CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MiKiee

Medical Issues:Penyakit Kucing yg Membawa Maut

hawar kucing tu mcm sakit kuku & mulut ek?

Salam semua.. Salam di penghujung Aidil Fitri.. apa pun saya masih boleh mengucapkan Selamat Hari Raya Aidil Fitri Maaf Zahir Batin untuk semua..

Sekadar meluahkan apa yang tersirat .. moga mendapat khidmat nasihat dari rakan rakan di sini.

21 Ogos yang lalu sepatutnya saya diarahkan berkhursus.. tapi alhamdullillah saya dapat tunda tarikh ke 28 Ogos yang lalu.. kerana nampak Abit macam kencing duduk tak sudah sudah di tepi tepi dinding rumah..

Rabu, 21 Ogos itu juga saya bawa Abit ke klinik.. kerana risau dia batu karang..
Di klinik.. Dr kata kencing dia sangkut sangkut..Dr. bius bird dia utk masukkan salur kencing.. dan pakai collar.. so air kencing tetap menitik..  Abit warded.

Petang tu.. balik kerja.. pergi melawat .. abit seolah mengadu tak suka di pakaikan salur kencing tu.. dia duduk terlentang tunjuk bird dia.. seolah kata.. maa... tengok ni.. tak mauu.. sbb nampak dia nak jilat pun tak boleh..

hari ke 3.. Dr. kata.. bukan batu karang.. dan minta izin buat ujian darah.. sbb.. abit asyik gigil.. doktor suspek virus Feline infectious peritonitis (FIP).

Sabtu 24 Ogos.. Dr sahkan Abit mengalami Feline infectious peritonitis (FIP). Saya rasa macam Dr. salah buat kajian dan keputusan. Kenapa Abit ? Macam mana boleh dapat virus ni.. ? Kenapa kalau virus ni dah banyak serang kucing kucing.. kenapa tak ada vaksin ? Saya rasa sangat down.. kat pejabat pun meraung dalam bilik fail. Nak jengok Abit di klinik pun tak sanggup nak tengok dia sakit..bercakap dgn doktor pun saya menangis.

Dr. kata Abit dah boleh balik..sabtu tu.. Feline infectious peritonitis (FIP) ni tiada vaksin.. Abit boleh bertahan dengan ubat dan akan menemui ajalnya. Tapi saya pujuk Dr. untuk tidak ambik Abit lagi.. memandangkan di rumah ada berbelas ekor.. virus ni boleh berjangkit dengan yang lain.. dan 28 - 30 Ogos saya kena pergi kursus.. macam mana nak jaga Abit..nak bagi ubat.. nak jaga kebersihan...

Bila baca segala artikel forum dan facebook owner kucing..majoriti semuanya

Jadi sehingga hari ini.. Abit masih di klinik..  Saya tak berani nak bawak Abit balik.. takut jangkit dengan yang lain..  Abit nampak ok.. tapi tetap kena kuarantin.. sebab virus yang ada dalam badan abit..
Duduk di klinik dah dekat 2 minggu... maka bil harian bertambah..

Andai ada yang sudi menumpangkan Abit di rumahnya.. yang sesiapa tiada kucing di rumahnya..
saya sedia membayar sewa untuk abit..  

Andai ada sesiapa yg tahu ikhtiar penawar untuk Feline infectious peritonitis (FIP) ini.. tolonglah Abit..

Bukan saya tak sayang abit.. bukan saya nak pinggirkan abit.. tapi abit tak boleh balik... saya tahu.. tentu abit rindukan keluarganya..

Rumah saya bagaikan reban.. sentiasa lembap sebab saya selalu cuci lantai..  jadi tiada tempat untuk abit..

Maafkan saya..

kucing kita kena FPV, Feline Panleucopenia

so mak2 n ayah2 kucing sekalian sila alert jika kucing jadi pasif, muntah kuning-hijau-putih berbuih,diarrhea and worst case berak berdarah

jika kucing x vaksin lagi cepat mati.

jika murung advise bg minum air kelapa or 100plus.. n bawa ke klinik utk rawatan segera.

my kecik mati dlm masa seminggu slps kena jangkitan, jibam mati selepas 2-3 minggu slps jangkitan maybe sbb dia dh vaksin..kecik je blom vaksin.

APE ITU DEMAM?
*Peningkatan suhu badan >39.2C (hyperthermia)
*Badan kucing menjadi panas disebabkan tindakan badan melawan pathogen yg terdapat dalam badan.

APAKAH YG MENYEBABKAN KUCING DEMAM?
*Jangkitan virus & bakteria (kuman)
*Persekitaran seperti perubahan cuaca yg mendadak
*Tumor/kanser
*Idiopathic (punca yg tidak diketahui)

APAKAH TANDA-TANDA(SYMPTOMS) DEMAM?
*Keletihan
*Kurang selera makan
*Murung
*Dehidrasi (badan kurang air)
*Sakit bila diusik badan
*Menggigil
*Pernafasan menjadi cepat
***Nak mudah boleh ambil suhu badan guna thermometer. Tepat & cepat.

APA YG BOLEH DILAKUKAN DI RUMAH SEBELUM BERJUMPA VET?
*Bagi air secukupnya & beri makanan basah yg bau lebih menarik supaya selera makannya ada.

Pemberian multi-vitamin adalah langkah terbaik untuk mengurangkan kebarangkalian kucing kite dijangkiti demam.

SEGERA BAWA BERJUMPA VET JIKA KEADAAN SEMAKIN TERUK.