CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: misy

Anak pergi sekolah agama/KAFA tak?

mysuria replied at 22-1-2009 11:13 AM
sama gak dgn aku.. anak aku darjah 1 thn ni.. pg dia g sek keb.. ptg g kafa.. blk dr sek pg, ada ...

bagus masuk kafa... biasekan anak-anak  sibuk ngn kelas 1 hari..pagi sampai malam... nanti bile mohon Boarding school senang... da  biase jadual penuh 1 hari sampai malam...! kalu x manja sangat ...

nak kongsi pengalaman gak.. anak ai pn baru msk thn 1..
pg skola kebangsaan... ptg pi kafa.. ptg blk umah dia tgk tv jap..
7.50 pas solat maghrib dia pi ngaji smpai 8.30..
balik umah klau lapo dia mkn.. masa tu dah menguap2..
buat hwork jap.. pstu terus tido..
yg bestnya tu ipad lngsung x pandang dah..
klau x dulu berkepit ngan ipad..

banyak betul pengalaman ibu2 kat sini, aku baru berkira2 nak rehatkan anak aku dari sekolah agama (kat johor x de KAFA ada sekolah agama). Aku risau tgk dia. Balik sekolah kebangsaan pukul 1.05 balik umah jap minum susu salin baju...pukul 1.30 gi sekolah agama lak sampai la kul 3.30. Every week ada je hari yang dia mogok x nak gi sekolah agama.....penat...kadang2 masa minum susu tu boleh dia tertido. Lepas tu dapat feedback dari cikgu agama dia tido dalam kelas. Masa kelas pun agak pasif dan nampak mengantuk which is very opposite dgn sifat natural anak aku. feedback dari cikgu sekolah kebangsaan dia ni very aktif and talkative.

3 - 6 ptg mesti p skolah arab, kalu dak dok umah tgok tivi jer, baik p skolah

anak aku dari usia 4 tahun, tahun lepas hantar tadika trus transit KAFA..
5 tahun ni pun walaupun dah tukar sekolah, sama..

aku berkira2 darjah 1-6 esok pun terpaksa buat macam tu jugak.. kalau tak, siapa nak jaga dia kat rumah..
so lebih baik dia ke KAFA atau sekolah agama..

asalam sume..

saya tk htr lagi anak saya masuk sekolah KAFA ...

anak dh darjah 3, sekolah ptg..pagi kt rumah nenek..

tp blk sekolah dh kol 7 smpi umah kol 830 tiap2 mlm gi kelas ngaji..and tk dinafikan anak saya tu mmg tk tau jawi..sgt lemah..alhamdulillah bulan 2 ustazah n ustaz kt tmpt dia ngaji mlm2 tu nk bukak kelas jawi every saturday. So saya br enrolled dia msk kelas jawi..

Tp klu doa n solat tu alhamdulillah la..kt rumah ada la saya n hub ajar even not everyday and if hub blk awal leh solat sama2 and after solat biasa hub soh diaorg ni hafal mana2 surah2 yg penting2 ..kira sesi kelas mini ngaji la..

tp yela still me n hub plan nk htr jgk ke KAFA..mcm dh trlewat je kan..

Follow Us
sy tak mampu utk mengajar anak tentang agama, mengaji dll
so hantar anak ke KAFA
lagipun KAFA dia org kat sek juga. so pagi terus sambung ke petang
sy hantar bekal je.

Nat pun tak hantar anak ke sekolah KAFA lagi.. anak dah darjah 3... solat Alhamdulillah dan boleh baca sehingga tahiyat akhir.. petang hantar ngaji.

Reason tak hantar sebab x de sapa nak pantau dia, risau keselamatan dia memandangkan nat bergantung kpd bbsitter sepenuhnya sehingga nat balik kerja malam.  

Plan nak htr darjah 4 tahun hadapan, In shaa Allah bila anak dah boleh berdikari dan tau mana yg baik dan buruk :-)

hari tu aku ada ckp nak berhentikan anak sekalah agama tapi lepas bercakap hati ke hati dgn cikgu aku teruskan gak sekolah agama. turn out anak aku sekarang dah pandai eja jawi. alhamdulillah baru 4 minggu sekolah agama. kesimpulannya sekolah agama akan diteruskan sampai kelas khas kalau boleh insyallah.

nak tanye, mak2 kat sini ada x yg hntar anak dia KAFA di negeri sembilan?

mcmana cara mohon darjah 1 ek? waktu sesi persekolahan nya mcmana?

kalau sesapa ade duit lebih.. hantarla anak masuk skola integrasi mcm al-amin tu.. campo da skali skolah kebangsaan ngan skola agama, abis pun cepat.

