CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mamasyairah77

LOAN GOV

80# gam_gajah

same mcm my fren punye kes la tue..
stuck kat pej tanah..
tapi mase i aritu,bl kol pej tanah,dapat kerani yg ok..
dia soh wat surat,fax kat derang,2ari je...dah siap...
yang bengongnye kerani lawyer ar..
bila kitorang kol soh g amik,dia cam tak caye dah siap..
siap cakap lagi,dah g tgk,tapi takde..
malas nak tunggu,soh lawyer wat surat,i g amik sendirik...
ada pon..org pej tanah cakap dah seminggu siap...huhuhu...
mase masuk pej lawyer bawak title tue,derang cam malu sendiri je..
i siap cakap kat kerani,org pej tanah kata dah seminggu siap...
tapi takde org amik...i soh dia tgk tarikh...
baru nak senyum2 malu...
i terus cakap,buat surat sekarang,i nak antar terus ke putrajaya...
hahahahaha..baru ternganga derang kitorang buleh buat sume tue sendiri..
saje2 je bayar kat derang...

kitrg beli umah guna loan gomen, beli umah dah siap, nak lulus teramat cepat.
pagi hantar, ptg dah lulus dah....
tapi....kat pej tanah berbulan2.....
apo la lembab sgt pn aku tak tau
bila fllw ...
gam_gajah Post at 10-12-2009 14:04

yg jadi lambat tu sebab urusan gadaian tu ker ? risau la plakk..

82# yukitada

yup..gadaian..

miesah.. nak tanya sepatutnyer bile lawyer kite dh dpt je surat kelulusan loan kite , berapa lama tempoh yg sepatutnyer lawyer uruskn dr urusan gadaian ke pejabat tanah and patah semula ke bpp and bpp kuarkan cek bayaran ?

coz bile sy dpt tahu sekian-sekian tempoh bolehlah saya sentiasa follow up samada dr lawyer @ pejabat tanah itu sendirik..

xpelah bersusah asyik menalifon dr sekarang and push diorg berbanding teruk saya kena bayar interest nati.

84# yukitada

berapa lame tue bergantung pada lawyer ar...
biasenye pas dapat surat,lawyer prepare doc antar ke pej tanah...
pej tanah ambil masa sebulan@2 bulan@3 bulan...atau berapa lame derang punye suke..hehehhe..
sebab tue kite kene sentiasa kol tanye prosesnye dah sampai mane..
patah balik kat lawyer...
baru bpp...
bpp amik mase dalam 2 minggu dari terima title untuk bayaran...tue kalu takde problem pe...
bpp cepat kalu takde problem...cuma kat pej tanah tue jek...
u kene alert...
i dulu pn kene gak interest,tapi tak byk...dalam 200 gitu...
sebab kerani lawyer la...lambat g amik title..

alamak...tibe2 aku rasa serabut jerk...amende interest pulak ni...aku beli umah yang dalam pembinaan...skang dah siap tunggu cf...gomen dah bayar 55% pada pemaju...aku nye lawyer ni memang disediakn pemaju...so semua urusan diorang uruskan...aku cume sign ape2 patut jerk...takde pulak die explain pasal interest tu...

tolong sape2 explain sket kat aku...ingatkan kalau loan gomen takde interest2 ni...ingatkan kalau bank je cekik interest...

huhuhu...tolong...tolon...

Follow Us
86# aku_blur

interest ada...kalu umah tak siap pn ada...
kalu umah tak siap,gov akan bayar ikut claim dari dev..
ikut progress umah ar...
tapi bl dev claim,ada due date utk gov bayar..
kalu gov bayar lambat,lebih due,interest tue,owner yang kene tanggung...
erk...takkan umah dah siap,gov baru bayar 55%????

87# miesah

haa...aku baru dapat setakat ni surat 2X...yg kedua tu katanya dah bayar 55%...umah dah siap skang ni tunggu Cf je...tapi potongan 100% tu belum lagi...ni yg aku risau...sebab aku ada tanye akak developer tu, ada ke kite kena bayar interest kalau gomen lambat bayar...kata akak tu takde...loan gomen takde masalah interest...yg selalu ada tu kalau loan bank...uwaa....betul ke kena interest...part mana kena interest tu...apa prosedur yg aku perlu buat utk elakkan interest tu ek..sebab aku tanye akak tu, ape lagi perlu aku buat...die kata tunggu je kitorang bagitau dapat kunci...

utk makluman, aku nye lawyer adalah yang disediakan pemaju...jadi kami2 yg beli kat situ biasanya cume sign2 je...takde uruskan ape2..sume layer tu buat...

kalau nak tahu anggaran bayaran balik pinjaman boleh la ke laman web bpp.

