CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: coldfusionr

Bahagia ke Tanpa Restu?!!!

Originally posted by gilagila2 at 13-1-2009 11:42 PM

relevan untuk lelaki je...

MMg pun...itu menunjukkan betapa mulia nya darjat ibu bapa...
Ko ada alasan untuk setiap penyataan ko...aku pun ada alasan aku...

Hati ibu bapa tetap perlu dijaga sampai bila-bila walaupun seseorang itu sudah ada tanggungjawab lain dalam rumah tangga yang dibina, kata Ustaz Ahmad Shukri Yusoff.

Katanya, bagi seorang wanita yang sudah berkahwin misalnya, tanggungjawab untuk mentaati suami tidak mengurangkan hak ibu bapanya untuk ditaati dan dijaga hati mereka.  揂da kes anak perempuan yang bila sudah berkahwin, tidak balik jenguk ibu bapa dan tidak hubungi mereka dengan alasan mentaati suami. Tidak dinafikan perlunya taat pada suami tapi dalam masa yang sama dia ada tanggungjawab pada ibu bapa yang hatinya perlu dijaga,

Originally posted by beruducute at 13-1-2009 11:46 PM
Hati ibu bapa tetap perlu dijaga sampai bila-bila walaupun seseorang itu sudah ada tanggungjawab lain dalam rumah tangga yang dibina, kata Ustaz Ahmad Shukri Yusoff.

Katanya, bagi seorang wani ...

ok..jadi apa hukumnya,tak de pun ...kaunseling je lebih.

situasi sekarang suami dan ibu bapa tu tak baik. mana satu nak ikut, suami ke ibu bapa?kalau semuanya baik, tak timbul isu kahwin tak direstui tu.segalanya memang lah berjalan lancar.

Originally posted by beruducute at 13-1-2009 11:46 PM

Katanya, bagi seorang wani ...

kalau kau ada jawapan...tolong jawab ni.situasi:seorang pompuan kahwin tanpa restu ibu bapa. Selepas dia kahwin, suamidia tak benarkan dia jumpa ibu bapa dia lagi ,boleh ke pompuan tulanggar cakap suaminya dan balik jumpa mak ayahnya..mana satu dia nakikut?boleh ke engkar pada suami ? selepas kahwin tu, boleh ke pompuan tumasuk syurga kalau dia dah cukup taat pada suami dia ,kiranya cukupkriteria seperti hadis di atas tu?

kalau lelaki wajib lah dia dahulukan ibu bapa dia daripada isteri, bagi isteri, macamana?

Originally posted by gilagila2 at 13-1-2009 11:57 PM

kalau kau ada jawapan...tolong jawab ni.situasi:seorang pompuan kahwin tanpa restu ibu bapa. Selepas dia kahwin, suamidia tak benarkan dia jumpa ibu bapa dia lagi ,boleh ke pompuan tulanggar  ...

Pendapat aku yang serba kekurangan ni...Si Suami yang akan tanggung atas segala tindakan nya (iaitu melarang isteri etc..)Dunia ni bulat..Kalau baik tindakan tu..baik juga akan dia dapat...As simple as that...Setiap amalan akan diambil kira...Sebagai manusia kita dikurniakan AKAL...Dan aku tak kan sesekali memutuskan atau menjarakkan hubungan nganIBU AYAH yang melahirkan n membesarkan aku dengan kasih sayang di dunia ni...TEPUK DADA TANYA SELERA!!!

[ Last edited by  beruducute at 14-1-2009 12:03 AM ]

Originally posted by beruducute at 14-1-2009 12:01 AM

Pendapat aku yang serba kekurangan ni...Si Suami yang akan tanggung atas segala tindakan nya (iaitu melarang isteri etc..)Dunia ni bulat..Setiap amalan akan diambil kira...Sebagai manusia kit ...

jadi, tak de la masalah bahagia tak bahagianya kahwin tanpa restu, taat je lah pada suami sebab bagi wanita, hukumnya wajib taat pada suami.

ceramah yg kau copy paste tu lebih kepada kaunseling.

kalau ustaz tu kata HARAM kahwin tanpa restu, baru lah afdal nak ikut.masalahnya HARAM ke?

