CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 14720|Reply: 71

Perihal Adik Beradik.. Rapat atau Renggang?

Post Last Edit by ParinAmat at 14-7-2010 16:19

Salam and good day.

Bagaimana hubungan kalian dgn adik beradik... adakah masih best of friends mcm masa kecik2 dulu, atau masing2 kini buat hal sendiri?

Baru2 ini bersembang dgn sorang kwn. Dia menceritakan ttg masalah ttg hubungan mrk adik beradik yang tegang. Sejak kematian ibu dan ayah, masing2 bwk haluan sendiri. Adik beradiknya 13 org seibu sebapa dan semuanya boleh dikatakan berjaya. Paling koman kerja cikgu. Tapi anak2 mrk ( sepupu2) berselisih bahu pun buat tidak kenal sesama sendiri... Sedih saya mendengar dia ceritakan dia dan seorang kakak mmg tak pernah bertegur sapa dah hampir2 10, puncanya kecil hati sesuatu perkara... Katanya kehidupan dia dan adik beradik lain hanyalah berkisar dlm family unit mrk sendiri... raya pun tak pernah sambut sama2..

Mula2 saya dengar, rasa cam tak logik. Sbb tak pernah jumpa situasi camni selama ni...  Persoalan yg ingin saya bwk kita sama2 bincang dan ingin bertukar pendapat dgn semua disini adalah... bagaimana kita nak tangani situasi ini drpd berlaku pd anak2 kita bila mrk dewasa kelak?

Saya ingin anak2 saya rapat dgn adik beradik mrk dan sepupu se

hubungan aku ngan adik beradik:

aku anak ke 3

ngan yang no.1, no.2 dan no.4 amat rapat..

ngan yang no.5 tak rapat sangat.. degil dia neh.. tak dengar cakap!! lantak ler malas aku nak amik port dah pasal dia.

ngan yang no.6 dan no.7 rapat lah juga.. tapi nak kata AMAT rapat tuh idak lah.. sebab mungkin dah jenerasi lain2 kot.. pas tuh, masa dorang besar tidak bersama.. lain2 lokasi kekdahnya..

ngan adik beradik in law aku.. ada 4 orang.. kesemuanya rapat2!..

so, anak2 aku ngan sepupu2 dorang belah hab aku (baru 1 orang).. memang rapat kamceng giler!!..

tapi ngan sepupu2 belah adik beradik aku.. hanya ngan anak2 kakak aku yang no.1 jah yang dorang rapat giler2.. sebab selalu jumpa kan.. (kakak aku rajin gi rumah aku)..

ngan sepupu2 belah anak2 akak aku yang no.2 dan anak2 adik aku yang no.4 pun so-so juga.. mungkin sebab faktor logistik..

hubungan anak2 aku ngan sepupu2 belah anak2 adik aku yang no.5 (adik aku yang degil neh).. tak rapat lah.. sebabkan faktor logsitik juga.. tapi dorang neh ada hubungan yang special sikit.. kadang2 ini yang aku rasa specialnya anak2 aku.. sukar aku mengerti kenapa dan mengapa.   

aku best jer..

Balas #1 ev700\ catat

dgn sepupu2 aku pon kurang rapat..

dan ada ura2 anak2 kitorang pon kurang rapat sok2.. emm.maybe kena selalu gi jenjalan umah aka2 aku kot..

apa yg haku lalui skang kan...my side bapak dah takde...memula cam anak mati mak...pastu ok je..sbb mum handle famili disamping sis tulun...my hb side lak...baru kematian mak...so mmg ada kucar sikit la..cam persiapan masak2 time blk kg mmg messy...sib baik SIL ada duk situ sementara tggu umah dia reno...kalo peratikan adik badik hb more selfish compare my side..sbb my side ada sorang nakhoda (my 2nd sis) yg lelain respek dia sesgt...sib baik haku jd "adik emas" dia..  side hb sikit2 akan ckp "ikut dia..lantak dia la.." mmg nmpk sgt keselfishan itu...

Haku ngan adik2 badik sumer duk jauh2........  jumpa pun kdg2 setaun skali @ 2 kali....

Itu pun time raya........ tapi bila dah jumpa meriah woooo.......

Dok layan borak sampai kul 3/4 pg.......

