CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tapaksulaiman

Poll : Kekerapan korang cuci dan kemas kereta

3..polishing or compounding-tujuannya adalah utk menghilangkan kesan calar atau pusaran halus pada dasar cat kereta..utk pusar halus or calar yg sedikit memadai dgn polish,tp jika cat kereta anda sudah pudar or bnyak kesan calar yg dalam proses compounding perlu dilakukan,utk proses ini lbih baik jika menggunakan mesin dgn penggunaan foam pad yg betul..klu nk guna tgn pn bleh gk..kena sabar bnyak la..hehe

inilah cth hasil selepas proses compounding

4..proses seterusnya adalah waxing..tujuannya adalah melindungi permukaan cat yg telah anda polish or compounding td dr pada elemen alam spt hujan asid,sinar uv dn sbgnya,rmai yg silap anggap bahawa bila keta dh polish maka dh xperlu wax lgi..sbnarnya polish or compounding hnya bertujuan menyerlahkan kilatan n seri cat tnpa lapisan perlindungan..maka utk mengekal dn menambah kilatan wax wajib dsapu..terdapat bnyak jnis wax yg boleh dgunnakan..dn saya sudah semestinya mcdgkan produk wax meguiars spt NXT techwax,syntetic sealant2.0

5..last step maintain..tujuannya menjaga lapisan wax n polish diantara selang waktu mencuci biasa...cthnya jika kereta anda terkena najis burung or berdebu anda boleh menggunakan meguiars speed detailer utk menghilangkan dsamping mengekalkan kilatan wax tanpa mencalarkan cat..kira mcm quick touch up la..caranya just sembur detailer tsebut..lap n keringkan..nah kereta anda akan kekal berkilat tanpa bercalar

itulah serba sedikit ilmu yg boleh saya kongsikan pada anda semua..moga dpt djadikan panduan utk sahabat semua..klu ada siapa2 yg nk tambah ilmu car detailing jgn malu2 kita kongsikan ilmu yg ada pada semua..happy detailing to all car lover

Rate

1

mana otai detailing lain?..jom kongsi ilmu detailing sama2

bro kedurau, tanya sikitt.. weekend lps aku hantar keter aku gi wash, polish, wax sumer, then utk cermin tu.. kedai tu ada mentioned buat compound bendantah.. then dia buat demo spray menatang apa ntah.. then result dia jadi obvios cam dlm gambo bawah ni..
apa product nak kasik hilang watermark kat windscreen ni erk?

bro kedurau, tanya sikitt.. weekend lps aku hantar keter aku gi wash, polish, wax sumer, then utk ce ...
takumi86 Post at 16-5-2012 00:19

oo..yg ni mmg perkara biasa sama cm body keta gk..bro leh guna  meguiars ultimate compound,tp jgn bnyak sgt..cuba try sket dulu..pastu terus lap ngan kain microfibre..jgn biarkan kering..pastu leh buat claying kt cermin tu..then finally bro leh letak rainX kt cermin supaya air xmelekat kt cermin n memudahkan pemanduan pada masa hujan ,ohya ada satu tips lgi yg ingin aku kongsi ngan korang semua..masa apply polish or compound JANGAN biarkan polish or compound tu kering kerana klu kering mmg susah kita nk lap sisa putih yg melekat kt body keta kita..ada yg pernah aku tgk..ada yg lepas bubuh polish pastu leh selamba bawak keta tu g jalan2 plak dgn polish yg msih melekat pada badan kereta..xleh imagine apa akan jadi pada body kereta tu bila nk lap balik sisa putih polish tu yg dh bercampur dgn debu n kotoran lain..habis bercalar jadinya..berbeza dn wax plak,..lepas apply anda mesti biarkan wax tu kering sekurang2nya stgh jam utk wax tu meresap dlm permukaan cat utk perlindungan yg maksimum..lepas stgh jam brula lap kesan putih wax tu..anda kan lihat hasilnya cat akan lbih berkilat n licin

Rate

1

oo..yg ni mmg perkara biasa sama cm body keta gk..bro leh guna  meguiars ultimate compound,tp jgn  ...
kedurau Post at 16-5-2012 12:45

ehh.. guna ultimate compound cam gambo kat bawah ni utk cermin gak ker?

btw compound ni kira atas sikit dari polish laa erk? memang kalau tenyeh, water mark kat body and cermin boley ilang ke?
aku ada baca kat forum lain, diorang cakap guna product kat bawah ni pong boley kawtim watermark kat cermin windscreen tu.. what say u bro kedurau?

aku cuci tiap2 hari...xpenah antar kedai lg basuh
keta baru dpt....ni keta ke-3 aku tp rasanye inilah
keta plg kerap aku basuh...huh huh huh..
sebab keta aku wana putih..tu la gatal sgt nk pearl white...
tapi aku stakat jirus je hari2..kalo ngan sabun tu seminggu skali je..
yg pasti aku g keja hari2 dgn vios bkilat aku.....

