CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: misy

Anak pergi sekolah agama/KAFA tak?

aku hantar 2-2 anak aku gi sek agama..
mula2 dulu aku ingat tanak antar anak2 aku gi sek agama nih.. alasan aku - penat..
Tapi husband aku insist antar jugak anak2 gi sek agama.. dahle decision nie dia buat lagi seminggu jer nak bukak sekolah.. sudahnya ke hulu ke hilir aku sengsorang mencarik jab agama tempat aku nie sbb register lambat.. menggagau jugak le aku..
Yg aku tgk.. mmg bebudak nie penat le kot sbb kengkadang tertido sambil buat homework mlm2.. tapi aku rasa diorang penat tu sbb diorang main lebih2 masa kat sek agama tuh.. siap tumbuk2 mcm ultraman lagik!
Pastu kalau kat sek biasa diorang mcm dah terror la subject agama, jawi or arab nie.. dah takyah buat revision kalau ada xm..
Overall.. aku rasa lagi bagus antar diorang gi sekolah agama nie dari tak pegi.. diorang sendiri suka nak pegi sbb byk kawan (IOW blh main )

lagi satu pasal sekolah agama.. sekurang2nya masa anak2 aku nak keluar2 dgn kengkawan yg ada bad influence tu kurang la sikit.. kawasan aku nie mcm black area sikit.. scary tgk setengah budak2 kat sini!

kat selangor nih KAFA from std 1-6, masa ku dulu kat melaka from std 3-6 tak tahulah now, kat NS from std 1-5

anak2 aku sek keb belah petang, sek agama pagi, so x der hal la... biar dia penat blaja, cam kate ustazah anak aku, bkn nye lame 3 jam jer blaja, bkn blaja x benti pun, lam kelas maen gak... ade gak manfaatnye... dah leh hafaz surah2 quran, dah tau amek air wuduk... bkn ker tuh satu yg blh dibanggakn... takat mane mak ayah ade kelapangan nak ajar anak2 tentang semua nih, mmg la ade tp brape ramai jer yg leh buat....kene ade inisiatif ttg agama nih..... biar dia tau mane dosa ngan tak.... jgn tau salah ngan betul jer... x same tuh...

anak aku yg pempuan br seminggu skolah, blk gtau dia kate ustazah suh tlg ibu kat dapur, tlg ibu masak, basuh pinggan, kemas umah.... walau kat dah berbuih mulut aku ngan hb aku ckp cam tuh, ustazah ckp lg mujarab...

skang nih education dah terlalu advan... sbg mak ayah pun kite kene la prihatain terhadap tuntutan pelajaran anak2... kurang2 anak2 aku leh bc jawi faham la spatah dua bahsa arab, kire okeh la... aku akan bg yg terbaek la tuk anak2 aku bab pelajaran, tak nak la akademik jer bagus tp bab agama x tau... nih salah satu t/jwb ibubapa melengkapkn anak2 ngan pengetahuan agama....

ni pendapat aku la as a mamma... sbb tuh anak aku ade 2 org yg ajar dia ngaji quran

;)

anak saya umur 4 tahun saya hantar kelas KAFA

i baru nak start hantar next month...tgk schedule dorang mmg memenatkan...kalau utk anak i yg no 2, ok sbb dia ni terlebih energy..yg kakak ni tak tahu la mcmana...sbb kakak ni lemah longlai orgnya..

Follow Us
repaired

Reply #51 Delifrance's post

huh logistic pun boleh jadi masalah besar gak...esp kalau kedudukan 2 skolah ni jauh jauh..boleh pening, nak bayar teksi pun kena pikir 2 kali kot, esp kalau anak perempuan, scary jugak sbb skrg ni mcm mcm hal

aku hari ni start hantar anak ke skolah KAFA...try dulu camana, harap harap dia boleh cope mcm anak anak forumer lain...thanks semua yg bagi feedback

masa daftar tadi tak banyal buku dah ready, banyak yg belum dpt lagi , jadual waktu pun tak confirm lagik..

