CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: syazmin_husna

Tanda Hitam Di Dahi

bek tenyeh atas aspal jalan... terjamin memberi kesan jangka panjang... siap ada kaler

Originally posted by syazmin_husna at 16-2-2009 09:46 AM
sbnar kat ofis saya ni pun ada sorang yg ada tanda ni ...tp dia jenis x solat plak..waktu solat jumaat pun dia wat dek...jer..sbb tu saya tanya kat sini...saya ingat dia masuk mana2 pgerakan kot  ...

pelik kawan kamu ni...masuk mana2 pergerakan tidak akan menyebabkan dahi boleh bertompok hitam..
cuba kamu tanya dia, mana kamu dpt itu trademark?...Bos kasi ka itu cop dahi?...tp hati2..jgn smpi dia naik syeikh...
kang tak pasai2 husna plak yg dpt tanda tu kat dahi..kehkeh

Harus diingat, Rahman nya sifat Allah bukan bermakna Dia menganugerahkan sesuatu kpd hamba-Nya itu tanda redha...
Tak redha pun Dia boleh kasi, itu namanya Istidraj...mungkin dulu dia kuat solat, namun akibat iman lemah, semua itu tinggal kenangan,
lama2 hilang lah tue...jgn risau...

tok dalik puaka niyang rapik punya dahi pun ada tanda

Originally posted by HOTlips at 16-2-2009 10:00 AM

errr.... dr mana dtgnya [1406] ni? Dlm Quran me x de.
Me boleh andaikan tanda hitam ni termasuk tanda bekas sujud. Nampaknya kena sembamkan keseluruh muka kuat2 ke lantai/tanah  ...

Salaam,

Dalam Al Quran (teks arab) memang tidak ada.... tapi dalam terjemahan yang saya rujuk ( Indon Software ), mereka letak nombor dan tafsirannya sekali kat bawa ayat tu... takkan pulak saya memandai nak padam...... saya bawakan sekali lagi post saya di no. 29;

Apa kata renungkan firman Allah ini;

AQ 48:29. Muhammad itu adalah utusan Allah dan orang-orang yang bersamadengan dia adalah keras terhadap orang-orang kafir, tetapi berkasihsayang sesama mereka. Kamu lihat mereka ruku' dan sujud mencari karuniaAllah dan keridhaan-Nya, tanda-tandamereka tampak pada muka mereka dari bekas sujud[1406]. Demikianlahsifat-sifat mereka dalam Taurat dan sifat-sifat mereka dalam Injil,yaitu seperti tanaman yang mengeluarkan tunasnya maka tunas itumenjadikan tanaman itu kuat lalu menjadi besarlah dia dan tegak lurusdi atas pokoknya; tanaman itu menyenangkan hati penanam-penanamnyakarena Allah hendak menjengkelkan hati orang-orang kafir. Allahmenjanjikan kepada orang-orang yang beriman dan mengerjakan amal yangsaleh di antara mereka ampunan dan pahala yang besar.

* [1406]. Maksudnya: pada air muka mereka kelihatan keimanan dan kesucian hati mereka.

Janganlah hanya kerana kita tidak sependapat maka puan akan melihat posting saya seimbas sahaja....  janganlah beremosi puan....

[ Last edited by  anakmacho at 17-2-2009 10:47 PM ]

dari segi sains nya, pensyarah aku kate, ia hanyalah satu hyperpigmentation, sebab sering bersentuh, kalau lipat peha kan, for example, kalau orang jenis big size kan selalu bertemu masa jalan, so lama2 kt situ hitam...

same goes tu dahi, orang rajin solat, dan ia sering sentuh dahi masa sujud tu, dan ditempat yg sama(dahi maksudnye) lama2 jadi hitam...

orang yg rajin sujud, means orang yg rajin solat, itu kenapa ade, and it;s depends pada kulit kite jugak, sesetengah senang je nk hitam, sesetengah tidak, mmg bergantung kepada kulit tu sendiri...

tu nape orang yg rajin solat ade tanda, and muka tenang je, sbb amal ibadat die,...

