CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: abun74

mrsm or sbp

doakan anak-anak kita dapat tempat yang terbaik untuk dirinya..

samada MRSM baik untuknya

SBP baik untuknya

sekolah harian baik untuknya

atau mana-mana sekolah di malaysia ini...

ALLAH penentu yang terbaik...doakan yang terbaik walau di mana-mana..

Originally posted by dalmaz at 6-2-2009 10:35 AM
yang hendak belajar anak kita.. tengok dulu kesesuaiannya.. jika sudah berada di MRSM atau SBP dan anak saya tidak gembira di sana atas sbb tertentu.. ( contohnya paling mudah rindukan keluarga)  ...

betul apa yg Puan ckpkan itu.. Dulu ibu saya mmg hesitate the idea saya nak masuk asrama.. Im am the youngest baby girl... Masa UPSR mmg ibu tak kasik pi SBP walupun tika tu mmg abang dah kat SBP tu.. sbbnya saya dgn ibu mmg rapat.. So, end up, saya pi sekolah harian biasa .. Saya happy giler disekolah tu dan of course ibu pun happy...

Alhamdulillah mmg akademically pun mmg ok.. Mungkin sbb saya pi sekolah average je, walaupun saya happy tapi saya notice, level of intelligence saya tidak dicabar.. Contoh, saya dpt no 1 dlm tingakatan with tot. marks of 888/900, yg dpt no 2 dlm tingakatn, total marknya hanyalah 600/900...  Cabaran utk meningkatkan diri kurang hebat berbanding dgn kita dikelilingi org2 cerdik pandai dan sistem pembelajarn yg lebih teratur...

Lepas PMR, my sis suggest to my mom, why not pi mrsm yg cuma 30min from my home... Ibu kasik, sbb masa tu dia pun dah ada cucu.. Homesick mmg ya, tapi pengalaman dan kekuatan emosi dan minda yg saya dpt ketika diMRSM compensate kerinduan itu... Banyak benda yg saya belajar yg tak dpt saya carik dimana2 tempat lain..

Kehidupan asrama tika sekolah menengah berbeza dgn kehidupan asrama ketika diuniversity.. Ketika umur belasan, minda kita mudah, lapang, naive dan lebih bersedia. So selaras dgn konsep hidup diasrama yg teratur, bersistem dan berdisplin, that was the best time(age) for us to develop our character.

Drpd pengalaman sy tu, saya rasa jgnlah lepaskan peluang anak2 ke asrama, tambahan nowadays, nak masuk SBP or MRSM pun bukan senang, not aa 5As dpt masuk asrama... If u rasa 13 y.o terlalu muda, lepas PMR oklah kot....

klu dah betul2 minat nak hantar ke boarding school better pilih mrsm klu ada invitation.konsep pembelajaran mereka berbeza & penekanan agama insyaAllah tak lepas.

dewi -- ex MRSM.

tapi dewi tak mau sokong which one is best SBP n MRSm both have the same quality.

anak dewi dapat 9A - PMR tahun lepas , mmg dapat tawaran MRSM, SBP dan SA ( sekolah agama)  but dia tolak semuanya.

sebab dia nak sekolah yg sama . dewi sokong apa saja keputusan yg  dia buat sebab to me my doter will know better sekolah mana yg dia sesuai yg dia selesa nak belajar.

kalau nak ikut kan asrama harian ( bawah tajaan Yayasan Selangor) tu tak lah baugs mana dari segi infra-sturcturenyer.  kemudahan asrama tak byk . tapi murid yg dok asrama tak ramai . abt 200-250 jer. jadi tumpuan guru pada murid asrama lebih.  aktiviti macam sekolah asrama lain malah dewi tgk mereka lebih byk aktivity nak dibandingkan dengan SBP bab ada campur tangna dari Yayasan selangor. so they got both the schoool & yayasan.

sukan pun aktif ( byk murid yg wakil negeri & daerah mahupun negeri) . Penekanan agama .. bagus tapi tak memaksa lebih kepada mendidik whhich is good sebab kalau di pakse mmg murid2 buat tapi tak ikhlas jadi bila balik rumah dia tak buat jugak sebab kat sekolah tu terpakse..

so i think apa2 sekolah pun the main thing is to ask .. anak tu sendiri apa yg dia nak. anak dewi dia cakap dia nak teruskan kat sekolah tu sebab dia dah ramai kawan kat situ, tak mau pindah2 sekolah. dia pun dah sesuwai belajar kat situ , nak tukar sekolah just to get in a good popular choice is not a good reason to change school. lagi pun MRSM tak tawarkan LK ( lukisan kejuruteraan) yg dia minat sgt2.

