CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jeyjay

tomoi vs silat gayong??

kot nanti ko je yg kena sepak..

Post Last Edit by sayapghaib at 25-10-2009 18:51

Pengamal Tomoi mungkin tahu apa kelebihan Silat sebab Guru Tomoi pun mengajar silat juga.Cara silat bertempur berbeza dengan cara tomoi yg mementingkan ketahanan.Bab silat gayung lawan tomoi ni tak tahu lah saya sebab ada peristiwa  yg menyentuh kekalahan diantara satu sama lain.Pernah ada satu peristiwa, orang penting Gayung aliran Dato Meor  pernah tewas dengan pengamal Tomoi namun menurut kawan saya pengamal tomoi itu juga adalah seorang pesilat dari satu aliran permainan pukulan Acheh.Rakan saya yg juga seorang pengamal Tomoi juga memberitahu Tomoi boleh tewas mudah dengan Silat Melayu Asli ataupun Pulut jika pesilat itu betul-betul mahir.Jadi kelebihan tentulah kepada yg mempelajari kedua-dua aliran iaitu Tomoi dan Silat.Malah Lagenda Muay Thai Thailand iaitu Master Narong Sak@ Razak bin Kasa ialah seorang pengamal silat.Dengan menggabungkan aliran silat ayahnya dan tomoi yg dipelajarinya dari seorang guru ,Master Razak dapat menjuarai pertandingan Muay Thai sehingga tidak dibenarkan bertanding lagi oleh badan Muay Thai di Thailand.Beliau sekarang adalah guru Muay Thai dan pernah membawa anak muridnya menyertai pertandingan Muay Thai di Malaysia.

silat n tomoi bg aku sama je..semua martial art ni semua sama..ak skrang blaja silat gayong..bukan nak ckap silat gayong ni best ke hape, tp cikgu aku pernah pesan, kalau memang kita ni lahir pandai n kreatid, lawan sape pon menang..yang penting taw bila nak guna, macam mana nak guna..sila namapak macam xbest sebab belum ada lagi muvie yg tonjolkan silat..muay thai dah ada, king fu akarate smua tu da bersepah2 ada..silat je belum ada..apa2 pon, belajar la mana yang minat..kalau belajar martial art paling power pon tapi xminat and xtaw guna pon xguna..

gayung yang mana satu ni? Gayung pulut ngan gayung dari salasilah Tok Meor berbeza mainnya.

Post Last Edit by average.joe at 15-6-2010 02:48

salam semua....
selalu bila ada topik comparative aliran A vs aliran B maka macam2lah hujah &  so-called eyewitness record yg keluar... yg ramai org lupa ialah, bukanlah aliran seni mempertahankan diri tu sendiri lebih kuat atau lebih lemah berbanding aliran lain, tapi yg patut dinilai kuat atau lemah ialah individu... pelatih, the student, the fighter himself.  dan ini ditentukan oleh training... it's the training, not the style itself.

bergantunglah kepada corak dan penekanan latihan yg diberi oleh guru/jurulatih masing2... apa yg lebih ditekankan... adakah ia...

1.  semata-mata hafal step/jurus/buah tanpa aplikasi terhadap gaya musuh yg berbeza dlm keadaan sebenar? atau...
2.  lebih banyak aplikasi berbanding hafalan semata-mata, dan dilengkapkan lagi dgn pemantapan kekuatan/ketahanan fizikal dan latihan free sparring yg kerap utk meingkatkan kepantasan, kekuatan, dan endurance?

bagi aku la, dua2 praktikal utk dpelajari. yg penting bukan apa yg kiter belajar. tapi camana kiter belajar... slalunyer dak2 baru belajar sket dh kembang dada... ilmu x sampai ujung kuku, dh belagak nk pukul org. pengalaman aku, makin 'dalam' kiter belajar makin takut nk bertumbuk... (bagi yg paham tu... dia tahu la kn...)

Follow Us
Post Last Edit by the^Librarian at 24-1-2011 01:33

kalau best practitioner gayung lawan best practitioner tomoi,
siapa yang menang?

aku rasa silat menang la..

sebab silat ni menyerap serangan, dan serang,
tomoi cuma tahan dan serang, so pesilat ada ruang untuk defend.  

pepehal aku lg suka tomoi...sebab tomoi lagi kasar.
tp silat tetap lebih deadly.

pendapat je...hakikatnya, wallahualam..