Follow Us
Alhamdulillah, hubungan saya (yg sulung) dgn adik2 yg lain (4 org) semuanye very close. Semua dah berkawin tapi hubungan dgn ipar2 pun very good. Hubungan anak2 dgn sepupu2 pun cukup close, siap rindu2 kalau dah lama tak berjumpa.

Hopefully hubungan kami akan berkekalan sebegini sampai bila2, InsyaAllah.

sok kan time raya @ kenduri tawin mesti adik badik lepak sambil mkn2...syok time tu...kalo dulu b4 taiwn haku la yg kena buli kena buat air la..goreng itu la ini la...skang dah tawin org lain yg take over..  sbb ai duk berkepit nagn hb je..ala pengantin tak berapa baru..

aku ngan sepupu2 pun rapat giler.. infact kiterang adik beradik ler.. semua sepupu sepapat memang rapat nak rak!!

kalau raya balik kampung, kumpul2 rumah nenek.. memang havoc kiterang..

dah mak aku adik beradik ada 8 orang.. 7 awal tuh perempuan.. bungsu baru lelaki.. biasaklah orang perempuan kawen awal.. so, beza umur kiterang tak jauh2 sangat.. kira satu generasi..

kiterang kan.. ngan sepupu2 bujang2 tuh.. yang dah 20an.. yang nak dekat 30an pun ado.. lantak yang lelaki ker yang perempuan ker.. jumpa jah, mesti peluk2 laga2 pipi gak..   specially ngan sepupu dari makcik aku yang no.2 (mak aku no.1).. terkejut hb aku mula2 tuh..

meriah owhhh sepupu2 aku sebab cucu nenek aku ada 34 orang semuanya..

hubungan adik beradik ni macam air dicincang takkan putus.
bak kata org carik-carik bulu ayam. tapi rasanya mak/pak yg
jadi tonggak selalu tengok sebab adik beradik ni tak rapat sebab
parents dah tak de (family hubby) both MIL&FIL dah tak de so
dah tak de nak beraya bersama ke hape. dan tak de plak yg nak
initiate cam buat fam day ke hape. sudahnya kau-kau aku-aku.
jumpa pun kalau ada kenduri-kendara je.

aku adik beradik..1 bapak..lelain mak..
jarak memasing jauh giler..yg sulung da 45thn, yg 2nd 38,kakak atas aku..32 and aku now 25th..
tp panggil 'abg' kat yg sulung je..yg lain2..panggil nama or kau aku je ..
hubungan..mcm kwn2..and derang la sumber inspirasi aku dlm bab study..

Aku tiga beradik saja...Pompuan aku sorang..He..He...(yg kecik lak tu...) Hubungan aku dan abg2 ku ok...Setakat ni mereka bertangjawab walaupun ayah dah tiada...Pernah tersentap tu biasa...Tp hubungan aku dgn abg sering tergugat disbkan kakak ipar aku yg kuat jeles...Dia bengang sgt kalau aku keluar shopping dgn abang aku...Abg aku lak pantang aku ke rumah dia...nak ajak jln saja...Masa p shopping pun dia suka jalan dgn aku (maklum la sekepala nak cari benda)...Tambah bengang la bini...Adik kecik sekali sapa tak sayang ooi...

Originally posted by NURMIMIE at 18-5-2009 11:07
hubungan aku ngan adik beradik:

aku anak ke 3

ngan yang no.1, no.2 dan no.4 amat rapat..

ngan yang no.5 tak rapat sangat.. degil dia neh.. tak dengar cakap!! lantak ler malas aku nak am ...

ngan sepupu2 belah anak2 akak aku yang no.2 dan anak2 adik aku yang no.4 pun so-so juga.. mungkin sebab faktor logistik..

hmm.. itulah yg saya risaukan gak mimi... mg anak2 mmg tak rapat sgt dgn sepupu2 mrk... tapi time balik kampung mmg bolehlah tidor sebantal dan panjat pokok sekali.. cuma bila dah masing2 pulang ke tempat msg2... dah tak berhubung lansung.. Saya ingat bila mrk dah besar skit nak ajar mrk beremail2 dgn sepupu2 mrk...

jeles dgn hubungan baik mimie dgn sepupu2... saya sendiri dgn sepupu tak rapat sgt sbb faktor usia yg jauh beza.. ketika saya lahir dah ada  sepupu yg dah dpt menantu...

