CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: badai007

Usahawan Melayu

Reply #20 WonBin's post

aku dalam proses nak jadi distributor barang2 motor. import barang2 from europe.

Aku rasa tulisan aku kat forum ini sudah cover topik daripada most basic hingga ke cara buat duit berjuta-juta segala macam seperti berniaga warong bawah pokok tanpa hutang tetapi untung bersih 500 sehari, bagaimana start jadi supplier kerajaan dengan sales RM100 ribu walaupoun office pon takdda cuma beroperasi kat restoran mamak bawak beg laptop sahaja, macam mana nak jadi distributor untuk barang2 from overseas. Terpulang kepada anda untuk ambik tindakan (usaha) atau baca sahaja umpama buku cerita khayalan.

Reply #21 Kilokahn's post

Ingat pesan aku, yang penting ialah SISTEM kau berniaga dan bisnes model.

Dengan sistem itulah menentukan berapa besar kau boleh buat untung, berapa rendah kos bulanan kau boleh potong, berapa banyak delivery kau boleh buat, berapa ramai customer kau boleh serve. SISTEM dan BUSINESS MODEL.

Semua orang boleh buat burger tetapi takda orang boleh lawan McDonalds sebab orang lain yang buat burger tu takda sistem.

kat rumah aku kopi ais tu free sahaja tetapi aku sanggup bayar RM14 untuk kopi ais kat Starbucks atau at least RM2.50 untuk kopi kat kopitiam. kenapa orang sanggup bayar? kerana business model mereka. Kenapa restoran tom yam tak boleh jual tek tarik pada harga Starbucks? Kerana BUSINESS MODEL.

Fahami maksud aku nih.

Originally posted by WonBin at 26-1-2009 01:08 PM
Aku rasa tulisan aku kat forum ini sudah cover topik daripada most basic hingga ke cara buat duit berjuta-juta segala macam seperti berniaga warong bawah pokok tanpa hutang tetapi untung bersih 5 ...

tulisan ko banyak membantu forumer di sini sebagai rujukan...utk memulakan sesuatu bisnes atau utk expand bisnes...tak lupa juga utk jadikan buku cerita khayalan bg mereka yg suka berkhayal..hehe...

aku rasa...elok di kumpulkan..di buat 1 thread khas....senang nk refer....

sama jugak dgn sinar inspirasi punya...di jadikan 1 thread...kalo di combinekan 2 nih...pasti mantap..slim n solid

akak rasa buat manuskrip jer, pastu print out dan persembahkan kat dato noh utk tatapan pegawai2nya.. hantar juga kat KP semua bahagian dan agensi yg sewaktunya.. biar dia adjust sikit dasar2 supaya match dgn real life seorang usahawan

p.s. TAHNIAH kepada pengasas DCL Dato Azlina yg memenangi anugerah Wanita Ikon.

Reply #24 faridali's post

faridali,

ingatlah kata-kata aku,

otai burger kuat sebab ada ramai budak kat bawah dia, dia rileks sahaja. Kau pon kena start 'pegang' pembeli tetap tak kira jauh atau dekat. Ikat mereka supaya jadi ramai kerana jika cukup ramai, kau boleh bukak gudang sendiri yang lebih besar pakai forklift.

Mungkin setahun dua nih kau sibuk sikit angkat dengan tangan sendiri tetapi 4-5 tahunlagi kau mesti kembangkan sehingga tugas kau ialah monitor sales kat branch pakai Internet CCTV, monitor forworder kontena pakai Email dan website, monitor paymant pakai Online Banking.

Buat JV dgn Sinar. Barang ada ribu-ribu jenis. Tak cukup modal nak bawak masuk semua. Mana yang Sinar tak bawak masuk, kau amik. Jika Sinar nak stock, anytime amik daripada kau. Mana-mana yang kau takda, kau amik dari Sinar.

Follow Us
Originally posted by hazel23 at 26-1-2009 02:10 PM
akak rasa buat manuskrip jer, pastu print out dan persembahkan kat dato noh utk tatapan pegawai2nya.. hantar juga kat KP semua bahagian dan agensi yg sewaktunya.. biar dia adjust sikit ...

takpon...link kan..thread ni kat email pegawai MECD dan agensi2 pembangunan usahawan yg lain...

tu pon kalo dorang rajin bukak email and internet...klu bukak tenet pon maybe duk YM..upload lagu..

Originally posted by WonBin at 26-1-2009 02:11 PM
faridali,

ingatlah kata-kata aku,

otai burger kuat sebab ada ramai budak kat bawah dia, dia rileks sahaja. Kau pon kena start 'pegang' pembeli tetap tak kira jauh atau dekat. Ikat mereka su ...

iyeee...aku ingat nih..hehe...dah tambat customer yg taat setia...bg dorang credit berpuluh ribu ringgit..bg dorang syok berniaga..kembangkan market n lawan pesaing2 yg amik brg dgn cina...kasi harga yg kompetitif dgn dorg...Alhamdulillah ada yg berjaya....ada juga yg lesap dgn brg2 tersebut....nasibla....nak tolong byk2 pon modal terhad...tolong mana yg mampu jelah...

2 tahun pertama nih mmg penat sket...Insyallah masuk tahun ke 3 sistem lebih kemas lg....aku tak tau otai burger sistem mcmana...aku cuma belajar dari AVON....ikuti perkembangan n belajar dr strategi dorang....

masih banyak yg perlu belajar...dan tulisan2..pandangan dari forumers di sini mmg byk membantu....

terima kasih semua....