Reply 27# the^Librarian

kalo x ader peraturan konfem silat menang......kalo ader peraturan tuh yg leceh skit

aku rasa tomio best lagi... pace dia laju

Tomoi dia punya core memang attack ja... Kalau conter attack tak tau la. Gayong pulak aku tak bapa tau. Tapi mungkin la 60% attack 40% defend. Lagi tomoi ni depa punya badan memang keras, tapi bukan semua tempat yang keras. Jadi pesilat kena bijak la cari spot2 yang memang tak boleh perkuat walau belatih tara mana pun. Tapi kalau serangan pertama tomoi berjaya di counter memang kena lock la ahli tomoi tu... Kan silat ni memang banyak lock2 dia yang memang boleh bawa mudarat.... Apa2 pun aku sokong silat....

ada budak kat tempat aku nih bangga giler dgn ilmu seni mempertahankan dirinya tu..kalau berciter, silat dia la yg paling best in the world....padahal baru je belajar tu...abis tertutup niat aku nak join blajar akibat dari ketakburan beliau...ndak je aku tampo mukanye secara koboi...

Kalau silat Gayong yang 'modern' memang lunyai kalah lawan Tomoi. Tomoi menang. Aku memang tak setuju dengan sistem baru yang ada buah pukul 21 dan buah kunci 21. Budak2 cuma jadi penghafal, nak gaduh tak layak.

Kalau Gayong yang zaman awal 70an, memang boleh belasah Tomoi tapi dengan syarat: kena asah keting, asah siku, kena tumbuk sabut kelapa dengan siku, kena training lutut. Gayong yang 'asli' memang ganas dan penuh akrobat, ditambah pulak dengan syarat yang aku cakap di atas, hasilnya memang dashat mcm Ong Bak. Kalau nak lawan orang Siam memang kau kena tahu macam mana diorang main pakai siku, lutut dan keting. Sakit dan perit. Bukan selesa macam pi gym. Gayong yang asli memang lain daripada yang korang tengok sekarang nih. Silat olahraga tu memang bukan silat lah. Kalau bagi kat Tomoi, lunyai budak silat olahraga.

Sambungan...

Ada orang tanya aku: macam mana nak lawan orang Siam (Tomoi) yang suka sepak pakai tulang keting? Dalam Gayong asyik training pakai tumbuk tangan kanan aja. Tulang keting orang Siam ni macam batang besi sekali libas pokok pisang terus tumbang. Sekali dia libas peha kita, memang merangkak laaa tak boleh berdiri. Sekali hinggap di muka, terus pitam gelap mata dan rasa kebas hilang imbangan.

Jawapan:

Adalah caranya, dengan syarat kau kena asah keting dulu. Kaki juga kena kuat, boleh angkat sebaldi air guna sebelah kaki. Boleh berdiri dengan sebelah kaki. Tetap guna buah Gayong tapi kena modify sikit. Gayong asal daripada orang Bugis, mereka tak biasa lawan musuh yang pakar dengan siku dan lutut. Sekali orang Siam dah kena, langsung tak berani sepak pakai keting lagi. Cuma main siku dan lutut aja. Sebab bila tinggal 1 kaki, orang Siam ni dah tak boleh lari.

bagi aku antara sbab guru cakap jangan riak dan jgn tunjuk buah kecuali terpaksa sbab nak elak org tau stail kita lawan. Jadi, pastikan setiap org yg dilawan tak dapat bagi tahu camner rupa stail ko lawan(cacat atau mati).Kalo ko ajar ni kat budak2 baru blaja 90% diorang takkan balas walaupun kena tumbuk sampai patah gigi

Reply 32# cmf_WonBin

benar .. silibus baru mmg guna pakai buah kunci 21 ..

itu pun dengan arahan dato meor juga ..

bg sy ..

buah pukulan, kunci mati, elakkan dan segala jenis pelajaran hanya asas..

bila kita berhadapan dengan musuh .. pesilat harus bijak menggunakan ilmu yg ada utk mempertahankan diri ..

bukannya guna buah yg panjang tu ..

dlm hal seperti itu .. menjadi tanggungjawap jurulatih utk memberi panduan..

kan ada cerita tentang pertarungan pak andak majid dgn cikgu awang daud...tu dah kira prove la  tu

Reply 36# ariapersanta

ape cerita nya...boleh share dak?

rasa rasanya anak2 gayong pusaka leh arif kut,

ikot pengalaman dr pemerhatian,x kisah apa silat pon kita  blajaq..tp sapa training bnyak,kreatif,stamina kuat,dia la yg hebat

macamana kalau MMA? hukum MMA lebih longgar