CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: coldfusionr

Bahagia ke Tanpa Restu?!!!

Originally posted by peachRose at 19-1-2009 09:28 PM

pegilah pejabat agama/tanya mereka yg arif...
jatuh derhaka tak kalo adik ko tak ikut cakap mak ko ni...
kahwin tu satu sunnah...

since tak nampak sbb konkrit mak ko beria2 tak benarkan ad ...

aku dah paste pun pernyataan dari pej agama..tak perlu pun restu mak dia tu.

aku paling geram bila ader nasihat yang suruh aku bincang leklok dgn mak aku...korang tau tak perangai mak aku tuh mcm singa lapar....huishh aku tension tolll...aku skunk risua adik aku tuh jer.....

Balas #1 coldfusionr\ catat

Berdasarkan pengalaman dan pemerhatian aku........mula2 mmg la bahagia...

Tapi lps beberapa tahun...akan ada rasa something atau rasa kehilangan sesuatu......yg akhirnya membawa kita kembali ke asal kita (ibu bapa maksudnya)

Dan percayalah..lama2 parent pasti blh terima perkahwinan ni.......

tapi perlukan masa.......dan kesabaran......

Originally posted by coldfusionr at 19-1-2009 12:40 PM
sebenarnyer cenggini la mak aku dia bangkang adik aku kawin dgn duda tu sbb dia nak adik aku tuh kawin dgn pilihan dier meaning org tuh dia yang pilih tapi xnak ckp terang2 sbb aku nampak everyti ...

tenat mak ko nih..  fuhh.. pusing kepala aku baca..
mak aku yang bantah aku kawin lari dulu un tak ckp cenggini

Originally posted by shaf at 21-1-2009 12:39 PM

tenat mak ko nih..  fuhh.. pusing kepala aku baca..
mak aku yang bantah aku kawin lari dulu un tak ckp cenggini

erm ko kawin lari ke shaf? sorila klu ko terasa plak aku bertanye nih bukan aper...boleh tak ko share experience ko tu dgn aku...
sblm la expecially mcm aku skrg...and wat happend after u kawin plak...mcm mana nk tackle hati mak ko balik pleasee

Originally posted by coldfusionr at 21-1-2009 01:31 PM

erm ko kawin lari ke shaf? sorila klu ko terasa plak aku bertanye nih bukan aper...boleh tak ko share experience ko tu dgn aku...
sblm la expecially mcm aku skrg...and wat happend after  ...

aku tolong kepochi jawab..

dia no 2..

Follow Us
Originally posted by alif_fukada at 20-1-2009 01:22 PM
Berdasarkan pengalaman dan pemerhatian aku........mula2 mmg la bahagia...

Tapi lps beberapa tahun...akan ada rasa something atau rasa kehilangan sesuatu......yg akhirnya membawa kita kembali k ...

aku rasa..betul pendapat nie.
ada 1 kisah. aku tau sbb within keluarga. bukan blood-related lah.
this girl kawen dgn someone yg disapprove by her families. bukan parents dia ajek. malah makcik2 dia jugak. sbb tu aku guna "families'. kawen jugak sbb dpt restu..tapi, restu dlm tangisan ler. mak dia menangis.

so..dpt ler anak sorang.. anak pun dah umo 7 thn ler..
skrg tgh ngandung.. maid baru lari. mak dia tu..yg dia dok lawan2 tu ler & mak dia menangis sbb tak bagi sgt tapi, finally kasi sbb terpaksa ..tlg jagakan anak dia meanwhile dia gi keje...sapa nak jaga saat2 genting tu? kawan2 dia yg sokong kawen jugak without disapprove her families ke? takder punn..makk dia jugekkk..

so..kesimpulannye ape?? jgn pikir..kehidupan kita sentiasa diatas..maybe..in future..kita perlukan/amat2 perlukan bantuan keluarga kita.. parents kita..

kalau aku jadi mak dia..aku buat lantak ajek kot..itu aku la..aku buat hati kering ajek..

Originally posted by peachRose at 21-1-2009 01:36 PM

aku tolong kepochi jawab..

dia no 2..

aku tak kisah ler dia nombor berape aku nk tahu what happen before and after married...
aku nk tahu bila and mcm mana nk tackle balik hati mak ko...sbb aku risau mak aku ni jenis hardcore jugak ler....
ermmmm

Originally posted by Hana at 21-1-2009 01:54 PM

aku rasa..betul pendapat nie.
ada 1 kisah. aku tau sbb within keluarga. bukan blood-related lah.
this girl kawen dgn someone yg disapprove by her families. bukan parents dia ajek. malah mak ...

Tu LE..yang ni aku setuju...coz hidup kita tak selalunya diatas...Bak kata my mum...Bila kita di atas pandang2 la org kt 'bawah' tu...
Bab restu from parents plak...mmg ada pelbagai version..ada yang kata go on..boleh bahagia tanpa restu...As for me...Bahagia ke tak itu bergantung atas diri...yang paling penting is Restu from parents la...