Originally posted by ev700 at 18-5-2009 11:40

hmm.. itulah yg saya risaukan gak mimi... mg anak2 mmg tak rapat sgt dgn sepupu2 mrk... tapi time balik kampung mmg bolehlah tidor sebantal dan panjat pokok sekali.. cuma bila dah masing2 pulang ke tempat msg2... dah tak berhubung lansung.. Saya ingat bila mrk dah besar skit nak ajar mrk beremail2 dgn sepupu2 mrk...

jeles dgn hubungan baik mimie dgn sepupu2... saya sendiri dgn sepupu tak rapat sgt sbb faktor usia yg jauh beza.. ketika saya lahir dah ada  sepupu yg dah dpt menantu...

normal agaknya ev.. nak buat mcm mana.. dah jumpa sekali sekala.. janji dorang kenal tuh sepupu dorang, pun kira ok lah.. dah dorang memang tak ada masa nak mesra habis2an gitu.. dorang nak click pun tak ada benda2 serius dorang nak mikir / cerita kan.. abes2 cerita pasal mainan, cerita pasal jalan2 gitu haaa.. maklumlah zaman sekarang neh dah idup adik beradik pun jauh2 gitu..

mcm orang dulu2.. tak keluar kampung pun.. tuh yang rapat2 tuh..

gue ngan sepupu2 yang kecik2 pun tak berapa juga.. ya lah.. generasi baru.. tapi yang generasi baru2 neh pun tak ramai sangat.. dah tutup kilang gamoknya makcik2 aku tuh.. dah anak nenek aku.. (pakcik aku) yang bungsu pun umur sudah 38 tawon.. gue lagi rapat ngan makcik2 neh sebab masa kecik2 dulu2 kiterang tinggal ngan nenek kan.. so, kalau makcik2 balik umah nenek, musti ada jah kiterang neh.. infact sampai sekarang, gue selalu duduk kat pangkuan makcik2 tuh.. lepas tuh ada ler sepupu aku (anak makcik yang aku duduk kat pangkuannya) akan tepik.. 'wey.. tak malu.. manja2 ngan mak kiter'

kalo i dgn adik beradik sendirik memang sgt rapat...takleh ada rahsia
semua dapat tau nanti....

kalo adik beradik i dgn sepupu2 lain...memang tak rapat lansung sebab
kami dah lain generasi....sepupu2 semua blom habis sekolah, my mom
kahwin awal dulu2....dah abg2 dia semua kahwin bila dah masuk 40s..so??
kalo jumpa pun....tanya khabar sket2 saja...
i dgn mak/bapak sedara pun so-so saja...takde yg boleh buat kesat hingus
sebab jarang berjumpa dan depa cam segan2 dgn kami adik beradik

my anak2 dgn sepupu2 yg berjiran nie sssggttt rapattt....
bole tinggal duk situ beberapa hari...cam adik beradik kandung
kalo balik kpg...jumpa sepupu2 lain, biasanya ada puak2 mereka sendiri...
lelaki geng lelaki....pompuan carik geng dia sendirik, tapi kamceng laaa
sebab ramai sebaya...

nie kalo belah my pamili

aku rasa faktor logistik memainkan peranan yg besar gak...aku rapat ngan keluarga belah mak aku...mlong, mokder...cuma ngan ayah ngah ni pasai dia pendiam sgt so kitorg jadi segan

belah ayah aku mmg kurang sgt kenai sebab ayah org banting, sedara mara jauh so tak rapat.
tambah plak mak sedara aku pilih bulu semenjak kitorg kecik,jadi dah besar ni nasebb arr aku tak kisah sgt ngan dorang

sepupu aku tak kenai sgt, nama pon tak baper pasti, pergi umah dorang jarang sgt..

