CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 9765|Reply: 43

Defect complaints

Assalammualaikum..

Nak tanye pada kawan2 yang baru pindah masuk rumah baru (dah lama pindah masuk pun boleH), bole ceritakan tak defects yang korang jumpe kat unit masing2..kot2 paip pecah ke, toilet tersumbat ke, lantai bilik air leaking ke.. saya tak pindah masuk lagi dan tak cek langsung benda2 ni lagi.. kalau boleh citer la bahagian2 rumah yang saya patut check sebelum warranty period tamat .. sebab saya pindah masuk pun lepas warranty tamat.. so takut time tu baru jumpe defect, tak dapat claim warranty lak.. sekian TQ

Tak tahuler apa saya nak cakap nih leh membantu ker tidak...tapi rasanya bab paip pecah, toilet tersumbat dan leaking nih kita akan tahu selepas kita dah duduk kat umah tuh.

Macam Meya dekat 5 tahun ler baru ler ada leaking kat toilet.

Tapi masa awal sebelum masuk Meya ingat Meya check...

1. Tiles...tak kiralah kat mana pun Meya ketuk2 ...kalau dengar cam kosong tuh minta tukar.

2.  Dinding dan lantai kalau tak sama rata ..suruh ratakan.

Lagi takleh nak fikir ler..maybe ada orang lain leh tolong jawabkan

Originally posted by meya at 6-3-2009 22:39
Tak tahuler apa saya nak cakap nih leh membantu ker tidak...tapi rasanya bab paip pecah, toilet tersumbat dan leaking nih kita akan tahu selepas kita dah duduk kat umah tuh.

Macam Meya dekat 5 ...

Defect liability period biasanya cuma 1 tahun atau ada juga 2 tahun (tapi jarang2).. so within that period.. buatlah sebanyak mana complain.. kalau dah complain.. dalam masa 7 atau 12 hari dari tarikh complain (I've to check).. dia perlu dtg betulkan..

kitaorg tgk2 dinding ada crack ker tidak, tombol pintu (berkarat), tingkap mana2 ada pecah & condition toliet.

so kt umah tu hubby detect sinki & toliet ada leaking... air kt sinki tu menitis ke atas lantai & dlm toilet bowl air x stop mengalir (tp slow) .. supposed bila kita x flush, toilet bowl tu kering jer la, mana air mengalir dr lubang air kluar tu pun.

our house, during DLP we found out, binaan rumah tak seperti dalam plan yang diberi.

so we complained.

dalam pelan, stor bawah tangga agak besar (tangga bentuk U), pintu sampai ke depan, parallel dgn anak tangga bawah sekali, jadi tepi tangga bawah both sides adalah wall batu lah.

when we got the house, stor kecik aje, dalam 3' x 6' aje. so developer dah save bricks (our house guna bata merah) lah in building the house.

they rebuilt the store after we threatened to bawak ke apa nama tu.. alah lupa lah pulak, yang court complaint kecik2 tu? can't recall now.

later we found out, semua rumah stor kecik, ours je yang as per plan. so bila jiran2 datang rumah, semua tanya eh, kenapa you dapat bigger store? he he.. tapi masa tu dah lepas DLP, so my neighbors tak sempat complain. we moved in lambat jugak, so tak sempat nak kenal2 neighbors to inform them about it.

lain2 kerosakan, tiada.

sy pon br pindah umah baru..sbb sy keje construction so sy penah le check defect sblm handover kt client..check sume la wall, floor tgk ade crack ke tak...function pintu, tingkap..paip try pusing takut pecah kt bhg dlm...kkdg derang psg luar je dlm patah..so try le pusing paip...architrave kt pintu kene check..tgk ade lubang ke tak keliling tu...crack ke..pstu kalo ade tile ketuk tile dgr bunyi kot ade wall hollow..check tingkap pecah ke tak..check painting, kalo ade bekas2 conteng ke kotor ke complaint gak nnt derang touch up...bab leaking tu kene duduk dulu baru tau mane ade leaking...plug point pon tekan tgk senget ke kedlm ke ...ape2 awk x puas ati komplen jeh

Follow Us

Reply #6 himawari26's post

betul tu... pendek kata kena jd cerewet la jap time tu.

masa aku inspect umah aku, aku check gitu2 ajek la..tak der la pandai sgt pun..
takder byk aku jumpa..just 8 items ajek.. ape yg mata aku tak berkenaan nak tengok..itu ler defect aku..

mostly on finishing..
~ dinding luar tak smooth/rata, ada garisan/jaluran - suh dia plaster & cat balik
~ ada dinding pecah sket kat pintu pagar - suh dia plaster & cat balik
~ kat tiang2 tangga, tak smooth cat
~ kat electricity box, ada ants - suh dia bersihkan
~ tembol pintu rosak - suh dia replace
~ kat satu bilik air belakang, ada 1 saluran paip besi panjang - suh dia potong & tutup - yg ini sbrnye - contractor punyer developer yg tunjuk kan kat aku. sbb masa inspection tu, kena pergi dgn contractor developer. dia ada sheet kertas. job dia utk tick ape yg developer telah bagi aku aku. cukup tak.
~ suh dia ketuk2 rapat2 kat bumbung tepi - utk elak serangga masuk dlm umah. ini bumbung yg nampak dari carpark - er..boleh imagine ke? aku pandang mcm ada rongga2 sket..agak2 korang tau laa kot..

yg technical2 sgt mcm leaking.. ruang besar ikut spec ke tak..itu aku tak check la..sbb aku pun tak reti..

