CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 9704|Reply: 57

Deism..

Deism is the belief that a supreme natural God exists and created the physical universe, and that religious truths can be arrived at by the application of reason and observation of the natural world.Deists generally reject the notion of supernatural revelation as a basis of truth or religious dogma. These views contrast with the dependence on divine revelation found in many Christian[1], Islamic and Judaic teachings.

Deists typically reject most supernatural events (prophecy, miracles) and tend to assert that God (or "The Supreme Architect") has a plan for the universe which he does not alter either by intervening in the affairs of human life or suspending the natural laws of the universe. What organized religions see as divine revelation and holy books, most deists see as interpretations made by other humans, rather than as authoritative sources.

sumber: http://en.wikipedia.org/wiki/Deism#Pandeism

Salam sejahtera buat semua forumist di laman ini..

Di sini saya ingin mengajak anda semua memperbincangkan tentang satu kepercayaan bahawa wujudnya Tuhan yang Maha Esa tetapi tidak percaya kepada mana2 agama serta Kitab suci. Kepercayaan dan keimanan kepada Tuhan boleh dizahirkan melalui kajian, justifikasi dan pemikiran kritikal terhadap segala kejadian alam ini.

Bagaimana pendapat anda tentang kepercayaan ini? Saya secara peribadinya amat tertarik dengan konsep yang diutarakan pemahaman deism kerana rasional akal digunakan sebaik mungkin untuk membuktikan keEsaan Tuhan dan kehebatanNya, bukan hanya dogma semata-mata.

Seorang ahli biologi dan atheist terkemuka, Richard Dawkins pernah memperkatakan bahawa" Religion is the root of all evil". Dari satu sudut, ada benarnya pandangan Dawkins itu, lihat sahajalah apa yang berlaku di sini. Forumist di sini sering bertengkar tentang kebenaran dan kesucian agama mereka masing2 sehingga jatuhnya nilai moraliti yang bagi saya sepatutnya wujud dalam diri orang2 yang beragama. Kita di sini sering bergaduh seolah-olah "Agama aku lebih benar dan kamu adalah sesat", "Tuhan aku lebih hebat, Tuhan kamu lemah dan tidak berupaya" dan lain2 lagi sehingga sampai ke tahap yang amat menjengkelkan. Dan tidak perlulah saya nyatakan apa yang sudah,sedang dan akan berlaku di dunia ini akibat pergaduhan antara pebagai penganut2 agama yang mengakibatkan pembunuhan dan kesengsaraan yang tidak ternilai sedihnya

Deism mengetepikan segala perbezaan di antara agama, ritual tapi mengakui dan mempercayaai kewujudan dan keEsaan Tuhan yang boleh dinilai dan difahami melalui reasoning dan pemikiran kritikal.Ianya dilihat sebagai 'Universalism of faith', tanpa mengira kepelbagaian yang dimiliki oleh setiap individu.Ianya seakan-akan sufism cuma tiadanya ritual tertentu untuk memahami dan menghayati keagongan Tuhan yang Maha Esa.

Apa pandangan kamu semua?

[ Last edited by  Neraka Bulan at 14-12-2008 08:57 PM ]

Rate

1

Any pro and con regarding to this believe??

Originally posted by Neraka Bulan at 14-12-2008 20:56
Deism is the belief that a supreme natural God exists and created the physical universe, and that religious truths can be arrived at by the application of reason and observation of the natural wo ...

Dari mana dtg nya 'punca'?. Adakah tanpa sesuatu idea tiba2 boleh "mengakui dan mempercayaai kewujudan dan keEsaan Tuhan yang boleh dinilai dan difahami melalui reasoning dan pemikiran kritikal".. Sedangkan pemikiran manusia terhad.

Pemikiran manusia terhad? Siapa yg menghadkannya? Kau? Datuk nenek kamu? Mereka2 yg memanggill diri mereka sbg "ketua" atau "pakar agama"? Siapa yg menghadkan pemikiran manusia? Sila jawab.

Kalau ada hadnya, apa had pemikiran manusia? Kamu tahu ke?

Pada pendapat saya, mereka2 yg mengatakan pemikiran manusia itu terhad adalah mereka2 yg tak tahu, tak ingin atau terlalu MALAS utk berfikir.