Follow Us
Originally posted by beruducute at 14-1-2009 12:01 AM

Pendapat aku yang serba kekurangan ni...Si Suami yang akan tanggung atas segala tindakan nya (iaitu melarang isteri etc..)Dunia ni bulat..Kalau baik tindakan tu..baik juga akan dia dapat...As ...

kau bertuah dapat ibu bapa yg baik, jadi tak payah la nak sekali harung kan dgn sebilangan org lain yg dapat mak bapak berfikiran jahiliyah. sesekali kau kena menyelami mengapa seseorang tu sanggup kahwin tanpa restu.kau kena tahu apa masalahnya sebelum mendabik dada ,bermegah sebab dapat ibu bapa yg baik.

aku pun copy paste juga.

www.islam.gov.my

Para Fuqaha sependapat bahawa wali tidak boleh enggan untuk menikahkan perempuan yang dalam kewaliannya, tidak boleh menyakitinya atau melarangnya berkahwin walhal pilihan perempuan itu memenuhi kehendak syarak.
Diriwayatkan dari Ma抭il bin Yasar, ia berkata: 揝aya mempunyai saudara perempuan . Ia dipinang ole seorang pemuda yang mempunyai pertalian darah dengan saya. Saya kahwinkan perempuan itu dengan pemuda tersebut, kemudian diceraikan dengan talak yang boleh dirujuk. Perempuan itu ditinggalkan sampai habis eddahnya. Tidak berapa lama kemudian, pemuda itu datang lagi untuk meminang, maka saya jawab:擠emi Allah, saya tidak akan mengahwinkan engkau dengan dia selama-lamanya

Originally posted by gilagila2 at 14-1-2009 12:30 AM
aku pun copy paste juga.

www.islam.gov.my

Para Fuqaha sependapat bahawa wali tidak boleh enggan untuk menikahkan perempuan yang dalam kewaliannya, tidak boleh menyakitinya atau melarangnya  ...

Sejak bila hang jadi penceramah GG???????

Originally posted by manakautau at 14-1-2009 12:47 AM

Sejak bila hang jadi penceramah GG???????   

sejak aku kahwin lari tahun lepas...

Originally posted by gilagila2 at 14-1-2009 12:57 AM

sejak aku kahwin lari tahun lepas...

Yang bot aku tersesat waktu iring hang satu waktu dulu itu ke? Masih dengan orang yang sama atau yang itu ko dah ceraikan dan sekarang lari dengan naik kuda pulak?????

Originally posted by manakautau at 14-1-2009 01:04 AM

Yang bot aku tersesat waktu iring hang satu waktu dulu itu ke? Masih dengan orang yang sama atau yang itu ko dah ceraikan dan sekarang lari dengan naik kuda pulak?????

[ Last edited by  gilagila2 at 14-1-2009 01:27 AM ]

huhu..jadi juga akhirnya..

Originally posted by gilagila2 at 14-1-2009 01:23 AM

http://glitter-graphics.com/images/empty.gif[img]http://glitter-graphics.com/images/empty.gifhttp://sl.glitter-graphics.net/pub/392/392924wzseyy3jfr.gif[/img]

Tahniah.........masih dengan orang yang sama rupanya......Must be tough eh??????

Reply #113 gilagila2's post

aku rasa ada betul pendapat ko gg..yg anti parents yg jahil...bukan seme....byk kes aku jumpa tak restu tp bahagia..cuma sebolehnya try berbaik ngn parents tu..semoga berkat dlm seme hal..dan parents pun kalau pilihan anak tu tak jahat and durjana..terima je la..tak yh memilih sgt..ajal maut di tgn tuhan la..

