CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: meela

Korang Rasa Askar Patut Kena Buli Masa Training Ke?

Aku tak setuju.
Rekrut yang baru masuk tentera adalah mereka yang kita harapkan untuk pertahankan negara.
Apahal nak dibuli mereka pulak ?
Alasan kononnya untuk menjadikan mereka tahan lasak tak boleh diterima.
Rekrut baru bukan tak der otak. Mereka pun dah lama tau tentang kemungkinan disiksa jika ditawan musuh. Tapi kesan psikologi dari seksaan musuh amat berbeza sekali dari kesan psikologi akibat disiksa oleh pihak sendiri.
Mereka yang disiksa musuh tidak akan patah semangat dan tetap cintakan negara. Tapi mereka yang disiksa oleh rakan setugas dari bangsa dan negara yang sama kemungkinan besar akan naik meluat dengan negara sendiri dan tidak akan berjuang bersungguh-sungguh untuk negara 憇akit otak

Reply #53 HangPC2's post

sebenarnya wa x setuju dengan rakaman semasa latihan tu dibuat dan tersebar keluar like i sez, me dunno much abt commando training n such but semua yang dilakukan mesti ada sebab kan? masalahnya bila dah jadi isu dikalangan public spectator ini boleh menjatuhkan imej ATM tu bila pulak kononnya ex anggota mempertikaikan latihan komando tu sendiri

Reply #52 Laxamana.'s post

saya amat bersetuju dgn pandangan sdr.....

isu ni pun TV3 asyik ulang tayang ke pihak umum........mmg suka cari publisiti aje kerja TV3 ni.....
sepatutnya pihak TV3 pun kenalah mendapatkan maklum balas dari PR Mindef.....barulah adil......

........PR Mindef pun dok diam bila isu ini melarat.......terangkanlah kepada pihak awam tentang isu ini supaya pihak awam faham.......

[ Last edited by  zulupapa at 4-2-2009 09:20 AM ]

dalam islam takde pun training kekerasan macam nie...nielah budaya orang kita suka membuli junior.....tengok hamas dan palestin diorg takde pun latihan macam nie...sanggup kena sepak terajang dgn yahudi ....nie semua ikut perangai pemerintah sekarang nie...tu yang jadi begini....ingat dok dunia nie sementara...jer bangg...

Originally posted by gerak77 at 4-2-2009 09:24 AM
dalam islam takde pun training kekerasan macam nie...nielah budaya orang kita suka membuli junior.....tengok hamas dan palestin diorg takde pun latihan macam nie...sanggup kena sepak terajang dgn ...

ada ke dok compare ngan askar palestin
dorang join askar utk protect family,country depa..... mmg sah akan mati.....

yg kat sini join askar apahal???

sbb dpt nak dpt gaji kan? kan?
woi, masyuk dowh gaji pegawai, perut pon besau....
errr....... sebahagian la.............

Follow Us
ah sudahh..pulak dah...

aku rasa kan..... ramai forumer sini xtau life sebenar military ni......

dan aku rasa ramai forumer fikir apa yg d tunjuk dlm segala video kat umum, tu adalah rutin harian/ perkara biasa kat military....

cooool beb.... ada yg keterlaluan, ada yg tak ikut rules, ada yg mmg2 saja2 nak buli......

aku xtgk video tu, tp aku fikir
- si buli da thn kena buli tanpa sbb dan aduannya d abaikan, tu yg p ke media....
- si buli mmg nak lari kan diri dr kesalahan yg dia buat, ngan buat video itu sebar ke media...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

life military sama aja..... cuma kna ikut rules... tu jek...
dari pemikiran civilian, le pemikiran tentera, bukan amek masa sehari...
dari cara hidup civilian ke cara hidup tentera bukan amek masa semingu....

mana2 servis xsilap aku cuma amek masa setahun utk ajar suma ni....
dlm masa setaun ni la yg perit.... kalu wat salah mesti ada hukuman....
berani wat salah, berani la tangung.....apa ada hal....

kaki buli mana2 ada beb.... tp yg xbesh nya bila kaki buli ni berpengaruh..
so, masing2 kna tau la chanel utk wat aduan....

so, sebelom melatah.... siasat dlu si pembuli, dan si di buli......

Originally posted by zulupapa at 3-2-2009 11:04 AM
mereka yg tak faham dengan istilah buli dan latihan.......

saya biasa jugak membaling tongkat dan kayu mengajar ketika anak buah dok lena masa saya memberikan latihan dsb.....tu dikira buli ke ...

pokcik....... ambo penoh kena ketok dek kayu kat kepala sbb terhangguk hangguk masa dia ngajar.....
kuat tuh!! tros segar ambo lepas tu...

salah sape? sape suro tidor lambat ye dak?
org da suro tido kol 12am, bgn azan subuh... tula degil.....

smpai la ni tringat saat2 tu...

di thread C.I,lagi teruk civie2 ni humilate army...naik geram aku....:@

Originally posted by razhar at 4-2-2009 10:31 AM
di thread C.I,lagi teruk civie2 ni humilate army...naik geram aku....:@

bukan salah depa gak....
sbb depa dpt informasi dr media....
media lak susah bangat nak jujur.....
cuba kalu mak bapak depa servis dlm military, kta tgk mcm mn pemikiran depa...

dari kita kecik ke besau, yg paling penuh dlm media, hiburan hiburan politik politik.........

tp, biasa la, sbb nila setitik, rosak susu sebelanga.... ada gak unsur2 negatif dlm military ni...

