CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: iceng

Tertetas jahitan bersalin..ape yg korg wat??

Post Last Edit by Getz at 22-1-2011 20:55

huh ngerinyer dengo citer korang..

aku kena epi...alhamdulillah ok..

kena c-sect pun   ok...cepat ajer luka tu baik...

aku rajin makan pati  ikan haruan..pastu jaga luka tu bersih2

skang nie tgh preggie 2nd baby..
hope this time pn xder masalah aper2 cm time 1st baby aritu..
mmg jln pn kepit2 jer..
takut sgt dgr citer tertetas jahitan nie...

hihhi..tingat la pulak...citer lama....skrg ni mawar tgh preggy anak kedua....hmm alhamdulillha dh 36 mg....seram sejuk bila ingat pengalaman pertama....

mawar pun lambat baik gak..tp time pantang takla rasa sakit..ingatkan dh baik..tp bila dh masuk keje...tiba2 mcm rasa tak selesa kat bwh tu..pedih lg..nak jln pun cam lain je..smp ada kakak office tegurla.....hihihi....pastu ingat kan jahitan terbuka..gi la cek dkat klinik...doc kata tak terbuka tp mcm dijangkiti kuman..sudaa....risao gak..doctor suh rendam dlm air suam....letak garam..

kakak mawar lak suh mkn manjakani ......time ni la sibuk nak cr manjakani...mmg bersungguh2 la..time pantang aritu..buat dek je..mmgla sapu serbuk mnajakani tp on off on of..mana la nak baiknyer.....

tp rasanya ..manjakani mmg bagusla.....kali ini kena pantang lok2 sket....dulu mkn ubat pun asik terlupa je...

so alhamdulillah...baik gak..hmm tp mmg la 'pantang' lama gak la....4 bulan lebih gitu..hihiiih....seram+takut.....

br tingat..dulu kakak mawar bgtau luka dia cepat baik...smp kena puji ngan doktor la.....dia kata..awal2 dh basuh ngan air limau + air suam.....hihihii.....nak kena tanya blk kakak mawar ni.....

tingat lak pengalaman aku bersalin anak 1st dulu...luka jahitan kat bawah tu tak baik2 sampai 2 bln lebih.....akhirnya mak aku belikan manjakani dan asah pastu sapu kat tmpt luka tu baruler ok...kalo tak nak duduk pun seksa....tambah ngan anak meragam lagi..masa tu memang rasa tobat taknak bersalin dah....tp sekang ni tgh preggy anak ke 4...hahahaha..

harap2 kali ni takler seteruk jahitan yg 1st dulu tu......sebab yg 2nd ngan 3rd tu jahitan ok jer......

Reply 9# biemamat

kalau dah ramai anak dah tak kisah sbb 4 sure tak akan ader jahitan....

sorry saya br mengandung anak pertama, tgh tggu hari...edd 31 mei..
sorry nak tanya, anak pertama je ke kene episiotomy? lepas tu, yg kedua, ketiga etc, dah xde ke koyakkan...

thanks for answer

lily pun letak minyak nona roguy... rendam air garam pun ye jugak
lily_bobo Post at 5-11-2008 13:46

minyak herbanika NR tu confirm ok ye lily?sbb saya pun dah beli,dah siap packing dlm beg, nak tggu hari bsalin je ni...

Follow Us
hi saya hari ni dah hari ke 49 .. sblom ni ahitan bahagian luar mmg ttetas... jahitan semua da ok da kering ... tapi saya intai kat bawah tempat bibir ujung tuh cam merah luka ke melecet tak tahulah tapi bila jalan2 rasa cam pedih... tak tahu kenapa.. macam mana nak kasi sembuh yer

hi saya hari ni dah hari ke 49 .. sblom ni ahitan bahagian luar mmg ttetas... jahitan semua da ok da ...
jlocute Post at 20-9-2011 20:37

amalkan pati ikan haruan..utk cpt nk kasi isi tu sembuh.

hmmm bab jahit-menjahit ni la bikin ku serik nk preggy lagi..

salam.sy bersalin 4sept.kne jahit lg sekali sbb tetas.sakit yg amattt jht kali kedua.amalkn mnjakani n patu ikn haruan.bng ade tggl sekali aritu.cm tali tangsi kaler kuning dlm 3cm.lps2 tu dh xde yg tggl.bng tggl sekaligus or sket2?konpius n takut jhtn xbaik lg.

salam.sy bersalin 4sept.kne jahit lg sekali sbb tetas.sakit yg amattt jht kali kedua.amalkn mnjakani ...
hunny_sapik Post at 5-10-2011 15:10

tanggal skit2...kdg2 perasan masa tanggal tu..kdg2 tak perasan pun.

