CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: humaira_maira

TIPS, PANDUAN DAN MENU UTK RUMAH TERBUKA

puri nak tanya kalu nak wat mee kari anggaran dlm 20 -30 org mkn ..byk mana ye nak pakai santan tu coz tak pernah lagi masak mee kari

nak wat open house

Saya cadang nak wat open house this sunday.  menunya nasi impit, lontong, sambal ikan bilis goreng, rendang ayam & kuah kacang.  suma resepi nie saya ciluk dari kat cari nie.  masalah besar saya skang ialah nak membeli barang2 nie semua.  tak tahu nak mengagaknya.  saya nie terus-terang bab masak lembab skit.  harap2 suma kat sini dpt membantu saya yang kurang mahir nak membeli takut2 tak cukup atau terlebih.  jemputan saya dlam 50-60 org.

Tima kasih atas pertolongan suma.  Selamt Hari Raya .....

sambal ikan bilis cam tak sesuai..

Reply #61 potpuri80's post

sekilo santan pun dah ok tu..kalau lemak sgt pun muak gak
then again..bergantung atas resepi gak...

aritu raya kedua kat umah family aku sedara mara dalam 55 orang datang, kitorang masak 7 ekor ayam..
nasik pulak dalam 13 pot tin susu beras basmathi.. habis la jugak.. takde la nak bungkus utk diorang bawak balik.. just makan kat umah familyku aje.. pastu dalca masak seperiuk besar penuh...

guna nasi impit segera ke? selalunya kalau nasi impit segera tu sorang bole makan dalam 2-3 biji sekali.. darabkan la ngan 60 orang tu.. pastu lebihkan sikit dalam 10-20 ketul untuk emergency mana tahu ramai dari jemputan lak yang datang.. kalau lodeh/lontong tu masak le satu periuk besar yang penuh.. sambal2 tu masak dalam periuk sederhana besar aje..

bagi aku kalau makanan terlebih takpe, jangan ada tetamu yang datang tak dapat makan sebab tak cukup.. kesian sangat.. kalau ada lebih, makanan tu bole recycle tuk besok ke, bole kasik jiran2 ke

Reply #58 nazha's post

Hi Nazha,

Apa khabar?

Laksa Swak sedap. Sekarang ni every week mkn laksa ttp beli je. Nak masak laksa ni bnyk kerja. Actually sebenarnya pemalas.

Back to position.
Ada jugak org buat rumah terbuka sediakan menu kampung termasuk berulam & buat ikan bakar. Dah terliur dah. Yalah sebab raya mesti dah bnyk makan rendang, ketupat, satay, kek/biscuit raya - so mesti nak tukar selera makan masakan kampung.

Follow Us

Balas #2 idajoe\ catat

thanks ida .... so instead sambal ikan bilis apa yg sesuai.

lontong tu lwn dia sambal sotong kering atau kembang

Reply #60 nazha's post

kentang black pepper tue sebenarnya kentang yg besar2 tue kita potong2 n goreng dengan kunyit dan garam...pas tue watkan kuah blackpepper...n makan la cicah/siram dengan kuah blackpepper tue...ala2 wedges la kunun yer... ...terangkat beb...

menu nie mmg tetiap taun diorang request klu kitaorg wat open house....x malu tol...

oh yer...lupa nak bagitau...kentang tu guna yg kentang kuning sebab dia keras sket banding dgn kentang isi putih...yg isi putih tue lembik bila kena goreng...

Reply #64 chemox's post

adatak resepi blackpaper sos tu eks... bole try jugak nnt

spaghetti bolognaise aku rasa hampir sume open house aku pwgi pon ada

kalo kat kl tak buat lah, kalo buat pon kecil-kecilan je

kat kg aritu, sbnrnye bukan open house pon, sedara mara je yg dtg pon

raya pertama buat :
kuzi ayam +roti jala+bun
lemang+rendang
sate+nasi impit+kuah kacang

kuzi ayam tu bukan sket tau.. 5 ekor mak buat.. tapi licin
maklumler org kat dlm umah pon da 26 org

raya kedua plak laksa 10kg
buat kuah laksa kelantan ngan kuah penang

licin jugak! hehehe... tu bukan wat open hs tu..org yg dtg beraya je
kazen siap ada yg dtg 2 kali dtg nak makan je hehehe

satu peringatan saya nak bagi tips bagi orang-orang yang nak buat umah terbukak nie :-

1). Jiran tetangga yg berdekatan janganlah lupa nak jemput.........
      masak tu biarlah lebih jangan kurang........sebab kalau kurang orang akan ingat sampai bila2
2). kalau anggaran paling banyak 60 orang lebihkan jumlah menjadi 80 termasuk kanak2
3). kalau anggaran seekor ayam boleh dipotong 12 ketul (belilah 10 ekor ayam), nasi impit tu belilah dalam anggaran 10 peket besar tu, santan untuk kuah lontong tu (anggaran kelapa boleh guna 8/9 biji kelapa (biar pekat santan kelapa lebih enak rasanya lontong tu kalau kurang kelapa tak sedappppp..........

Originally posted by ninoZ at 15-10-2008 04:54 PM
sekilo santan pun dah ok tu..kalau lemak sgt pun muak gak
then again..bergantung atas resepi gak...

ninOz...
sekilo cukup ek?
takpenah beli kilo sbb slalu beli ikut bijik...
nazha pun plan nak buat lontong banjar, kuah pakai santan..bajet2 aritu dlm 20-30 org makan punya kuah dlm 3biji kelapa..
sabtu ni  60 org makan, mau 4-5 bijik la gak ek...nazha nak bajet masakan mmenggunakan santan ni failed sikit..

Originally posted by Baiduri Othman at 16-10-2008 08:39 AM
Hi Nazha,

Apa khabar?

Laksa Swak sedap. Sekarang ni every week mkn laksa ttp beli je. Nak masak laksa ni bnyk kerja. Actually sebenarnya pemalas.

Back to position.
Ada jugak org buat r ...

kak bai, menu ikan bakar ngan lauk kg tu bleh la nak buat kalo tetamu tak ramai...kalo tkat makan dlm 10-15 org leh laaa...kalo 20-30, kena bajet lebey laaa...

Originally posted by chemox at 16-10-2008 10:55 AM
kentang black pepper tue sebenarnya kentang yg besar2 tue kita potong2 n goreng dengan kunyit dan garam...pas tue watkan kuah blackpepper...n makan la cicah/siram dengan kuah blackpepper tue...al ...

oo gitu ek..slalu nazha buat utk makan sendiri..gravy pun resepi sendiri..tapi kena ada set dia laa..ngan coleslaw paling tidak..macam nak buat, tapi macam tak terkejo jek..

slalu kentang tu buat gini..tapi dlm gambo ni kuah dia tak interprem..

Originally posted by hasmania at 16-10-2008 11:36 AM
satu peringatan saya nak bagi tips bagi orang-orang yang nak buat umah terbukak nie :-

1). Jiran tetangga yg berdekatan janganlah lupa nak jemput.........
      masak tu biarlah lebih janga ...

noted...TQ tips2 has

lagi satu, kita takleh expect org punya style makan macamna....kita pikir dah sedia nas berlauk, tak makan lontong..tapi tak tentu juga, nazha buat aitu, dua2 org makan.kuah lontong tu licin gak seperiuk beso...

Balas #6 hasmania\ catat

tq has for your peringatan

yuna nak tanya..mana nak tempah satay sahaja ek??sbb esok kawan nak dtg dlm tghari..kat area shah alam ada x??