Originally posted by nurulaini at 14-1-2009 02:25 AM
aku rasa ada betul pendapat ko gg..yg anti parents yg jahil...bukan seme....byk kes aku jumpa tak restu tp bahagia..cuma sebolehnya try berbaik ngn parents tu..semoga berkat dlm seme hal..dan par ...

bukan semua org boleh faham dan bukan semua org menjalani hidup tanpa masalah.
ada org terpaksa melalui onak dan liku dalam hidupnya untuk mengecapi bahagia, bahagia tak datang semudah ABC.

tapi bg org yg bijak, memang berjaya handle masalah kecil seperti ini. kalau parent tak restu, lambat-laun akan restu juga akhirnya. percaya lah. air dicincang tak akan putus. Kahwin tetap kahwin. Akhirnya semua dapat,suami pun dapat, parent pun dapat.

Originally posted by manakautau at 14-1-2009 01:34 AM

Tahniah.........masih dengan orang yang sama rupanya......Must be tough eh??????

terima kasih memahami.

Originally posted by gilagila2 at 14-1-2009 12:08 AM

kau bertuah dapat ibu bapa yg baik, jadi tak payah la nak sekali harung kan dgn sebilangan org lain yg dapat mak bapak berfikiran jahiliyah. sesekali kau kena menyelami mengapa seseorang tu s ...

aku tak riak...cuma aku tak nak jadi anak yang mengguriskan hati mak ayah ...Aku nk jadi anak yang mengenang jasa....itu je...Yup...maybe aku tak rasa apa yang ko rasa...Semua orang ada masalah...Mcm aku..ko bleh kata yang aku ni antara menantu yang tak suka mertua...Time tu tersentak gak aku baca posting ko...Tapi Tuhan MAHA KAYA...Now masalah aku dh settle malah kehidupan aku lebih baik...

AGAIN...n Again...Aku hidup di dunia ni adalah untuk membalas jasa mak n ayah...Terpulang pada ko...:victory:

Aku baru aje jumpa satu real kes kawin tanpa restu dan tak bahagia.  Kesimpulan yg aku boleh buat dari kes tu, untuk proceed kawin atau tak, tengok sebab kenapa mak bapak tak restu.  This woman, mak bapak tak restu sebab tak berkenan lelaki tu yg mendakwa dia kaya, tapi dari pengamatan parents perempuan semasa berjumpa kali pertama, lelaki ni sebenarnya auta je lebih, senang cakap a loser.  Laki orang plak tu.

Tapi sebab anak daranya dah teringin sangat kat laki tu, apa saja yg orang cakap, dia kata sengaja nak burukkan boyfriend dia, kawinla jugak diaorang tanpa restu mak bapak.  Lepas kawin, memang hidup susah dan melarat, laki ada pun tak guna, tanpa bantuan dari sorang ahli keluarga pun.  Yelah, semua orang dah warning awal2, tapi degil gak, hah sekarang rasa kau.

Pompuan ni aku jumpa kat tepi jalan sambil mengelek anak kecik, dah berjalan kaki sejauh 10 km semata2 nak minta bantuan zakat, dan takde duit walau se sen pun.  Aku ikut pergi rumah dia, dengan laki dah tua, sakit, tak de kerja,  terbongkang tidur, anak2 5 orang  semua tak sekolah.  Adik-beradik pompuan sni emua berjawatan tinggi, tapi sorang pun tak sudi nak jenguk atau tanya kabar diaorang.   Bagi aku, kes ni memang real extreme punya mak bapak tak restu even sampai sekarang pun masih tak boleh terima lelaki tu.

Originally posted by aurorae at 14-1-2009 09:29 AM
Aku baru aje jumpa satu real kes kawin tanpa restu dan tak bahagia.  Kesimpulan yg aku boleh buat dari kes tu, untuk proceed kawin atau tak, tengok sebab kenapa mak bapak tak restu.  This woman,  ...

Yup...bETUL...Bagi aku tentu ada sebab kenapa ibu bapa tak restu perkahwinan anak...