CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: KasutBaru

AkuaRium

Close [Copy link]
hi.....i baru dapat akuarium from my father.....I ingat nak bela PUYU...depa kata kalu org nak sihir elokkan??????????

Aku pelihara ikan koi, tiger fish, angel fish, sepat pun aku pelihara masuk satu akuarium. Yg aku paling sakit hati, angel fish tu balik2 bergaduh.

Dulu aku masuk ikan emas hitam kecik2..mahal kat sini..bila masuk ada..terus jd lauk dgn ikan2 tu. Benci aku ngan angle fish..rasa nak bg kucing makan ajer

Nanti le kalau rajin aku snappy gambo. AKu beli ajer ikan2 yg aku suka..tak tau pun nama dia apa.

Baru ni aku beli batu karang kat Sabah. Aku amsuk dlm akuarium...takut semua ikan2 tu..sbb enda tu besau & kuar bubble (sbb kering & kena air dia kuar bubble). Ok ke letak batu karang? Aku takut kiok ajer ikan2 tu.

Reply #82 Munc's post

angel fish tu gado ke? aku tgk ikan tu mcm tak bergerak je dlm akuarium..

[quote]Originally posted by KasutBaru at 22-9-2006 02:44 PM

ikan molly tu kaler hitam..tp tak bw la gambar dr hp.

hmm..ni ker rupanya ikan molly..bru aku tau...ni ler rupak ikan yg hubby aku beli...habis dia belasah ikan koi aku...padahal akurium kite org sikit nyer besar...hubby aku dah geram sgt ,,, ikan ni dia pam dalam jamban...kuikuikui...:geram:

baungcrazy This user has been deleted
ari ahad tuh ari aku p aquarium kat shah alam, sebelah wetland. punyer la banyak ikan.. geram aku.. rase nak beli jer aper yg aku tengok. kalau korang p. mesti geram gak.

aku pun baru gak berjinak ngan ikan nih.. haritu beli ikan kat jalan pasar.. murah ikan kat situ. beli ikan emas yg kaler gold 5 eko ngan ikan bandaraya seko. pastu tetiba kena 'flu'.. seko mati.. pastu sempatla buh ubat dia.. idup yg lain tu.

lepas balik raya beli lagik 20 ikan emas kaler gold ygnih kecik 4 eko singgit.. ngan 2 eko kaler itam. tapi ikan kecik tu slalu lak attack ikan itam tu.. alih2 mati 2 eko ikan emas itam tu.. pastu.. slowly.. sumer ikan emas kecik tu mati tersangkut kat suction utk water filter tu.. adehla.. dalam masa 2 minggu abis 22 eko ikan mati...

skangni tinggal ikan emas yg memula beli jek.. 4 eko ngan bandaraya tu sekor. apa mau buat.. nanti nak beli yg besar pulak. akuarium besor.. 4 x 2 x 3 kaki.. tapi ada 5 eko ikan jer.. rasa mcm kosong la pulak. pastuh ikan emas nih takbleh campo ngan ikan lain.. kena dok sesama kaum jek.

kat mana ada ikan emas lawa2 ek? any ideas.. pastu ingat nak buh ikan neon ngan baby kap/koi dlm balang.. air tu lepas tuko kena buh anti-chlorine gak ek? nak bela kat opis gak nih..

Follow Us
aku dulu beli ikan emas kt jln pasar, mati semua dlm seminggu...tobat aku nk bela & beli ikan emas kt sana...hehehe

ira79 try la kt shah alam...best aarr kt sana...harga pon not bad..

Reply #84 dreamy_forest's post

aku pun menyampah gile dengan ikan molly tu..aku kuarkan and asing kat tempat lain...tak tau la dia...

Reply #86 ira79's post

bagus la bela ikan emas...aku rasa ikan emas mcm susah dijaga...

Reply #82 Munc's post

aku tak penah letak batu karang....sbb ikan aku ikan tropika aje..
tp kawan aku letak batu yg mcm karang kecik2 tu ok jer aku tgk

ikan emas ni comel.. tapi tu ler.. senang kena penyakit. kena perati selalu.. pastu dia nih takbleh campo ngan ikan lain. walaupun sesama ikan emas.. kalo kaler lain pun takbleh. haritu beli yg kaler itam 2 eko sbb nampak mcm comel sangat.. pastu asyik kena gigit ngan ikan lain yg kaler gold tuh. tensen gak.. alih2 seko-seko mati.. huhu.. sedeynyer..

susah jugak jaga ikan emas tu...baik beli ikan kecik kecik jer

akhirnyer hari ahad tuh gih jugak kedai ikan.. nak menambah koleksi ikan dalam akuarium umah tu. yela.. akuarium saiz 3 kaki.. tapi ader 4 eko ikan emas ngan seko dbkl jer. sepi jer nampak.

