CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 206303|Reply: 449

[Penulis] Novelis Hlovate

Post Last Edit by attokz at 22-4-2012 00:19

Just wondering ada sesiapa di sini yg pernah baca karya seorg penulis yg hanya di kenali as HLOVATE.

Adik ipar hari tu recommend buku bertajuk 5 Tahun 5 Bulan.

Kalau tak silap, dia ada jugak buku lain - GreaTroublemaker (or something like that) yg bersiri and supposed to be quite good. Hlovate nie ada a few blog sites macam hlovatulis.blogdrive.com and a few more that you can access from there.

5 Tahun 5 Bulan bermula dgn karakter yg kita mula2 kenal as just Ana yg apply kerja as pembantu rumah kat kediaman sorg duda 4 anak. At first kita kenal dgn anak no 2-4 yg berumur belasan tahun. later on kita dpt tahu yang diorg ada abg (Along / Afiq) which is about a few years older than Ana.

Mula2 budak2 tu bolayan ngn Ana sebab ingat dia just budak kampung biasa. Tapi they were surprised bila Ana siap layan extreme games, terer bagi tuition in science subjects so lama kelamaan, Ana pun mmg kamceng la dgn anak2 2-4 nie.

At the same time, Ana juga berpeluang mengenali Along, yg balik hanya sekali sekala, yg kerek tapi at the same time macam gaya diktator memerintah itu ini - suruh Ana masak macam2. Along took Ana for granted, thinking that she is just another budak kampung yg still pakai kain batik and baju kedah tapi terer memasak from traditional food to western dessert.

Then kita dapat tahu sebenarnya Ana is Johanna, a medical student-to-be who is preparing to leave for UK for her medical degree. Bila Along dpt tahu, he felt cheated and even tho dia attracted pada Ana, dia buat alasan macam2 untuk deny feelings dia pada Ana.

The rest of the book menceritakan tentang pengalaman Ana study di rantau orang and the progress of her ongoing relationship with Along.

Gaya Hlovate menulis mmg lain dari gaya penulis novel cinta Melayu yg Yana pernah baca (tapi ye lah, Yana ngaku mmg tak byk sgt baca novel melayu - so far limited to Fauziah Ashaari, Aisya Sofea and Norhayati Berahim so Yana pun bukanlah expert sgt...hehe...)

Yana suka cara hlovate develop karakter Johanna - as a girl who is not only smart, but teguh dlm pegangan agama dia. Hlovate tak langsung describe what Johanna looked like tapi because of her strong character, what she looked like doesn't matter.

Sama juga dgn karakter Afiq/Along - tapi of course la, setiap karakter utama lelaki, kita take for granted mesti la dia hensem etc etc, kan...

Hlovate used english sentences quite a lot dlm novel dia. I think she (or he!) must have been brought up in a bilingual environment or sekurang2nya telah dibesarkan dgn membaca byk novel English. The writer also quoted a lot of rock/underground bands/singers - i think another aspect of the writer's real life put into the book. Yana tak berapa familiar with some of it, tapi ia tak mengganggu perjalanan buku tu.

Tapi one thing yg Yana boleh kritik negatively about the book is the tendency for the writer to use certain phrases. Example - angkat kening double jerk - nasib baik at the second half of the book, dia stop guna phrase nie. Yana still tak leh nak imagine what a double jerk eye brow looks like...macam The Rock punya kening ke?

Satu lagi - menjulingkan mata. Pada pemahaman Yana, juling nie, bawak biji mata ke tgh mata tu kan.....dlm setgh konteks ayat dia, frasa tu tak sesuai sangat. My explanation is, mungkin penulis tu is describing "rolling of eyes" which is something you do bila dah dekat nak fed up dgn org atau situasi, - and dia tak dpt nak cari frasa Melayu yg sesuai.

