CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cak!

Setuju kah Sistem Beraja Malaysia Dimansuhkan?

Close [Copy link]

Balas #160 adi_iskandar\ catat

nko nih melayu ke??

memang tak ada pekdah. apa lagi nak cakap banyak.

KAlo takder soltan tak merasa lah ketuanan artis nak merasa Lato dan Latin

Soltan Pahang tu simbol diraja yang prihatin pada rakyat jelata walopun banyak gak tak berkenan tapi korang penah nengok tak Soltan turun padang pi redah banjir bagai , bersukan rakyat bagai....

Dolat tuanku...

sistem beraja tu okay...
yg tak okay tu kita ada terlampau ramai raja.. tak efisien dan membazir

Ketua agama Islam?

Reply #160 adi_iskandar's post

betul juga.....
keimanan kita perlu di jaga oleh sultan2 kaki minum, kaki perempuan dan segala macam kaki tu...

Follow Us
republic of malaysia -- mmm menarik

Originally posted by Tenuk_BaikPunye at 13-2-2009 10:13 AM
Ketua agama Islam?

JAngan lah perlekehkan Raja....dorang pun asal dari  Nabi Adam

Originally posted by adi_iskandar at 13-2-2009 09:41 AM
orang yang meletakkan kononnya sultan ni simbol melayu lah simbol islam simbol taik babi lah itu sebenarnya budaya feudal. jenis bangsa yang tak yakin dengan diri sendiri. inferiority complex. da ...

..masaalahnya, melayu-melayu ni bangsa yang memerlukan tongkat, memerlukan benteng....bangsa yang pemalas yang tak mahu menaikan taraf mereka dengan bekerja keras....

Disebabkan isu politik, sampai sultan pun nak dimansuhkan...sebelum kes di perak takde isu pu n pasal sultan ni...lepas ni ape lagi yg nak dimansuhkan..?

Reply #155 QAX's post

kalau Raja ikut cakap kita, kita perkukuhkan institusi Raja - Anwar Nov 2008

kalau Raja tak ikut cakap kita, kita mansuhkan kuasa Raja - Feb 2009

** yg neh perbincangan antara forumer... apsal nak libatkan anwar... educated sgt la konon...

***aik bila lak aku libatkan Anwar..aku quote balik apa yg Anwar cakap bulan Nov 2008 yg mana disokong oleh penyokong tegar mcm nko tapi bila SUltan out of favor je terus mempertikaikan institusi Raja..ada ke statement aku kat atas kata Anwar yg mempertikaikan? aku cakap hipokrasi penyokong tegar mcm nko ni la***

Sept 2008 - Lim Guan Eng menyokong (pasal tak bangkang) tindakan Anwar nak bina kerajaan pusat melalui defection..Takde sesapa yg cuba mengingatkan hak rakyat yg dah undi BN sebelum ni utk diadakan fresh election

Feb 2009 - Lim Guan Eng mengatakan DAP tidak menyokong defection (is it coz dia dah nampak pengaruh Anwar merosot?, so better get out of the messy situation

** juwaini ada buka perbincangan pasal neh aritu... if the defection tuh tak melibatkan unsur2 yg meragukan, then it is OK.... tapi... mana dua Adun yg menghilang tuh... belum declare in PC pon about their stand... tetiba mengaku menyokong BN... but still BEBAS... what the heck...!!

***aik defection yg Anwar nak buat 31 MP BN tak de unsur meragukan?...HOW ARE YOU SURE ABOUT IT PASAL HAL BELAKANG TABIR ANWAR NAK PUJUK MP BN TU MANA NKO TAU?..kalau tengok sandiwara sampai tian chua and geng terbang ke Taiwan (guna duit mana pun) pun dah meragukan...defection by both BN and PR (Adun Bota) kedua duanya meragukan dan tak bermoral tetapi tak meyalahi undang-undang..cuma aku rasa puak PR ni POYO lebih tetiba marah org lain buat defection tapi lupa 16Sept***
***BTW kalau nko baca betul betul, point aku ialah hipokrasi Guan Eng yang tetiba kasi statement tak sokong defection sekarang tapi sokong time 16Sept (maybe pasal dok berangan kerusi TPM utk DAP-spekulasi aku je ni) tapi macam biasalah org macam nko suka pusing statement org lain....***

SEE THE HYPOCRISY!!!
SEE THE DIFFERENCE!!!

**Yang paling kelakar ada lak defection OK ada pulak tak (KESIAN PUAK CONFUSED NI)...apalaa hipokritnya..defection is NOT OK REGARDLESS OF WHO'S PLAYING THE GAME..THAT IS WHY WE NEED ANTI HOPPING LAW ASAP***

INILAH AKU KATA CHINESE PLAY POLITICS WELL...Aku boleh imagine if PR memrintah and Anwar is PM (na'uzubillah), DAP will be the first to boot him out...by that time..IT's ALL TOO LATE

Originally posted by atira at 13-2-2009 10:12 AM
sistem beraja tu okay...
yg tak okay tu kita ada terlampau ramai raja.. tak efisien dan membazir

Contoh terbaik adalah Raja Brunei....setakat yang aku ikut perkembangan bersikap adil terutama bab poligami...kakakakaka

Reply #170 suaffiqa's post

ceh... ketinggalan sugguh ko...