ooo...cmtu.arini dh msuk hri ke 25 since jhit kali kedua.rase cm dh baik.tp still trauma lg.huhu nekad nk g check dgn dr lps abeh pantang.

benang tertetas masa ank ke-2...sbbnya ank jaundice...dok hosp..lasak2..mula2 lepas jahit tu sikit punya seksa...nak duduk tak kena nak baring pon tak kena.....tapi bila dah hari keempat tu rasa cam selesa je..mcm x de apa2.....suruh hubby cek..dia bgtau benang mcm da terbukak...patutlah mcm lawas je....pastu nurse dtg umh..bgtau kat nurse..nurse dtg tgk..bgtau benangnya da tetas..kalo g hosp diaorg takkan jahit balik sbb luka luar je..diaorg suruh cuci pakai air garam je..

lepas tu da tak boh ubat kuning tue..boh mnyak gamat ngan mkn jelly gamat je...lepas seminggu da ok.....tapi 6 bulan pertama masa bersama hubby terasa perit dan pedih....luka dah baik dan bercantum pon..tapi agaknya masa jahit tu doc tarik dagingnya byk sangat sampai meregang...sbnrnya jahit tak byk pon...dalam 4 jahit jr..tu pon kat luar je...skrng bercantum elok je..next year tggu ank ke-3...rasa cam nk caesar je......bersalin normal mcm leceh je..nak berak kencing pon terseksa.....

masa ank pertama caesar..x de plak kena melalui pengalaman mengerikan mcm bersalin normal ni....kat hosp govt blh ke request nk caesar??

kalau jahitan tetas kalau kita tak mau jahit ok ker?

watymuchaz,6bln sakit lg?aduhaiiii...xdpt bygkn.

td g check dr sbb dh trauma sgt.
dr kte jahitan dh baik.tp still ade lubang yg dkt dgn anus xtutup lg.
kne pantang tutt lame sketla,kalo x lubang besar xsedap katenye.haha

pstu dr check ade infection.pulakk dh.
lps satu,satu mslh timbul.mncabar betol...hmmmm
dr ksi ubat sapu,ubat gatal n antibiotic.
mntak2la cpt baik...patutla ttbe celah paha cm ade putih2.

wifegaban,
kalo jhitan trbuka sket die dressing n biar heal sndiri.
cm sy,jhtn luar dh buke sume.bile buke sume,ade kemungkinan bernanah.bile dr check,dh ade slough (betol ke eja ni?).so mmg kne dressing n jahit balik.
td tnye dr ape sebb jahitan trbuke.sbbnye lasak,sembelit n jahitan tu sndiri xkemas.dr xpandai jahit la sng kate.
dlm case sy,rsenye sbb dr xpandai jahit.nurse yg dtg check mse 1st day ckp jahitan pelik,xcantik.the nx day die komen dh trbuke sket.die suh jage2.hari seterusnye,dh buke sume.rsenye dr yg jahit sy tu dr pelatih kot.sbb time die jahit ade 2org dr len dtg tnye die dh ok ke?dh siap ke?die jahit sejam.dr yg jahit kali ke2 20min je.

Reply 116# hunny_sapik

hi hunny, i punya jahitan mmg terbuka semua kat luar tp luka n nanah tu mmg xde cuma rasa sengal2 jer kat tutt . Skarang I dah lebiy 2 bulan dah. Nak g jumpa gynae gynae I lelaki malu la pulak nk suh dia tgk

i pn td pusing2 area pekan i cri dr pompuan.pi klinik luar je.dlm 6klinik,4 je bukak.n sume dr laki.so malula plak.pi seleweng mkn kt secret recipe (kalo mak tau abehla...xabeh pntg dh brjln..huhu).lps blik mkn asyik terpike je psl jhtn tu.dh paranoid sgt.last2 pi gak dr laki chinese.huhu u pi la klinik luar yg ade dr pompuan n ade khidmat o&g.cm dr chinese i pi td kt cermin luar klinik mmg ade tuleh rawatan o&g.

aku ritu rasa lain macam lepas 3 hari bersalin...g swasta...doc check jahitan belum kering...dia bg antibiotik 2 jenis ubat sapu....10 hari pas bersalin lega..skrg dah abeh pantang laki aku kata comei dah kat tempat jahit tue...maklum la aku pantang bersama 100 hari xtaw la nnt mcm mana..wuwuwuwu

i pn pantang bersama 100hari.tp lmbt lgla.baru 35hari.dh nk dkt bru berdebar2 kot.haha