CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 42789|Reply: 27

Kenapa Mentol Rumahku Asyik Terbakar??

First of all, sorry kalau topic ni cam tak kena dgn bebenag nih yer, pasal saya tak jumpa mana2 thread yg ada mention pasal electricity ni..

Kenapa ye, rumah saya ni, dalam 10 biji lampu kat rumah tu, 5 biji dah terbakar? Pelikla, duduk rumah tu baru setahun lebih, lampu pun takde la selalu pasang.. tapi kenapa byk sgt lampu yang terbakar ni ye? pastu hari tu ada la gak cuba beli lampu baru (kalimantang), nak ganti dgn lampu yg di sangka rosak tu, tapi sama gak tak menyala??

ada pendapat tak sebab apa jadi camtu? ada sape2 tukang elektrik yang masuk forum  ni x?

mentol jenis apa tu?  rumah aku pun selalu kena....pastu aku tukar ngan mentol jimat elektrik...so far tak terbakar daaa...tahan lama gak....

Reply #2 abgboroi's post

tak tau plak mentol jenis apa, pasal takde plak belek mentol tu pasal memang dah siap pasang.. tapi yg pasti mentol jenis kalimantang dan bukan jenis jimat elektrik.. ouh kalau tukar jimat elektrik tahan lama yek, ada baca kat internet gak, depa pun kata tukar je kepada lampu jimat elektrik, pasti lambat terbakar..

check fuse la, kot2 overload.
kalo ada member/sedara studi ikm bhgian electricty bleh panggil diorg checkkan.

Originally posted by Leybra at 3-11-2008 06:26 PM
tak tau plak mentol jenis apa, pasal takde plak belek mentol tu pasal memang dah siap pasang.. tapi yg pasti mentol jenis kalimantang dan bukan jenis jimat elektrik.. ouh kalau tukar jimat elektr ...

dulu aku biasa kena....asyik asyik terbako....beli baru terbako...tapi lepas tukar ngan lampu jimat letrik tu...so far tak pernah tukar lagi...

Reply #5 abgboroi's post

so far semalam dah try dah, beli satu lampu kalimantang jenama philip (tapi tak tau la energy-saver ke x).. try pasang kat satu lampu yang asyik nak berkelip2 jek tapi taknak menyala. hasilnya tada.. lampu terang benderang muncul menyinari rumah ku ini.. huhu

so kesimpulan yang didapati lepas meneliti condition rumah aku semalam,

(i) kalau starter berkelip2, tapi lampu taakkk jugak menyala, maknanya lampu dah rosak, so tukar dgn lampu baru (cadangan dari abgboroi: lampu energy saver)
(ii) kalau stater pun tak berkelip2, kemungkinan ada 2
     - starter dah rosak
     - fius dalam kotak fius tu dah rosak (bak kata bzzts )
kalau kes no (ii) ni, kena try tukar starter yg bermasalah dgn starter yang ok, tgk boleh menyala ke x, kalau still tak menyala, kemungkinan besar fius yang rosak.

problem besar nak test benda2 ni, rumah ku takde tangga nak panjat (

berapa hengget yek tangga?

Follow Us
cuba tengok mkn ada wire N longgar atau overvoltage..

tangga ?

beli yg 12 step kat kedai hardware dlm rm140 je... aluminium...

aku kalau bab2 elektrik ni memang serahkan pada yg pakar, tak berani check sendiri

aku penah baca somewhere, and i penah try (tapi tak tahula kebetulan ok atau memang betul effective).

Bila beli bulb tu, beli voltage yang kurang sikit... eg instead of 40W beli 25W. Nanti dia tahan lebih lama. Sebab apa, aku pong tatau.. hehehe

sama la ngna rumah sewa aku...
lampu bilik air tu kalo ikutkan 2 bln sekali kena tukar. cepat sgt terbakar. dah panggil wireman dtg mai tgk dan dia tukar mende tah, menatang empat segi kat dlm rumah lampu tu..dia kata pasal benda tu.

lepas tukar tu pon sama jugak hasilnya...bole laa tahan dlm 3-4 bln tak payah tukar. tapi jadi balik. last aku tarik wayar dari plug luar dan pasang lampu jimat tenaga. so boleh la tahan, 4-5 bln xpayah tukar. baru semalam tukar lampu tu coz lampu tu dah malap...heran tul, kalo ikutkan lampu jimat tenaga tu bole tahan sampai bertahun2.

ada cadangan tak camana aku nak settlekan benda nie??

Originally posted by Leybra at 3-11-2008 05:50 PM
First of all, sorry kalau topic ni cam tak kena dgn bebenag nih yer, pasal saya tak jumpa mana2 thread yg ada mention pasal electricity ni..

Kenapa ye, rumah saya ni, dalam 10 biji lampu kat r ...

watt mentol tinggi sangat kowt

Reply #7 cucusaddam's post

wayar N tu color ape yek?

aku belajar.... kalu banyak sangat socket  kat rumah  bley trigger  mentol terbakar...  dan dlm satu socket.. kalu bley  ko tak kongsi dengan electricity item yg lain.....  contoh...   bed table pakai mentol...  dan same socket  ko charge  henpon ko....  tu contoh ajer....

wayar N nutral,hitam

aku slalu mengamalkan prinsip, "Buy Cheap, Buy Twice"

umah aku dulu kena gak... technician kate mungkin sbb ikat wayar tuh tak kuat... so die bleh spark... kemudian terbakar...

Post Last Edit by pedon at 25-6-2009 02:01

Compact Fluorescent is the way to go!

salam bros...rumah ko area kilang ke?cuba ko try check voltage kat plug ko tu...berapa volt reading dia.....pakai multimeter...select julat AC volt...kalo ko tak tahu mintak tolong ngan jiran ko yg tahu...kalo takde yg tahu..ko carilah sapa2 y tahu.....voltage dia nak kena ada antara 220-240..ada la plus minus skit...

) cuba lah dulu hasilnye ye. selamat berjaya.

12Next
Return to list New