CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: camPro

Keberkesanan Buku Siri Cepat Membaca- Bacalah Anakku

Originally posted by Sweetmama at 9-4-2009 15:10
i used this set utk ajar my doter reading..
used d english set jugak...
she took 3 months to complete all...
and dadaaa...da bole baca...
english n malay....

i also took d jawi set...

Huhuhuhu...i hope my doter pun sama.... After 2 weeks... used this book... my doter dah boleh membaca...tp yg simple word dalam book1 tu le.... I happy sangat... Next week i hope dapat continue to book2... Kekawan... try ler kite ajar anak2 kite gunakan buku ni.... supaya anak kte x ketinggalan... Kat sek i... kebyakkan anak2 melayu ketinggalan... x pandai membaca... dah tahun 6 masih tergagap2 membaca.... Cikgu cikgi byak lg keje lain nak buat... Tak dpt nak mengadap bebudak camtu....Yg lemah makin lemah....Tu yg menyebabkan i nak mulakan awal pada my doter....    Belajar dari pengalaman.... Huhuhuhuu

Reply #19 simbiosis's post

lepas dah leh baca leh la belikan buku2 cerita yg byk gambar2 tu.. nak2 klau kasi dia pilih sendiri kat kedai buku. sure dia hepi dapat buku yg dia boleh baca n cantik.

Anak i... dah baca buku 2... hepi sgt... dia dah knal a, i, u, m, n, dan b... kalau dia nampak je huruf2 tu kt magazine ke... kat mana2 jer... dia akan trus sebut... aaaaa.... uuuuu.....nnnnnn

Originally posted by ampersan at 9-4-2009 14:54
Sebut pasal buku lady bird ...my daughter guna buku ni ...
sebenarnya aku x brp phm sgt konsepnya camana ...

yg aku nampak dia mcm menghafal every word ...
cth kalau buku 1a tu lama la sket  ...

buku P&J ini adalah repeating words, u tgk kat bawah setiap muka surat tu ada new words kan? new words tu penting, dia kena hafal those word..sbb itu slps anak u boleh baca buku 1a, dia boleh baca buku1b and so on. cuba u bagi dia buku 2a, sure dia boleh baca provided dia hafal sume key/new words tu. yang penting u duduk dgn dgn anak u,hari2 baca dan ualng baca buku yg sama, u tgk dlm slps 2 minggu, u akan nampak perubahan. selepas itu, dia boleh baca buku 2a,2b and so, and so on..

Balas #22 dewi\ catat

itu le dewi.. skang ni tak sabar nak tunggu dia boleh membaca.. nak beli buku banyak2..
i ni memang suka buku so i don't mind spending my salary beli buku banyak2..

Balas #1 camPro\ catat

salam tuan rumah just nak share ... sy ajar anak saya yg sulong start umur 5 tahun pakai buku
siri bacalah anakku nie laaa... jugak....kat tadika dia pun sama guna buku nie... tapi kena ada cara
untuk mengajar... sebab kita tak ajar dia sebut A...B... C.... terus dengan fonetik saja
contohnya nak sebut "na".... kita tak eja... tapi terus dengan sebutan naaaaaaaa..... tapi
kena kreatif... sebab budak2 memang takkan faham kenapa kena sebut naaaaa.....

jadi untuk bagi kaedah pembelajaran tu lebih berkesan... kena kreatif contohnya... bila nak suruh
sebut naaaaaa.... kita kena gabung dan lukis gambar nasi dekat tepi suku kata "na" tu....
jadi bila ajar... sebut panjang panjang naaaaaaaaaaaa........si ( sebut halus jer jgn kuat2)...
so lain kali bila dia nampak "na" automatik dia akan teringat nasi.... dan tahu bunyi suku kata "na" tu ialah naaaaa.....

macam tu la cara saya ajar anak2 kat rumah... atas ehsan cikgu2 jugak yang berkongsi petua dan
kaedah... kalau ikut CD yang dapat sekali tu memang tak banyak yang kita boleh praktikkan...
sebab budak cepat boring bila dia tak paham...... alhamdulillah cara nie agak berkesan ... anak sy yang 4 tahun pun boleh
baca 2 suku kata dgn cepat

