CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 34984|Reply: 41

Baik Beli Rumah Siap Atau Beli Tanah Lot??

Salam semua.

Nak tanya pandangan korang yang sudi berkongsi pendapat kat sini mengenai pilihan terbaik sama ada beli rumah siap yang dibangunkan oleh developer atau beli tanah lot apstu buat rumah sendiri atas tanah tu?

Sebenarnya aku ni dah terbeli rumah teres 1 tingkat dan dah nak siap pon kat Sg Merab. Tapi dalam pada nunggu rumah yang dibeli tu, dapat pulak kuaters dan sekarang dah masuk setahun lebih dok kuaters. Pastu pulak tahun 2010 aku kena migrate ke luar sebab sambung studi. So, ada lah rasa macam nak jual rumah yang dah beli tu dan cuma nak beli tanah lot dulu.

Tapi tu la, nak tanya pandangan kroang dulu mana yang lebih baik. Tq untuk semua pandangan...
Single Polls, Total 61 Users voted
19.67% (12)
80.33% (49)
Your User group have no permission to vote

Tanah lot ni kalau aku aku spare for my dream house..

Dream house mana boleh developer buat..
Sebab semua rumah ready made ni byk cut cost utk untung lebih, tapi design and spaciousness hampeh..

Kalau aku jadi kau, ada dua circumstances yg aku pertimbangkan:

1. if rumah yg kau dah beli tu nanti bila dah siap mudah cari tenant, by all mean jgn la jual...passive income tu..tapi kena ambil kira lah kan area Sg Merab tu mcm mana..aku tak sure pasal kawasan ni...secondly even kalau mudah disewakan, adakah kadar sewa kau tu boleh cover monthly payment kau pada bank(or better gain income from it)? Thirdly, kena tgk la siapa developer rumah yg kau dah terbeli tu..reliable ke..ke ada harapan jadi projek terbengkalai? kalau terbengkalai, better cari agen real estate awal awal.

2. Cukup kah RM kau utk beli tanah lot & buat dream home kat tanah lot tu nanti sekembalinya kau dari oversea? Or, kau still kena kerja kuat lagi..tunggu 10-15 years akan dtg?

Ni pendapat 20sen aku la..

Reply #2 RedDevils's post

Tq...tq...

Buat masa ni kawasan dan rumah yang aku nak jual tu memang tengah hangat macam goreng pisang panas sebab area Bandar Baru Bangi memang harga rumah dah makin tinggi dan area tu antara yang masih di paras ok memandangkan ia masih berdekatan dengan Putrajaya. Kalau nak kata duit sewa dapat backup balik bayaran loan tu rasanya dalam awal-awal 2,3 tahun ni kurang dalam 2,3 ratus jugak. Tapi tak tau la dalam masa 5,6 tahun lagi sewa kat area tu makin naik ke, makcik kayo...

Pasal nak baut rumah atas tanah lot ni, memang aku ngan hubby tak plan untuk buat dalam masa terdekat. Nak tunggu dalam 10 tahun lagi ke sampai segala utang piutang PTPTPU ke, kete ke, apa ke dah clear baru start buat umah idamanku itu...

Aku ni bukan apa, sebenarnya lagi satu hal aku tak berapa minat umah 2 tingkat. Tu pasal la beli satu tingkat tapi hari tu beli pun macam tergesa-gesa sebab takut harga umah makin naik. Rumah tu memang ok, cuma aku la maleh nak pening-pening kepala memikio hutang banyak-banyak selain dari aku ada impian untuk design umah idaman sendiri satu hari nanti...

rsnya baik beli tanah lot dan buat design sendiri, kita blh plh dan guna bahan2 binaan yg lbh berkualiti..

Balas #3 acik311\ catat

By the way, kalau kau jadik nak jual rumah tu, berapa kau nak jual?
Berapa keluasan?
Freehold ke leasehold?

Reply #1 acik311's post

just terfikir jer... kalau belum siap boleh ke jual? sbb sblm ni rimbun beli rumah (tpnyer condo ler) mmg takleh nak jual before completion. rumah bawah/teres cenggitu jugak ke eks

Follow Us
pd pandangan aku yg ciput ni la....kalau aku kat tmpat ko...psl x terdesak untk duduk rmh tu since dh dpt kuartes n kena p oberc plak..baik aku jual dan beli tanah sedebuk..pasal tanah makin mahal so nak buat rmh idaman baik beli skrg..bape taun kat oberc...banyak tanya plak..

kalau ko mampu nak beli tanah luas w/out jual rmh tu elok ko bg sewa jer la...tp kena monitor dr jauh la...reta kita takut benor kalau org wat sesedap rasa je kan...

Rumah tu sebenarnya dah hampir complete. Last week aku pegi tengok diorang tengah tanam pokok dan rumput, buat landscape. Finishing dia memang lawo dan puas hati la tengok. Umah tu luas 22x70, 4 bilik tido dan 3 bilik air. Ok la, takda la luas sangat pun. Cuma master bedroom dia ciput sangat. Aku pun tak sure berapa harga pasaran rumah tu bila dah siap. Rumah tu leasehold, tanah rezab Melayu.

Idak le aku nak jual sekarang. Nak tunggu complete, CF dah dapat, kunci dah dapat baru aku offer. Rasanya dalam 2, 3 bulan lagi complete la kot.