wallahualam...

ni pensyarah saya kate, baru minggu lepas, so saya share

Originally posted by anakmacho at 17-2-2009 10:46 PM

Demikianlahsifat-sifat mereka dalam Taurat dan sifat-sifat mereka dalam Injil,yaitu seperti tanaman yang mengeluarkan tunasnya maka tunas itumenjadikan tanaman itu kuat lalu menjadi besarlah dia dan tegak lurusdi atas pokoknya; tanaman itu menyenangkan hati penanam-penanamnyakarena Allah hendak menjengkelkan hati orang-orang kafir. Allahmenjanjikan kepada orang-orang yang beriman dan mengerjakan amal yangsaleh di antara mereka ampunan dan pahala yang besar.

maknanya ayat ni dr kitab injil dan tauratlah kan..sbb saya rasa mcm ada jumpa dlm bible...

Follow Us
Originally posted by syazmin_husna at 13-2-2009 11:28 AM
Assalammualaikum...

Saya ada sedikit musykil ttg tanda hitam di dahi lelaki....
Adakah tanda itu ada krn mrk ini mmg kuat solat/sujud..
atau sekadar buatan...

saya selalu nampak pd dahi l ...

pemimpim satu parti?? mcm kenai jer.. kekeke..

kalau nak sujud nanti, kesat kuat-kuat kat tikar...boleh dapat tanda ni kot...hehehe...

Originally posted by juwaini at 13-2-2009 12:09 PM

Yang aku tau, orang pompuan sembahyang lama berbanding lelaki...

Maybe tanda kat dahi depa tak clear sebab perbezaan struktur kulit antara lelaki dengan pompuan kot. Ada sesapa boleh teran ...

kulit perempuan ni lembut dan biasanya lebih cerah, so kalau ada tanda pun tak nampak sangat
pernah juga tengok perempuan yg dahi dia hitam cam lelaki tu
tapi sebenarnya, bagi aku lah, kalau solat 5 waktu cukup sehari, buat hari2, takyah solat sunat pun, dahi kita memang akan berbekas...samar2 aje...kalau kita sujud betul2...bukan sujud patuk ayam tu tau..

satu lagi aku fikir mungkin juga struktur sejadah kot...kalau guna sejadah nipis, memang sakit sikit kalau sujud lama2...

Originally posted by HOTlips at 16-2-2009 10:00 AM

errr.... dr mana dtgnya [1406] ni? Dlm Quran me x de.
Me boleh andaikan tanda hitam ni termasuk tanda bekas sujud. Nampaknya kena sembamkan keseluruh muka kuat2 ke lantai/tanah  ...

just nak share info, mana boleh tutup dahi masa solat. itu kan anggota sujud, kalau tutup ngan telekung n anak tudung, tak sah la solat kita. wallahualam....

Balas #70 sittang_mn\ catat

Tq for sharing. Ramai jugak yg terlepas pandang soal ni kan?
Mcm mana pun yg me tahu, menurut pendapat dalam Mazhab Syafie, hanyalah sebahagian daripada dahi sahaja yg perlu ditutup. Ini  bermakna, jika ada sebahagian daripada dahi sudah terkena tempat sujud, tanpa dihalangi oleh sesuatu yang bergerak dengan pergerakan orang yang bersolat (telekung, kopiah dll.) maka sah solatnya.

Yg ni mungkin menutup dahi sepenuhnya

Yg ni, boleh la kan? (menutup sebahagian dahi)

Mungkin ini cara yg paling baik

Wallahu A'lam

Balas #64 anakmacho\ catat

adehhhh.... sikit2 dikata emo. Tak lah! Hakak terkejut jek!  
Oooooo!!!!
nombor dan tafsirannya sekali kat bawa ayat tu

ok. noted

SALAM...

sya ada skit nk berkongsi dgn semua... sya pn xpandai jgk..
apa yg mursyid sya bg tau... org bertanda di dahi tu , mereka org yg riak dan sombong dlm solat dan amal ibadatnya...
kalau di ikuti semula sejarah Rasulullah tidak pulak di ceritakan ciri2 tubuh badan Rasulullah ada 2 tanda hitam di dahi... cuma yg di ceritakan , Rasulullah kuat beramal ibadat hingga bengkak kaki... tu je....