[ Last edited by  andriano at 30-4-2009 23:52 ]

Follow Us
kita kena identify anak kita tu lebih mudah fahami phonics atau kaedah lain.

anak saya, saya kenalkan dengan phonics dari umur 2 thn lebih. memang dia tak dapat tangkap.

then tahun ni, dia masuk new kindy. guna kaedah apa saya kurang pasti (saya faham system nya, tapi nama nya saya tak pasti kaedah tu). dalam sebulan dah dapat tangkap, now dah boleh membaca BM.

english (ni my personal opnion lah, may not hold true for everyone) saya rasa guna phonics ni amatlah confusing. sebab english ni letters dia ada byk bunyi. sebutan pun macam tak consistent macam BM.

try spelling "cute" guna phonics, rasa2 budak baru belajar confused tak? contoh aje lah.

i think guna kaedah glenn doman lagi senang english ni. kita dulu pun belajar english rasanya kita "memorize" perkataan tu jugak kan, masa std 1. that was how we started learning how to read in english.

Originally posted by mclaren at 1-5-2009 23:05
kita kena identify anak kita tu lebih mudah fahami phonics atau kaedah lain.

anak saya, saya kenalkan dengan phonics dari umur 2 thn lebih. memang dia tak dapat tangkap.

then tahun ni, di ...

mc, untuk english phonetic ni, mereka akan belajar step by step. 1st step, mereka diperkenal dgn sound of all the letters. they must master  with the sound. usually at this stage the teacher wont say the name of the letters its only the sound. 2nd step, the children will be introduce with 3 letters word eg. cat, bat, fat. this is how they do..for cat..keh(c) air (a) te(t), then they will repeat again and again atleast 3X. then slowly they blend those sound..until they get the sound of cat. mc faham tak apa yg i tulis? mcm susahkan? tp senang jer. biasanya utk level ini, children dlm umur 4- 5 thn shj. when they  go to the next step they will be a longer phonetic sound e.g.  good, wood, black and so.. perhatikan good..."oo" is diagraph same goes to "bl" for black. anak2 mesti pula hafal those diagraph ini pula dan di blend pula dgn single letter tadi. bila anak2 naik kelas 6 tahun, mereka sudah pun dpt membaca longer words provided their teacher do the revision everyday..sekian adanya..he..he..

lupa plak nak sambung, sebenarnya english phonetic ni bukan tak konsisten bunyinye, tapi sebabnya ada a few reading phonetic programme kat msia ni, macam montessori dan smart reader, masing2 ada phoneticnya sendiri, i pun kenkdg konfius dibuatnya..tp dependlah mana sekolah yg anak u pergi biar dia belajar apa yg teacher dia ajar, sbb kalau kat sekolah lain kaedah kat umah plak kita ajar lain kaedah, nnt anak2 plak yg ternganga..
mengenai spelling 'cute' tu, perkataan tu tak akan diajar seawal 4 atau setengah tahun pertama mereka 5 tahun. ' cute' tu antara perkataan diagraph yg later akan diajar.

Reply #29 club64's post

sis, saya dok guna buku read easy tu (english version of bacalah anakku). anak saya ni memang paayah betul nak faham connection of the sounds. dah berkali2 ajar.

tapi bila guna cara ala photographic ni, macam kita dulu2 belajar english, senang pulak tangkap.

ada kawan saya pernah komen, ajar cara hafal perkataan ni, kanak2 akan lemah spelling. tapi saya dulu alhamdulillah spelling & dictation std 1 sampai form 5 selalu full marks. so i guess, ikut orang jugak kot.

Originally posted by mclaren at 3-5-2009 23:03
sis, saya dok guna buku read easy tu (english version of bacalah anakku). anak saya ni memang paayah betul nak faham connection of the sounds. dah berkali2 ajar.

tapi bila guna cara ala photo ...

mc, berapa umur anak u?baru masuk tadika tu maksudnyer 4 tahun ke 5 tahun? sabarlah mc, ngajar anak2 mmg mencabar kesabaran dibuatnya kan? tu sebab kita htr je anak kita gi sekolah biar teacher yg handle..he..he.. but  anyway, bagus kalau mc selalu guide anak u membaca, dont give up..otak anak2 ni, ibarat mcm computer...dia simpan jer sume data2..one day dia keluarkan sume..hah..masa tu baru kita terkejut..pandai rupanya anak kita ni. syabas mc, teruskan usaha.. oh yakalau mc gunakan buku read easy tu kat umah, kat sekolah plak dia guna buku apa?

