CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mamasyairah77

LOAN GOV

Balas #36 mamasyairah77\ catat

yg saya baru dapat dr land ofis adalah kebenaran pindakmilik aje (consent to transfer).. dari nama penjual ke nama saya. dgn kebenaran ni, barulah saya akan dapat kelulusan permohonan dari perbendaharaan. lepas tu,  lawyer baru buat loan letter dan MOT utk tukar nama penjual kepada nama saya dlm geran..dengar kata mungkin akan ambil masa beberapa bulan di sini..palin cepat mungkin 1-2 bulan?? agak2nya gitu kot...lepas tu, baru la duit akan dikeluarkan oleh treasury. saya pun tak berapa pandai dlm hal ini. maaf ya

Balas #41 cikgu_o\ catat

ooooo..yg itu saya dh dpt...seminggu je dh siap..yg ini pemilikan owner pertama masih belum letak kt geran...so mama xl leh nk buat loan exc owner pertama tukar nama dia..sekrg masih nama pemaju..frust btl laa...

kebetulan jumpe thread ni...

saya nak tnya psl loan gov ni...kalau ade sape2 boleh bantu saya yang  masih blur ni...

saya dah sign snp baru2 ni (beli seken hand) dan lawyer akan mintak consent dkt pjbt tanah...
untuk penilaian harta macam mn pulak ye? kena pergi sendiri atau pun pejabat tanah yang uruskan?
lawyer kata kene pegi sendiri. so saya kena submit borang kt JPPH ke?
resultnye mcm mn? JPPH hantar pada sapa?
saya masih tak paham.........

pada sape2 yang tahu detail, boleh kongsi step by step nya dgn saya ye......

Gi je kat JPPH... Borang tu seperti yang ada dalm borang pinjaman BPP tuu... Aku dulu pun gi sendirik kat JPPH (kena gi JPPH daerah kat mana umah tu terletak la - aku dulu wat kat shah alam). Takl sampai seminggu diorang kol, bley amik keputusan.

Tak igt pulak apa dokumen yg diperlukan, tapi S&P mmg wajib. Pastu CF kot.. ntah la.. lupooo

Nak tanya, kalo lum confirm memang lum bole beli umah guna gov loan ke? kalo kita beli guna loan bank, berapa tahun baru leh transfer ke loan gov?

Follow Us
46# ruhadatulaisyh

Boleh transfer ke? kira mcm jual kepada diri sendiri ke?

31# zul506

tak boleh sebab interest mmg atas owner yang kene bayar..
dan saya rase bukan bpp yg lambat..sama ada kerani lowyer yg lembap atau sangkut kat pejabar tanah..
bpp cuma amik mase seminggu untuk approve..seminggu untuk gadaian dan seminggu untuk proses pembayaran...
saya bukan keje kat bpp,tapi dari pengalaman...

26# mamasyairah77

boleh..tapi syaraynye s n p kene dua nama

46# ruhadatulaisyh

sebelum konfem mmg takleh apply loan gomen..
kalu nak beli umah guna loan bank,then convert to gomen loan...buleh...
tapi duit byk abh mase nak convert...
sebab kalu u beli umah guna loan bank...dalam mase 3tahun,baru bayar berape...
kene tgk lak loan gov lulus brape...kalu tak cukup..kene top up guna cash dalam tgn la..

50# miesah

Alamak..ni yg berbelah bagi ni...skrg cam dah jumpa rumah yg berkenan, tapi rugi rasanya guna loan bank coz dengar cerita interest rate nak naik lagi..makin lama harga makin naik. hubby pun dah beli rumah, kalo tak leh guna nama dia

51# ruhadatulaisyh

bab beli rumah nie,rasenye kene pikir betol2 sebab rega umah bukan singgit dua..
huhuhu..mahal tue rega rumah....

aku baru planning nak buat gov loan...harga rumah 300k...layak 240k..

nazadiyah, bukan skang pekeliling baru gred 41 dah layak 300K ke...tapi tatau la betol ke tak sebab kawan2 cakap aritu...

54# aku_blur

ada ke???efektif bila ?41 dapat 240k jek la..tue  ikut tangga gaji...ada gk 41 yg tkleh dpt 240k..ada gk 41 yg buleh dpt lebih..

Mie, berdasarkan pengalaman aku yang lepas, Kalau nak join loan dengan suami/isteri perlu pastikan:
1. Gran tanah tersebut adalah untuk bangunan. Kalau pertanian, tanah 1 ekar (40,000kps) hanya satu rumah sahaja dibenarkan.
2. Dalam gran perlu tercatat kedua-dua nama suami dan isteri. Kalau seorang sahaja, dia orang tak bagi join loan.
sako_72 Post at 8-5-2009 15:15

.. tak kan dia nak buat 2 rumah asing2 kot...

Masalahnya cuma... kalau tanah pertanian, cuma boleh buat 1 buah rumah (walaupun tanah tu seluas 5 ekar) dan...kat geran tanah tu kalau kurang dari 2 ekar.. hanya boleh 1 nama jer.

Tapi sebenarnya tak ada masalah pun kalau buat joint loan... sebab... kalau tanah tu tanah atas nama isteri (yang bukan kakitangan kerajaan).. suami masih boleh buat loan untuk bina rumah.. dengan syarat mendapat persetujuan tuan punya tanah (isteri).

nazadiyah, bukan skang pekeliling baru gred 41 dah layak 300K ke...tapi tatau la betol ke tak sebab kawan2 cakap aritu...
aku_blur Post at 7-11-2009 01:53

Bukan ikut gred.. tapi ikut gaji...

Masa I masih gred 41 dulu pun I dah dapat 300K. Maksimum 350K kalau tak silap.

57# maizana

yup..setuju..ikut tangga gaji...
maximum 350k..

57# maizana

oo...yeke kak mai...silap paham la yerk...sorry ye...tersilap info pulak bagi kat org...eheheh

maksimum 360K bukan 350K..gaji pokok mesti lebih 3500. Sila rujuk laman web Bahagian Pinjaman Perumahan.