CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sunshine66

Hala Tuju Selepas SPM

Perjalanan selepas SPM

Assalamualaikum dan salam sejahtera buat forumers.
Meha nak tanya sikit tentang perjalanan seterusnya selepas SPM.

Kalau dah ada thread ni mintak2 mod tolong mergekan sebab tadi cari tak dapat sebab tenet mengong

Meha nak tanya Lepas SPM mana jalan seterusnya?Meha sendiri tak tahu apa nak dibuat lepas SPM ni.Takkan nak terus kerja je takkan takde nak sambung belajar ke,amik kursus ke.Nak amik kursus tak tahu kat aman nak sambung belajar tak tahu kemana.
Time2 ni la nak amik borang2 yang sepatutnya tapi meah tak tahu nak amik borang apaBorang matrik dah hantar tapi meah dapat rasakan takkan dapat.So next step is?FORM 6 adalah jalan Akhir.
Kat mana nak amik borang2 cam contoh borang IPTA etc.Meha sebenarnya tak berapa faham camna degree semua tula.Please ye sapa2 yang boleh explainkan please explain sebab meha tak tahu.Kalau tak faham apa yang meha jelaskan ni tolong inform apa yang tak faham nanti meha cuba jelaskan apa masalahnya

ok memudahkan sikit soalan la.

1.Meha nak tahu apa yang patut dibuat lepas SPM ni.Selalu tgk akak2 senior berhempas pulas nak isi borang yang macam2 tapi sampai kat kami tak tahu nak isi borang apaApa nak buat untuk perjalanan seterusnya.sebab kami tak tahu.

2.Lepas tu meha nak tanya,Kalau meha nak amik degree semua tu apa yang meha perlu buat?
macam contoh masuk Matrik atau Form 6 then dapat degree etc.Meha nak tahu pasal tu la.Kemana arah yang patut meha gi.dari peringkat bawah orang panggil apa atau dengan kata lain nak start dari apa?

3.Lepas tu kalau SPM tak berapa power yang meha tahu ada dua option,satu MARA satu lagi amik balik SPM.

4.Jangan tanya pasal minat sebab meha tanya ni mewakili kawan2 meha sekali.Sekarang cikgu Kaunselor takde so takde orang kami nak tanya.
lebih kurang camni la soalannya

[ Last edited by  mehacomp_91 at 28-11-2008 08:27 PM ]

Mac pun interested to know......

tak berapa paham...

nak tahu tentang apa yg nak buat sewaktu cuti/sementara tunggu result ker...?

atau nak sambung study mana lepas result keluar...?

pasal ipta tu, kena beli no pin.... rasanya skrg dah ada jual no pin, tak pun tahun depan....

Originally posted by mehacomp_91 at 28-11-2008 04:53 PM
Assalamualaikum dan salam sejahtera buat forumers.
Meha nak tanya sikit tentang perjalanan seterusnya selepas SPM.

Kalau dah ada thread ni mintak2 mod tolong mergekan sebab tadi cari tak dapa ...

meh sini aku tolong.. aku x nak org len pilih jalan silap cam aku......

meha minat pe.. contoh minat memasak.. amek la course memasak.. konklusinya amek la course yang meha betol2 minat k..

yang pasal degree tu camni.. mula mula peringkat dari bawah sijil.. up skit diploma.. up skit lagi baru la degree... up yang tak brapa nak up masters.. last skali yang dah tak de nak up iaitu Phd.. tp baiklah meha mulakan amek diploma..kalo amek sijil rugi masa n money je..

yang pasal borang apply tu, kalo nak ipta pegi bank bsn beli no pin.. kena wat on9.. untuk keterangan lanjut sila tanya akak bsn kat situ.. no pin dalam rm 10-15 camtu la.. x mahal.. cukup la topap rm 5 tiga kali hehe... kalo nak apply swasta contoh cam mmu, uniten, unisel ke pegi kat website.. semua detail ada..

first step untuk perjalanan lepas SPM amat bermakna.. jgn silap pilih jalan......... gud luck meha........

Reply #4 okb's post

ha lebih kurang camni la jawapan yang meha nak tapi meha nak lebih detail lagi apapun thanks OKB

Hmm.... dulu pun masa kat sekolah, cikgu da tolong bawakkan borang2 yg sepatutnya, borang universiti, borang matriks suma tu. just kena bayar je. tapi skang ni kena isi borang online. tapi kena beli pin number kat BSN dlm rm10 kot. lepas tu register kat www.mohe.gov.my.

lepas SPM, tak boleh amik degree terus, kena amik form6 lepas tu baru leh amik degree. takpun amik diploma/sijil dlu.

kalau SPM tak bagus, meha masih boleh masuk form6, dan cuba utk dpt keputusan yg lebih baik.

Follow Us
aik? ko kan mod?
dan ko dah reply kat topik ni :http://forum.cari.com.my/viewthread.php?tid=385811&extra=page%3D2

so,xkanla lupa kot..aku pun leh igt dah ade topik ni,dan nko reply..wlupun aku jrg2 masuk topik ni

cian.muda2 dah pelupa jgn maraaa aa..nnti kena jual

[ Last edited by  kashaz at 28-11-2008 08:58 PM ]

Reply #7 kashaz's post

aisyo sikit pun tak ingat
aiyo mudo2 lagi kawe dah jadi pelupo

Takpe2 kat thread tu cite lain sikit kat sini cite lain sikit
Aiyo segan gila sebab tak ingat langsung
Apapun kita tgk apa keputusan mod sini.

biasanya lepas SPM je makluk yg baru lepas amik pekse akan terkapai2

ibarat melepaskan beburungan di awang-awangan..

susah nak nampak jalan mana utk tentukan arah tuju masa depan

dan paling penting..pilih apa yang ko minat.

xsemestinya course yg ko amik lepas ni, akan keje dalam field yg sama.

sume ni bergantung kepada faktor pembolehubah jgk..

pape pon, selamat membesar..

sory ye.. aku mergekan topik hala tuju selepas SPM... sebab dah ada topik ini sebelum ini..

