CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: day

nama bombastic dalam novel melayu: setuju @ tidak?

rmi je....kakak2 o2 pown mcm ni........sebba bila dpt over.....tp pmpn ke watak 2 dr kg ke apa ke....mcm very the xsesuai

nama boombastic tu boleh. tapi biar sesuai dengan keadaan dan zaman. nama sampai 2/3 nama ni kebanyakannya zaman sekarang. dulu2 ada jugak. tapi kebarangkalian tu tak banyak. tak kan habis 1 novel penuh watak dengan nama boobastic. tak berpijak di dunia nyata. dan kalau watak hero & heroin tu, nama molek, orangnya hensem & cantik yang amat, macam le orang yang elok paras rupa ni pasangannya juga mesti elok paras rupa. kalau macam tu, mana pulak nak pergi orang2 yang tak elok paras rupanya.

Rate

1

nama penulis pun sama jugak.....*kriesya riesya contohnya...entah2 nama btl khairiah. sy suka novel soalnya hati dari buku prima.nama penulisnya nurul syahida.simple je kan?

suka baca novel yang namanya senang disebut
boleh letak nama panjang2 tapi usahlah
mengganggu konsentrasi untuk membaca novel..

Wah!! Qil angkat thread lama la. Baguih dok ada tu.
Dah lama nak komen, tp mcm mls nk komen. Baru skrg tgerak hati nak mencelah sama.

Bagi aku, nama-nama canggih n bombastic ni bermula sekitar tahun kebangkitan Abg Diat (Ahadiat Akashah) menulis - 1994 ke atas mcm tu. Ramai pembaca yang berangan-angan untuk memiliki nama yang canggih dan difikirkan indah itu. Kemudian dah jadi mcm fenomena utk penulis popular kreatif angkatan baru sekitar tahun 2000 ke atas. Apatah lagi bila Alaf21 membuka ruang kepada penulis-penulis muda ~ maka ramailah golongan pada zaman Abg Diat, menzahirkan apa impian mereka ke dalam naskhah dengan mewujudkan nama pena dan watak-watak yang dilabel dengan nama yang bombastic sebagai satu strategi memancing minat pembaca. Pada awlnya, memang menjadi...ye la satu-dua-tiga novel. Tapi bila taktik sedemikian menjadi klise menjadi berpuluh-puluh novel dan trend ~ sebab tu membuatkan tahap mual dan meluat mula meningkat.

Aku? aku tak terlibat kot. hehehe~ Sebab aku tak baca novel-novel tulisan mcm tu. Jadi aku kurang tahu la. Nama bombastik aku tak biasa, tp kalau nama watak yang pelik-pelik aku biasa ~ sbb aku pembaca sci-fi fantasi dan juga thriller sahaja.
Nama hero Artakus, ok la kan. Nama watak jahat Don Diego Dikulgai, Herrokos atau Ombror Tamagrak. Nama awek plak Laira atau Aylanin --> watak ni semua wujud dalam siri Saga Artakusiad.
Tak cukup pening? Lagi pening kalau baca yang ada saduran keagungan keraton Majapahit mcm Raden Kasni Chandrakarya II, atau Hyang Inu Kertapati Madilaksa --> watak ni semua wujud dalam Baladewa-X : Empayar Dresanala karya Nizam Zakaria.

** kesimpulan yang aku dpt, hampir 99% komen dalam thread ni menyampah kalau ada nama watak yang canggih manggih. Take note ye bakal penulis atau penulis yg sedia ada.
Psst...kalau Qaseh Whilea Putri atau Qiesya Audralea tu agak-agak bombastic tak??

Rate

1

Reply 85# attokz

attokz
    berbelit lidah haku nak menyebutnya...
    mau fail dalam sebutan

Follow Us
pada ako...ako xkisah...(ako vote no 3)
ntah la...may be sbb buku yg ako beli, nama nye sesuai ngan jln cite n also watak...

klu penulis nk letak nama klasik pun ako xkisah...
mcm hlovate dlm novel dia ada watak jebat iskandar...
it's nice.... some fresh idea.... n i like too...

yg penting jln cite n the way watak tu dibawa sesuai seadanye...

Reply 85# attokz

Qaseh Whilea Putri atau Qiesya Audralea

aku suker nama ni

Reply 88# mijot
Itu nama bakal anak aku laa..
hahahahaa~

Reply 89# attokz

mau nangis nk sebut nama tu time nk nikah nnti...

pd aku la kan, tak kisah la kalu nak wat nama panjang berjela tp sebaiknya ada nama pendek yg senang disebut utk tak mengganggu pembacaan kita...
contoh novel L.U.V.E & 143 (pingu toha) nama senang2 jek - ahmad mukhri (keri), uthman huzir (uth), lana, violet... i likee

Reply 90# ako_chan
Peduli apa aku..bukan aku yang nak kawen. Hehehehehe!

aku pun sme..setuju penggunaan nama yg simple cukup..nama terlalu panjang berjela..buh kat nama anak dhlh..

bagi saya kalau nama itu bunyinya macam ke arab an dan
maksudnya pun indah tak ada hal punya
selalu nya nama akan mempengaruhi individu tersebut
kerana nama itu yang akan dipanggil orang selalu

o.k je kalau nama bombastic.....tp susah nak ingat watak dalam cerita tu....

baru beli dan mula baca novel ini;
tapi hilang fokus kerana nama-nama watak dalam novel ini..
nama memang cantik tapi berbelit lidah nak sebut...

Eidena Alaisya, Izlan Zakrin, Ili Sarafina, Edham Hazared,
Eisya Alina, Juna Ridyah...

Rasanya ambil waktu juga nak habiskan novel ini...

nama yang bombastic tetapi ada maksud,itu lebih baik...tak perlu panjang-panjang sangat..dua ungkapan pun dah memadai...contohnya macam ridzwan hakimi ke,laili kharunnisa ke...( dua nama yang sedap bunyinya,maknanya pun ok..)
nama yang ada makna,kalau dipanggil setiap hari..itu dah macam mendoakan dia..contohnya Khairunnisa maksudnya perempuan yang baik...semoga dia akan jadi perempuan baik kalo kita panggil dia dengan nama tu...

Rate

1

aku rasa kalo penulis nak letak nama canggih-manggih pun patut limit kat watak2 utama je.. maybe reason letak nama pelik2 ni sbb nak org ingat watak tu.. tapi kalo cerita tak best, camne nak ingat watak kan?? apa2 pun cerita yg kena best, pastu baru nama...

Post Last Edit by life_love at 3-6-2011 00:26

agaknye penulis2 ni x dpt nk namekan anak gune yg mabeles so gune kt novel depa...
cube tgk novel karya NURUL SYAHIDA ....KBANYAKAN NAMENYE PUN SIMPLE JER
~ PLAIN JANE....siti nurbalkis,tengku aklilee, hasnah(antagonis), hafizul,
* yg penting name novelis tu sendiri ialah NURUL SYAHIDA......kan sedap...

Memula nak beli novel, tengok nama penulis, tajuk, tebal nipis buku tu. Baca sinopsis... tentu la ada nama bombastik yang ejaannya tergeliat lidah .. asal namanya mira dieja meayra.. nama hilmi di eja hylmie... dan nama tu ada 2-3 rangkaian... cam meayra adylla (sebutannya mira adila )

Memang rasa nak muntah