CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: fairyjasmine

MERGED : All About Spain

Kia, boleh bagi itenary u kat sana and mode of transport.  thanks.

macam best aje spain ni..ingat nak masukkan sekali la dlm itenary utk tour europe next year..

thanks kia !! tgh considering nak pegi spain next year

tapi naik bas tak susah ke ? sbb i dgr org ...
hijaulover1 Post at 16-7-2010 08:09

next year tu bila?? kene tgk musim.. nanti rugi kalau pegi waktu winter atau autumn.. naik bas tak susah.. sebut je alhambra.. they will know.. lagi satu mmg bas ke alhambra byk.. and last stop dia mmg kat bukit granada tuh.. pasal tiket bas tuh.. dia pakai syiling.. murah plak tuh.. siapkan 1 euro syiling cukup1

Salam, hijau, tahun depan bulan berapa, pergi backpack ke, berapa orang pergi.  Tak pegi morocco ...
hajar53 Post at 16-7-2010 10:27

kalau ade rezeki mmg nak gi morocco.. tapi morocco kene tempah guide coz kene lalu desert ngan oasis.. we really need a translator sekali. selalu bayar accomodation dia ade sediakan guide. Kene bayar pakai TT atau kat sini western union.. nak kencing segala bagai agak susah.. macam korang camping la.. tapi kali nih.. tutup ngan kain jer penghadang dia.. bayangkan takde pokok

Kia, boleh bagi itenary u kat sana and mode of transport.  thanks.
hajar53 Post at 16-7-2010 10:31

boleh.. pm me ur email.. nanti saya forward my itenary.

macam best aje spain ni..ingat nak masukkan sekali la dlm itenary utk tour europe next year..
no~yean Post at 16-7-2010 10:55

tak try kelana konvoi ker?? mane tau diorg ade offer ke spain.. tak silap ade..mmg best pon spain.. terutama andalusia(south spain) .. cuma saya tak sempat nak ke madrid dan barcelona.

Follow Us
Reply 62# hajar53

hajar,

ingat nak pegi bulan 2, byk public holiday cuti annual leave tak byk
budget nak gi spain aje sebab kalau nak gi morocco rasanya kena lebih 10 hari kot ! memula mmg ada plan nak gi lisbon (portugal) sekali sebab dah dekat kan tapi mcm tak cukup masa

mmg plan to go backpacking sbb tuh tgh tgk mana yg plg economical skali !
tapi belum sure lagi, tgh antara 2, nak gi spain or nz tgk mana plg economical !!

i dah research sikit tapi i tgk nak naik train expensive betul and payah sebab tak berapa efficicent (based on apa org ckp dlm internet) and they don't speak english very well, nanti macam ayam dgn itiklah kita ! but i guess thats the best part about travelling==> being adventerous !

my plan is madrid-andalucia-valencia-barcelona and plan to drive (sbb kitorang ada 4 org so boleh lah share duit keta) tapi i tgk map, andalucia nih jauh-jauh from madrid or barcelona

the plan is ambik AA pegi london and dari situ naik ryan air or easyjet, either fly direct to andalucia (malaga is the nearest airport) or fly into madrid or barcelona tapi still tgh buat research lagi nih so belum confirm !

Reply  hajar53
ingat nak pegi bulan 2, byk public holiday cuti annual leave tak byk
budget nak gi spain aje sebab kalau nak gi morocco rasanya kena lebih 10 hari kot ! memula mmg ada plan nak gi lisbon (portugal) sekali sebab dah dekat kan tapi mcm tak cukup masa

mmg plan to go backpacking sbb tuh tgh tgk mana yg plg economical skali !
tapi belum sure lagi, tgh antara 2, nak gi spain or nz tgk mana plg economical !!

i dah research sikit tapi i tgk nak naik train expensive betul and payah sebab tak berapa efficicent (based on apa org ckp dlm internet) and they don't speak english very well, nanti macam ayam dgn itiklah kita ! but i guess thats the best part about travelling==> being adventerous !

