulu masa kat sekolah...  aku caya kalu ko apply musti gerenti dapat... tapi... sanggup ke ko tinggal kan best friend ko  (read : amazed) ; aku caya ko musti nangis hari hari nanti... ...

2la pasal, otai2 OPEC pun byk negara2 oic... memandangkan dorng suma kayaraye, apetah kirenye dorng ni sapot duit gaji imam2 nih... xde hal punyer la... Umah dorng kt arab sane stended istana dah..

Aku bukan xnak anta resume utk jadik imam kt Bulgaria tuh. Aku takot nti xde saper nk jage akhlak ko kt sini, skrg ni pon nk jage ko pose penuh sehari pon payah... Kul semilan ko dah sahur pelita nasi kandaq kt sblh klcc tuh...  Lagipon kalo aku pegi nti, aku risau keselamatan sos, sai ngn fan yg tggl sini ngan ko...:@

Reply #4 BeskotCekelat's post

2la pasal, otai2 OPEC pun byk negara2 oic... memandangkan dorng suma kayaraye, apetah kirenye dorng ni sapot duit gaji imam2 nih... xde hal punyer la... Umah dorng kt arab sane stended istana dah..

Aku bukan xnak anta resume utk jadik imam kt Bulgaria tuh. Aku takot nti xde saper nk jage akhlak ko kt sini, skrg ni pon nk jage ko pose penuh sehari pon payah... Kul semilan ko dah sahur pelita nasi kandaq kt sblh klcc tuh...  Lagipon kalo aku pegi nti, aku risau keselamatan sos, sai ngn fan yg tggl sini ngan ko...

ko jgn bembang hal aku... beri ada.. dia akan jaga aku bagai menatang virgin olive oil yg penoh...    aku posa ler jugak... kalu aku bukak pung cuma lepah dah half day.. kira wokey ler tu... lagi pun.. esok tu aku buat lagi half day... kira full day ler jugak..   ko nih plak!!...

yg kul semilan sahur kat pelita nasi kandaq tu... jam aku yg buat hal.. siyesly.. aku ingat masa tu kul 4.45am.. aku nak sahur ler...  mana aku taw dah kul sembilan..  ko pung tau aku pegi mana2..mmg tak pernah tinggal sunglasses...

berbalik pada imam yg tak cukup kat bulgaria tu...  aku rasa patut community kat situ... bersatu dan buat perjumpaan dengan worang atasan depa... mintak kerjasama.. negara2 kayork  arab kat middle east sana mintak tulun depa...   apa ler sangat nak bagi gaji tu... depa kayo .. setakat kalu gaji US$2-3 ribu sebulan pun aku caya  no hal  punyer!!