Reply #45 innocentti's post

haa...kan dah kena, hang ingat senang ka nak pakai beret ade lambang kepala rimau nih, dah terkantoi hangpa tanggung laa...

Reply #68 blue_blur's post

errrr....macamana life military tu ekk? hari2 kena congkak ke?

Originally posted by gerak77 at 4-2-2009 09:24 AM
dalam islam takde pun training kekerasan macam nie...nielah budaya orang kita suka membuli junior.....tengok hamas dan palestin diorg takde pun latihan macam nie...sanggup kena sepak terajang dgn ...

attee, wehh!!!

mike ingat kalau yahudi tangkap anggota2 hamas, dema bawa pegi makan di McD, minum di Starbucks dan tidur di Marrit ke? tahu tak berapa ramai anggota hamas dan warga palestin kena dera sekarang ni oleh tentera zionis? tahu ak berapa ramai yg berpaling tadah dan khianati rakan2 dema sbb tah tahan deraan fizikal dan mental zionis?

jangan laa ikut hati salahkan mana2 pemerintah plk. latihan komando di mana2 pun sama, cuma tak didedahkan oleh pihak2 yg berkepentingan. mungkin kalau ada pemerintah baru nnt akan suruh ATM hentikan semua latihan komando dan latih askar2 kita cara yg pemrintah tu suka? jalan2 sana, jalan2 sini. bila picit picu senapang... POM..... aauuww, opocot mak kau!!

latihan komando bawah pemerintah mana pun mmg mcm tu. sbb itu KOMANDO dianggap beberapa takuk lebih tinggi dr infantri biasa dn ibarat langit dgn bumi jika dibandingkan dgn REMFs yg hanya tahu bercakap

pronah dengor istilah 'waterboarding'? mantan presiden bush sendiri 'halalkan'.

buka otak tu sikit.

Reply #74 spitfire007's post

setuju sesangat...

baru nak taip, yop dah taip dulu...tak jadilah.

Reply #74 spitfire007's post

saya mempunya pandangan yg sama.

Reply #73 tangopapa's post

mmg hari-hari dok kira berapa lama nak abis servis......apatah lagi bila memikirkan besok RSM Parade, kemudian CO's Parade, lepas tu pulak Pang5 Parade, ex's, ops......
senang cerita x kering peluh la.......

Reply #31 yipun78's post

AKu setuju dengan pendapat Yipun, mmg kena ada perbezaan antara 2 tu... Buli dan latihan kekuatan mentaltak sepatutnya disatukan...

Aku takde pengalaman seteruk sojar buli sama-sama sojar, tapi aku 5 tahun duk kat SBP yang terkenal jugak dengan buli dan ragging yang extreme... Masa kena tu mmg rasa macam nak bunuh jer yang buat kat aku tu, tapi sebab masih lagi nak belajar kat situ aku diamkan saja tapi dalam hati mmg menggelegak... Form 1 ke form 3 mmg selalu jugak aku kena, aku tak faham, aku tak jahat, aku tak kacau org, tapi aku selalu kena instead of bebudak lain yang jahat2...

Apa yang aku alami tu buatkan aku bertekad bila aku naik Form 5 aku nak pastikan takde lagi buli2 dan raggingyang extreme dan kurang ajar macam tu berterusan... So bila je aku naik Form 5, mana2 kejadian ragging yang sampai ke telinga aku, aku akan survey, kalau sebab dan amalan ragging yang dikenakan tu ok, tak melampau, ok, go on... tapi kalau dah sampai tahap bengkak2 muka, dah berdarah mulut, aku stop, aku pergi tahan, kalau ada jugak antara Form 5 lain yang tak puashati, they have to go thru me.... Alhamdulillah, mmg tak pernah diorang berani nak apa-apakan aku... (mungkin sebab aku antara senior persatuan silat kat sbp aku tu)... Jadinya instead of budak-budak takutkan aku, diorang jadi hormat plak... Syukur...

Tapi... kepada sapa-sapa yang pernah buat seeyal kat aku dulu time aku tak boleh melawan, korang tunggu kat luar, walau korang polis, walau korang askar even korang politian, aku akan pulangkan balik apa yang korangberi kat aku sebijik-sebijik macam yang korang buat kat aku dulu.... korang tunggu.....

Reply #77 zulupapa's post

sebab tu kena amik inisiatif sendiri maintain moral, biar pening di kepala jangan pening di "kepala" sudah...   

pegi la mancing ke, main RC ke, main motorcross ke...

Reply #78 matdue77's post

pergghhh...dendam kesumat