Originally posted by QAX at 13-2-2009 09:31 AM

bila KJ provoke husam untuk melaksanakan hudud... adakah KJ akan melaksanakan hudud... atau sekadar provoke sahaja...?

dan... kalo UMNO nak buat hudud... and all syariat Islam yg sebenar.. ...

Aik org mcm KJ pun nko nak take seriously ke..aku anggap KJ tu mcm bayang bayang je..

aik kelantan dipegang Pas bertahun tahun, tak nampak pun hudud diimplementasi sepenuhnya..samala macam UMNO takkan sekelip mata boleh implement hudud...itulah pasal aku kata since PAS tgh kuat dan ada kuasa penentu take this opportunity to demand UMNO utk buat rangka implementasi hudud....this is where PAS need to play politic smartly..kalau tak kerja PAS setiap tahun buat piket bantah konsert je la gamaknya

Aik dah berbulan-bulan berkawan baik ngan DAP, takkan PAS masih tak dapat educate/increase awareness lagi...sepatutnya time Karpal kata langkah mayat saya tu la PAS buat awareness program utk hudud..tarbiyah Karpal..ni apasal senyap je...dari masa aku join Hizbi dulu dok cakap nak daulah islamiyah tapi kenapa bila ada peluang senyap!!! tu yg aku tak paham

minda melayu ni 500 tahun dulu gitu...sekarang pun gitu.
ketaatan pada raja ada masanya melangkaui ketaatan pada Pencipta, nauzubillah.
dosa besar pada minda melayu andai keputusan raja dipertikai, tapi langgar suruhan Allah, lakukan perbuatan syirik, percaya benda2 khurafat pun adakalanya tak sebesar dosa langgar perintah raja...nauzubillah.

raja adalah ketua agama islam katanya, tapi sedih kan tengok kerenah sesetengah raja dan kerabatnya, lebih orang puteh dari orang puteh pun ada.
pun...masih lagi ada melayu yang "KAMI RELA MATI DEMI RAJA"
sedang isi quran pun diperdebat, hukum-hakam yg jelas2 sahih pun melayu langgar tapi titah sultan tidak boleh diperdebat, tidak boleh dilanggar
khalifah pun mahu dirinya ditegur, tapi bagi minda melayu, itu derhaka

bagi aku yg lebih penting bukannya pada pengekalan atau penghapusan sistem beraja tu, tapi pada reengineering minda melayu
selagi melayu anggap raja tu demi-god...selagi itu melayu akan benarkan apa saja yg dibuat raja, tanpa boleh dibantah, tanpa boleh didebat, tanpa boleh dibincang.

secara peribadi bagi aku, aku tak kisah sistem apa pun yg kita pakai, monarki atau republik...kerana bukan sistem yg menentukan maju mundur, aman huru-haranya negara itu, tapi manusia yang mengetuainya. gunalah sistem apa pun, kalau ketuanya elok, eloklah jadinya negara tu, kalau ketuanya tak guna, hancus lah negara tu.

Reply #171 aineen's post

yg aku maksudkan perbincangan atas forumer adalah thread ini... takde kaitan ttg anwar punya statement yg dulu... ko paham ke tak?...

ini thread bukan anwar ibrahim yg buat.... paham tak ni? paham tak?

yg anwar punye plan katak tuh... dah jadik ke?... ada yg hilang ke?...

yg tian chua pegi 3-4 orang ko nampak... yg pegi satu gerombolan utk lawatan kengkunun diplomatik secara mengejut ko tak nampak lak....   adoyyai....

aku tak pedulik apa LGE kate... yg penting selagi ia sah disisi undang2 then it is OK... ttapi... kalo something smells fishy do happen... ia boleh dipersoal....

udah2 le jadi racist....

Originally posted by cak! at 12-2-2009 04:17 PM
Setelah berpikir-pikir terbenak dihati aku untuk mengusulkan persoalan ini kerana :

1. Sultan/Raja di Malaysia tidak mempunya peranan yg byk dlm pentadbiran Malaysia. Kebanyakannya sebagai lam ...

ntah ..  tapi aku sayang gak adanya sultan nie .  kecik2 dulu

suka tengok sultan halim segak jerk .

tapi bila pilir2 balik macam kerabat selangor ,

depa duduk australia pon negara  kena tanggung .

[ Last edited by  dess402 at 13-2-2009 10:42 AM ]

Melayu baru bakal menjahanamkan masa depan bangsa Melayu...?