Reply #51 tuahayam's post

Thank U

ook thank you

Erm takde lagi ke yang nak tolong explain perjalanan dari A-Z
meha masih tak berapa nak paham perjalananya

Originally posted by mehacomp_91 at 28-11-2008 04:53 PM
k memudahkan sikit soalan la.

1.Meha nak tahu apa yang patut dibuat lepas SPM ni.Selalu tgk akak2senior berhempas pulas nak isi borang yang macam2 tapi sampai kat kamitak tahu nak isi borang apaApa nak buat untuk perjalanan seterusnya.sebab kami tak tahu.

2.Lepas tu meha nak tanya,Kalau meha nak amik degree semua tu apa yang meha perlu buat?
macam contoh masuk Matrik atau Form 6 then dapat degree etc.Meha naktahu pasal tu la.Kemana arah yang patut meha gi.dari peringkat bawahorang panggil apa atau dengan kata lain nak start dari apa?

3.Lepas tu kalau SPM tak berapa power yang meha tahu ada dua option,satu MARA satu lagi amik balik SPM.

4.Jangan tanya pasal minat sebab meha tanya ni mewakili kawan2 mehasekali.Sekarang cikgu Kaunselor takde so takde orang kami nak tanya.

ni pertanyaan meha.. takde guru sek men yang leh tolong ke? biasa mende ni cikgu sek menengah terutama guru tingkatan 5 lebih tahu..

tp kalu ingat pengetahuan aku la.. betulkan kalu silap..

1. Biasa lepas SPM isi borang matriks.. kalu dah isi.. kekadang ada yang isi borang UPU.. program diploma.. lagi satu kalu minat jadi guru. boleh apply juga program perguruan.. biasa yang ni ada dalam paper bile ia akan kuar..

kalu tak berminat juga.. ada yang isi borang untuk masuk IPTS..

2.Kalu dulu lepas SPM leh terus masuk ke prog degree.. tp skrg kalu masuk IPTA wajib rasanya masuk matrik dulu.. tp kalu tak dpt matriks.. ambik tingkatan 6..

lepas abih matrik/tingkatan baru isi borang UPU utk masuk IPTA.. atau masuk IPTS kalu berminat... masa isi borang UPU ni lah kita pilih kursus degree yang kita nak.. tp bergantung kepada kekosongan la.. abih degree baru leh sambung master..

degree ni lak sistem pembelajaran dia lain dari sekolah. macam sekolah cikgu yang banyak tolong.. tp kalu masuk universiti kita yang banyak survive.. lecture tak hirau pun sama ada kita study ke tak.. tp ingat kalu Universiti kalu tak lulus periksa maybe kena buang peratusan lebih besar..

3.SPM tak berapa power.. bukan 2 option je.. banyak lagi. leh masuk ILP.. institut latihan petronas. kolej komuniti.. kolej swasta dan macam2 lagi..

tak pasti la meha faham ke tak penerangan ni.. kalu tak faham tanya je..

Rate

1

isi borang matriks before spm...

lepas kuar result br isi UPU or UTP(ade lepas esult(2nd batch) ade yg b4 spm(1st batch-using trial spm) )

or borang poli...

kecuali matrik uia br lepas spm kuar br isi...

atma dulu i guna trial exam, tp interview x p...

poli pon lepas spm kuar...kalau rasa leh dapat U, x isi borang poli pon xpe, buatnye kite dapat tp x pegi, kesian org yg mengharap nk dpt tp x dpt sbb kite dah amik tm[pt die... (ni kes sesape sesaje nk isi borang tp xmo p)

Rate

1

info -

Select right varsity
By SARAH CHEW

IF you抮e just looking at university rankings to determine your choice of courses, you may end up making unwise decisions.

Education services provider Jerry Tan says that many students are obsessed with university rankings but are not aware that there are different criteria used in rankings.

He says that the criteria used include the quality of the programmes and courses offered in specific faculties or schools within a university and the chances of employ ability amongst graduates.

A university may not be well known but some of its faculties could be the best in certain fields,

Apa Hala Tuju Aku???

aku baru je lepas habis SPM...sekarang ni tengah tunggu result...masalahnya aku tak tau apa nak buat dengan hidup aku lepas ni...aku apply matrix, aku apply upu tapi sebenarnya aku tak berminat langsung pun dengan prog2 yang dia tawarkan...satu hari aku tengah surf internet aku tengok budak lepasan spm pon boleh jadik pilot buat aku terdetik plak nak jadi pilot sebab aku memang minat dengan kerjaya ni sejak kecik lagi...cuma aku tak tau kalau aku akan buat decision yang betul untuk hidup aku...aku tak nak nanti bila 10 tahun akan datang aku akan menyesal dengan keputusan yang aku buat...seriously, aku memang tak tau apa nak bnuat dengan hidup aku lepas ni...tak tau betul2 nak teruskan pelajaran atau terus kerja...sebab aku macam dah kurang berminat plak belajar...yang bermain dalam fikiran aku sekarang ni duit, duit dan duit...argh!!! aku tensen...

kerje la bro.
tak kira la keje apa2..
janji dapat duit..

Reply #59 stfunewbiez's post

ye la untuk apply keja pun kita kena ada kelayakan kan...kalau takder kelayakan susah nak cari keja...aku tau banyak jugak graduan yang mengangur kat luar tu...tapi tu la rasa very vulnerable plak...

help me guys!!!