N sometime ada gak parents yang agak 'kejam' coz tak nak restu perkahwinan anak sbb ada niat n kepentingan sendiri...Yang ni tepuk dada tanya selera...

[ Last edited by  beruducute at 21-1-2009 02:54 PM ]

pheww...jenuh membaca....habis jugek...

camne ek kalo one side of parents je restu...cth parents llki x restu parents pprn restu, jd tak ala2 doa parents2 ni coalide...yg situ doakn ank depa dpt balasan setimpal, yg sini doakn kebahagiaan berpanjangan...errr...so r/tangga couple cam kt tengah2 pulak...

pendpt sy...restu ibu bapa tu bukan total pd kebahagiaan r/tangga, tetapi sampingan yg mempermudahkan...
dan penah sy dengar ceramah dlm tv bab restu parents ni, salah solah ustaz tu sumarize kan yg lbh kurang mcm nie "ibu bapa yg sebaik2nya mendoakan kebahagiaan anak2...memberi restu mcm la juga mendoakan kebahagiaan anak2...patut ke ibu bapa doakan anak2 derita dlm erti kata tidak memberi restu..."camtu le lbh kurang....

Originally posted by zanorba at 21-1-2009 04:51 PM
pheww...jenuh membaca....habis jugek...

camne ek kalo one side of parents je restu...cth parents llki x restu parents pprn restu, jd tak ala2 doa parents2 ni coalide...yg situ doakn ank depa d ...

aku tak de masa nak berteori-teori ni.

kalau korang belajar agama mendalam,sebenarnya restu ibu bapa tak penting pun.

byk keadaan yg mana ibu bapa tak terlibat langsung dalam kebahagiaan rumah tangga anak-anak.

1. anak yatim piatu
2. saudara baru yg meninggalkan keluarga kerana kahwin dgn org Islam.
3. ada restu satu pihak, bapa restu,mak tak restu, atau pihak keluarga lelaki semua restu, keluarga pompuan tak restu.
4. kalau tanpa restu mak bapa ,anak-anak tak bahagia, tak wujud la wali hakim bagi menggantikan wali enggan.
5. korang-korang semua yg dok jaga laki je, mak bapa jauh nun entah di mana ada hati nak kata restu ibu bapa penting, entah-entah sebulan sekali pun tak balik. Dah tu macam-macam masalah rumahtangga...auta je lebih.

pendekata, kalau berfikir tu guna akal, bukan guna kepala lutut.

bagi kes-kes yg korang senaraikan tu, kahwin dgn penagih dadah contohnya, apa citer kalau ibu bapa restu pada anak nya yg kahwin dgn penagih dadah, anak boleh bahagia ke walau dapat restu?

plz la..guna akal yg waras, ok.

pendapat aku , setiap org yg nak bina masjid tu, aku sokong.teruskan.

Originally posted by gilagila2 at 21-1-2009 08:22 PM

byk keadaan yg mana ibu bapa tak terlibat langsung dalam kebahagiaa ...

aku setuju dgn gilagila2...
perkahwinan yg drestu pun byk yg berantakan..
tak semua kes aniaya dan cerai disbbkan perkahwinan tak direstui mak bapak..
yg penting cara pelayaran alam perkahwinan tu camne...jika niat pasangan baik, ie elakkan zina dan pergaulan bebas.. vs restu mak ayah....mana yg lebih berat hukumnya..
maybe cold boleh baca thread 'minta tolongggg' yg easternlane buat..pasal anak mak angkat dia....nenek yg bela cucu tu dan ayah yg patut jd wali tak bagi dia kawin dgn pilihan dia..sampai ke mahkamah..dan mahkamah pun benarkan depa kahwin berwalikan wali hakim...

Originally posted by gilagila2 at 21-1-2009 08:22 PM

byk keadaan yg mana ibu bapa tak terlibat langsung dalam kebahagiaa ...

fuh yoooo..pentinggnyee kawen nie..   baruuu aku tau...   tak tahu ler selama ini.

dulu2 kan..masa aku kecik2..selalu disebut dlm buku2 pelajaran bhsa melayu & agama..kena hormat ibubapa..kena taat ibubapa..kena hormat org lebih tua..
skrg nie..aku rasa..dlm semua buku2 itu kena ubah sket kot..tipu ajek lebih dlm buku2 tu..ayat2 auta..

kalau nak kawen ajek.. pi lantak ler hormat/taat ibubapa & org lebih tua. Janji dpt kawen. lagipun ada wali hakim. so..what's the point restu ibubapa? tak penting pun..ibubapa nie..  kalau ibubapa tak kasi.. pergi ajek kat wali hakim..so what? this is my life maa...