tapi all my kids memang ajar dari kecik skola dedua tuh. definasi penat tu kita yg tafsirkan.. kalau dididik dari awal, tak jadi penat dah. sesapa yg mampu ajar sendiri didikan agama kaw2 utk anak2.. okla, tapi drpd bebudak melepak umah pengasuh/taska.. merewang sana sini dgn alasan penat, baik gi skolah. kurang2 masuk gak sikit2 ilmu agama.

ank2 saya sekolah di negeri sembilan....kalo sekolah anak saya pengurusan sekolah KAFA  n kebangsaan sama ..cuma cikgu sekolah KAFA x sama dgn sekolah kebangsaan

start dr tahun lepas, sekolah bg option pakaian sekolah KAFA boleh pki bj sekolah kebangsaan atau bj KAFA (seluar n baju n samping n songkok).senang anak2 yg stay back kt sekolah x yah bwk baju sekolah KAFA ..pki bj sekolah kebangsaan saja

bg sy, seb baik dibesarkn n sekolah kt Johor ...mmg ade sekolh agama...sekolah agama smpi darjah khas..darjah khas tu  habis drjh 6 n keputusan purata mesti lebih 80% kalo x silap.. dan sy abis darjah khas..alhamdulillah..

my daughter at standard 1. aku x htr KAFA sebab aku hantar anak aku sekolah agama private. senang dia kt ctu blaja agama terus balik ptg.
org yg bekerja macam aku ni payah nk amek anak skolah, ptg nak anta kafa plak.
nasib baik kt kuantan banyak skolah agama private.

my son sekolah agama pagi. on top of that, cari ustazah di ssitu yg ajar mengaji. so stp hari antar anak awal sebab dia akan mengaji dgn ustazah ni 1 to 1 for 10 min

petang anak sekolah cina pulak

ada 8 subjek kat skolah agama dia. Alhamdulillah, actually banyak benda yg not only him, but I pun belajar from him through this sekolah agama

kalau di selangor, agak perlu kalau nak masuk sekolah menengah sabk JAIS.... contoh macam sekolah hishamuddin, sekolah agama tengku ampuan jemaah , MITS , SAMBEST dan lain lain sekolah menengah agama di bawah JAIS

jika kawasan ada SIRAJ (sekolah integrasi agama)
daftar dan sekolahkan anak2 situ
sebab sistem persekolahan sepenuh hari
ajar akademik dan subjek agama
tak perlu risau anak balik tghari nak naik bas ke van
utk hantar sekolah agama/kebangsaan
cuma bayar duit makan bulanan
hantar pagi petang ambik

ira79 replied at 29-1-2016 04:11 PM
kalau sesapa ade duit lebih.. hantarla anak masuk skola integrasi mcm al-amin tu.. campo da skali sk ...

saya setuju..mmg bagus sek kafa ni, tapi sedikit sebanyak rasa kesian bila tgk balik sekolah muka lesu je..baru 7 tahun dh nak kene belajar mcm2..nk belajar cara pergaulan yg betul, tau bezakan pengaruh negatif dan positif..hmm..di persimpangan betul

monmonku replied at 13-2-2018 03:35 PM
saya setuju..mmg bagus sek kafa ni, tapi sedikit sebanyak rasa kesian bila tgk balik sekolah muka  ...

yes..kesian kadang-kadang tengok budak. saya dulu wkatu kecil, memang tak pergi KAFA ni. mak ajar mengaji je kat rumah. tapi sebenarnya KAFA ni perlu juga sebab bukan belajar mengaji ye, tapi banyak benda lain yang diajar. anak sy tak lama lagi darjah 1. saya risau kalau dia stress nanti

anak sy pon darjah 1 ahun ni..mmg kesian penat dan letih tapi nak buat mcm mana kan...kalo x duk umah tgk tv je kejenya..malam buat keje sekolah lepas tu makan terus tido...

bagos pegi kafa ni..bukan setakat mengaji, baca jawi, tulis jawi, sirah nabi etc budak2 boleh blaja, tp mmg penat la..anak sy x masuk kafa, sy anta ke sek agama private..dr pagi smpi petang termasuk subjek kafa jugak..yuran pon x mahal. kami bekerja xde masa nak ambik and anta. lagipon x confident anak naik bas/ van sekolah

ada kawan mmg x hantar anaknya kafa (anak sek kebangsaan), tapi kelas taekwondo, kelas balet boleh pulak hantar..well, anak memasing acuan pon memasing tentukan.ye dok hehe