Wallahhualam...

Sya pn xingt firman Allah @ hadis Nabi... bunyi lebih kurang mcm ni la kan... " tanda2 org beriman , ada dua tanda di dahi.." kalu salah tlg betulkan ye...
yg dimaksudkn 2 tanda di dahi tu ialah :
1. Nurullah
2. Nur Muhammad
utk penerangan dua tanda ni haruslah kita mencari guru yg betul2 faham akan perkara ini...kebiasaan nya guru2 Tasawuf ler...

74# assufi

i baru nak tanya tadi dah ada statement biasanya akan ada 2 titik kan pada dahi org2 yg alim2 ni..i biasa gak jumpa dan memang tau mereka orang2 alim..tapi lelaki je perempuan jarang....pasal apa ek? padahal kat sek i tu ramai ustazah2...i tau jawapan nya tapi biar lah rahsia...he he

74# assufi

i baru nak tanya tadi dah ada statement biasanya akan ada 2 titik kan pada dahi org2 yg alim2 ni..i biasa gak jumpa dan memang tau mereka orang2 alim..tapi lelaki je perempuan jarang.. ...
sunsuria3 Post at 19-11-2009 00:43

apsal kak suria?jangan le rahsia-rahsia......kalu logiknyer struktur kulit pon lain kan antara lelaki ngan pompuan.....tp org pompuan bukan alergik ke kalu ada titik-titik kat muka?yela..aku tgk kalau jerawat ke parut ke kat muka pon kecoh risau mcm apa je... inikan pulak titik tanda.....jangan mare eh...

x gak..dulu mase aku sekolah asrama, pelajar laki wajib semayang jemaah 5 waktu, and solat sunat sblm semayang n lepas semayang..siap ade warden jage..
so sehari aku sujud lebih kurang 80 kali sehari ...
SeNGet Post at 13-2-2009 11:43

tanda tu just fizikal jerk..jgn la plak menilai dari segi tu. nilai lah dari segi isi kata2 seseorg..^_^

Salam..
apa bezanya laki n perempuan.... kalu mereka org yg beriman.. ttp ada tanda pada diri mereka...
tidak hanya pd lelaki...

bukan sya nk menuduh atau mencemuh... sesetengah orng bertanda hitam di dahi ni sombong n riak skit.. dr segi percakapan terutama bab agama seolah2 dia seorng je tau , dan pandang org lain sebelah mata jer...

76# penyapu

entahlah sbb apa kalau dari segi sains or struktur kulit i have no knowledge tapi dari segi perangai..biar pun mrk ni ustazah2 belaka..tapi mulut hai boleh tahan...hari tu i ada qoute kan hadith kan..nabi kata, dia tak nampak org yg tersungkur ke neraka kerana wajah atau batang hidung melainkan kerana mulut.....dan ada ayat quran yg saya baru jumpa...setiap patah perkataan yg keluar dari mulut kita ni ada penilaiannya di sisi allah....maksudnya ada markah lah tu..so periharalah mulut mu..

aaiiii takut nak mengata org tapi mulut dia orang tu boleh tahan gak...infact ada one lady ni , jadikan iktibar je lah bukan mengumpat...pakaian jubah sentiasa, tudung bulat dan labuh sentiasa...tapi mulut kus semangat..dan dia pandai mengadu domba...ada org minta saya tegurkan ...hampir gak nak tegur then fikir siapalah aku..yg serba kekurangan nak tegur dia...sb ramai tak tahan dgn mulut dia...kadang very small matter pun blh sampai ke pengetahuan pengetua..lastly kerani bagi tau..dia dok keluar masuk bilik boss bagi info..bila test with diff story..saja story depan dia..tak lama lagi sampai lah kat boss...tapi saya tak penah treat her differently..harap dia berubah..cakap pasal agama pandai...tapi tak diamalkan..