CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: koko2

KELULUSAN PBT (Majlis Daerah) utk renovation

MPKJ dah tak ada keje lain kot.. sampaikan pasang grill pun nak kena mintak kebenaran.... macam tak logik.. tak mesra pengguna.... apa-apa pun hantam sajalah

salam...
aku ade rmh kat alam damai, cheras... pbt = dbkl....
contractor yg kita org nak ambik utk keje2 renovation ni pulak x biasa deal dgn dbkl....
maka... aku jugak yg turun naik dbkl tuh....

mula2... nak beli std plan yg mmg sedia ada kat dbkl...
tup2... ari aku nak membeli... dorang x jual pulak... i.e. nak beli ari ni, start smlm dah x leh jual std plan...
frust sungguh sbb aku rasa nak renovate tuh simple jerr.. nak extend kitchen smp blkg... sbb ade sorang neighbour kat situ ms mula2 dok rmh dia dah beli std plan kat dbkl, dlm rm20 lbh kurang la....
disbbkan dbkl x provide std plan lg.. maka aku kena gunakan architect... charge dlm rm3K...
tuh pon klu ikut harga asal dlm rm4K... tp architect advised biar aku sendiri yg deal dgn dbkl tuh... maka... dpt lerr discount rm3K...

nanti2 aku cite pengalaman aku dgn dbkl pulak ye....

hmmm saya cadang nak pasang grill next month...
lecehnye ler kalo nak pasang grill pun kena mintak kebenarang mpkj

hmmm :re:

hmmm saya cadang nak pasang grill next month...
lecehnye ler kalo nak pasang grill pun kena mintak kebenarang mpkj

hmmm :re:
annur134 Post at 17-8-2009 14:11

Buat jer... lagi baik kalau buat masa hujung minggu.. mereka tak kerja... senang sikit.. jangan ada jiran komplen sudahlah...

Buat jer... lagi baik kalau buat masa hujung minggu.. mereka tak kerja... senang sikit.. jangan ada jiran komplen sudahlah...
maizana Post at 18-8-2009 05:37

takut ada org komplen tuh yg risau tu...
ehehehe....

kat pbt tu x leh guna standard plan ker....kalau x melibatkan pecah..boleh guna standard plan ..ni kat opis aku ler..

Follow Us
sumi tengah reno dapo kat shah alam.. 22x10 kot
sumi bayo 1500 for mbsa. plan&sumbit form sume kontractor buat kecuali amik borang...

alahai...ada member bagi persoalan masih tak terjawab...

macam mana kalau rumah dah siap renovate.... atau sedang di renovate seperti extend dapur .... apa perlu dibuat ... bleh ke kita just gi apply macam baru nak start renovate? ada org PBT nih dtg check tak selepas buat permohonan tuh?

MPKJ mmg teruk...rill pun dia nk kita mintak kebenaran..and for the renovation banyak kerenah diorang.

ni mengikut pengalaman,

- diorang susah nak approve pelan pkai kita punya plan. Banyak salah lar ..hapa larr...kalo arkitek diorang..senag2 jerr nak lulus.padahal sama jer design.

- yang tong sampah besi hangkut batu tu...kene gak amik ngn kontraktor diorang..sekali tarik RM200..pastu takmao penuh2..kalo penuh..kene 2 trip..= RM400

-nak tukar gate pun kene jugak..

dah arr kita bayar banyak..pastu memacam kerenah..ampess...

saya kurang fahamlah ... yg mahal tu fee pelukis pelan ker @ approve dr majlis bandaran ?

klu sy nk tambah depan and naik 1/2 tingkat keatas just wat loteng tentu pelannya x sebesar and serumit owg yg nk renovate besar2an kan ?

sowii.. x brp faham lah ..

coz sy pun nk renovate umah second 1 tingkat nie.. kos rendah punyer jeniss jer..
rege utk permission sama ker ngan owg yg kos sederhana ?

bhgn belakang umah tgk owner nie dh siap extend sampai longkang tp x tahulah die ader mintak izin ke tak.. jgn aku kena dahlah nati...

satu lg klu kita gi PBT tmpt kita and bgtau nak wat renovate tu mmg dh ader complete set ke disitu ngan pelukis pelannya , arkitek dll kat dlm bangunan depa ?

kang satu hal nk cari kat mane tah pelukis pelan lg and memacam bende.. xnaklah kehulu kehilir gi ofis sana sini..

-repaired -

Kalu aku x silap, kalu x dok pelan yang sedia ada, boleh beli, kali kat PBT tu ada, kalu xde, kena pakai pelukis pelan, charge dlm rm1.5k, 10 hari baru siap, kalu ada pelan, 24 hrs dah leh kelulusan PBT.. ni kalau aku x silap le.