Yela, sekarang byk Melayu dah jadi bijak pandai, dah rasa yakin mampu bersaing dengan etnik lain kat Malaysiani, lagipun dah x perlukan bantuan atau subsidi dari gomen. Yela, gomen pun kuat kedarah keringat rakyat katanya.

Sekarang kita tolak tepi politik demokrasi yang memang sangat najis dan memang tak diredhai Allah SWT.

Memang banyak Melayu yg dah mampu berdikari, dan sangat menyenangi idea kesaksamaan antara semua serta lebih terbuka dalam menerima pandangan serta keputusan orang lain.

Tapi kita jangan lupa, kita yg dah senang dan rasa mandiri yg kuat ni memang la xde pepehal klu kononnya sultan multan ni xde, serta ketuanan Melayu dihapus, tapi janganlah kita lupa pada yang masih memerlukan tongkat, yang masih memerlukan benteng demi memajukan diri serta keluar dari kepompong kemiskinan. Banyak sangat lagi yang macam ni, yang klu kita bukakan mata dan hati serta mencari, pasti bersepah-sepah kita akan jumpa.

Hakikatnya iya, majoriti Melayu masih mundur dan ketinggalan. Masih jaaauuuuuuuuuhhhhh ketinggalan. Persatuan2 serta koperasi2 Melayu banyak yg korup serta gagal membantu usahawan Melayu. Klu xde bantuan kewangan dari sumber kewangan gomen, byk Melayu yg kesukaran mendapat modal untuk meniaga.

Melayu ni x macam spesis lain, yang kuat perpaduan, yang sangat suka tolong-menolong sesama bangsa untuk memajukan keseluruhan bangsa tu. Melayu ni lemah. Dengki memang kuat. Klu ada yang berjaya pun, cuba periksa balik, berapa kerat je yang sanggup nak menolong Melayu lain supaya sama maju macam dia.

Rata2 Melayu masih jadi kuli, bekerja untuk orang lain dan klu takde kekangan serta sekatan monopoli bangsa lain, Melayu mungkin dah lama hancur lebur, dan generasi Melayu baru yang mandiri seperti hari ini, mungkin sangat sedikit jumlahnya.

Hakikatnya sekarang, Melayu masih belum berdiri sama tinggi, duduk sama rendah dengan bangsa lain. Kita ni dah la secara generalnya lemah, perpaduan takde, berpecah-belah, hasut-menghasut, jadi janganlah kita menyumbang lagi kearah kelemahan yang lebih menazakkan. Belum masanya lagi.

Sistem yang ada sekarang patut dikekalkan, cuma mesti dirombak dan diperbaiki supaya dapat membantu dengan lebih berkesan dalam memperbaiki bangsa Melayu ni. Menghapuskan, bukanlah jawapan yang tepat, bahkan lebih kepada satu perjudian yang tak tentu kesudahannya. Klu ianya menjadi seperti yang diharapkan, baguslah, tapi klu sebaliknya, generasi Melayu yang terkemudian akan merana terutama yang masih tinggal di reban2 dan pondok2 yg menunggu waktu untuk rebah.

Paling penting sekali, Melayu mestilah diTEKANKAN dengan ilmu keagamaan, tanpanya generasi Melayu hidup tak bermatlamat, tersasar dan terikut-ikut dengan matlamat dan sasaran musyrik2 sekelilingnya.

Ntahlah, cakap je memang senang, tapi nak membuatnya memang susah.

Tapi aku memang sedih sangat la kaum aku ni bercakaran, sedangkan yang musyrik bertepuk tangan geli hati tengok kita. Tercapai sudah maksud mereka.

Originally posted by aineen at 13-2-2009 10:36 AM

Aik org mcm KJ  pun nko nak take seriously ke..aku anggap KJ tu mcm bayang bayang je..

aik kelantan dipegang Pas bertahun tahun, tak nampak pun hudud diimplementasi sepenuhnya..samala ...

ooo KJ tuh bergurau rupanya....

undang2 bukan ikut sesuka hati bleh tukar... dah jadi pemerintah baru bleh tukar sesuka hati.. itupon kalo dapat 2/3 untuk luluskan rang...

nak tarbiyah Umno pon liat... cemane nak tarbiyah non muslim...? kalo dah ada muslim yg tak nak hudud... kenapa ko expect non muslim nak terima...?

aku tanya lagi...

kalo betul2 UMNO nak memperjuangkan Islam... silakan... lepas wat press conference... aku personally g jupe nik aziz register UMNO... tapi syumul la.. jgn sekular...

Reply #178 JodoKast's post

aku setuju yg masih ramai melayu memerlukan tongkat neh untuk terus survive... tpai aku tak nampak jumlah org yg bergantung pada tongkat neh berkurang... yg mana sepatutnya ia boleh berkurang jika pemikiran masyarakat melayu dapat upgrade ke kelas pertama....