Balas #29 club64\ catat

wah bagusnya club ni cikgu tadika ke? boleh la bagi guidance pada kami2 yang nak ajar anak sendiri nih..

Club.. opinion club teknik mana yang bagus utk ajar english? saya ada 2 buku yang dah beli peter & jane dengan Read Easy. so far belum start mana2 lagi sebab now tgh ajar anak malay dulu (bacalah anakku).. my son 4 tahun, dah pegi tadika tapi tadika dia more to islamic kindy which now diorang lebih focus ajar mengaji etc.

Reply #31 club64's post

anak saya 5yo. started teaching to read i think... 3yo kot? tapi reading books kat dia memang dari dia baby.

kat sekolah dia guna kaedah e-xra. saya pun kurang tahu sangat kaedah ni, baru tahun ni dengar. tapi e-xra yang BM, memang dalam 1 month dia dah boleh tangkap, and dah boleh membaca. yang english cikgu belum mula lagi, sekolah dia punya cara, mula dengan BM dulu. dah mahir BM, then they start with english.

anak saya 5 thn. saya ada jugak beli buku nih.. tapi saya pulak yg jd konpius
plus takut cam konflik plak nnt dgn teknik yg di guna bila dia masuk sekolah rendah nnt,
sbb di sekolah masih guna teknik kenal huruf dulu.

tapi risau gak kalau anak saya masih belum boleh membaca bila dah nak masuk darjah 1

Reply #34 adhwan's post

rasanya tak perlu  kot risau confuse dengan teknik kat sekolah rendah, sebab zaman sekarang kat sekolah rendah dah tak diajar membaca lagi, cikgu2 expect murid2 masuk darjah satu dah pandai membaca. ini yang saya dapat tahu dari parents yang dah ada anak2 di sekolah rendah.

simbiosis, i tak berapalah pandai nk bagi advise but i akan cuba bagi tips berdasarkan pengalaman i shj. no 1. ibubapa mesti selalu ingat setiap anak mempunyai lain2 tahap intelektualnya. kalau anak yg pertama begitu cekap dan cepat menghafal, membaca, mengira tak semestinya  anak yg kedua dan seterusnya mempunyai tahap intelektual yg sama. begitu dgn anak2 yg sebaya dgn mereka, kita tak boleh membandingkan anak2 dgn anak2 org lain.

no.2. mengenai cepat atau lambat anak2 membaca. walaupun, tahap intelektual anak2 berbeza,kita sama sekali tidak boleh mengabaikan pembelajran anak2. maknanye, kita mestilah pro aktif dlm hal ini. sperti selalu mengambil berat ttg hal ehwal anak2 seperti memeriksa setiap hari apa g dipelajari disekolah, jadikan ini amalan setiap hari. jika anak2 diberikan hwork contohnya, pastikan mereka habiskan keje sekolah.

nanti i sambung lagi eik, sbb nak bukak mata pon tak leh ni.tadi ubat selsema dan panadol, tak sihat sikit harini ni..

Rate

1

wahhh bagus lah club64.. keep on writing..

my son going to be 4.. baru ajar sikit sikit.. tapi kadang kadang dia duduk bukak buku Bacalah Anakku tu.. pretending baca buku..

semalam i gi kursus mengajar bacalah anakku..semangat nak ajar anak.hehe .i beli buku ni dah 2 bulan..tp kejap guna kejap tak..pemalas ibunya..  anak i baru bole gabung 'na'..3yo

Balas #38 zila3z\ catat

best tak kursus ni.. apa lagi ye yang diajar? saya tgh consider nak pegi ke tak since next month diorang buat kursus tu kat negeri saya.. tapi rasa cam nak pegi yang english punya since yg BM my son skang dah baca buku 4.

Balas #36 club64\ catat

thanks club. ya i selalu ingatkan diri yang tak boleh compare anak kita dengan anak org lain.