Yg menghadkan manusia BUKAN pemikiran manusia, tetapi aspek physical manusia itu sendiri. Mata kita hanya mampu melihat benda2 yg nyata, telinga kita hanya mampu mendengar sesuatu yg berbunyi, hidung kita hanya mampu menghidu sesuatu yg berbau dan sebagainya. TAK ADA HAD BAGI PEMIKIRAN.

Balas #4 Sephiroth\ catat

no offense okay ,but i agree....

tetapi kena faham maksud pemikiran terhad....

sebenarnya apa yg dimaksudkan pemikirAN terhad itu ialah knowlegde....knowledge manusia bersifat terhad...

kamu patut tukar perkataan pemikiran kepada learning process....

kerana learning process memang tak terhad....

[ Last edited by  ussopp at 15-12-2008 10:24 AM ]

Originally posted by S.A.M at 15-12-2008 03:02

Dari mana dtg nya 'punca'?. Adakah tanpa sesuatu idea tiba2 boleh "mengakui dan mempercayaai kewujudan dan keEsaan Tuhan yang boleh dinilai dan difahami melalui reasoning dan pemikiran kritikal ...

Sebelum bermulanya ketamadunan, manusia ketika itu memuja-muja roh atau semangat alam sebagai satu autoriti yang mengawal aktiviti2 manusia. Entiti2 seperti matahari, gempa bumi,kilat dilhat sebagai the 'the divine being' yang dipuja oleh masyarakat purba, jadi pada pendapat saya sifat ingin bertuhan adalah naluri yang tertanam pada setiap diri manusia sejak keluar dari perut ibu lagi, cuma tatkala besar terpulanglah kepada individu itu sendiri untuk mempercayai atau tidak.

[ Last edited by  Neraka Bulan at 15-12-2008 10:30 AM ]

Follow Us

Balas #4 Sephiroth\ catat

memanglah pemikiran manusia terhad..

daripada dulu sampai sekarang, manusia masih tak tahu di mana terletaknya roh pada badan manusia.

mereka cuma boleh speculate aje, tapi tak boleh bagi exact proof.

Originally posted by ussopp at 15-12-2008 10:19 AM
no offense okay ,but i agree....

tetapi kena faham maksud pemikiran terhad....

sebenarnya apa yg dimaksudkan pemikirAN terhad itu ialah knowlegde....knowledge manusia bersifat terha ...

Maaf ... aku tak setuju dgn kamu kerana kamu sudah "offtopic" di sini. Neraka Bulan tak bercakap mengenai ILMU (Knowledge) manusia itu terhad. Dia sedang bercakap akan PEMIKIRAN (THOUGHTS, RATIONAL THINKING, LOGIC.

Sememangnya Ilmu yg kita ada sekarang ini terhad dan kita hanya mampu menbuat andaian berdasarkan apa yg kita tahu. Akan tetapi, adalah rasional sekiranya kita mengatakan dgn adanya ilmu2 yg kita belum menjumpai (tetapi akan jumpai di masa depan), kita kemungkinan besar terpaksa menilai balik apa yg kita fahami sbg "tuhan".

Pemahaman akan apa itu tuhan mungkin akan tersebar di luar batasan agama di masa depan, dan kemungkinan besar, agama itu sudah tidak bernilai lagi bila kita sudah memahami apa itu Tuhan. Spt mana kita sudah tak takut kpd bencana alam dan kejadian2 alam sekarang spt apa yg nenek moyang manusia lakukan beribu2 tahun yg lalu.

Originally posted by gunblade712 at 15-12-2008 10:28 AM
memanglah pemikiran manusia terhad..

daripada dulu sampai sekarang, manusia masih tak tahu di mana terletaknya roh pada badan manusia.

mereka cuma boleh speculate aje, tapi tak boleh bagi  ...