Reply #54 my-alja's post

lakiku pun cakap cam ni...lebih baik hantar dia gi skolah dari panggil ustaz dtg rumah....kasi can dia berkawan kawan jugak

Reply #66 hanna1905's post

hanna, drp reply parents kat sini cakap skolah agama ni tak memenatkan sgt..cuma dlm 2-3 jam jek..

Balas #71 misy\ catat

Alhamdulilllah ...akhirnya u berjaya juga hantar anak u ke KAFA..punyalah melambak2 opinion & advice drp forumer lelain..
but one thing i agak sedih dgn mentality parents today, masih terasa 50-50 ..perlu tak perlu..kalau nak antar anak2 belajar agama, so kalau betul takut anak letih, why dont forsake the academically school tu instead of the islamic school?
kenapa? takut anak tak dpt jadi doktor? peguam? akauntan? engineer?
tp tfikir tak adakah kita berjaya didik anak2 yg dpt selamatkan kita drp api neraka? Adakah kita berjaya  mendidik seorang thafiz dalam sebuah konsep 1 keluarga 1 tahfiz...at least??

for me,..InsyaAllah..dgn keberkatan drNya,harap dipermudahkan rezekia agar saya mampu mghantar anak ke sekolah aliran agama i sesi..samada abim ker,al amin ker..asalkan aliran agama..dan bharap anak2 saya dpt menerima aliran agama ini..sbb nak hantar anak ke sekolah integrasi takut tak layak...
pd ibu bapa yg mampu, fikirkan dan marilah bersama2 didik anak2 kita utk  mjadi muslimin sejati..cukuplah kita shj mjadi hamba dunia,hamba pangkat & harta..biarlah anak2 kita mjadi insan soleh/solehah yg bebas sebebasnya..

rutin aku dulu

7am Sek Keb
1pm sampai umah n makan (KAYUH BASIKAL HOKEHHH)
2pm skolah agama
4pm balik skolah

-------------------------------------------------

anak aku skang darjah 3 - sekolah cina

7.45 pagi sekolah agama
10.45am abis skolah agama
11 am mengaji
transit tuk makan n mandi

12pm pegi SJKC
7.15pm sampai umah
8 - 9.30 homework...
10pm tido

dia pegi class piano juga

penat? memang la penat.. tapi aku NAK dia pegi skolah agama juga!
aku nak dia tau SIRAH...bukan cuma dgr wardina bercerita di TV
nak d tau basic pasal FARAID...apa itu MUAMALAT...
dan belajar juga dari bab MUNAKAHAT bahawa kawen bukan sebarang kawen
pada aku, aGama tu asas peribadi...
.....nanti aku da mati, aku bukan nak suh n main piano kat tepi kubur...
aku nak dia lalui hidup dengan keberkatan..
kalaupun tidak 100% tapi sekurang瞡ya aku cuba berikan yang terbaik.. insyaAllah..

Balas #51 Delifrance\ catat

hi... anak u pun bunyi lbh kuirang anak I, terlbh energy and i mmg x suka anak2 buang masa kat umah...lagipun ilmu agama ni pun ptg...

and we share the same problem...bukan main susah nak cari transport ni sb anak i sorang, so org x nak dtg kat apartment we all...klu ada yg sudi we really have to pay the price..dia dah start class 1 minggu, sume dah beli/bayar...hmm looks like i terpaksa berentikan dia   sb org transport tak nak continue, klu nak jugak i hv to pay double the cost (now already paying double)...

anak ku kedua2nyer ku hantar jer.. sbb kat area aku ni majoriti gi.. kalau tak hantar tu mcm pelik plak... lagipun tahun 2009 ni sekolah rendah subjek agama islam ada bahagian b.arab kan.. lepas tu ada PAFA tahun 1-6.. kalau anak2 kita tak dpt jawab mcm kesian kat dia kan...? harapkan mak-bapak yang bekerje ni confirm tak terajar nyer..dpt ngajar ngaji pun dah kira baguslah...kira extra bonuslah kita hantar anak ke KAFA ni...   so, nasihat aku kalau yang keadaan/kemampuan tu hantar jer lah eks...tapi tak sumer tmpt ada KAFA kan.. apa boleh buat...

