CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: misy

Anak pergi sekolah agama/KAFA tak?

bila anak aku dah cukup umur.. aku cadang nak masukkan KAFA..

Sebab dulu aku pun pas sekolah keb.. pi skolah agama... ..

PENAT? Idaklah.. best apa.. leh main2 ngan member dan dpt blajar ilmu agama... blajar Ibadat, Tauhid, Faraid, Muamalat.. yg paling best..   Munakahat...

tp ada gaks opismate aku yg x nak anto anak pi KAFA dgn alasan KESIAN.. nanti anak PENAT..

belum pernah anto.. tp dah tahu jawapan.. tp x tahulah kalau dia ada masa nak ajor semuanyer yg x tercover dlm silibus agama sek rendah tuh...

Balas #81 kaogi\ catat

off topic jap eh
ko budak johor eh.

tgk subjek yg ko ckp tu sekolah agama johor eheheh.

bukan main laigi suka munakahat eh ehehee.

aku pulak suka faraid.

Reply #79 iddine's post

ini KAFA yg swasta ke? kat skolah anak yuran dia rm20 sebulan...lain lain rupanya

Reply #3 True-X's post

1stly, baru baca page 1, tapi nak reply jap.

saya belum ada anak umur sekolah rendah yet.

tapi nak jawab soalan kita kecik2 dulu mcm mana kan... saya kecik2 takde pergi kafa, extra kelas agama, etc. no tuition, no piano class, basically takde anything extra drp apa kat sekolah (also parents tak mampu nak hantar extra classes, sekolah only provided kokurikulum je tapi bkn setiap hari).

tapi alhamdulillah, lancar baca jawi, tulis jawi, fasih baca alquran, subjek agama since std 1 till form 5 alhamdulillah tak pernah dapat result selain A.

soalan nya sekarang, apa yang beza syllabus sekolah dulu dgn sekarang, yang saya dulu2 tak attend extra religious classes pun boleh capai apa yang pelajar sekarang capai bila masuk kafa dan seangkatan?
ok, satu yang saya tak mahir, arabic, dulu masa sekolah rendah memang tak belajar. i know kafa has this subject kan, which is good.

actually, i am not against kafa (kot org baca reply above, rasa saya ni against it). tapi tu la nak tanya, apa beza agama kat sekolah sekarang, dgn subjek agama kat sekolah dulu2.

Originally posted by pnut at 30-1-2009 08:24 AM
bagus hantar anak pegi KAFA ni...
bebudak ni kalau emak bapak nya terrer ngaji pun, tapi belum tentu terrer ajo anak mengaji...
boleh mengundang bahaya.. eheheh kalau mengaji dengan omak bapakn ...

setuju bab ni. anak saya liat sungguh bila kita nak ajar ngaji. dgn orang, boleh pulak. kenapa yek? nak kata kita tak garang, garang gak .. tapi dia buat tak endah je, buat2 tak nak baca lah... last2 mak nya naik angin. he he.

Follow Us

Reply #85 mclaren's post

aku rasa banyak lebihnya sekolah agama nih
berdasarkan pengalaman aku la...
subjek agama kat sekolah rendah takdak belajar muamalat munahakat mutlaulbadrin in details.

sedangkan faraid tuh pon. ramai jer kawan

kaogi, buncis...

kalian orang JOHOR ek? aku pong

Balas #88 erleyna\ catat

heheheh.. aku org johor..  

tp lah ni kije kat port klang..

silibus kat s'gor ni sama ker ngan silibus johor?

ikutkan dulu kita ada belajar > ibadat, muamalat, munakahat (kecik2 dah blajar bab kawin mawin ni )... tasauf, faraid, arab, tajwid, apa yea lupalaks..

apapun dulu masa nak gi skolah agama, b4 masuk kelas, sempat lagi main tiang, galah panjang, main getah..   pakai tudung berbagai tp main galah panjang ngan budak lelaki.. .. pastu balik skolah agama, naik beskal punyalah racing nak cepat sampai umah sbb nak kejar citer Meero Attack...

Reply #89 kaogi's post

kalau ngikut senarai buku teks anak...subjek yg kat selangor cam ni

hafazan, tauhid, feqah. bahasa arab, akhlak, sirah, imlak, tajwid, asas jawi/khat

Balas #90 misy\ catat

ooo.. mekasih misy...

tapi betul lah. ilmu ni, tak kisah lah dah tahu ke belum, tak rugi pergi tuntut kan. apatah lagi ilmu islam.

cuma harap penyampaian kat sekolah agama tu, berkesan kat anak2. tengok akhlak remaja skrg ni, mengucap pjg.

Originally posted by misy at 6-2-2009 08:34 AM
ini KAFA yg swasta ke? kat skolah anak yuran dia rm20 sebulan...lain lain rupanya

yes kafa swasta. kat area umah takde kafa jais.tapi silibus dan buku ikut jais...