Ianya hanyalah terhad dlm kepala otak orang2 yg terhad fikirannya. :re:

Sptmana aku sudah katakan, mereka2 (spt KAU) yg TAK INGIN, TAK MAHU ataupun MALAS nak berfikir akan mengatakan yg pemikiran mereka terhad. Orang2 macam ini hanyalah buang masa je kalau dilayan. :re:

Balas #8 Sephiroth\ catat

betul apa yg kamu cakap tue, semua orang pun tahu pemikiran tidak terhad sebenarnya, believe me...

neraka bulan pun tahu, saya pun tahu, engkau pun tahu, pemikiran memang tak terhad.....ya itu sangat benar.......

saya percaya nerakabulan maksudkan ialah knowlegde kita sekarang....apabila knowlegde adalah tak terhad, maknanya sekarang ni masih kurang lagi, itulah yg dimaksudkan terhaad tu....iaitu sekarang.....

percaya lah saya, takda siapa akan kata pemikiran itu terhad dalam konteks  THOUGHTS, RATIONAL THINKING, LOGIC....

apa yg dimaksudkan terhad itu hanyalah ilmu kita sekarang....itu saja...maksudnya masa depan nanti mungkin jumpa yg lain, so sama saja seperti yg kamu maksudkan tu, okay....

so i think you can stop kata orang Islam atau Tuhan orang Islam suruh umatnya malas berfikir....

okay....no such thing.

Balas #9 Sephiroth\ catat

TAK TAHU, TAK MAHU, DAN MALAS adalah sesuai dengna KAU berbanding dengan aku..

kau cuma mengambil mana2 fakta yang bercanggah dengan Islam, lepas tuh dok canang2 kat sini seolah2 KAU lagi arif tentang agama Islam berbanding dengan kami..

bila aku soal tentang agama Hindu, kau bacul kecut melarikan diri, taknak jawab soalan tuh.. lepas tuh kau jawab soalan tuh kat FORUM HINDU.. kat FORUM HINDU boleh lah, kau boleh tipu orang2 yang sama mentaliti dengan kau...

Balas #10 ussopp\ catat

ahh sephiroth memang macam tu...

dah sound orang, dah cabar orang, bila orang ajak jumpe, bila aku sahut cabaran dia, dia kecut melarikan diri.. agama Hindu ajar dia jadi bacul agaknya..

skarang dia tunjuk kat kita agama Hindu mengajar dia supaya melarikan perempuan daripada keluarga perempuan itu..

aper punye makhluk lah sephiroth nih.. memalukan Hindu aje...

Balas #12 gunblade712\ catat

..............

tu ar....

takpelah, biar kita berlapang dada je lah.....

Originally posted by ussopp at 15-12-2008 11:08 AM
betul apa yg kamu cakap tue, semua orang pun tahu pemikiran tidak terhad sebenarnya, believe me...

neraka bulan pun tahu, saya pun tahu, engkau pun tahu, pemikiran memang tak terhad.....ya itu ...

Ilmu sekarang kelihatan berkurang kerana manusia sudah jadi MALAS utk berfikir.

Di masa depan, manusia yg sudah pandai berfikiran luas akan menbuang konsep2 yg tak masuk akal mengenai tuhan. Dia akan mengenali Tuhan dgn lebih dekat tanpa perlunya agama yg menarik dia dan minda dia ke belakang.

Pada pendapat aku, Agama yg kompleks TIDAK DIPERLUKAN sama sekali dgn mengenali Tuhan. Kerana agama yg kompleks ini akan hanya menghalang seseorang itu dr berfikir dgn pelbagai dogma yg mengarut.

Originally posted by Sephiroth at 15-12-2008 09:10
Pemikiran manusia terhad? Siapa yg menghadkannya? Kau? Datuk nenek kamu? Mereka2 yg memanggill diri mereka sbg "ketua" atau "pakar agama"? Siapa yg menghadkan pemikiran manusia? Sila jawab.

Ka ...
Disini sudah nampak pemikiran kau terhad. Ok, soalannya...
1) Mata kita hanya mampu melihat benda2 yg nyata,
@) Dari mana dtgnya mata kau mampu dpt melihatnya? "SOURCE"

2) telinga kita hanya mampu mendengar sesuatu yg berbunyi,
@) Dari mana dtgnya telinga kau mampu dpt mendengar? "SOURCE"

3) hidung kita hanya mampu menghidu sesuatu yg berbau dan sebagainya. TAK ADA HAD BAGI PEMIKIRAN.
@) Dari mana dtgnya hidung kau mampu dpt menghidu? "SOURCE"

Siapa yg menghadkannya? Kau? Datuk nenek kamu?
@) Kalau bukan Datuk-Nenek kau dari mana dtg semuanya ini? Apa Father, Christ atau Holy Ghost?