Reply #28 faridali's post

Setiap 3 hari kau kena hantar MMS kat diorang.

Setiap kali stock baru nak sampai, sms semua orang.

Simpan nombor handphone diorang.

Kalau ada banyak masa, banyakkan travel untuk cari idea dan lihat peluang kat tempat yang tak biasa pergi.

Originally posted by WonBin at 26-1-2009 02:45 PM
Setiap 3 hari kau kena hantar MMS kat diorang.

Setiap kali stock baru nak sampai, sms semua orang.

Simpan nombor handphone diorang.

Kalau ada banyak masa, banyakkan travel untuk cari id ...

thanks wonbin..idea yg menarik...

masa mula berniaga dulu mmg buat camtu...hantar sms/mms kat nombor2 stokis/agen/dealer produk kecantikan yg ada dlm majalah2 kewanitaan tu....sebab stokis2 butik kecantikan n kesihatan ni mmg related dgn bisnes aku skrg...dekat beribu sms gak la kalo xsilap...tu slh 1 marketing channel...letih jari duk send sms...

kalo yg buat bisnes pakaian wanita..produk2 yg berasaskan wanita bolehla try wat mcm ni....dlm 1000 sms...sure 100 berminat dgn kita...kalo ayat2 yg dlm sms kita taip tu blh wat dorg tpikat dgn produk yg kita offer...

tp skrg dah tak sempat wat camtu...just iklankan dlm majalah jek...yg ni pon berkesan jugak..cuma kos tggi sket...

kalo bab travel tu..mmg selalu travel..deliver brg....

Kegawatan ekonomi memaksa kita memerah otak untuk menjadi lebih kreatif semata-mata untuk survive.

Orang yang tidak cerative dan tidak buat adjustment pada hari ini, mereka belum tentu akan kekal di sini dalam 6 bulan akan datang.

Makin hari makin ramai kena buang kerja

apa beza usahawan dengan ahli perniagaan??? ka sama je term nie...

Originally posted by hazel23 at 25-1-2009 10:43 PM
you all rasa mecd dah buat secukupnya ker...

kenapa kekadang bila pergi mecd, macam program dorang anjurkan..

dan kadang2 balik2 muka tu jer yg participate..

kadang2 bila citer dgn kekaw ...

Rasenye  MECD dah buat ape yang patut ... tapi kalau org tak minat meniaga ... memang diorg takkan amik tau ...

Originally posted by pink_lavender at 26-1-2009 04:02 PM
apa beza usahawan dengan ahli perniagaan??? ka sama je term nie...

Same jer bagi saya ....

Originally posted by usahaone at 25-1-2009 11:59 PM
Assalamualaikum,

tiba2 ada idea, minta mecd beli  bangunan khas komersil dan tempatkan seberapa banyak usahawan di dalamnya. bagi usahawan baru, bagi free sewa tapak niaga dan caj berdasarkan  ...

MARA ade buat banyak bangunan macam ni ... contohnye Plaza Anggerik kat Shah Alam ... dan mcm2 lagi bazaar MARA

Reply #35 thedude's post

kedai2 kat plaza anggerik tu cantik2, mcm butik ekslusif.. tp mcm tak ramai pengunjung je...

tp kalau produk hebat atau ada nama.. letak ceruk mana pun org pi...

setiap mall kena ada anchor tenant iaitu penyewa yg mampu tarik traffic, cth klcc - ada isetan, sg wang - parkson, alpha angle -  jusco, midvalley - carrefour.

saper anchor tenant plaza anggerik? kalau dia invte mydin atau giant for mini supermaket - mesti traffic akan jadi tinggi...

ahli perniagaan atau bisnesman selalunya refer kpd perniagaan yg besar2, kalau tanya kolomerat, mesti they all prefer di associatekan dgn ahli perniagaan berbanding ahli usahawan. perkataan usahawan ni macam lebih kpd org melayu yg baru2 berjinak dgn pembuatan seperti kerepek, barangan kraf, rantai kristal dsbnya  yg diketengahkan sebagai peniaga,

kebanyakkan forumer kat sini dah level ahli perniagaan - tapi sebab kat forum ni cuma ada tajuk usahawan, mereka pun contribute disini.

mungkin mod mod boleh tengok-tengokkan. mungkin usahawan usahawan kat sini bole fikir-fikirkan.

dulu ada kementerian perusahaan yg ditukar kementerian pembangunan usahawan, mungkin juga fikiran gomen da macam tu yer..

Reply #37 hazel23's post

Peniaga ni biasanya yang ada kedai sebijik dua.

Usahawan ni jenis yang start from scratch, from zero. Maybe bukak kilang, bukak company, dan sewaktu dengannya.

Ahli perniagaan ni usahawan yang dah otai dan lama dah berjaya.

Ahli korporat pulak memiliki saham dalam public listed company. Level mereka nih cuma meeting dan golf sahaja. Takda dah buat marketing.

wah.... banyak perbezaan dia gak yer..

Akum, nak tanya dulu saya pernah transfer RM1000 kepada mata-mata . Mata-mata nie user forum cari satu geng dengan sinarinpirasi dan farid ali. Apa jadik dengan pelaburan tu? nak tahu perkembangan, saya tengok senyap je camtu. Tak silap saya lebih 15 orang labur sebanyak tu.

mohon explain kat saya sebab saya dah lama menunggu.

[ Last edited by  peniaga2009 at 28-1-2009 09:23 AM ]