Last sekali, klimaks or puncak konflik dlm buku nie kureng sikit la. Kan dlm buku Judith McNaught, for example, lepas hero/heroine dia dah happy, tiba2 berlaku sesuatu yg mengancam kebahagiaan mereka - like when one of the hero kena bicara (sorry la, dah lama tak membaca semula buku2 judith mcnaught i, tak ingat dah sgt karakter2 dia and jln cerita dia pun bercampur2 dah)  di mahkamah dlm kes pembunuhan abg karakter heroine tu. Masa tu kita rasa, bencinya si hero pada heroine (yg obviously tak bersalah, of course! ). tapi sebab si heroine buat jugak sedaya upaya, akhirnya happy endinglah kan......anyway, melalut pulak aku.....my point is, semasa bab konflik tu, kita at least terasa jugak suspennya, and that there is a possibility yg maybe hero dah tak mau kat heroine.....

tapi dlm novel nie, there was never that suspense, the danger - kita tau dah Along mesti akan pergi pada Ana....

so itu la my review of my first hlovate book....

any other hlovate fan here?

[ Last edited by  DocYana at 21-3-2008 06:39 PM ]

Rate

1

DocYana..kiter pernah baca buku Hlovate... 5 Tahun  5 Bulan and aA+bB... oklah...kiter boleh baca untuk mengisi masa lapang dan boleh relax dengan baca karya Hlovate... dan membuatkan kiter tersenyum sorang-sorang dan tak boleh angkat kepala baca....dan bila dah habis baca..rasa rindu yang membuku dihati...

Rate

1

Saya pun pernah baca 5 tahun 5 bulan (sampai habis ok!). Saya bukanlah seorang penggemar fanatik novel cinta melayu, tapi kalau saya berjaya baca sampai habis tu maknanya ok lah tu.

Persepi mula2 pada 5 tahun 5 bulan, saya terus teringatkan bukun Sophie Kinsella bertajuk The Undomestic Goddess. Rasa mcm ada persamaan sikit2, tapi mungkin imaginasi saya sahaja.

Satu saya nak komen utk penguatan gaya penulisan Hlovate, ialah gaya percakapan setiap watak seakan2 sama, mcm kalau watak ni suka cakap "double jerk" bak kata yana, watak2 lain pun suka cakap phrase yg sama. Tapi kat dunia nyata, tak semestinya semua org gunakan phrase yg sama dlm percakapan, walaupun kawan2 rapat.

Tapi Hlovate mmg kreatif, saya suka pembaharuan yg dia bawa dlm penulisan melayu. Saya rasa nak baca lagi karya2 dia yg lain.

Rate

1

sy ader 2 bk dier...bg sy besh...sb ayt dier sempoi2 jerk..huhu...

ehh!!! i baru bli dlm 3 weeks ago...Hlovate's book as well..erm..aA+bB..best gler!! nant nak bli gurindam jiwa lak!!

Tapi cupcake, istilah "double jerk" tu bukan disebut dlm dialog. it was more of how the writer described what the character was doing. macam kita signal kat member kita menggunakan kening yg terangkat2 tu kot.....cuma kritis yana is, yana tak leh nak imagine apabenda double jerk tu......Yana bila baca buku nak la gak imagine dlm otak nie apa yg berlaku...and dia tendency nak guna perkataan yg sama berulang2 kali..and terlalu byk pengulangan sesetgh phrase like 'double jerk', 'menjulingkan mata' and etc...

and about karakter dia ckp almost the same style, pun betul jugak....tapi nasib baik karakter dia tak ramai sgt and all described as Johanna's best friend so i guess member2 baik kita pun kdg2 ckp macam kita jugak and vice versa....

but anyway, karya2 hlovate bleh didapati kat blog dia sebenarnya......eh, hlovate nie lelaki ke perempuan? Yana rasa dia perempuan.....heheh......hlovate menulis hikayat2nya di blog dulu sebelum semuanya dibukukan.....