wah..wah..wah..mentang2 ler dah besor panjang.. ada boyfren..eksyen ler pulakk kat ibubapa..

takperla..ikut citarasa/pendapat masing2..

betul lah..kawen tu penting..pedulik lah ibubapa tu..wali hakim kan ada.. jiran sebelah pun ada.. kawan2 pun ada..  yg paling pentinggg..boyfren kan ada... boyfren ler paling penting kan dlm hidup kan..kan..kann..tanpa boyfren..tanpa suami..tak bermakna ler hidup ini..lebih mati ajek kalau tak berlaki... hik..hik..hik..hik..

or maybe..masa hidup dgn ibubapa..tak bahagia kot..tak kena erti "kebahagiaan"..oh..kesiann sekali anak2 ini..
oklah..pergi ler kawen..dptkan kebahagiaan dgn boyfrenn yg tercinta..happily ever after..the end..

[ Last edited by  Hana at 22-1-2009 09:17 AM ]

Reply #213 Hana's post

ikut jer la cakap mak kau... suruh adik kau kawin dengan lelaki pilihan mak kau...
lepas dua tiga tahun kalau rasa tak boleh nak bahagia... bercerai jer... tapi jangan beranak lagi...
cari duda tu balik dan kawin...
mak kau pon puas hati... sebab adik kau setuju kawin dengan pilihan dia... bab tak bahagia tu mak kau tak boleh buat apa-apa...
adik kau pon at last boleh kawin dengan duda tu... happily ever after...

kau pon tak terjebak jadi anak derhaka...

kadang lebih macam adat hindu segala....kene mintak restu seme......
for God sake ibubapa pun manusia biasa prone to mistakes and wrong doing.....

Originally posted by Hana at 22-1-2009 09:13 AM

fuh yoooo..pentinggnyee kawen nie..   baruuu aku tau...   tak tahu ler selama ini.

dulu2 kan..masa aku kecik2..selalu disebut dlm buku2 pelajaran bhsa melayu & agama..kena h ...

aku tak sempat nak baca lagi apa kau membebel ni, kau lain lah andartu selama ni mana tau bestnya kawen, jadi aku rasa elok kau refer rukun nikah ok...bukan refer adat dan budaya Hindu.

malam nanti kalau laki aku tak kacau, aku respon, bz lah...

Originally posted by qurnia at 22-1-2009 10:49 AM

oh ya, qurnia, sebenarnya restu mak ayah tu adat dan budaya hindu yg dicedok mcm adat bersanding juga. seperti yg saya paste sebelum ni,hadis nabi pun tidak memberatkan hal nikah kahwin malah dipermudahkan. kalau ibu bapa yg tahu selok belok agama,tidak akan memberatkan malah selalu mempermudahkannya.

dalam citer-citer sahabat Nabi atau pun cerita nabi-nabi, tak de semua restu-mestu tu....

yang penting adalah mencukupi rukun nikah...

Originally posted by qurnia at 22-1-2009 10:49 AM

erm...sebenarnya jawapan aku tadi tu bukan dari hati aku tapi aku pernah terbaca,cuma tak berapa ingat di mana.

malah memang disebutkan, restu ibu bapa lebih kepada adat dan budaya bukan tuntutan agama.(bg kes nikah kahwin)

Originally posted by gilagila2 at 22-1-2009 11:00 AM

oh ya, qurnia, sebenarnya restu mak ayah tu adat dan budaya hindu yg dicedok mcm adat bersanding juga. seperti yg saya paste sebelum ni,hadis nabi pun tidak memberatkan hal nikah kahwin mal ...

tpkan peranan WALI adalah MENCARIKAN PASANGAN KPD ANAKNYA (if anaknya tak mampu mencarik jodoh sendiri)
lepas tu pulak kan.... WALI tu pulak kena cari pasangan yg akhlaknya baik sesuai dgn tuntutan Ugama.....

so wali tu berhak la menilai kpd calon tersebut....sesuai dgn kehendak Ugama...
setelah ditimbangkan semua segi... barulah dia memberi keizinan = RESTU

berbalik kpd isu tuan tanah nih...... aku x tau la cemana calon menantu tu.....
akhlaknya bagaimana.....
dan bagaimana pulak penilaian mak/pak tu kpd calon menantu. adakah penilaian itu dibuat berdasarkan GARISPANDUAN UGAMA?

itu satu persoalan yg perlu dikaji ok....

Originally posted by afja at 22-1-2009 11:23 AM

tpkan peranan WALI adalah MENCARIKAN PASANGAN KPD ANAKNYA (if anaknya tak mampu mencarik jodoh sendiri)
lepas tu pulak kan.... WALI tu pulak kena cari pasangan yg akhlaknya baik sesuai dgn  ...

bab wali pun kau kena study sampai habis...

WALI  bukan maksum...