CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: badai007

Stesen Petrol [MERGE]

balik raya baru nih aku sembang dgn kawan aku pasal projek petrol stesyennya di kampung. my friend berada at wrong place at a wrong time. dah lebur 60k. kesian.
he trying to get petronas as supplier through agent. agent ni convince semua boleh beres. tapi lepas dah siap tangki minyak bwh tanah with 2 pole (4 nozzles) tetiba agent bagitau petronas dah announce polisi baru. petronas hanya akan jual direct kat petrol pam kampung yg register under mrk shj. boleh la nak operate illegal tapi tak berani takut kena saman. now he trying to get BHP. i'm praying for his success.

Originally posted by rani at 19/3/04 09:09 PM

any news? rm30K ke atau rm300K ? tak sabo dah ni.

30K?? Nak bayar 2 lori tangki pun tak cukup

Lagi 1 syarat yg agak penting, KABEL...kalau ada recommendation dari ahli politik umno....lagi cepatler dapat! Ini aku cakap dari pengalaman arwah bapak aku. Dulu dia ada buat permohonan utk buka 1 stesyen minyak petronas di 1 kawasan berdekatan dengan tasek gelugor Pulau Pinang.. Tanah sendiri...modal pun mencukupi. Tapi ditolak...dengan alasan tiada potensi. Tapi tak lama lepas tu..adalah dlm setahun...sebuah stesyen Pertonas di buka betul2 bertentangan dengan tanah milik arwah bapak aku. Kalau tiada potensi...macamana mamat tu bole buka? Rupanya mamat tu guna kabel umno.

Hi,

Kawan aku adalah buka stesen kat Lukut. Adalah dalam 3 island pump, nak kira untuk cepat kaya takde lah coz :

1. Price Control
2. Credit Tinggi (bila pengguna kredit card) payment lambat susah nak rolling modal
3. Komisen rendah
4. Kos operasi dan maintain tinggi

Untuk tambah income bisnes tu kena pelbagaikan sumber, contohnya : buka small cafe, barang runcit, bagi sewa tempat basuh kereta atau sewakan bengkel. Kalau nak buat sendiri tambah kos sebab kadang tak berapa untung. Jgn tengok taukeh minyak byk yang cepat kaya, cuma mungkin beli minyak murah sikit pada orang lain. In long run, bolehlah untung apabila CAPEX atau loan dah settle.

Wasalam

Originally posted by tobby at 4-11-2006 01:03 PM

tengkiu......tengkiu.

:tq:ada le sesikit yg dpt dikongsi...kalo ko ada pun tmbh je info kt sini

Originally posted by busu at 28-10-2004 06:09 PM
aku dah 2 kali gi interbiu ngan petronas, sekali ngan projet, sekali ngan shell dan sekali ngan mobil... baru ni pun aku mintak lagi petronas... harap 2 panggil interbiu lagi....

sape2 yg minat  ...

aku aritu mintak gak shell...bukan main beria isi application form...tapi yang dapat your application is unsuccessfull..hehehe
ko berapa kali apply?

Follow Us
Originally posted by melayucyber at 4-11-2006 06:32 PM
Lagi 1 syarat yg agak penting, KABEL...kalau ada recommendation dari ahli politik umno....lagi cepatler dapat! Ini aku cakap dari pengalaman arwah bapak aku. Dulu dia ada buat permohonan utk buka 1 ...

kabel UMNO tu takat YB jalan ke ke nak guna TPM or PM gak:bgrin::bgrin:

Originally posted by melayucyber at 4-11-2006 06:32 PM
Lagi 1 syarat yg agak penting, KABEL...kalau ada recommendation dari ahli politik umno....lagi cepatler dapat! Ini aku cakap dari pengalaman arwah bapak aku. Dulu dia ada buat permohonan utk buka 1 ...

kalau pakai kabel penghulu plus JKK kampung agak2 dia orang layan tak.