my plan is madrid-andalucia-valencia-barcelona and plan to drive (sbb kitorang ada 4 org so boleh lah share duit keta) tapi i tgk map, andalucia nih jauh-jauh from madrid or barcelona

the plan is ambik AA pegi london and dari situ naik ryan air or easyjet, either fly direct to andalucia (malaga is the nearest airport) or fly into madrid or barcelona tapi still tgh buat research lagi nih so belum confirm !
hijaulover1 Post at 17-7-2010 08:39

hijau,

berapa hari plan backpacking nih??
antara spain ngan nz mane paling ekonomi?? try plan ur budget.. plane ticket, hostel, food, fee entry and etc. compare betul2 baru decide.

saya penah naik train kat seville ke malaga. it was good. waktu perjalanan yg lebih kurang sama ngan bas, ditambah ngan scenery yg menarik musim panas.. but if u are going on feb, take the bus la gitu.. tak nampak ape sebab tgh winter lagi.. murah pon murah. I'll tell u, kat andalucia eng tak berapa sgt.. so mane2 la.. train station ke bas ker... sgt pelat eng diorg.. u have to know the places, then diorg akan point harga. itu yg saya buat masa beli tiket bas dan train. Sediakan sket kamus bahasa.. tulis ayat2 yg paling byk nak guna.. arah jalan.. harga.. makanan vege.. tak perlu buku tebal.. buku nota kecik cukup.. sebab backpacking kan..

and yes andalucia at the south.. kalau nak jimat.. pegi dari south naik ke atas.. tapi flight kene beli separate.. means dari london ke malaga, balik dari bandar paling atas.. valencia maybe. tapi takut tak byk flight.. better carik yg byk flight so senang nak dapat cheap flight.. terutama madrid or barcelona. naik keta pon ok.. sewa kat malaga, return kat barcelona ker..  skang ni ade je flight ticket jual one-way.. kene rajin survey harga.

Kalau sapa2 plan nak tour europe paling budget, aku cadangkan amiklah euroline pass. ada 30 hari ada 60 hari jalanlah mana2 bandar dalam eropah sampai puas.. pass beli sekali aje... tapi travel naik bas ajelah.. kira ok apa bas dia... pastu cara nak jimat.. naik bas malam, pastikan sampai pagi.. satu cara nak jimat tempat tidur... ada masa perlu cari tempat tidur mcm hostel backpackers... ada bandar nkorang tak perlu bermalam, cukup pusing satu hari je.. pastu malam pegi destinasi lain... kalau tak puas, datang lagi sekali.. nak risau apa, tiket valid 30/60 hari.. macam aku ari tu... setakat Paris je sampai 4 kali.. main sekejap2..

Kalau Spain.. mmg aku duduk lama sikit pasal banyak boleh cover terutama blah-blah southern (Andalucia) Granada, Cordoba, Sevilla tu antara tempat wajib.. Kalau ada masa.. dari Madrid leh amik bas ke Toledo (rasanya Toledo eurolines tak cover sbb aku amik bas tiket lain masa tu, tak taulah sekrg) , pastu naik atas ke Barcelona ada bangunan pelik2 rekabentuk boleh tgk.. Kalau ke Barcelona mesti pegi las ramblas, pastu La Sagrada Familia (bangunan ni masih lum siap sepenuhnya walaupun dah lama buat) Ada iras2 KLCC.. hehhe.. Org2 spain pun peramah sedia membantu.. cuma bahasa kenalah belaja sepatah dua.. lagi bagus.. tak blaja pun takpe.. Tapi betul aku ckp, spanish byk membantu bagi org yg travel europe, mana2 nkorang akan jumpa backpackers latinos.. hatta kat hostel2 backpackers pun didominasi puak2 diorang... lg senang boleh campur diorang.

Ok nanti sambung.. sori sekadar kongsi pengalaman.

Reply 71# DinKicap
Good info Din, Ada juga plan nak ke Spain tapi mungkin lepas gi India kut. West Europe dah cover dengan Kelana Convoy, sekarang tengah cari member bagpack untuk ke East Europe pulak....
Rasa2 berapa hari ye tak cover semua?