[ Last edited by  DocYana at 22-3-2008 06:46 AM ]

Rate

1

Follow Us
Originally posted by DocYana at 22-3-2008 06:43 AM
Tapi cupcake, istilah "double jerk" tu bukan disebut dlm dialog. it was more of how the writer described what the character was doing. macam kita signal kat member kita menggunakan kening yg tera ...

yana, kita pulak anggap istilah " double jerk" tu mcm angkat kening tapi dengan reaksi wajah sinis. memang perasan penulis ni selalu menggunakan istilah2 yang sama. bukan apa, saya takut nanti setiap novel dia mcm itu jugak. karekter yang sama cuma cerita dan tajuk saja yang berubah. cth karekter heroin dalam 5t5b dengan Aa+ Bb sangat serupa. sukakan muzik rock, selamba, perwatakan yang sama. nanti2 kalau sampai 5 novel gaya karekter yang sama, apa cerita?

p/s- ini hanya pendapat saya kerana saya terhibur jugak dengan gaya Hlovate ni. cuma kadang2 terfikir...

Rate

1

Reply #6 DocYana's post

docyana, my bad, you're right, bukan term "double jerk" yg characters tu keep on repeating, tapi something else. nak refer balik pun tak dapat sebab buku pinjam..

cuma kadang2 bila baca dialog tak sure ini character mana yg cakap, sebab style percakapan lebih kurang sama. tapi tu small small matter. kekuatan dia lebih banyak sebenarnya.

i'd say hlovate mmg pandai penulis cerita yg "catchy" dan menarik minat pembaca. sesuai dgn jiwa remaja. and tak terlalu mushy2 or jiwang. bagus!

Rate

1

Reply #8 cupcake's post

hokey memang hokey buku hloavate ni. seronok baca tapi kekadang over lah pulak joke dia. rasa dia mcm tulis melayu tapi ayat asal dlm kepala tu ayat orang putih agaknya   tu yg kekadang pelik ayat dia. tapi kalo buku dia jadi pojaan bebudak sekolah, bahasa nobel dia ni memang boleh mengharu birukan tatabahasa bebudak sekolah

Rate

1

Reply #7 khaly's post

Khaly,
kita pun imagine gitu jugak la kot...

Cupcake,
Agaknya what you meant was 'putus fius' kot? That phrase was repeatedly used too. Ke budak2 zaman sekrg guna istilah tu dlm perckpan mereka? Urgh, I feel old!

minahleter,
I pun rasa macam tu jugak. tapi i agree, buku dia mmg best - as a first impression. Tu yg Yana nak cari pulak buku dia yg lain nak compare....

Reply #10 DocYana's post

u feel old? hah, tell me about it! part2 mana yg saya tak faham tu, saya skip thru aje...malas nak memeningkan kepala, hehe.

and i completely leave out all the quizzilla parts.

aku 1st bc buku die aA+bB... aku suka sgt smp aku fall in love ngan karektor benz  tp aku x ske kat Addin:@ :@

then aku baca 5t5b... menyentuh perasaan jugak..tp aku x baper suka dgn development hubungan Along dgn Ana..aku rasa dedua asik men tarik tali je. Rasa mcm dragging sket cite ni.
ape
Tapi aku suka gaya penulisan die wpon kadang2 aku pening ngan ayat2 die...xpe la..die bukan dr golongan sastera mcm Faisal Tehrani pun..aku boleh pejam mata la part tu..wpon kadang aku bingung2 pikir amende "double jerk" .."menjulingkan mata".."aci redah" ni..bahasa kebiasaan dia la mungkin..tp bkn kebiasaan aku.

Apepon HLOVATE best sbb dlm gelak2 cite..byk part2 Islamik dia masukkan...contohnya watak2 die jaga hubungan lelaki perempuan. Aku suka mcm tu..bila aku baca aku rasa dkt dgn sekeliling aku dan memenuhi kehendak aku sbg pembaca..acewah..hehe maksud aku..aku nak baca love stories yg comel2 ala chick lit omputih tp watak2 dlm tu die menjaga adab2 die sbg Muslim dan Melayu (mat saleh tu aku x kesah sgt dah mmg gaya gitu hidup derang..ni kalo cite melayu tp cite bf-gf-tunang berpegang2 tgn dsbnye..isk tak leh terimanye.. )

Rate

1

HLOVATE ada style tersendiri, tapi kita tak boleh nak compare kan dengan penulis2 novel yg dah ternama cam NB, Aisya Sofea etc etc....