[ Last edited by  timah77 at 28-1-2009 04:34 PM ]

bagus hantar anak pegi KAFA ni...
bebudak ni kalau emak bapak nya terrer ngaji pun, tapi belum tentu terrer ajo anak mengaji...
boleh mengundang bahaya.. eheheh kalau mengaji dengan omak bapaknya lomak berkrim sungguh...
letak rotan kat sebelah pun leh buat muka seposen dahaga la..mengantuk la... sakit tangan la..sakit kaki la...

kat KAFA, belajar bahasa arab dan jawi gak..
anak saya pandai baca surat khabar sisipan jawi tu...
ke main eksen dia membaca depan atuk, opahnya...
ehehehe, lagi-lagi atuknya puji-pujilah dia pandai baca jawi, pandai baca doa lps solat bla...bla.. dan-dan tu la offer nak jadi imam time solat..
sbb kat sekolah, diaorang ni gilir-gilir jadi imam time solat asar.. so semua org wajib hafal doa lepas solat yang panjang tu.. (omak apaknya pun tak hapal..)

Originally posted by my-alja at 23-1-2009 07:43 AM
my fren kat sini, ramai ambik ustax/ustazah dtg rumah.....

dr pengamatan i, bagus kalo anak2 lebih kurang sebaya dan ambik sorang ustaz dtg rumah...maksudnya, 3  anak dan sorang ustaz...kalo a ...

Dulu pernah gak ambil ustaz dtg mengajar dirumah ni, then my tok guru said, adab berilmu nak bagi ilmu tu berkat adalah kita pergi mencari ilmu, bukan ilmu dtg mancari kita dirumah... So konsep ustaz dtg kat rumah ni agak kurang beradab dlm menuntut ilmu....

Then I gagahkan juga hantar them mengaji ditempat sepatutnya every night kol 8-habis mengaji, other than Kafa in the afternoon.. mmg penat tp rasa puas.....

Aku pun dh hantar anak aku kat KAFA thn ni. Sebelum ni kesian konon...
Bagus lah hantar kat KAFA ni. Baik dia belajar dr dok umah asik dok tgk tv jer. Kalau kita sendiri yg jaga boleh gak lah nk pantau2 tgk tv ni. Ni nenek yg jaga..alahai..
Blk je dr sekolah kebangsaan..cepat2 dia siap ke KAFA. Solat Asar berjemaah. Alhamdulillah..seronok dgr. KAFA dekat umah aku ni buat kat masjid..so..budak2 takde masa sgt nk main2..

Anak saya darjah 2 pegi kafa dari darjah 1 lagi. penat memanglah penat tapi dia tak merungut. klu tuisyen kita boleh hantar takkan Kafa tak kan?? Kafa tu masa mula mula masuk kena bayar Rm395 bulanan Rm100 termasuk mengaji klu takde ngaji Rm80.ilmu agama kena tekankan so far puas hati dgn apa yg dia belajar kat Kafa.

Originally posted by my-alja at 23-1-2009 07:43 AM
my fren kat sini, ramai ambik ustax/ustazah dtg rumah.....

dr pengamatan i, bagus kalo anak2 lebih kurang sebaya dan ambik sorang ustaz dtg rumah...maksudnya, 3  anak dan sorang ustaz...kalo a ...

kat area rumah aku mmg takde ustazah ke ustaz nak dtg umah..punyalah susah nak tak nak kena gak hantar Kafa..tapi kafa memang bnyk semuanya private,  cikgu dari Al Azhar yg mengajar.competition jugak kafa ni letak banner sume buat promosi..