Itu la kan, aku pun rasa macam nak jual. Aku tak minat sangat nak melabur dalam hartanah ni sebab macam leceh sikit la. Aku dok oberc tak lama pon, dalam 2 tahun je.

[ Last edited by  acik311 at 4-1-2009 08:15 PM ]

aku sokong beli tanah lot dan buat rumah sendiri....puas hati. Cuma kena prepare cash banyak2 laa...sbb nak buat loan beli tanah je kurang sikit bank nak offer. kalau ko nak cari tanah lot, kat cyberjaya ada org nak jual, kat bukit damar...aku lupa reganya tp seingat aku agak kompetitif. bole tanya MBSB untuk financing....

bila ko citer dah siap tanam rmput bagai... tetiba jer aku rs sayang nak lepas benda yg dah ada depan mata...konpem dah rmh aku...balik 2 taun lg blh duduk...eei sayangnya (bg pihak aku la) apa kata ko xyah jual dulu...bila dah balik br pk rmh idaman,,yg penting keperluan dulu br kehendak kan...mana tau kalau ada rezeki lebih dapat 22..

Originally posted by acik311 at 3-1-2009 03:06 PM
Salam semua.

Nak tanya pandangan korang yang sudi berkongsi pendapat kat sini mengenai pilihan terbaik sama ada beli rumah siap yang dibangunkan oleh developer atau beli tanah lot apstu buat ...

Kalau sg merab, beter kau beli tanah lot dan buat rumah. Kar situ tanah masih murah lagi..
Ramai yg lari dr KL dan dah buat rumah kat situ.

Acik311

Hold rumah tu and buat sewa rumah. Walaupun sewa rumah short 2-3 ratus,you boleh topup.
Harga rumah tu boleh up another 20-30% akan datang . So tak rugi hold.

Pasal tanah lot pulak, kalau you nak buat rumah make sure infra semua cukup. Dah beli ke tanah lotnya ?

Balas #1 acik311\ catat

acik...
koko tau umah yg u beli ni...
.kira murah la u beli dgn luas 22*70 tu...

kalo nak beli tanah lot...kat sg merab rega now ni RM30 sekaki...
Dan pecah lot pun makin kecik..dalam 5000 kaki persegi jer...
tananh ajer pun dah..+- 150K...
tak msk buat umah lagi...

Lagi satu kena tgk ceruk mana pulak lot tanah tu...
Kalo ke dlm utan rega mungkin murah sket...
tapi now ni stendet dah rega tanah lot kat sg merab...tadek yg murah...
area xclusif beb...

Salam...

Sori la, aku busy ngalahkan Pak Lah minggu ni. Terima kasih atas pandangan semua... Aku ni ropanya memang konpem la kena keluar kuaters sebab aku sambung blajo lebih setahun. So, nampaknya terpaksa la aku tinggalkan umah kerajaan yang cantik menawan ni...

Kalau dah macam tu, mana plak aku nak dok balik oversea nanti, takkan nak tumpang umah sedara mara plak... Isk...nampaknya terpaksa la aku consider rumah aku yang dah siap tu..  

Tapi apa2-apa pun aku tetap bercita-cita nak beli tanah jugak dan buat design umah sendiri satu hari nanti. Tunggu la time aku dah kaya raya dapat JUSA ke nanti... (tah tahun bila plak la nak kaya tu...)

ko keja gomen kan, ala ko kan bleh wat pinjaman rumah ngan gomen, cara ko ckp ni pinjaman 260K lebih dr lepas ni, kalau aku jadi ko aku beli tanah dan wat rumah. Sebab aku pun tgh wat cam tu sekarang.
Tanah harga cepat sgt naik beb, kalau ko beli sekarang ko balik overc ko jual balik dah berlipat2 kali2 ganda beb.
Rumah ko sedia ada ko dah beli ngan loan gomen ke?..kalau cam tu, aku tak sure ko bleh tak buat pinjaman Jenis II, ko baca jelah laman web perbendaharaan tu kasi khatam, murah kan beb interest gov. kira2 balik ok lah kan.

ada tak sesiapa yg berpengalaman buat rumah atas tanah lot. Kalu ada boleh tak kongsi pengalaman tentang step2, proses2, dan juga fee/caj/cost yg terlibat sebagai panduan, umpamanya dalam urusan dengan arkitek, perunding, contarctor etc.

Pd pdgn sy la... beli tanah lot & buat umah sendiri lebih baik sbb dpt design spt yg kita nak. Tp kita pastikan yg kontraktor tu btul2 punyer la...jgn tgh develop umah tu tetiba plak die lari.

Yg paling memeningkan kepala proses2 die la. Nak kena upah lawyer dsb. Sy pun dok umah di atas tanah lot. Masa mula2 nak beli pening kepala jugak sbb byk bende nak pikir.

Tp biler dah settle masalah2 tu, ok la. Memang berbaloi.

zzcbr, kalau nak tau step2 die nnti sy tanyer hubby sy dgn lebih detail. Sbb mostly die yg uruskan.

Balas #19 sheekin\ catat

thanks sheekin...i actually tengah cadang nak buat rumah atas tanah lot yg dah beli dekat dua tahun lepas...dah le contact arkitek mintak dia designkan rumah, berdasarkan keperluan dan juga floor plan yg aku buat (aku main belasah aje buat floor plan tu ~ harap2 pas tu dia buat penambahbaikan lah). Dah dua bulan tak siap2 lagi designnya ~ kata nak hantar minggu lepas, tapi habuk pun tak nampak