Balas #89 kaogi\ catat

aku pun org Johor.. tp dah menetap kat klang valley....

masa sekolah agama dulu...  tu la ku tengok budak2 main jea banyakk.. lagi2 budak laki2...  tapi dulu sapa yang tak pass exam tak bole naik class.. tapi kalu perform bagus masa exam bole lompat class... masa nie mmg la belajar semua bende tu, tapi bahasa arab tak reti pun dah lama tinggal dah lupa.. bahasa jawi bole baca, tapi tulis  x lancar kot..

hubby plak, tak pernah sekolah agama.. tapi stil dia kata belajar masa sekolah rendah dulu. dia bole baca jawi n bagus jugak ilmu pengetahuan tentang agama. Masa dulu2, petang - petang main ngan adik beradik.

Tu la kitaorang rasa kesian kat my son bila nak masuk standard one...balik dah la dekat pukul  nak sekolah agama pagi hari. Petang sekolah kebangsaan.Tapi kitaorang hantar jugak kat kelas fardhu ain, at least belajar jugak la something. Dia belum matang lagi, tu la masalahnya... maybe in few years bole hantar ke sekolah KAFA penuh...

Kdg2 terfikir jugak, bila masa diorang nie nak main... bermain pun develop mind...   entah la..

tpi kita dulu gi kelas agama best..
naik basikal ngan kekawan..
balik kelas ...boleh main basikla..

tapi skrg..sorryla..nak bg anak2 kita pegi sendiri kan...

tpi kita dulu gi kelas agama best..
naik basikal ngan kekawan..
balik kelas ...boleh main basikla..

tapi skrg..sorryla..nak bg anak2 kita pegi sendiri kan...

yup ..setuju. dulu g sek agama naik basikal. jln dulu pun x sibuk...kete x banyak. sek kafa nie penting. banyak ilmu agama yang anak pelajari. walaupun saya dan hubby ajar anak mengaji....tetapi yg lain-lain pelajran banyak dibantu oleh guru agama. bahasa arab....den nie x dela pandai sangat...arapkan cikgu yang ajar....saya follow-up aje. kekdang kita pun buka kamus. alhamdulilah.....anak saya banyak hafal suruh dan sekrang tengah hafal al-quran pulak.

Saya pun dalam tengah dilema sekarang.....semasa darjah satu & dua, okey je. Pagi ke sekolah kebangsaan dan petang ke sekolah agama. tapi bila dah masuk darjah 3, dia orang perlu menghadiri aktiviti/program sebelah petang di sekolah kebangsaan setiap minggu iaitu hari selasa latihan sukan (pasukan rumah) dan hari rabu aktiviti Ko-ko....kalu dia org kena attend program tu, anak saya tak dpt pergi sekolah agama dan banyak ketinggalan kat sek agama.....saya betul2 dilema sekarang

Post Last Edit by fieda07 at 25-1-2011 17:06

Reply 84# mclaren

kat sek ren @ men..blajo agama xde la mendalm mana..
byk yg xde berbanding di sek agama..
kalu dlu xde sbjk bhs arab tp skrg kat sek ren pn da ada dtwarkan..bgus tu
tp xla sebyk sek agama sbb di sek ren @ men ada sbjk akademik lain yg di ajar..

ada juga bberapa pengisian bhgn sbjk agama di sek ren @ men yg diajar tidak secara menyeluruh dan mendalam..
berbanding sek agama.. contoh tauhid yg merupakan mnjd 1 sbjk dan bukan sebhgn silibus dlm pendidikan islam di sek ren dan men..yg dihimpunkan serta diringkaskan..byk lg sbjk lain yg di bahagi2 di sek agama so pengisiannya lebih byk berbanding di sek ren dan men..cntoh ibadat, tafsir, munakhahat, muamalat, jinayah dll..itulah kelebihan sek agama..

pasal penguasaan anak2 kpd sbjk2 agama di sek agama, kita la sbg ibu bapa yg kna pantau, xkan serah bulat2 kat sek maka anak2 bole pndai sndri..skalipn kita xde basic sek agama apbila anak msuk sek agama otomatiknya kita akan memahirkan diri kita dgn asas2 agama yg kita xdpt dlu..insyAllah

Reply 94# keloncot

dr johor ke hiihii samala kita...
ada gak saya survey2 kat cni sbjk agama sama tak yg diajar masa kita kat sek agama kt johor dlu..
bole la nak kata sama walaupun x seratus peratus sbb bku2 dorg da cantik2 dlu kita blajo pakai kitab xde gmbr kan..hiihii

cuma kat slgor ni sek agama abis stakat drjh 6 je, xde sek khas..
kat johr ada lagi...tp kalu ada basic sek agama untungnya bila nak msukkan anak sek mahad agama la..kann..