CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: dexa

Sejarah Beruas, Perak -

Reply 20# ea208964

ok tq

Hahahaha. Macam-macam dongeng ada kat sini.

Kononnya perak dibuka orang acheh.
Gangga Negara pulak konon pernah ditewaskan bangsa asing.

Serang menyerang di zaman dulu memang la perkara biasa. Tapi mana buktinya bolaputra atau raja chola pernah tewaskan melayu ganga nagara ? Dakwaan kemenangan pihak chola & bolaputra hanya datang dari propaganda murahan di negara mereka saja. Tak pernah disahkan oleh sebarang pihak yang berkecuali macam negara cina.
Kalo dah tewaskan ganga nagara kenapa tak jajah saja terus ?

ape yg afrin pernah katakan mmg betul gak la
1) pasal kucing-ini mmg femes utk penduduk tempatan, mmg gangga negara telah tenggelam sbb aku ade bukti2 tersendiri yg telah aku tgk sendiri.
2)mmg org beruas akan sembunyikan brg2 sejarah mereka kerana itu salah satunyer disebabkan bukti keturunan & peristiwa yg telah berlaku-ade yg mengatakan itu adalah wasiat.
3)makam - bkn sume org leh jumpe makam tuh wlupun tempat yg dicari tuh betul..aku penah ikut papa aku jerat burung....

okey nk samb. sorry bz sangat2...

pasal nenek tuu....setelah dipujuk & menyatakan keikhlasan kami dtg nk berjumpa nenek tersebut...& menyatakan "atuk" yg kami jumpa tu..minta bertemu dengannya...untuk mengetahui kesah yg berkaitan dengan kesultanan melayu di Beruas...( kesultanan melayu wujud selepas tengelamnya kerajaan Ganganegara?) ...
sedikit pasal nenek nie - memang dah tua lah nenek nie umur rasanya dekat2 100 @ lebih...katanya keturunan salah seorg raja@sultan di beruas dulu...( x ingat sultan tajul ariffin ke @ sultan apa...etah )....memang selalu katanya bepakaian serba hitam...salah-satu versi cerita yang aku x boleh lupa pasal nenek nie ...ialah pasal pembunuhan JWW Birch di Kg. Gajah....katanya bukan Datuk Maharaja Lela yg membunuhnya seseorg yg aku x ingat namanya...dia dikatakan melarikan diri ke Beruas ini & mendapat perlindugan disini...( nenek nie cerita semagat sungguh pasal nie...sambil menangis....katanya .."org" tu adalah salah seorang ahli keluarganya.." ) ....bagaimana org British berjaya mengesan tempat persembunyanya di Beruas ini....& tokoh2 yg dlm buku sejarah yg kita baca kononya adalah Negarawan satu ketika dahulu tapi sebenarnya adalah.....****.....itulah yg menyedihkanya byk kisah2 sebenar telah diubah....klu Birch dibunuh pada tahun 1875...berapa le umur nenek tu masa kita org jumpa dia ( >110++thn..?).
>>lain2 pasal nenek nie - hidup cara org. dulu2....katanya selalu mandi air telaga ( besar gak tgk sebelah rumahnya)...byk simpan senjata-keris+ alat2 kebesaran lain..x benarkan kami ambil gambarnya...& ..dia kata x pernah bergambar pun seumur hidup... tahu kat mana makam2 sultan yg ada ahili keluarganya + bekas tapak istana & sebuah "kapal" yg ramai org dulu dok mencarinya.....( aku rasa nenek nie pemaisuri sultan dulu2 kot..he..he entahlah..)
...kisah istana kulit kerang....

lain2 cerita: kisah org Jabatan Perhutanan yg dikatakan terjumpa tapak istana lama ini...& membawa balik beberapa senjata lama sebagai bukti.....lepas itu dikatakan ada yg menimpa "musibah" kerana membawa keluar barang2 tersebut... akhirnya kisah "musibah" itu lebih dibesar-besarkan dp penemuan tapak itu ..yg akhirnya senyap shj...

kisah seorag pencari rotan...yg terjumpa Makam Sultan...( x ingat lak..) di atas sebuah bukit...kaw. makam yg terpelihara...ditengah2 padang rumput ( yg nie nenek tu cerita )...perkara yg sama diceritak oleh org yg terjumpa makam ini....

so apa yg boleh aku katakan di BERUAS nie ....dulunya terdapat dua legenda ...pertama Kerajaan Gangga Negara...rasanya sebelum kedatangan islam & kesultanan melayu di  nusantara...& kerajaan nie lenyap terus dp muka bumi... & yg ke dua zaman kesultanan melayu....ada tanda2 seolah-oleh kaw. ini dulunya dilanda banjir besar @ tsunami....@ ditengelami air laut....

Reply 24# Afrin

ada tanda2 seolah-oleh kaw. ini dulunya dilanda banjir besar @ tsunami....@ ditengelami air laut....

apa tanda2 nya?

Reply 24# Afrin

tokoh2 yg dlm buku sejarah yg kita baca kononya adalah Negarawan satu ketika dahulu tapi sebenarnya adalah.....****.....itulah yg menyedihkanya byk kisah2 sebenar telah diubah...

siapakah?