[ Last edited by  Hana at 16-3-2009 10:26 ]

nampk gaya kene chechk betul2 ni

yang nak kena ketuk2 tiles tu, ketuk ngan apa?

tgk S&P dan pelan M&E, mcm we all, pemaju 'lupa' nak buh satu plug..

cek mana mana yang retak..suh tampal balik...

dua kali dia betulkan drain utk saliran hujan tu.. still retak..dan last sekali buat komplen, dia pecahkan balik drain tu dan buat yang baru..puas hati, tak retak dah!

lepas tu pintu.. memula sume pintu tak leh ditutup.. means bila kita tekan tombol, dan tarik dari luar.. kita kena tarik kuat kuat sampai bergegar satu rumah..so tu pun kita komplen aaa

pehtu pintu utama, jarak antara pintu dan lantai bawah tinggi.. pintu tu nampak tergantung.. ular pun bleh masuk sebab ruang antara pintu dan lantai amat jauh.. minta dia tukar pintu lain, memula dia nak tampal je, we all takmahu.. last last tukar pintu baru, yang  lebuh berat dari pintu asal...

pehtu saluran air dari bilik mandi..tersumbat... air bertakung takung..so dia dah betulkan...

cek tingkap.. ada yang tak rapat dsb...

Lin nak tanya pasal defect juga..
Dah dapat surat untuk ambil kunci dan complaint defect ni. Selalunya, mmg kita akan check yang mana defect yang kita nampak je seperti di atas. Tapi ikut pengalaman forumer kat sini, perlu x kita check betul x keluasan tanah & bangunan kita. Kalau perlu, siapa boleh kita hire atau buat sendiri mcm mana? TQ

go to
http://forum.lowyat.net/topic/385900

untuk defect list... a good topic, well written. baik utk bakal2 penerima rumah...

12# lynalin10

keluasan tanah, kire jer sendiri.. dari gate depan dampai gate belakang (panjang) x sempadan umah (lebar), sempadan umah u dgn jiran kiri dan jiran kanan)

Oh.. thanks.. good info.

Post Last Edit by alyana at 4-5-2010 16:46

u alls ai menjadi assistant kpd my older sibling  ai untuk inspect rumah baru dia...so ai dapatlah upah  citit.. sebab dia dgn suaminya amat bz... ngeee

rumahnya rumah baru teres 2 tingkat tu yang selalu ada kat shah alam..   kisahnya begini, rumah dia tu, kat tingkat bawah , di dinding siling ade lembapan jadi ai suspect ada kebocoran lantai dari toilet kat master bedroom ( di tingkat atas)...  lepas ai banjirkan toilet tu, ternyata , tempat yang kat bawah yang lembap tu, makin lembap...  
so confirmlah tak waterproof qann?.  jadi lepas dia rectify , mcm mana ai nak tahu tiada kebocoran..
kemudian kalau ai banjirqann toilet tu dan tutup semua lubang,  ai kena expect air banjir tu bertahan  1 hari kah? konsep waterproof sebenarnya mcm mana yewr? maksudnya kat bawah lantai toilet tu ada lapisan lain kah?

kemudian, ai lihat tiles kat toilet main bedroom tu tak sekemas tiles2 di toilet bawah dan yang lagi satu .....  maksudnya biasanyaqan antara tile ke tile tu ada simen, masalahnya simennya tak rata, dan bergigi menggerutu yang sungguh apparent, mengakibatkan kemasan lantainya jadi tak lawa....    so apa yang ai nak tulis dalam report? kemudian adakah mereka akau pecahqann lantai? atau mereka hanya touchup tepian tiles or between tiles tu dgn simen/plaster? macam mana ai nak cakap kat contractor agar mereka ambil serious pasal lantai tiles2 ni?

Susah cakap dengan diorang pasal defects nih.

Paling takleh nak terima bila bukan diorang nak repair atau tukar TAPI touch up!  Longkang yg keliling rumah tuh ada tak sesape pernah minta tukar?

Sebab saya ingat nak minta diorang tukar...

Reply 16# alyana

pening lalat i baca ejaan u yg canggih manggih ni

aku pun sama mulan pening baca bahasa sms nie........

sy pon br pindah umah baru..sbb sy keje construction so sy penah le check defect sblm handover kt cl ...
himawari26 Post at 10-3-2009 21:51

Kalau kita as pembeli minta tukar frame tingkap aluminium yg kemek dan ada kesan comot macam kena asid, logik tak?