CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Hyundai_2008

Penuhkan Saving Anak-Anak

Originally posted by baju_merun at 5-1-2009 11:10 AM
pasal saving monthly aku tak buat sbb dah belikan insurance takaful sarjana utk Khaleef
dalam ASD dia ada duit org bagi.. duit raya.. duit sedekah..
+ me & my husband kalau dalam purse ada note ...

ooo cam tu ka...x terpk aku...ingatkan cukup umur 18 tukar kpd nama anak..tp yg ni tukar pd nama kita plak...

Originally posted by penatpilih at 5-1-2009 10:29 PM

ooo cam tu ka...x terpk aku...ingatkan cukup umur 18 tukar kpd nama anak..tp yg ni tukar pd nama kita plak...

bukan berkira ngn anak
tapi just imagine.. masa umur dia 18-20 tahun, dia ada access ke acc yang dalam tu ada banyak ribu
mesti panjang akal punya kan
sbg langkah2 keselamatan, mmg aku akan transfer duit tu ke acc peribadi aku.

Balas #62 baju_merun\ catat

zel..jangan ko guna buat renovate umah sudah ler...ekekekekke

Reply #62 baju_merun's post

Tip bagus ni.. Aku pun pk nak buat gitu lah nanti, sebagai langkah keselamatan..

mcm ma..semua urusan kewangan hby yg uruskan..biasa kita dgr kaum ibuk yg handle kn..

dlm bab kewangan mmg 100% dkt hby.'sbb ma x keje..
belanja,saving,payment bills2 semua dia.
selain jd penasihat' ma jugak tukang perhabiskn duit dia..

hby buatkan saving insuran+ cover ma n aqeel.+ amik loan dr asb tuk jaminan masa depan.

duit raya..duit org bg..duit lebih masukkn dlm ASD aqel.'

setakat tu je yg termampu,apepun jaminan masa depan aqeel mmg diutamakan mcm tu jugaklah ank s eterusnya.

2-2 sekali buat
tapi we all belum potong bulan-bulan

selalunya ambik from duit bonus, at least 1k-2k mesti masuk asb anak, kalau bonus lebih, lebihlah savings untuk anak

Follow Us
Mummy and hubby punya kaedah simpan duit untuk ADAM...

Setiap hari balik kerja... berapa je duit syiling yang ada dalam kereta, purse, handbag etc.. mestilah dimasukkan kedalam tabung ADAM...

Genap sebulan biasanya mesti ada dalam RM 200 lebih... kita kan biasanya malas nak guna duit syiling ...

Kalau nak reservedkan dari gaji... mesti tertangguh tangguh... lip lap lip lap... dah nak gaji sekali lagi tapi tabung anak belum kene isi...

Sesapa yang liat tu cuba cara ni....heheheh

belum buka akaun utk Zariff.. mebi pasni leh bukak...

Reply #68 kaogi's post

so far ku ada sspn
ada asd
and ada beli ING medical plus edu funds
sspn ni aku buka jela tp aku suka tambah kat asd
aku rasa lebih elok dividennya
satu lai insurance n edu fund ni aku gak la yg di auto debitkan nya
tak pe la for anak gak..

me buat simpanan utk haritz kat Tabung Haji..
mane2 duit yg dia dpt dari org bagi or duit raya me msukkan kat situ..
ade gak bukak sspn...
tiap2 bln deduct from salary termasuklah skali utk my hubby..
sbb kompeni hubby tak boleh buat potongan gaji tuk Tabung Haji..
iyelah nnti dapat gi haji same2..insyaAllah..
w/pun tak byk tapi alhamdulillah ade gak simpanan for my lovely son..

Salam utk semua,

Kebanyakan kita yg dah berkeluarga sudah menjadi trend menabung untuk anak2 esp untuk tujuan persekolahan. Trend saving ni, pada pendapat saya perlukan upgrade. Upgrade dari segi menabung disamping protected. Kanak2 memang mudah dijangkiti penyakit kerana immune system diorang belum cukup kuat untuk melawan penyakit walaupun penyakit simple seperti batuk dan selsema.
Perkara ni pernah berlaku pada anak saya ketika dia berumur lebih kurang 2 thn. Saya dan isteri bekerja dan anak dihantar ke nursery dan setiap 3 bulan si anak akan dapat selsema & batuk yg berjangkit dari anak2 lain di nursery. Di satu masa, doktor mengatakan anak saya suspected pneumonia(cecair dlm paru-paru) dan mesti dimasukkan kedlm wad utk tindakan lanjut. Dia bernasib baik yg jangkitan itu pd peringkat awal. Selepas 3 hari dirawat dan beransur sihat, kos perubatannya berjumlah lebih $3,000 ringgit. Wang tabung pasti akan digunakan untuk kos perubatannya dan tabungnye sudah tentu berkurang. Jenuh jugak nak menaikkan balik jumlah byk tu.
Saya bernasib baik sebab saya dah menginsurankan dia untk medical dan pendidikan-Prudential-Takaful Cerdik, pada umur 6 bulan lebih. $100 lebih sebulan. Semua kos pembayaran dibayar oleh Prudential dan wang tabungnye tak terusik. Dan bila dia berumur 18thn, tabung dah cukup untuk melanjutkan pelajaran ke universiti ke memana je lah.
Benda yg dah terjadi ni eloklah dikongsi menjadi iktibar dan pengajaran. Jika berminat dan ingin tahu lebih lanjut, please PM atau email di faizmi72@yahoo.com

ada wat simpanan tuk anak..
takaful pun ada gak...