Reply #13 liya71a's post

Betul tak blh bandingkan hlovate dgn penulis yg dah ada nama. Saya kenal dunia enovel melalui blog hlovate banyak cerita dalam tu GTI, 5thn 5 bln, Versus.. semua best and ada unsur2 islamic terbaru rooftop rent tapi sayang dah lama dia tak update mungkin dia fobia dgn kes org take over blog dia & cetak rompak kut

Balas #13 liya71a\ catat

saya setuju bila nak kata tak boleh nak compare hlovate dgn nama-nama tu
bukan nak kata hlovate tak satu league dengan mereka,tapi bagi saya hlovate adalah dalam leaguenya sendiri yang tak boleh nak dicompare dengan orang lain
saya tak pernah lagi jumpa penulis lain yang boleh diletakkan sebelah-menyebelah dengan style dan genre hlovate
hlovate is just hlovate in that unique hlovate's way

p/s to liya71a ~ rooftop rant dah siap.ada hlovate letak notis dalam blog dia.tak ingat yg mana satu.dia kata takkan publish habis kat blog sbb takut cetak rompak tu la.katanya tunggu JS bg greenlight bla nak keluar versi cetak

Rate

1

Balas #15 misz_scarlett\ catat

ini saya copy-and-paste dari forum JS kat www.jemariseni.com pasal apa pandangan hlovate tentang penulisan dia.bagi saya memang menarik

I抦 officially flabbergasted.If not,flattered[not to mention I抳e been laughing my head off too in the middle of one hectic week].It has never crossed me that ada orang yang sanggup took all the trouble to write half a thousand words of comment on my hikayat/cerita.
I found it surreal because I thought that nobody would bother,but yeah

Balas #16 misz_scarlett\ catat

dan yang ini juga..........

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

yeah...and things're easier said than done...
and i love to dream big like you do too

but toddlers still have to take first steps before they could run
we still have to learn alif ba ta before we could ngaji
we still have to spend some time on ABC before we could flip thru The Malay Dilemma

not everybody fell in love with Shahnon Ahmad's Debu Merah by the tender age of 10 like you and i
not everybody read Azizi Hj Abdullah's Seorang Tua Di Kaki Gunung in Std 5 before they even heard of Ahadiat Akashah like we did

or else the work is considered done

and sometimes we've to serve the current demand to aim higher.take some time to breath.take one step at one time.even a pearl is not cultured overnight.it took months and years to change the sand grain,same goes with the change of mentality

and there's no such petty thing if it could make people think
and if it's popcorn,so be it
at least i got to promote my harun yahya who thinks big =)
and if people just refuse to even think
there's nothing much that i can do, can i?

Rate

1

baru jer lepas baca aA+bB (pinjam dari housemate hehehe) .. mmg best la. suke gaya penceritaan dia. nak beli lagi novel hlovate

Balas #18 nanas\ catat

schubert's serenade dlm gurindam jiwa tu memang berlainan
boleh nampak yg hlovate menulis dri hati

Dia tersendiri dgn gaya bahasa ciptaannyer namun berjaya membuka satu lembaran baru dlm dunia penulisan kreatif tanahair...

Dia mencipta, mencetus evolusi baru dgn keselambaannya berkarya...keselambaan yg bukan dibuat2 tapi dari nurani yg cukup ikhlas..berdasarkan pengalaman hidup yg dilaluinya...

Dia menongkah arus dalam penulisan kreatif...anjakan paradigma yg diciptanya memberi variasi baru yang lebih segar kepada para pembaca...

walau apapun pro & kontra, +ve & -ve, baik & buruk tentang apa yang dicetuskan oleh insan bernama pena Hlovate ini..tidak dapat tidak kita harus mengakui dia sesungguhnya terlalu ISTIMEWA...aset berharga dlm dunia penulisan kreatif.

[ Last edited by  aprilsnow at 26-3-2008 08:34 AM ]

Rate

1