Originally posted by Dilto at 5/11/06 04:04 PM

kabel UMNO tu takat YB jalan ke ke nak guna TPM or PM gak:bgrin::bgrin:

Rasanya kabel YB atau ketua bahagian cukup kot...Kalau guna kabel Pak Lah...Pak lah akan kata..cuba tanya menantu saya! Kalau nak projek carigali petroleum..rasanya takde peluang ler..sebab pak lah kata scomi berkemampuan...lagipun dia ada 180 buah kapal...ff:

kabel tu satu hal..bila dah dapat, nak kena lobi orang2 petronas lagi, kena pandai main politik. Ini berdasarkan pengalaman aku keja jaga akaun pakcik aku kejap dulu. Dia selalu mengeluh..kejap2 ada je surat2 dr petronas dagangan sampai soh buat tu lah, ini lah...nak kena ikut le semua yg diorang nak..kalau tak..susah nak mintak itu ini kang.

stesyen minyak ni bagi aku tak best untuk usahawan buat..
low risk low return. modal besar 300k untuk kecik. cuma stabil laa. low risk.
buat la bizz lain yg pakai modal hanya 10% (30k) yang bole dapat inceome sama cam stesyen minyak. banyak bisnes leh dapat camtuh.
baru la mencabar. eheheh:pmuka:

tu member aku yg cakap laa. tapi aku tgk ada betulnya gak. jarang org yg kaya daripada hasil stesyen minyak. kalo adapon die kaya dan die kemudianya buka stesyen minyak tambah lagi kekayaan. stakat stedi income jer.

bincang2:gado:

aku baru kenal sorang pengurus petrol pam shell (dia makan gaji, tokey kasi rm2200 sebulan...kesian) baru2 nih, katanya base on kiraannya lepas tolak overhead cost etc income petrol pam tu sebulan termasuk convenieant storenya is abt rm15k. tapi dia tak tahu boss dia kena langsai hutang bank berapa sebulan...so dia punya estimate kalau boss dia buat bank loan 300k utk 9 tahun with 15% interest rate so abt rm6500 need to serve everymonth. so balance abt rm8500 utk boss dia meneruskan hidup. rm8500 consider hidup susah ler utk usahawan stesen petrol compare dg business lain.

petrol pump ni untuk org yg nak steady income jer. sblm lompat pegi ker bisnes yg besar2 dan high risk mcm kontraktor. so kalo payment lambat ker takdak untung ker dapat la kaver duit rumah keter pakai stesen minyak tuh. jrg aku dgr org kaya pasal die niaga stesen minyak.

HI GUYS

For those who got a lots of money, think twice to make investment in the petrol kiosk business.  Nowdays, the business is no longer like in the 60's, where cost price is cheap and return is higher.  Sekrg cost price the return is lower.  I mean return is only 9.5sen for petrol and 4.5 sen for diesel.  This is gross income, belum tolak gaji, sewa, utilities dsb.  I nie dulu keje kat stesen minyak.  Stok is controlled by them, i mean dier org nak hantar berapa dier org punyer suke, kiter sediakan duit je.  Normally stok mesti more than 5 days hari biasa, festive season more than 7 days.  No alasan to reject except your tangki full.  Muatan tangki is about 40,000 liter.  Kalu ader 3 tangki petrol, 2 diesel kirelah.  Kalau ader duit banyak lebih baik simpan kat dana fund like ASB, ASW, dsb or fd the return even better.  Sumer stesen minyak mengamalkan prinsip perniagaan yg samaer.

dooku This user has been deleted
Rasanyer kalau sesiapa yg nak buat pertol station , kita kena sediakan duit sendiri ay least 150k . so tak payah ler buat loan dan bayar interest bank....boleh buat secure income untuk yg nak pencen awal at 40. Saya tengah nak mengumpul duit dulu ni..cukup cash baru berani apply ....