laki aku potong gaji dia (angkasa) saving utk our boy kat tabung haji..aku lak amikkan anak aku education insurance..

masa huby mula mula bagi aku manage gaji dia perkara pertama aku buat ialah beli medical insurance for the whole family. so kalau kena hopitalise senang tak yah nak pikir mana nak cari duit. pas tu aku beli insurance pelajaran utk anak anak aku so by the time  kalau dia org ada rezeki utk melanjutkan pelajaran dah ada tabungan untuk ringankan beban. lastly baru aku beli life insurance for hubby and me ini sebagai persediaan sekiranya terjadi apa apa pada kami sekurang kurangnya anak anak aku ada sumber kewangan untuk teruskan kehidupan mereka selain drpd kwsp kami.

aku juga berusaha keras membayar habis utang rumah kami sebagai persedian masa susah nanti.sekurang kurangnya kalau tak ada duit pun masih ada rumah utk berteduh dari ujan dan panas. ini semua aku dapat pengajaran  dari menonton rancangan spt bersamamu.

tiap seorang anak anak aku ada bank akaun. tiap tahun dapat duit raya 90% aku simpan dlm akaun mereka selebihnya mereka boleh gunakan. pas tu aku tunjuk kan pada mereka macam mana duit tu boleh bertambah bila kita simpan dlm bank. so bila dia org tengok duit tu makin byk dia org makin rajin menyimpan.

satu lagi cara aku setiap kali kalau ada org nak pinjam duit hubby aku aku pasti bagi sekali buku akaun anak anak aku sebagai cara pembayaran balik. pas tu aku cakap bayarlah berapa mampu janji bayar semula kalau ada sikit masukkan sikit nanti bila jumlah dah lunas pulangkan semua buku tu pada aku. setakat ni semua yang dipinjamkan aku dapat balik walaupun ada yang memakan masa sehingga 4 tahun.

my latest projek ialah buat saving kat tabung haji buat kami semua. bercadang untuk ke sana sekualarga itupun kalau diizinkan tuhan.

both of us contribute utk savings anak.

dr first child lg, once i tau i pregnant terus beli satu tabung & my hubby akan contribute everyday..syiling & his loose money...kdg2 kalo ada lebih dia bg lebih lah
myself plak asingkan sikit dr my salary every mth & at d end of the mth masuk dlm bank...sampai la dah beranak...
so by d time baby lahir she already have few hundreds in her savings.

tp bab bukak acct ASD, SSPN etc tu my part lah...

now dah preggy 2nd baby, we still do d same...

Bab2 saving ni, aku lebih prihatin compared to hubby

Hari dapat2 gaji je .. thru MB2U online
terus je transfer ke akaun anak2 aku...
pastu byr duit insurans (education & medical)

start buat bila umur anak2 2 bulan
saving diorang lagi bnyk dr saving aku sendiri ...

thanx pada yang share ilmu2 kewangan kat sini.. mcm choa baru kawin, so tak tau lagik mcm manakan.. tp  bila dah ada anak nnti, boleh la di gunakan cara2 yang forumer share2 kat sini..thanx alots ok.. btw i mmg ada own account, senang kalau emergency ke apa..

i potong tabung haji sket..duit raya,org bg,etc simpan gak
tp ada gak termasuk poket i

Originally posted by ampersan at 16-6-2009 11:45
Bab2 saving ni, aku lebih prihatin compared to hubby

Hari dapat2 gaji je .. thru MB2U online
terus je transfer ke akaun anak2 aku...
pastu byr duit insurans (education & medical)

start  ...

samalah kita savings anak lagi byk dari savings mak dia

i tak nak bila dah masuk universiti nanti (insya'allah), just becoz takde duit dia tak dpt sambung belajar

mmglah sekarang byk pinjaman, etc tapi kita tak tau apa jadi 10-20 tahun akan dtg so i nak prepare siap-siap duit kalau takde pinjaman ke apa, at least ada duit sendiri yg boleh byr duit dia belajar nanti

so far i menabung dlm ASD aje untuk dia, medical insurance tak ambik sebab company byr untuk anak-anak so bab  nih i untunglah sikit

aku tak keje tp aku akan mintak duit pada suami utk duit tabung anak2.. anak sulung lg 2 thn nak abih sekolah, nanti nak gi kolej lg aiyoo.. banyak nak pakai duit woo...