CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 54762|Reply: 151

Penuhkan Saving Anak-Anak

Salam ibu-ibu,isteri-isteri,ayah-ayah & suami-suami sekalian,

Ingin saya bertanya, di antara kaum ibu dan ayah, siapakah yang lebih peka dalam memastikan tabungan anak-anaknya sentiasa aktif dipenuhkan? Bukan aktif di'surutkan' ya.

Ada sesetengah parents tu, semua bank dibukakan untuk simpanan anak-anaknya. Sebut saja apa nama bank di Malaysia, semua buku bank-bank tu anak-anaknya ada. Tapi simpanan di dalamnya setakat sepuluh ringgit saja. Tak aktif dipenuhkan.

Adakah anda peka untuk penuhkan saving anak-anak anda?

Dan ingin juga saya bertanya, bagi ibu-ibu & ayah-ayah yang bekerja mungkin boleh dibuat auto-pay dari gaji bulanan untuk saving anak-anak, bagaimana dengan isteri-isteri yang tidak bekerja cuba memenuhkan saving anak-anak anda jika suami jenis kurang peka tentang simpanan anak-anaknya? Any komen? Tq.
Single Polls, Total 120 Users voted
5.00% (6)
75.83% (91)
19.17% (23)
Your User group have no permission to vote

Rate

1

bagi aku, yg lebih peka nak simpan duit ni, selalunya akulah..laki aku ikut je..even utk laki aku pun, aku yg sibuk hitung byk mana nak save tiap2 bln..

Rate

1

Originally posted by amoy257 at 31-12-2008 11:03 AM
bagi aku, yg lebih peka nak simpan duit ni, selalunya akulah..laki aku ikut je..even utk laki aku pun, aku yg sibuk hitung byk mana nak save tiap2 bln..

sama la mcm aku.....

Rate

1

aku memang buat potongan gaji masuk account anak-anak terus....tapi bila terdesak aku pinjam juga...

Rate

1

Kami msg2 buat tabungan potong terus dr gaji everymth. Jumlah yg sama each.
Klu nak naikkan, sama2 naikkan, fair & square gitu...
Nenek & atuk pun constantly masukkan tiap2 bulan.
So saving anak aku lg byk dr saving kitaorg, sbb yg sendiri pernah jgk kuar2kan.
Yg anak ni dari dia baby, org bg duit melawat, duit raya etc, tak pernah kuarkan...

Rate

1

w/pun i nie keje tapi takde gaji bulanan...

anak2 punya insurance pendidikan, epf i, bulanan mak/ayah...everything taking care of...hujung tahun, hubby up date semua saving dlm tabung haji ....

akhirnya, hubby yg plg miskin

Rate

1

Follow Us
kalau aku selaku ibu aku yang lebih peka buatkan saving untuk anak-anak... tapi takde la sampai semua bank.. setakat ni pun ada ASD je untuk dua2 anak-anakku... insyallah kalau ade rezeki lebih nak jugak bukakan akaun tabung haji tuk diorang.

Rate

1

mcm aku ...
utk saving ank...bulan2 dah suruh hr buat potongan gaji...
n alhamdulillah takat ni masih kebal n bebal...tak pernah lg nak kluarkan saving ank..

utk insurans ank pulak
laling aku yg uruskan n potong gaji dia ler every month..
kira fair n square ler..

nti 2nd bb pun mcm tu jugak le kami buat

Rate

1

setakat ni hubby yg peka wt tu smua..
macam aku ni, setakat masukkan duit syiling dan duit kertas sket2 dlm tabung...
time hubby masukkan duit tu, baru buka tabung tu..

Rate

1

tuk anak2 penuhkan tabung tuk pendidikan...
sspn
jgn ada niat nk ambik...
tuk  husband n wife kena asing2 ..manalah tau...
tuk housewife..pandai sorok duit tu dan  simpan bank senyap2

Rate

1

Originally posted by e-mag at 31-12-2008 11:40 AM
sspn
jgn ada niat nk ambik...
tuk housewife..pandai sorok duit tu dan  s ...

u mean secret account?

aduhai...tak sampai hatilah nak buat, dah laa duit pad semua dia bayarkan
nak sorokkan lagi?...huhuhuhu

my mom suruh buat gak benda yg sama, i takleh buat sebab i tak keje...kalo duit sendiri nak sorok, i boleh tapi kalo duit suami.....

As for me, terus terang cakap hubby yg lebih pentingkan pasal savings ni, mmg tiap2 bulan duit gaji aie dia akan cbuk2 tanya duit saving dah ketepikan ke belum, nnt dia check siap tulis kat whiteboard nnt bile2 dia rasa nak simpan aie kena kuarkan dr my acc. pastu msuk kat acc. anak2 tp ada gak mcm aie xcukup budget gune dulu duit saving2 tu tp bile hubby minta mesti sediakan klu x mmg ceramah ah gamaknye

Rate

1

hubby sy peka dgn penuhkan tabung..semua tabung anak dia penuhkan dgn duit syiling...segala tabung2.mmg hubby suka kumpul duit syiling..selalu sy ler yg tlg kutip duit syiling yg dia dah kumpulkan masuk dlm bank.  kadang2 tkr dkt mak cik jual nasi lemak..masuk poket gak
walaupun sedikit..setiap bln sy simpan duit anak2 dlm tabung haji melalui e-banking.
dan saving lain dlm e-banking juga. senang ada e-banking malas menapak ke bank. dulu masa x dak ebanking,mmg kena beratur..pernah sekali beg berisi duit ditarik oleh mat motor..nasib baik sy tarik semula kuat2  dan plg kelakar setiap kali sy berubah tmpt keje..sy akan buka  akaun bank anak krna dkt tmpat kerja. masa tu kegunaan e-banking belum meluas.

tabungan utk anak2 utk pendidikan..di masa hadapan. walaupun x byk tetapi mgkn membantu juga.