Reply 72# wanacu

Kak Wan.. sebenarnya kalau nak ikutkan.. nak cover semua.. takde had harinya...  eurolines pass ni pun saya dah amik 3 kali... setiap satu 30 hari... maknanya 90 hari semuanya...semua ikut atas kitalah.. tapi saya syorkan.. kalau nak kenal satu2 negara betul2.. baik kita fokus satu2 negara yg betul2 kita nak.. contohnya... kalau kita amik 30 hari punya.. kita target 3 atau 4 negara dulu.. nanti next time buat lagi...  saya eastern baru pegi Czech, Austria ngan Hungary aje... tu pun main cities aje.. bagi saya (org lain saya tak tau) eastern europe mencabar sikit dari segi komunkasi.. tak ramai fasih english .. tapi kos murah... sebab tu kat Prague je saya lepak sampai seminggu. Cadang nak sampai ke negara2 Balkan dan bekas2 Soviet tapi next time lah.. yg India ni pun tak setel lagi.. hehehhe...

So far kalau akak kata dah cover western, senang citelah.. akak fokus ke blah eastern aje... Kalau belum sampai ke Prague, bagi saya wajib pergi.. Kat czech pun selain Prague banyak lagi yg boleh pegi. Kalau belum ada maklumat ttg eurolines pergi ke www.eurolines.com. Kalau kita beli pass dia akan bagi satu timetable perjalanan bas dari satu city ke city yg lain.. so kita boleh plan trip kita. Kalau tak silap ada lebih 500 destinasi seluruh eropah. Percaya atau tak.. saya habis around USD1000 aje utk 30 hari termasuk makan dan tempat tidur itu pun boleh jimat lagi.. tapi time tu saya travel secara backpacker sorang2.. ok.. nanti leh cite lagi.

Reply 72# wanacu

Err... kak wan maksudkan berapa hari cover Spain ke atau eastern europe? takut saya tersilap bagi info plak..

Kalau Spain, akak boleh target 2 hari setiap city (tu minima) contohnya, Cordoba, Sevilla, Granada, Malaga (tu semua dlm region Andalucia kat south) setiap satu 2 hari 1 malam jadilah .. pastu.. Barcelona dan Madrid = setiap satu 4 hari 3 malam, dari Madrid kita boleh ke Toledo satu hari full day excursion... tak jauh.. naik bas aje.. pastu yg lain2 bandar maaf saya tak sampai lagi.. saya cuma lalu je dari utara sampai selatan..

Kalau nak ke Spain sbnrnya kita tengok apa yg kita nak.. macam saya minat history tujuan utama nak tgk peninggalan Islam, so saya fokus banyak kat Andalucia. Ada org dtg nak tgk flamenco, ada yg nak tgk La Corrida = bullfighting  (Kat Sevilla pun ada tapi saya cuma pergi stadium dia je sbb tak support penyeksaan terhadap binatang, hehhehe )ada yg nak tgk pesta2 kat Spain (ada banyak pesta terutama summer cth: baling2 tomato dalam pekan, lepaskan lembu dlm pekan pastu lari, dll byk lagi). So, tgklah mcm mana apa yg akak cari dr Spain.

Backpacking di sini mmg menyeronokkan, org Spain mmg baik2.. peramah dan suka membantu. Kalau di Cordoba kita boleh dgr azan dilaungkan secara open.. (saya rasa kat bandar europe yg lain mana boleh). Kedai makan arab senang dicari.. kat penempatan org2 Maghribi senang cari makan halal. Cuma satu, diorang kuat makan khinzir. Siap ada banyak Museo del Jamon (Muzium daging khinzir) bargantung2 lagi.. sebenarnya bukan muzium tapi kedai jual daging la.. dia buat cantik2, supaya menaikkan selera, panggil je muzium. Kalau nak info PM saya.. setakat yg saya tau jelah.