Originally posted by gunblade712 at 15-12-2008 11:57 AM
ahh sephiroth memang macam tu...

dah sound orang, dah cabar orang, bila orang ajak jumpe, bila aku sahut cabaran dia, dia kecut melarikan diri.. agama Hindu ajar dia jadi bacul agaknya..

sk ...

Kau sedang menbazir masa ku.

Originally posted by S.A.M at 15-12-2008 01:05 PM
Disini sudah nampak pemikiran kau terhad. Ok, soalannya...
1) Mata kita hanya mampu melihat benda2 yg nyata,
@) Dari mana dtgnya mata kau mampu dpt melihatnya? "SOURCE"

2) telinga kita hany ...

Kalau itu penilaian anda, jadi buat apa kamu percayakan Tuhan sedangkan mata kau tak boleh nampak tuhan, telinga kau tak akan mendengar kata2 Tuhan ataupun mana2 angota badan kamu mampu mengesan Tuhan?

Kau tahu tak apa itu Hypocrite? orang2 berfikiran macam kamulah yg digelar hypocrite. Mereka kononnya percayakan Tuhan yg mereka tak pernah nampak tetapi bila suruh buka minda dgn lebih luas, mereka merepak yg pemikiran mereka itu cetek kerana semua manusia pun berfikiran terhad.

Aku bukannya hypocrite ... aku menpercayai sesuatu yg aku tak boleh nampak, dengar dan sebagainya tetapi pada masa yg sama, aku tidak menolak kemungkinan yg satu hari nanti, kalau Tuhan menbenarkannya, aku pun boleh merasa apa itu Tuhan. Sebab itu aku tidak menghadkan pemikiran aku terhadap Tuhan dlm konteks agama sahaja.

Originally posted by Neraka Bulan at 15-12-2008 10:21

Sebelum bermulanya ketamadunan, manusia ketika itu memuja-muja roh atau semangat alam sebagai satu autoriti yang mengawal aktiviti2 manusia. Entiti2 seperti matahari, gempa bumi,kilat dilhat sebagai the 'the divine being' yang dipuja oleh masyarakat purba, jadi pada pendapat saya sifat ingin bertuhan adalah naluri yang tertanam pada setiap diri manusia sejak keluar dari perut ibu lagi, cuma tatkala besar terpulanglah kepada individu itu sendiri untuk mempercayai atau tidak
Betul bersifat naluri sebab manusia tau WUJUD Tuhan tetapi tidak tau bagai mana rupa Tuhan yg sebenar sahingga kini. Itu sebab Tuhan itu dibagaikan bermacam rupa bentuk seperti Berhala, Imiginasi, Cross dan sebagainya?. Sekarang dizaman ini pula Saintis pula cuba sedaya upaya mengenal Tuhan.

Balas #16 Sephiroth\ catat

itulah jawapan yang boleh diberi bila orang dah bacul dan penakut nak jawap cabaran sendiri..

deyyy, kalau cabaran daripada mulut kau sendiri kau tak boleh jawab, lebih baik lu pegi terjun bangunanlah!

hidup pon buat malu kaum dengan agama lu aje...

[quote]Originally posted by Sephiroth at 15-12-2008 13:14

Tuhan ataupun mana2 angota badan kamu mampu mengesan Tuhan?
@) Buktikan angota badan boleh mengesan Tuhan, jgn hanya pandai berkata je? Jgn nak Hypocrite pula kau ini?

... aku menpercayai sesuatu yg aku tak boleh nampak, dengar dan sebagainya tetapi pada masa yg sama,
@) Hanya mempercayai sesuatu tanpa bukti. Ini semua kau banyak berANGAN2.

aku tidak menolak kemungkinan yg satu hari nanti, kalau Tuhan menbenarkannya, aku pun boleh merasa apa itu Tuhan.
@) Apa yg kau rasakan, KAU SUDAH RASA MATI? Jgn HYPOTHESIS la...?

Sebab itu aku tidak menghadkan pemikiran aku terhadap Tuhan dlm konteks agama sahaja.
@) Selain dari agama apa pula yg kau mampu tanpa had?