Yang MPKj ni, baru2 ni je ke aktif menyaman/meronda? Member aku buat extension rumah dia dari 4 bilik jadi 7 bilik, luaskan hall segala, x mintak permission MPKj pun. Dia kata lepas siap, dia ada jugak dapat surat denda MPKj, RM200 je, dia g, buat rayuan, kena bayor RM150 je.. dia buat reno around 3-4 tahun lepas.. kalu gitu, apa kekdahnya bayar ribu-raban, cari arkitek buat pelan le.. kalau denda RM150 je?

Kalu aku x silap, kalu x dok pelan yang sedia ada, boleh beli, kali kat PBT tu ada, kalu xde, kena pakai pelukis pelan, charge dlm rm1.5k, 10 hari baru siap, kalu ada pelan, 24 hrs dah leh kelulusan P ...
ummiaqeel Post at 2-12-2009 19:11

kalau denda mcm tu i pun nak buat gak.. tak payah nak susah2 g cari plan/architect. semua tu mau 2K berbanding denda rm200. ade org dalam kut?
nak tahu Plan yg PBT ade siap tu mahal tak ?

Jiran belah kanan anis la ni..dia pun reno tanpa pelan...sekali pihak PBT mai serbu taman...so byk ler owner rumah kena saman....RM300.00...dan saman ni kena ler bayar dan dalam masa yang sama tetap kena submit pelan walau reno tu dah siap...dan jiran sebelah ni lepas bayar saman dia tak buat pun pelan n submit ke pihak PBT...next yearnya mai lagi surat saman RM300.00...officer sana kata selagi tak submit pelan selagi tu every year kena saman...so, larat ker nak bayar saman setiap tahun 300.00 tu...last2 jiran sebelah tu pun submit pelan, dapatkan kelulusan dari PBT...sama jugak dengan majlis daerah kuala selangor...jiran kakak anis..tiap2 tahun dia bayar saman RM150.00 ke pihak PBT...selagi dia tak submit pelan..selagi tu dapat saman...kalau pbt lain...anis tak tau ler camner....

macam ah long pulak PBT ni sekarang....

Dulu Majlis perbandaran sepang tak cerewet mcm MPKj tau....start tahun ni deme dah follow dah....i follow bak kata Kak Engku...

Mulai tahun ini...apa2 sahaja pengubahsuaian mcm nak pasang grill ke, pintu ke, tiles ke apa2 jua renovation minor or major...kena dapat kebenaran terlebih dulu dari pihak majlis...

pening kepala betul.. dahlah nak beli pening.. nak wat loan pun pening.. nie nk reno pon pening.. hanyalah kerana umah sekangkang kera tu...

anis , klu kite gi MPKJ ade tak standard plan yg bole kite beli ? coz dr standard plan tu lah kite nak fikir bentuk yg macamnae kita nak ubah kan ?

pastu , mane nak cari pelukis pelan and arkitek sekalik ? sy xde kenal sesapa lah..

ke kat MPKJ dah siap ader semua tu ? kita just isi borang and hulur duit jer ?

MPKJ mmg teruk...rill pun dia nk kita mintak kebenaran..and for the renovation banyak kerenah diorang.

ni mengikut pengalaman,

- diorang susah nak approve pelan pkai kita punya plan. Banyak salah lar ..hapa larr...kalo arkitek diorang..senag2 jerr nak lulus.padahal sama jer design.

- yang tong sampah besi hangkut batu tu...kene gak amik ngn kontraktor diorang..sekali tarik RM200..pastu takmao penuh2..kalo penuh..kene 2 trip..= RM400

-nak tukar gate pun kene jugak..

dah arr kita bayar banyak..pastu memacam kerenah..ampess...
pseudo_kl Post at 15-9-2009 17:49

haaa... kira ko nyerr x byk songeh mcm DBKL hoccay....
dbkl klu ko submit... involve 3 jabatan... jabatan perancang, jabatan bangunan & rekabentuk, lg 1.. jabatan kawalan pembersihan... gitu lerr lbh kurang
jabatan perancang jerr yg kuarkan arahan pembangunan (development order)
jabatan bangunan tuh... aku x tau dorang kuarkan arahan ape pulak..
as for the jabatan seni taman & pembersihan (gitu lerr kekdah nama jabatan tuh), yg ni utk tong sampah...

mmg pbt ni aku rasa mostly kena guna panel dorang utk tong sampah...
ade 1 kontraktor yg aku contact ni utk dptkan rate dorang... lbh kurang gitu lerr... dlm rm170-200 per trip...

yg utk pelan rmh aku tuh... ari tuh kena rm3650...
bile dah submit kat dbkl... ade jugak salah & silap nyerr... ya ampunnnnn....