Reply 74# DinKicap

Wah ! bersemangat dengar cerita u ni...Yang i maksudkan cover Spain sebab i rasa spain tu pun besar untuk di'cover'. Kak wan tak leh cuti lama2. Paling lama pun 15 haari je...Maklum le kerja ngan gomen....semedang je short of staffs...
Nantilah, bila i balik dari India nanti i pm u for more info..
Thanks.

Reply  DinKicap
Good info Din, Ada juga plan nak ke Spain tapi mungkin lepas gi India kut. West Eu ...
wanacu Post at 18-9-2010 20:16

tahun lepas 5 minggu kami kat europe, kami cuma pi paris, budapest, slovakia,
prague, amsterdam dan jerman... mungkin orang lain dengan 5 minggu
tu boleh pi berbelas belas negara, tapi kami tidak... laki me merangkap
org yg membayar trip jenis suka lepak lepak tidak terburu buru
semata mata nak tenguk europe.. so no pilihan selain ikut cara dia travel..

(kalau me travel bujang, mungkin belas negara me pegi sbb
me nak tenguk semua negara alang alang dah sampai sana )

kalau ade rezeki mmg nak gi morocco.. tapi morocco kene tempah guide coz kene lalu desert ngan oas ...
Kia_picanto Post at 16-7-2010 19:10

Kia, kalu travel morocco kalu nk pi sahara desert mmg kena pakai guide & driver... kalu ko hire a jeep yourself, berani ke ko nk drive kat gurun tu ? .. bukannye ade signboard atau jln... semua permandangan gurun sama jer, saujana mata memandang.. pastu jarang2 ade kenderaan lalu, kalu ade pun unta. kalu ko sangkut kat gurun tu, mmg selamat laa.   
org2 sahara kat gurun tu diaorg dah merentas gurun tu by foot, sbb diaorg asal2nye org2 nomad, berpindah randah..
pastu kalu ko decide nak spend few days kat gurun tu, be prepared sbb kat gurun tu bukannye ade ape2..maksud aku tandas, air, pokok pun tkde kalu ko nk buang air , cuaca yg panas & berpasir.. so mcm tu la.. kalu ko jenis yg adventerous tkpe, no hal nyer..mesti ko suka nyer.. aku pun suka, syok sbb pengalaman yg lain dr tpt yg aku pernah travel..

SAlam semua
Baru join thread yang ni. Pernah pergi Madrid jer, 4 September 2010 yang lepas, but only for 2 days.
Pergi Madrid pun sebab hubby nak pergi tengok stadium Bernabau Real Madrid tu.
Ok la, tapi diorang suh tour sendiri, tak ada tourist guide untuk explain, tak macam stadium tour kat UK tu.

Personally i rasa among the Europe countries yang i dah pergi, transportation di madrid la yang paling murah (and Paris yang paling mahal). You naik la mana2 tube(metro), berapa jauh pun stesen you), it's gonna cost you 1 euro jer. If you are planning to stay kat Madrid lama, then you boleh beli ticket yang untuk 10 trip sekali terus.

Kia, kalu travel morocco kalu nk pi sahara desert mmg kena pakai guide & driver... kalu ko hire  ...
arwien Post at 20-9-2010 14:09

aku tau tuh.. itu yg nak rasa.. tapi kejap je la.. tak mo lama2

Reply 75# wanacu

saya pun teringin nak ke eastern europe...tp xplan lg nak pi bila...kalau xbermember ingat nak redah sendiri je nnt, spain dah gi barcelona je, tp suka la situ, senpoi, xmcm bdr europe yg lain..kalau sy ke spain lg, mungkin cover terus portugal, mcm dah alang2 plak sampai situ, sbb spain , portugal nih hujung2 ceruk...kalau buat route payah nak pusing situ...

Dah book tiket to Madrid tapi belum bayar

Plan nak pegi Spain 16hb Dec sampai 29 hb Dec

Any suggestions on itinery? Thanks in advance

I dah buat research sikit2 tapi belum confirm anything.