Post Last Edit by idx at 16-12-2009 08:05

Salam, nak tanye arr..baru turun deposit 3% untuk beli umah rege RM155k melalui agen..lawyer melalui agen bagi harga dia RM3200 untuk urusan guaman kat bawah:
- Stamp duty S&P
- Stamp duty copy S&P
- Stamp duty MOT
- Registration fee MOT
- Land search
- Misc
- Transport charge

tapi aku dok risau kot duit tak cukup nak bayar bayaran-bayaran lain-lain urusan selain kat atas..
Apa lagi urusan yg melibatkan duit selain daripada tu?esp utk proses loan..
..cthnya, yuran proses loan gomen berapa % yek?atau fix rated? pastu dengarnya beli umah kena amik insuran umah kan? yg tu kena bayar asing ke? kalau rege umag RM155k berapa yek kena bayar lagi..pastu penilaian JPPH berapa kosnya?atau masuk dlm MISC

90# idx

aikkk nape awk punya lawyer fees murah ekkk pelik ni...sy beli rumah second harga 165k semua charge yg kena byr hampir mencecah 8k coz katanya kena guna 2 lawyer iaitu satu semasa proses snp dan satu lg lg selps laon approved tp sy x hirelah lawyer 2 lg sekadar pg jmpa bincang harga je...

90# idx  

aikkk nape awk punya lawyer fees murah ekkk pelik ni...sy beli rumah second harga 165k semua charge yg kena byr hampir mencecah 8k coz katanya kena guna 2 lawyer iaitu satu semasa proses ...
wawa77 Post at 16-12-2009 15:44

Saya punya tu tak masuk lawyer fees untuk loan aggreement..saya pun tak tau berapa lagi..tapi lawyer kata dekat 3k jugak... Tapi nak tanya sesapa yang mahir sini..lawyer fees tu boleh tak kalau kita mintak bayar lepas dapat withdraw epf yek??

Pastu tadi tanya saya nyer Unit Kewangan diorg bagitau, penilaian JPPH akan diorg buatkan..biasanya dlm masa 2 minggu boleh dapat result..

92# idx

sy nk kongsi sikit maklumat yg sy tahu yea...kalau bayaran lawyer fees 2 kita bole runding dgn lawyer mintak bayar sikit2 maksudnya bila gaji je byr tp jgnlah byr sikit sgt nnti diaorg nk buat keje pun ssh...pengelauran epf sekrg kn cpt dlm tempoh seminggu je duit dh ade dlm akaun...

bg penilaian 2 mmg bahagian pinjaman akan uruskan tp awk kena isi borang 1/1999 yg ade kt dlm web pinjaman perumahan beserta dgn surat iringan jabatan. dlm temph paling lmbt 2 minggu jabatan penilaian akak check rumah yg nk dinilai keputusan yg dibuat kita x leh tgk coz diseal hanya pinjaman perumahan je yg dpt tgk...

lg satu , klu bli umah second yg dah wat renovate... pihak penilaian akn mintak pelan lantai utk die nilai whole value keatas umah tu... so, leh mintak dr tuan umah asal pelan tu..

klu tak die akn nilai berdasarkan basic value umah tu jer... klu ok berdasarkan jumlah pinjaman yg kite buat... takde masalah... yg susah klu penilaian yg dibuat tak sama ikut value semasa ngan jumlah pinjaman yg nk wat... jenuh tu nk pikir duit lain utk cover baki tu...

sy nk tanya sikit klu geran masih diatas nama developer dan belum ditransfer kepd owner adakah ssh utk sy buat pinjaman kerajaan? sy ada tanya dgn kerani satu lawyer nilah dia kata pinjaman sy akn direject sesiapa ada pengalaman bole pb pendapat x?

sama tak ngan situasi sy yg wat pinjaman kerajaan and dlm masa yg sama geran masih nama penjual ? takde plak masalah pape... tak tahulah klu kes umah baru

Akunye application ari tu rejek sebab penyata bank melebihi kelayakan pinjaman... sekarang nie nak tunggu bank kuarkan statement bank baru.....

disebabkan byk masalah nk beli umah second ni so aku beralih ke umah br yg dlm pembinaan...semlm aku tel pinjaman perumahan adalah berckp dgn 5 org bahagian proses 2 sakit ht btl semua bg info berbeza ckp aku x layak utk buat pinjaman sedangkan umah yg aku nkbeli ni harga 185k kelayakan 192k...aku rasa klu x layak aku bole byr wang beza 2 tp diaorg ni x membantu lgsg ckp nk cpt n terus letak phone...

disebabkan bengang dgn layanan diorg ni pg td aku pg kt pinjaman perumahan 2 pg2 buta dh ade dan aku org yg pertama dtg hehehe...bila kerani 2 semak dan print dia kata aku layak plak ishhhhhhhhh pening aku kejap layak kjp x aku srh dia print kelayakan 2 sebg bukti..ishhhhh diaorg ni keje main2 buat malu je pekerja gomen...

wawa77...kes awk tu mcm kes mama...x lepas buat loan klu nama pemaju ada lg kt geran tu...tp ada penyelesaiannya...kena isi borang 14 A atau B..x ingt laa...mama dh sign snp bulan 4 skrg ni baru settle..loan pun dh lulus...tgh buat gadaian..byk kali kena turun treasury tu..dh la kerani nya lain2 bgtau maklumat..last2 mama geram jumpa pegawai nya terus..pas tu pegawainya bgtau dia bleh luluskan dengan syarat klu ada byran apa2 kt kena tanggung n perlu isi borang 14a tu laa...duit lawyer semuanya mama kena byr dlm 11k..byk kan.......

nak ikutkan mama dh malas nak berurusan ngan treasury psl beli umah ni...tp disbbkan interest nya murah..gagahkan juga gi sana......