Follow Us
Up sket!!

takde lagi ke crita2 menarik pasal beruas ni?

Batu bersurat Beruas ke.....

Post Last Edit by supernaturalee at 11-6-2012 11:38

selain dr citer sejarah beruas yg blur² tuh, beruas jgk ade tmpt bermandi-manda

ulu licin, mase kt boarding school smkrs, evry year mse hari kebangsaan mmg menapak la dr hostel ke ulu licin ni

mcm² aktiviti buat kt sana

....katanya bukan Datuk Maharaja Lela yg membunuhnya seseorg yg aku x ingat namanya...dia dikatakan melarikan diri ke Beruas ini & mendapat perlindugan disini...( nenek nie cerita semagat sungguh pasal nie...sambil menangis....katanya .."org" tu adalah salah seorang ahli keluarganya.." ) ....

adakah nenek nih dari keturunan 'megat'... dok area2 kampung gajah...

Reply  Afrin

apa tanda2 nya?
zaharul_asriq94 Post at 18-12-2010 10:23

kulit kerang

penah masok muzium bruas nie masa ayah aku kerja kat situ........

dengar la jugak cerita2 orang kawasan situ yg dulu sungai bruas tu lebar, siap ada perlabuhan dia sendiri.....

Aku lalu kawasan ni pon rasa cam mistik...penuh rahsia dan menarik.

Kemungkinan kawasan bunian juga.

Afrin replied at 17-12-2010 12:20 AM

pasal nenek tuu....setelah dipujuk & menyatakan keikhlasan kami ...

salam afrin

ceritalah lagi
hasil eksplorasi tuan

Atuk saya berasal dr Kg. Kota Beruas. Kali terakhir saya ke sana pd tahun 1990. Lpeas tu tak pergi lg sebab sedara mara semua dah takde.

Atuk saya x pernah bercerita apa2 perkara mistik atau sejarah tentang beruas mungkin pd masa itu saya masih lg bersekolah rendah. Bila kami ke Beruas kami hanya nak pulang cepat sebab rumah pusaka atuk saya tiada bekalan elektrik kecuali air paip bersih dan tandas yg jauh ke dalam kebun getah.

Cuma yg saya masih ingat bile bermalam di sana ada suara hilai ketawa pd waktu malam.

Beruas pd waktu tu memang sunyi. Didiami kebanyakkannya warga emas. Mereka tersangatlah sopan dan santun. Mereka juga bile berbicara sesama sendiri seolah2 sedang bercerita sesuatu yg saya sendiri pun x faham.

MUngkin dlm tahun ini saya akan pergi semula ke kampung Kota mengimbau nostalgia. Teringin juga nak melawat Muziaum Beruas.

bulalof replied at 31-5-2016 08:03 AM
Atuk saya berasal dr Kg. Kota Beruas. Kali terakhir saya ke sana pd tahun 1990. Lpeas tu tak pergi l ...

selamat pulang

nnt story pengalaman tu eh

Pd pendapat akU pentadbiran kerajaan lama Gangga Negara terletak di kawasan Estate di Beruas hingga ke Pantai Remis...kemungkinan ada candi tertanam di situ.

Kerajaan Melayu Beruas pula di Hulu Sungai Beruas.

Ahli arkeologi pon pernah buat andaian sama...kawasan2 estate di situ ada tertanam struktur binaan Gangga Negara.

Kerajaan Beruas ni malap disebabkan aliran Sungai Beruas yg makin lemah..disamping terbentuknya kerajaan Perak..orang2 asalnya mungkin pindah ke Bota.

Sayangnya sejarah tu tak direkodkan dalam bentuk penulisan. Kalau cerita turun temurun..sampai satu generasi akhirnya akan hilang begitu sahaja. Rugi amat rasanya ketika banyak Negara mengengkat nilai sejarah, memulihara dan memastikan dibuat rekod dgn sempurna..tapi di tempat yang sudah ada nilai sejarah..ianya seakan-akan disenyapkan.
Rugilah anak cucu kita kelak.

Afrin replied at 17-12-2010 12:20 AM

pasal nenek tuu....setelah dipujuk & menyatakan keikhlasan kami ...

Masa Beruas dibuka Gangga Nagara dah xda...kawasan tu hutan tebal...tapak Beruas pada pendapat saya di Pekan Beruas sekarang ni sehingga ke Kg. Kota, Kg. Pintu Gerbang dan Kg. Pulau Meranti..kemungkinan juga sehingga ke Manong dan Bota

Laluan Perdagangan mereka melalui darat (dr arah Sg. Perak) dan Sungai Beruas.

Tak ditolak kemungkinan kawasan itu pernah mengalami banjir kilat/banjir lumpur dan tanah runtuh..dari arah Gunung Bubu.

sranua replied at 14-6-2016 04:51 PM
Sayangnya sejarah tu tak direkodkan dalam bentuk penulisan. Kalau cerita turun temurun..sampai satu  ...

Betul tu....benda ni tak rekod kan oleh Istana Perak terutama kejadian2 bencana alam yg mmusnahkan bandar2 mereka.

Mungkin juga mereka sudah catat tapi akibat sering di serang Siam, Kedah dan Bugis maka istana mereka sering berpindah dan manuskrip2 itu rosak.