CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tapaksulaiman

Poll : Kekerapan korang cuci dan kemas kereta

Salam...Ade sesape berminat nak buat coating utk kereta? Coating nie dapat lindungi kereta daripada  ...
Syareman Post at 3-4-2012 13:25

baper cost utk gold and platinum package?haku jarang basuh keta sebab nak maintain kaler cat..basoh selalu...leh mati kaler...
baper lapisan coating bila dibuat?

paling sakit hati kalau :-
lepas basuh kete, pastu keluar rumah je hujan...

paling sakit hati kalau :-
lepas basuh kete, pastu keluar rumah je hujan...

aku suke basuh sendiri...kalo kedai tu bknnya basuh bersih sgt pun..dh byk kali dh terkena..maklumla kete putih,ade garisan hitam mcm laluan air..so kena cuci btul2 br leh hilang...

masa mula2 dapat keta, basuh seminggu sekali..
nampak habuk, terus lap...
la ni, sebulan sekali pun malas
kalau nak berjalan jauh baru basuh

Cuci kete seminggu skali, cuci enjin 3-4 mggu skali
Polish 4-8 kali setahun, Wax sebulan sekali

Follow Us
depend la. mcam aku kalo tgk kete tu da kotor sgt cuci la sket. setakat rini lom penah antar kedai, kete aku plak kete 2nd proton aje.

klu aku  utk cuci mmg tiap2 seminggu sekali..aku guna produk meguiars utk keta aku..hasilnya hmpir 7thun kaler ferari red keta aku still menyala2 mcm bru cat semalam..skrg aku guna yg ni

utk sental kotoran degil aku guna meguiars clay bar

bila dh sental ngan clay tu korang akn tgk clay bar tu akan jadi cmni la..pastu permukaan cat korang akan jadi licin mcm cermin..then bru leh start wat polishing

utk polish aku guna yg ni..

klu keta korang ade bnyak kesan2 pusar or calar leh guna yg ni

bila dh polish or compounding bru la move ke stage seterusnya..waxing,ni produk yg aku guna utk waxing

wlupn produk meguiars ni mahal sket..tp mmg bebaloi sebab tahan lama n kualiti mmg xperlu nk kata la..superb..ni la serba sedikit yg aku leh kongsi ngan korang semua ttg bab detailing ni..klu ade yg bertanya ttg bab detailing ni jgn malu2..yg mana leh djawab akan aku jawab..insyallah..kita sama2 kongsi..sbb hobi detailing keta ni mmg menarik,lgpn kita beli keta bukan murahkan?..so xkan la nk biar keta smpi berbulan xberbasuh kn

Rate

1

Aku xbasuh.klu musim panas,tiap kali smpai umah aku sembur air je kasi habuk turun.mpak mcm xkotor tapi sebenarnya boleh tengok air yg turun besama kaler2 habuk itam.jadi hasilnya mcm basuh hari2 la.musim ujan pun sama,sementara body kete basah ngan kotor,,aku tembak air cepat2.xboley tunggu kering.haru nak mencucinya.klu parking kat opis/umah flat,,,mmg xbley buat apa la jawabnya.

Aku xbasuh.klu musim panas,tiap kali smpai umah aku sembur air je kasi habuk turun.mpak mcm xkotor t ...
rriizzaall Post at 11-5-2012 09:30

klu sembur air je nnti bro akan dpt lihat kesan water spot..bro leh try guna yg ni..detailer ni licin mcm sabun sket n xmencalarkan cat keta..sesuai utk buang habuk or kesan2 kotor yg bru mcm thi burung selain mengekalkan lapisan wax yg sedia ada

klu keta kaler gelap waterspot mcmni la yg paling benci aku tgk..sbb tu kena rajin wax keta anda sekurang2nya 2kli sebulan..