mama ex mrsm tp masuk ms form 4.sblm tu sekolah harian biasa je tp Rancangan Khas.
mrsm mungkin lain pendekatan bbanding sbp.cikgu2 pon terpilih.
time mama dulu siap boleh report kalo xsuka cikgu tu cikgu ni...kesian sorang cikgu tu kena transfer sbb byk sgt komplen.

ekceli belajar mn2 pun sama yg penting diri yg nk belajar tu.ade jugak budak mrsm tak score.ni maybe jenis x focus lps tu ikut colleague.nasib la dpt geng kaki studi score la.

kalau masuk form 4 tu ok la kot...bole belajar berdikari.nanti masuk u tak la susah nk biasakn diri.

mostly ex budak asrama ni takmau anak2 masuk asrama dr form 1.maybe sbb memasing dh rasa x puas dok rumah manja2 ngan mak ayah
mama nnt pon form 4 kot baru lps.tu pon agaknye tiap minggu tercongok melawat

come to think of it...aku tak pernah terpk nak hantar anak ke boarding school...bergantung kepada inclination diorang masa tu, sbb ku rasa singkat sgt masa bersama nak hidup dgn diorang...takmo pisah awal awal...kalau gi sana hati tak senang pun tak membantu gak...btw aku rasa kalau skolah skolah harian yg dah terkenal dgn prestasi diorang, tak kurang hebatnya

Follow Us
Menurut citer hasben ex student mrsm...dia kata kat mrsm ni belajar mcm kat tempat org putih yg kita tengok kat dlm tv tu...dia org tak de klas...kalau math pi bilik lain , kalau sejarah gi bilik lain...camtula lebih kurang lepas tu satu klas ada dlam belas2 je muridnya...tp sekarang dah terlalu banyak mrsm sehinggakan dia org kata dah tak berapa best hanya yg betul best seperti mrsm taiping...so kena tengok mrsm mana yg dia org dpt...yg top ke atau tak...dan katanya kalau boys senang dpt..kalau girls susah sebab dah terlalu ramai budak perempuan...and kalau nak belajar oversea dia org tengok result percubaan...bukan yg betul2. tapi anak esah dpt 5A dlm UPSR baru2 ni..abah dia tak bagi pergi asrama...sebab katanya dia taknak jadi cam dia dulu mula form 1 terus duk asrama sampailah sekarang tak berapa rapat dengan family...cuba bayangkanform 1- form 5 duk asrama...nak kongsi cerita ke...masalah ke...tak dapat sebab dia rapat dengan kwn..balik cuma cuti sekolah tup2 lepas tu masuk u...then keje...tu yg hasben tak nak...tapi duk rumah kita kena tegas sikitla dalm bab belajar....

Salam,

sya x-sbp. For me, kena tengok anak tuh punya character. I got few friends masa kat SBP dulu, betul-betul cmerlang masa primary school tapi didn't excel at all once dok hostel.

But if u want to choose either one, i pilih SBP. x-pecially schools like MCKK, TKC, STF, SSP, SAS, .. the environment and school spirit is really aspiring. The teachers pun ALL OUT. They have 'traditions' that can mold positive and thriving personality. The school inner activities are basically very well groomed (thru years of try and err). And the students' life generally based on discipline and academic profile.

Nway, for my sons, when the time comes - sya harap mereka boleh masuk Maahad Tahfiz Sains, the newly concept (dah lama dolu ctually but just injected and refreshed w new approach) that integrates academic + diniyyah. harap2.

aku ex sbp
aku tak paham nape some of u cakap sbp skema and mrsm campur akademik ngan koku
of coz sbp pon ada koku
contohnya aku ni ha
sampai wakil daerah seme
ada PPM bagai
macam2 aku main, dari olahraga sampai la handball, basketball, netball,tenis
so rasanya takde beza kot
sama je
and ada semelih ayam, buat haji and umrah, and so on
masa form five pon, guna result trial, aku dapat scholar
tak yah tunggu real nyer result
hmmm
so aku rasa, bergantung pada budak tu sendiri, kalau dia memang pandai, berdikari
isyaAllah, seme ok kot
and for me, aku nak masuk kan  anak aku ke sbp or mrsm
biar diaorg berdikari macam aku
hehe
bila time balik rumah, rasa macam lebih disayangi

Reply #49 _ina_'s post

aku la tu yg kata SBP more to akademik ...
jgn salah paham, maksud aku kalau kat MRSM ada sistem CGPA so nak tak nak setiap student kena ambik sport & kokurikulum utk markah akhir... walopun kaki bangku skali pun , utk belajar & ambik point, yg champion wakil sekolah tu lain kira la
apapun aku takdenya nak kondem SBP, pendapat aku jek

i mrsm.... anak sbp.. i tgk sekolah sbp anak i lagi tekankan koko berbanding masa i kat mrsm... padahal i'm one of those yg very active kat mrsm dulu.....

tapi tak tau la if all sbp macam tu.... anak i kat one of the sbp elit......