ada gak rasa nyesal tak kenai sedara sendiri tapi nk camner dah tak hengat...cuma dah besar ni aku duduk pon agak dekat ngan banting, ada kenduri aku g so ada ler skit attached

sepupu dengan aku langsung tak rapat
bila jumpa macam orang baru kenal jer
aku dengan kawan kawan ofis lagi rapat rasanya

semenjak Atok lelaki aku meninggal
sepupu2 aku dah tak balik kg dah
yang balik jenguk Atok perempuan aku dan keluarga aku

nak kata jauh dorang tinggal tak adalaah sangat
adik beradik bapak aku ada 6 orang
bapak aku (kami satu famili dok Kuala lumpur)
macam pakcik aku yang bongsu dok Putrajaya
macam makcik aku dok Klang

yang 3 orang lagi dok Johor Bahru

Kampung aku Muar johor

so tak tahu lah kenapa tak rapat
sepupu aku yang dok Putrajaya tuh lagilaa menyombong dah lah debab
besor besor badan dorang ni ikut baka cina sebelah bapak aku
kami ni jer kategori kecik sket kurus maintai ayu sebab mak jawa hua hua

sebelah mak aku lagilaa jauhhhh
dorang dok johor jugak (felda)
sepupu semua dah beranak pinak
masa kecik kecik jer rapat dah besor panjang ni memasing bawak hal sendirik
balik kg pun time raya laa jumpa
bapak aku pun bukan jenis menyusur sedara
padahal sedara mara aku bersepah sepah kat johor
kalau jumpa kat KL kat tepi jalan memang langgar bahu jer lahhh

nih kesah aku...

aku 4 adik bradik..aku no 3....

anak akak aku yg sulong 6 org... kureng sesgt kekdg anak2 aku x brape kenal...sbb akak aku nih ngok ckit...umah sekangkang kera pun x reti2 nak balik jenguk mak aku...mmg biol la akak aku yg sorang nih....aku yg duk KL nih bulih balik raya kampung...dia yg duk kampung x leh balik jenguk mak aku.. ..mmg sedih aku ngan akak aku sorang nih...tp lantak la idup dia...biar dia yg jwb esok2..

akak aku no2...anak 4 nak masuk 5 kot..anak dia 3 puan sorang laki...ngan anak puan aku kamceng giler la...yg anak sulong aku mati kutu...tp siyes ar...skang ni mak aku ade sbb tuh aku balik dan wajib balik...esok2 kalo mak aku dah x balik ngan keadaan skang nih...aku rs kemungkinan besar aku x balik..sbb sadis sesgt ngan peel adik bradik aku nih...

belah somiku....8org no2...

meriah sesgt....dolu2 kalo aku nak tego salah silap anak2 ipar duai aku seriau..skang nih aku gune kekdah open air...lantak ler...yg salah aku jerit jek wat cam anak aku...tp anak2 aku bahgia jek ngan sepupu2nye...anak bujang aku idup jek kalo belah somi aku sbb ramai laki...anak dara aku bahgia kalo belah aku sbb ramai geng puan...

kire okeh la ngan keadaan skang nih....

nak tambah psl sepupu aku polak...belah mak aku ade 3 org jek...dolu2 x la rapat sgt tp kenal ler jugek...tp sejak dah berpamili nih belagak la polak...aku kasi jek kaw2...nak siggah umah aku ms balik raya harem jadah...pdhal nak g umah laki dia misti lalu jalan umah aku...dah kene cam tuh skang nih aku cantas kaw2...baru nak idup mcm pacak langit jek....

belah arwah abah aku ramai..tp sbb mak lain aku x kenal sesgt ler...ade yg cakap pak habib tuh laki makcik aku punya...sedangkn makcik aku tuh aku kenal name jek...tp belah abah aku sumer sukses gilak...kaya2 gtu...sbb tuh x kenal sedara mara hatta abah aku anak sulong..mak aku kene pelekeh jek....skang nih aku ade gak usaha ajak tok sedara aku kalo dtg KL duk umah aku leh bw aku ngan somi aku g jenjalan umah kaum kerabat sementara umur dia ade...kalo tok sedara aku nih x der mmg peluang tuk kenal kaum kerabat sgt ler yillek....

Reply #1 ev700's post

aku dgn adik beradik ...walaupun x selalu jumpa ...
tapi kalau sesekali balik .. dan berkumpul kat rumah mak ...
mmg x berenti bersembang ..kitorang very close ...

cumanya bila org tua dah xda nanti ...
x tau la camana ... nak berkumpul kat rumah sapa
ada masa ke nak balik kg mcm sekarang ni
ntah la .. harapnya2 kitorang akan still close
sampai bila2 , mcm sekarang ni