Reply #65 myohmy's post

Korang jangan lupa pulak lesen PDA samada PDA4 atau 7...Ini penting...
Bila dah ada PDA tu korang boleh supply kat mana saja ikut keterangan lesen. Maaf aku tak leh post imej lesen tu kat cni sbb aku simpan kat peti kebal.
Lesen PDA4 membolehkan kita supply petrol ke Stesen petrol atau Perikanan. Kalau dapat lesen ni senyumlah selalu.Lesen PDA 7 adalah untuk diesel , bitumen ,asphalt.
Kalau dapat Lesen ni pun boleh senyum..Sebab apa korang gagal dalam application mungkin sebab itulah.

Kalau ada PDA ko pergi kat mana2 head office petroleum ni dan ko boleh purchase. Petronas boleh bagi cash b4 delivery. Begitu juga ngan Shell.

Mula2 aku pergi jumpa diorang(yalah pakaian aku sempoi je..t-shirt, jeans dan kasut yg lupa nak cuci), Mereka tak layan. Aku buat enquiry kat receptionist, mula2 pun tak layan tetapi bila aku keluarkan PDA7 aku (Supply Seluruh Malaysia) barulah diorang turun jumpa. Ngan Manager Department Enjin Oil sekali..

Kalau nak senang urusan buat BG untuk sebulan purchase pas tu bayar cash b4 delivery. Everything taken care of termasuk tanker...

Setiap hari harga adalah berlainan..selalunya diorang log 3 hari. Harga semalam , sekarang dan esok, maknanya kalau kita purchase dia ikut hari penghantaran.Sebelum kul 12 tgh, delivery petang , lepas tu esok jelah..

Aku pun ada buat International tapi sekarang tak mau lagi.. sebab sekatan duit nak masuk cni...

Reply #76 rdzaccess's post

camne nak dapat lesen PDA....?

pergh banyak pakai modal la nak buka stesen minyak nie......
melabur dalam amanah saham  jer la....aku tak mampu lagik nie

Untuk Lesen PDA ,
Buat permohonan ke Kementerian Perdagangan Dalam Negeri Dan Hal Ehwal Pengguna Malaysia.

{Kebenaran di bawah seksyen 6(3) Akta Kemajuan Petroleum 1974 dan mengikut peruntukan peruntukan Seksyen 6 AKTA KEMAJUAN PETROLEUM,1974 dan peraturan  5 (1A) PERATURAN PERATURAN PETROLEUM 1974-Pada menurut kuasa kuasa yang diwakilkan oleh Perdana Menteri}

Syarat pra kelayakan: Telah (berpengalaman membuat transaksi petroleum) bukti transaksi.
Mempunyai syarikat sdn bhd sekurang kurangnya telah beroperasi selama 2 tahun.
Akaun dan audit kira kira syarikat semasa/terkini.
Modal dalam akaun sekurang kurangnya Rm50,000(tunai).
Mempunyai rujukan(recommendation) dari syarikat pembekal petroleum. (Ni yang loteh ni...)   
dan banyak lagi...

Kalau nak buka jugak ada 2 tempat di Nilai-Tapak tanah dah diluluskan untuk Petrol Station.(utk dijual).
Bagi aku tempat tu berpotensi sebab dekat ngan kilang dan Nilai 3.
Kalau nak susah cari P.M aku, kalau nak senang cari pergi sendiri...

hi semua , nak share my info coz hari tu aku ada terjumpa akak ni kat saloon, dia ada 3 petrol station, shell, projet & esso, tapi dia cakap maybe projet shell nak take over, rebranding...tapi petronas dia cakap, memangle takkan dapat, even ko banyak duit pun...coz unless ada sedara mara yg pernah bukak petronas bagi recommendation,kalau tak jgn harap nak dapat...modal mmg ratus ribulah...untung satu tank tu dia cakap dlm 2-3 ribu aje..sekali supply satu tank kena bayar cash dlm 70k..yg buat duitnya kedai runcit..itulah kalau kadang2 masuk shell, dia cakap selamat malam, ke selamat datng ke, coz kalau kita beli barang kat kedai tu, yg tambah dia punya income...dia cakap tak boleh nak gelap mata bukak petrol station nie, mmgle duit banyak masuk hari2, tapi kena ingatlah 70k cash kalau nak dapat petrol tu...ada yg sangkut pasal nile..