Reply #41 dalmaz's post

saya sgt setuju dgn pendapat puan... skema pula ayat.....walaupun my son still in kindy but i do hope dia akan dpt ke SBP/MRSM one day nanti.....because sampai today my frustration of not getting in there masih terasa ...anyway kalau lets say anak sy dah few months at boarding school and he can't get along well i dont mind change him back to ordinary school...
apa2 pun i have to agree sek mana2 pun sama yg penting kemahuan belajar anak itu sendiri...cth nya me walaupun daily sch biasa but alhamdulillah i got the JPA scholar to study abroad US....cuma ya lah satu hakikat yg tak dpt disangkal...stdent grad from SBP/MRSM they have more opportunities to study abroad among others...the schloar offer  will goes to them first then only to those yg local school... which is very2 tough for those budak2 sek biasa nak dpt....

Reply #50 misy's post

ooo ok
aku takde la kata ko kondem
just nak betol kan statement
hehe jangan mare

Reply #53 _ina_'s post

no hal...

maaf .. mencelah sikit,
jika ada anak di mrsm/sbp yg beria2 nak keluar atas alasan tak best duk mrsm/sbp ;
apa tindakan yang patut di ambil..

SBP ke MRSM ke..sama je bagus. tp yg bagus lg kalau antara SBP dan MRSM yg terbaik.
tp kalau anak tu jenis manja..hari2 nangis ingat mak, tak pyhla hantar.

pasal anak tak lekat kt umah tu. sampai bila nk letak anak tu kt rumah je? satu hari, dia akan masuk universiti, berkahwin dan ada hidup sendiri juga.

yg penting, kalau letakkan anak tu kt asrama, jgn lupa lawat dan ambil tahu hal anak2.
paling2 kurg pun, 2 minggu sekali, sebulan sekali...dtgla jenguk. kalau umur kecik2 tu..(13-15), pilih asrama yg dekat2 je sbb mudah nk jenguk anak2. dh besar sjet...tambah jarak sedikit demi sedikit. lama2, pandaila dia berdikari.

maaf .. mencelah sikit,
jika ada anak di mrsm/sbp yg beria2 nak keluar atas alasan tak best duk mr ...
dalmaz Post at 6-5-2011 17:38

up to you lah...nak pujuk ke, nak rasuah ke

for me, i tak rasa anak2 duk asrama nak bagi dia pandai....nak berdikari punn, cakap saja lebih
weekend, hantar balik baju/kasut kotor balik umah....tak juga dia basuh sendiri
ini kalo tengokkan gelagat anak2 buah kat kpg lah ye....

kalo rasa budak2 tu tertekan takleh nak belajar....bawak saja balik, sian plak
cuma peluang tu agak sempit kalo duk sekolah biasa...dan dia tak belajar duduk dlm society sendiri
pengalaman sebagai anak2 asrama, benda nie i rasa penting....untuk membentuk karektor individu

cuma sebagai mak, i akan rasa terkilan lah kot...dah berhempas pulas, utk UPSR.. cemerlang bagai
dah dapat masuk sekolah bagus, dahhhh....nak keluar plak, memang ...errr...errr gakkan

dan bebaru nie, i baru tahu bahawa....kalo mak/ayah taknak plan nak hantar anak2 masuk asrama
tak perlu tak pressure budak2 tu ambik UPSR bagai...tuition nak rak, tetap naik ke tingkatan gak kann
so i duk terpikir utk melepaskan my eldest dr mengambil UPSR nanti......tak perlu ambik , senang citer i

dari bbgs, sri aman, cbn, st john, vi...
Reply 27# kikilalat

sekolah i dulu ni.... tapi dah abolished dah la....

kalau ada lagi, mau gak anta anak pompuan i to my alma mater ni (if ada anak pompuan nanti la)

.bergantung kepada inclination diorang masa tu, sbb ku rasa singkat sgt masa bersama nak hidup dgn diorang...takmo pisah awal awal..
Reply 46# misy

haaaa... this was exactly what my dad said when i dapat SSP & my dad said no.

dia kata, ayah tak puas kagi mendidik u, you're only 12 years old..... later bila masuk U dah kena pisah gak, so bagi ayah didik u puas2 dulu, baru let you go.... i want to see you grow before my eyes....

reason ke-2, my dad kata, SBP & asrama ni untuk anak2 orang kampung.... yang susah... yang ada adik beradik ramai. tak boleh nak study dengan selesa kat umah, yang environment not so condusive....so you stay with me....

anak i kat one of the sbp elit.
Reply 51# caramel2009

maksud SBP elit tu macam mana? TKC, SSP, SAS tu ker?