Follow Us
ehh.. guna ultimate compound cam gambo kat bawah ni utk cermin gak ker?

btw compound ni ki ...
takumi86 Post at 16-5-2012 22:48

yup..mmg boleh guna ultimate compound..xyah bnyk..sket je..aku guna gk utk cermin aku..yg bnda satu lagi tu pn bleh agk..tp aku setakat ni xpenah guna lgi..anyway lupa yg spray dia guna utk tunjukkan kt ko kesan watermark tu ialah speed detailer or last touchup detailer utk versi profesional pnya..klu bro spray detailer tu kt body keta mmg akan dpt lihat klu ade kesan cap2 jari or watermark kt body keta bro..anyway kedai yg bro hntar tu guna meguiars gk ke?..klu bro dh siap polish n wax tuk maintain kilat bro leh guna ultimate quick detailer ni utk maintain n jaga kilatan wax keta bro..selagi bro masih rasa licin masa lap tu bro leh pkai detailer ni..tp klu dh mula rasa kesat2 itu tnda bro kena apply wax semula

aku cuci tiap2 hari...xpenah antar kedai lg basuh
keta baru dpt....ni keta ke-3 aku tp rasanye inil ...
no_el Post at 16-5-2012 23:58

wah rajin btul ko ye..yg pnting guna kain yg btl masa bsuh n lap utk elakkan calar..tp klu ko setakat nk bersihkan habuk2 yg xterlalu kotor mcm lumpur tu ko leh just guna speed detailer je..xyah bsuh hari2..selagi keta ko xkotor belumpur2 just guna detailer je..cm aku..aku just spray detailer je utk maintain kilat n bersihkan habuk2 n najis burung..klu dh kotor sgt mcm pas hujan ke bru bsuh ngan air...dlm keta aku speed detailer n kain microfibre wajib ada

bro kedurau,

aku gi kedai carwash ni..
http://www.groupon.my/deals/klan ... ng-Centre/716040553
ok gak laa.. servis dia puasati gak laa.. aku ingat clear sumer watermark tu.. tp, biasala.. diorang pon nak
kita buat servis lain gak laa (windscreen treatment etc) tapi aku takde masa.. so aku buat yg basic tu jer laa

btw,  spray quick detailer ni buat dlm keter basah ke kering?
baper harga erk? sure rm50 above kan?
aku pakai turtlewax ice, so far.. cam ok gak laa.. tapi jarang2 buat gak la

btw, nanti aku ingat nak try beli watermark remover tu laa..
aku baca kat forum lain.. banyak bagi gud feedback..  harga pon tak laa mahai sangat..
lagi satu.. diorang ada suggest pakai cuka utk remove watermark kat cermin tu.. ntah laa..
kalau pree petang ni.. aku carik cuka kat dapor n try.. hehehe

sekian.. my20sen

bro kedurau,

aku gi kedai carwash ni..

ok gak laa.. servis dia puasati gak laa.. aku ingat cl ...
takumi86 Post at 17-5-2012 12:02

quick detailer tu bro leh guna time kering,bila keta nampak berhabuk or terkena najis burung or kotoran2 dr pokok ke..just spray n lap..dia akan bantu bro kekalkan kilatan wax yg bro dh apply..klu dh guna detailer ni xyah selalu basuh asalkan keta xterlalu kotor n berlumpur..tang cuka tu aku xpnah dgr lgi..bro try la dulu..nnti leh kongsikan mcmana hasilnya

utk shampoo aku xpnah guna brand lain..sbb aku mmg pengguna tegar meguiars pnya produk..tp klu bro nk guna shmpoo lain pn boleh gk klu nk try..asalkan jgn shmpoo rmbut or serbuk cuci pakaian..aku suke shampoo meguiars terutama dr siri NXT car wash sbb bau dia mmg harum..mcm nak makan je..hehe..lgpn ia xmenanggalkan lapisan wax kereta,guna sket je dh berbuih bnyak

satu lgi tips utk basuh keta ni adalah..pastikan body keta sejuk dulu bru bsuh..n mulakan membasuh dgn menjirus air terlebih dahulu utk membuang lbihan sisa kotoran yg melekat pada permukaan cat,lepas tu sentiasa mulakan membilas dr atas kebawah..bukan bawah ke atas..lepas selesai keringkan dgn menggunakan kain yg sesuai..pstu brula boleh buat proses seterusnya samaada clay,compounding,polishing or waxing..depent pada kondisi cat keta anda

utk shampoo aku xpnah guna brand lain..sbb aku mmg pengguna tegar meguiars pnya produk..tp klu bro n ...
kedurau Post at 17-5-2012 15:44

xblh erk pkai syampoo rmbut..zmn aku blaja2 dulu rmai jer bdk2 student basuh moto n kete pkai syampu rmbut

klu ko nk clear coat keta ko cepat thakis amalkan la selalu...kandungan PH syampoo rmbut xsesuai utk buat bsuh keta bro..aku lg rela jirus air je klu xde shampoo keta dr pkai shmpoo rmbut..

bro kedurau,

apa kata ko tepek gambo keter ko lak? boley kami look see japp...

Reply 123# zulka

Ish. Jgnlaa salahkan hujan.

Aku basuh masuk cyclone. Rm5 termasuk polish tayar. Kejap je depa buat kerja. 5 minit siap lap keta.

once a week

klu ko nk clear coat keta ko cepat thakis amalkan la selalu...kandungan PH syampoo rmbut xsesuai utk ...
kedurau Post at 18-5-2012 08:47

da tu beli shampu kete yg 8 7 hengget same jgk ker

Reply 151# kedurau

Bro...caner plak bro cuci kat bahagian enjin? Cer citer

Reply 140# kedurau

bos....kalo wat claying tuh, mst wax gak ke pstu?...or ckup clay je tuk ilangkn kotorn2 degil tuh...kete kwn kaler solid white