Rate

1

Originally posted by e-mag at 31-12-2008 11:40 AM
sspn
jgn ada niat nk ambik...
tuk housewife..pandai sorok duit tu dan  simpan bank senyap2

Only kita yang tahu pasangan kita macam mana kelakuannya kan? So, bila u kata housewife kena pandai sorok duit & bank in senyap-senyap duit tu, hanya isteri tu yang tahu kenapa dia berbuat begitu kan?

Originally posted by my-alja at 31-12-2008 11:53 AM

u mean secret account?

aduhai...tak sampai hatilah nak buat, dah laa duit pad semua dia bayarkan
nak sorokkan lagi?...huhuhuhu

my mom suruh buat gak benda yg sama, i takleh buat sebab i tak keje...kalo duit sendiri nak sorok, i boleh tapi kalo duit suami.....

Kalau isteri yang tak bekerja, bukankah duit suami yang diberikan pada isteri itu dah menjadi duit isteri?

Mungkin u beruntung dapat suami yang peka about saving untuk masa depan. Sebab ada sesetengah suami tak termasuk dalam golongan ini.
Menghabiskan lagi duit saving adalah.

Macam my friend, dia suami isteri bekerja. Si suami suka sangat tolong adik-beradik kalau mereka nak pinjam duit. Dalam sesak-sesak pun dia masih sanggup hulurkan duit pada adik-beradik. Lastly, habis semua duit saving anak-anak di koreknya. Nak ganti balik duit saving tu bukannya senang.

Satu hari kereta si suami ni pecah cermin hadapan terkena batu. Terkena pula pada tengah bulan. Gaji lambat lagi. Duit saving pula semua dah licin. Nasib baik my friend ada simpan duit tepi yang selama ni suaminya tak tahu. Duit itulah my friend gunakan untuk ganti cermin kereta yang pecah tu. Kalaulah suaminya tahu mengenai simpanan itu sebelum ni, sudah pasti dikoreknya juga.

Jadi pada isteri kena pandai-pandailah kalau dapat suami sebegini.

Rate

1

Reply #15 Hyundai_2008's post

seram gak dgr cite u, nsib my hubby x macam tu, w/pun duit gaji aie yg jd duit saving tp segala expenses semua dia tanggung rumah,keta,cc,api,air,anak2,brg dapur duit aie cuma untuk savings and baju anak2 yg mana hubby xkan belikan. Ada sekali tu dah tgh2 bulan keta buat hal, aie teraccidentkan kemek bumper belakang hubby kata tgg akhir bulan ah dia mls nak kuarkan savings (dia xkan kuar klu dah msuk bank) keta aie yg pkai 1mgg gak aie pkai bumper kemek tu last2 x tahan aie bg dia duit hubby ? mana dpt duit selalu gaji habis beli yg bukan aie ckp "ada duit selit", hubby senyum jek dia kata "kan bgus ada savings sdiri klu emergency senang" :@ :@  mmg ah coz duit selit ku ada niat tertentu

Rate

1

Originally posted by Hyundai_2008 at 31-12-2008 12:40 PM

Kalau isteri yang tak bekerja, bukankah duit suami yang diberikan pada isteri itu dah menjadi duit isteri?

Mungkin u beruntung dapat suami yang peka about saving untuk masa depan. Sebab ...

my arrangement lain kot .....
my elaun semua masuk akaun, i hidup atas biaya suami dr A-Z....jadi duit jajan minggu memang utk i dan anak2 bersuka-ria saja.....takde had kot, bila habis ambik sebab i ada direct access to his ATM...then i guna CC supplementary

katalah i nak beli baju, make-up...semua suami bayar, takde istilah duit sendiri bila beli brg i w/pun benda2 buduss.... so i fikir, i dah ada saving, epf sendiri ...cukuplah kot for me
pasal saving me and anak2 dia memang tip-top...sampai kami pencen list dia, insyaAllah

bab2 saving n insurance...
aku yg peka...
tp duit laki la weh...
aku tlg bajet2kn...
alhamdulillah saving utk mia tu..
klau dia ada adik nnt...dh x perlu saving utk dia lg...
dh mencukupi....n hrpkn dividen jer la...

Rate

1

gaji hubby saya pegang. bila dh masuk gaji hubby. simpanan anak dan my allowance terus amik simpan asb.

my gaji plak, i simpan separately. kekadang ada emergency. tp utk anak, tiap2 bulan simpan. tak sentuh..

Rate

1

Aper yg Hyundai ckp tu betul... I slalu makan ati ngan my hubby.. Sebab i kejer ngan salary i lagi byk dari dia, apa yg dia ble lepas kat i, i yg tanggung... So, my mother advice suruh split kan duit saving dlm account anak... My son ader insurance + saving.. Kami anak beranak ader saving kt tabung haji, so susah skit nak kuar.. My hubby jadi cam tu sebab credit card la.. so, every month byk spend kat card credit repayment.. pening.. bila nasihat sumer xnk ikut.. nanti ckp i suker membebel... So, pendek kata baik la kita protect diri kita & anak kita dulu...

Rate

1