Rate

1

satu lgi tips yg ingin aku kongsi pada semua ialah..jgn sekali2 guna kain lampin or tuala biasa yg kita guna kt dapur tu sbb ia akan buat cat keta jadi calar n berpusar mcmni

sebaik2nya gunalh kain dr jenis microfibre sbb kain lembut n xcalarkan permukaan cat keta anda

Rate

1

hope sahabat lain yg ade tips lain leh la kita kongsi bersama ye

kalo bsuh kreta baldi msti lebih drpada 1, 1 baldi khas utk air sabun shja, baldi yg yg lain ltak air biasa sbgai tmpat celup kain yg dah dilap pada kereta,

msti asingkan kain microfiber ( kain microfiber yg tulin kalo dilalukan pada kuku ia akan rs tersangkut sngkut),  utk lap body kereta dgn utk lap rim,

keringkan kereta dgn chamois leather cloth ( jgan guna yg sintetik) , supaya xde water spot

Rate

1

aku esok nak bawak cuci keter (cuci, polish, wax) ofcus guna meguairs products..
beli kat groupon..  hope bersinar sinar la kter aku pasni.. hehehe

btw.. sharing laa apa2 yg patut.. nanti aku kasik kedit..  

kalo bsuh kreta baldi msti lebih drpada 1, 1 baldi khas utk air sabun shja, baldi yg yg lain ltak ai ...
H4dRi Post at 11-5-2012 11:33

yup..mmg btul tu bro..tu dnamakan two bucket system mcmni..

utk tambahan aku rekemenkan korang guna washmitt yg mcm kt dlm gmbr tu..brg ni mmg terbaik utk meminimakan kesan calar semasa mencuci kereta anda

aku esok nak bawak cuci keter (cuci, polish, wax) ofcus guna meguairs products..
beli kat groupon.. ...
takumi86 Post at 11-5-2012 12:22

insyaallah bro..sharing is caring..hehe..anyway bro guna product yg mana satu?..utk shmpoo saya rekemen bro guna NXT carwash or ultimate wash n wax..dua ni saya guna skrng..klu polish leh guna deep crystal polish or ultimate polish,n wax NXT tech wax..tp before polish or wax lbi bgus bro clay dulu utk buang daki2 degil yg xleh hilang masa cuci..hasilnya permukaan cat akan jadi licin mcm cermin..so nk polish n wax pn lgi mudah n lapisan wax akan bertahan lbih lama..anyway happy detaliling bro

kalo bsuh kreta baldi msti lebih drpada 1, 1 baldi khas utk air sabun shja, baldi yg yg lain ltak ai ...
H4dRi Post at 11-5-2012 11:33

1 lgi pilihan utk keringkan keta lepas cuci adalah dgn menggunakan meguiars water magnet microfibre driying towel..kain ni cepat menyerap air dn yg pnting tdak mencalarkan cat n xmenyebabkan waterspot

sebenarnya utk menghasilkan kualiti showroom shine pada kereta anda xlah susah sgt..dlm car detailing ni ada 5 step..
1..washing-utk membersihkan segala kekotoran mcm lumpur,najis or habuk..pling pnting gunakan shampoo yg khusus utk kereta sahaja..jgn sekali2 gunakan sabun pencuci pakaian or pinggan mangkuk utk membasuh kereta anda kerana ia mempunyai kandungan PH yg tdak sesuai utk permukaan cat dn boleh menghakis lapisan clear coat kereta anda..
2..claying-tujuan clay ini adalah membuang saki baki kotoran degil yg melekat terlalu lama pada atas permukaan cat kenderaan anda yg xboleh dhilangkan dgn cucian biasa cthnya tar,overspray,cara anda nk kesan samada permukaan cat anda bersih or x adalah dgn meletakkan tapak tgn anda yg bersih dn kering pada permukaan cat..lepas tu anda gerakkan tpak tgn anda keatas or kebawah..klu anda dpt mendgr bunyi sperti berpasir itu tandanya anda perlu menggunakan clay utk menghilangkannya,sbb jika anda terus polish or wax sahaja lapisan polish n wax anda tidak akan bertahan lama kerana terhalang oleh kotoran degil yg melekat atas permukaan cat td