so.. beli ikan emas putih red-cap.. china punyer.. rege dia letak sekor 6.50 lepas tawar2 dapatler seko 5.50.. beli 4 eko.. pastu beli neon yg saiz besar sket tu.. asben kata rupa dia mcm piranha jer.. ntahler.. tapi dia baik.. seko 2 inggit.. dapat 6 eko utk rm10. so total sumer rm22 utk 10 eko ikan.

masuk gaji kang baru plan nak beli kayu hanyut utk buh lam akuarium.. pastu apsal batu/pasir tu mahal beno ek? org kedai tu kata utk akuarium 3 kaki kena buh 10 kilo.. paling murah dapat pun rm40 utk 10 kilo tuh.. dia kata boleh campur nak pasir/batu yg camana pun. kedai lain sampai rm60 lagik. adeh.. pokailer eden. nanti ingat nak buh pokok idup.. ok ker aa?

akhirnyer hari ahad tuh gih jugak kedai ikan.. nak menambah koleksi ikan dalam akuarium umah tu. yela.. akuarium saiz 3 kaki.. tapi ader 4 eko ikan emas ngan seko dbkl jer. sepi jer nampak.

so.. beli ikan emas putih red-cap.. china punyer.. rege dia letak sekor 6.50 lepas tawar2 dapatler seko 5.50.. beli 4 eko.. pastu beli neon yg saiz besar sket tu.. asben kata rupa dia mcm piranha jer.. ntahler.. tapi dia baik.. seko 2 inggit.. dapat 6 eko utk rm10. so total sumer rm22 utk 10 eko ikan.

masuk gaji kang baru plan nak beli kayu hanyut utk buh lam akuarium.. pastu apsal batu/pasir tu mahal beno ek? org kedai tu kata utk akuarium 3 kaki kena buh 10 kilo.. paling murah dapat pun rm40 utk 10 kilo tuh.. dia kata boleh campur nak pasir/batu yg camana pun. kedai lain sampai rm60 lagik. adeh.. pokailer eden. nanti ingat nak buh pokok idup.. ok ker aa?

suami aku baru cadang next month nak beli akuarium utk bela ikan...cuma tak decide nak beli ikan apa lagi...

kelisa aaa... cantik.. tapi mahal n sensitif... kalau ke aku banyak duit, kelisa merah idamanku...

selain kelisa, kalau akuarium besar, ikan kelah pun cantik.. sebab aktif n badan kilat.. aku suka...

Originally posted by ira79 at 18-1-2007 11:12 AM
ikan emas ni comel.. tapi tu ler.. senang kena penyakit. kena perati selalu.. pastu dia nih takbleh campo ngan ikan lain. walaupun sesama ikan emas.. kalo kaler lain pun takbleh. haritu beli yg k ...

a`aa senang kena penyakit... aku sokong

baungcrazy This user has been deleted

Reply #94 ira79's post

ok gak tuh.. tapi ira. ko nyer neon tuh mcm mahal jer? ko beli kat mana? yg aku tau seko singgit, tuh yg paling murah la aku tengok. kalau pasir tuh.. aku amik kat sungai jer. tapi bawak tapis la.. dpt yg kasar.

Salam... salam...
Den pun minat bela ikan nieh.. tp, sadly, blum berjaya sepenuhnya (ikan mati). Pernah bela swordtails, guppies, goldfish, ikan laga, gouramies (ikan ni pemalu, sejenis sepat), bumble-bee goby (ikan ni cute sgt, belang2 hitam kuning, suka lompat2 atas batu), neon tetras and zebra fish... maybe den tak acclimate the fish, maybe water filter tu cukup utk tank tu, maybe ikan tu stressed during water change.... entahlah....

baru last weekend setup the tank, intall a new water filter... tp blum isik ikan lagi...

Teori kata, fish tank yg baru set-up blum friendly utk ikan sbb bakteria baik blum hidup dlm tu. So kena set dulu, letak sekor dua ikan dulu... lepas sometime, baru leh tambah ikan lain, sekor dua at a time.

Painted fish

Baru came across satu website pasal ikan yg 'dicat' utk hasilkan warna ikan yg pelbagai: here: http://www.practicalfishkeeping. ... ampaign_details.php

Ikan yg diwarnakan selalunya sakit dan mudah mati. Lagipun proses mewarna ikan ni kejam sbb derang injet ikan tu dengan warna. Website tu siap namakan Malaysia as one of the exporters of this painted fish. Rasanya selalu nampak painted fish kat kedai aquarium. Ingatkan warna ori...

Sian ikan tu.... and sian kat kita bila beli, bela beberapa lama... ikan tu mati.