CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aku_spek

CANON- powershot SX10 IS

sudah semestinya, susahlah org nak buat gambar me cam harta sendiri
faraway1 Post at 23-5-2010 22:56

u put it manually is it? i mean the watermark position..

rajinnya...

ermmm... nak tumpang tanya pengguna2 SX10 ni..

especially faraway..

SX10 ni actually capable tak utk gunakan teknik 'bokeh' tu? '

is yes.. can you please teach me how..

Thanks..

ermmm... nak tumpang tanya pengguna2 SX10 ni..

especially faraway..  

SX10 ni actual ...
freekey Post at 6-6-2010 22:56

boleh, paling senang guna auto aje....
ambil gambar objek tu dr jauh... memang objek aje nampak.. lain semua kabur...

boleh, paling senang guna auto aje....
ambil gambar objek tu dr jauh... memang objek aje nampak ...
faraway1 Post at 13-6-2010 06:47

ooo guna auto-mode leh jadi eh?

ermmm.. tapi macam mana nak buat kalau mmg kt kawasan tu we cannot go any distant further due to building and space limitations?

Follow Us

Salam.

(Pernah give up kat forum sini dulu!)  Saya pengguna Canon powershot SX10IS dari bulan august 2009.  Saya ada flash gun Nissin Di466 (murah jer). Diffuser stofen.

Komen saya pada tuan tanah: Jangan menyesal! Canon Powershot SX10 adalah alatan terbaik untuk anda belajar DSLR. Kalau sudi jengah flickr saya: http://www.flickr.com/photos/mysx10is

Beberapa bulan memegang powershot, saya yg mula dari ZERO ni, Kini saya dah faham limitation prosumer camera berbanding DSLR.

1) Lost moment. Ada delay. memang benar. Cuba ambil gambar ombak hempas batu. Memang selalu 'miss'. Kena pandiai agak agak. DSLR tidak.
2) Bokeh. Walaupun boleh buat aperture 2.8, tapi bila zoom aperture akan bertukar - tidak kira walau dalam mode manual sekalipun. Benar kata faraway - boleh buat. Set ke mode auto atau P. Duduk jauh. Zoom abis ke objek, objek akan jadi clear, the rest will be out of focus. Tapi kalau jarak objek kita fokus dekat dengan objek sekelilingnya.. kena pandai main sikit... DSLR dengan lens yg betul, tak ada masalah ni.
3) Tak boleh tukar lens. Menjadikan anda terikat dengan aperture f2.8 ke f8.0. Dengan bantuan CHDK (Canon Hack Development tool - google kalau tak faham) anda mungkin dapat maximum f11. (f15 ada tapi tak jalan...)

Tapi jangan kecewa! Selain dari 3 faktor tu, boleh ajaaa! Bukan kamera yang penting, tapi orang yang di belakang kamera. Sebagai rekod, saya dah cover at least 7 wedding sedara mara guna kamera ni, dan hasilnya memang superb! Sekali tu, even sebagai official photographer (sedara takder bajet, kesian..)

Tapi jangan terperanjat. Yg pegang DSLR belum tentu gambar dia kreatif atau cantik! Kini saya dah berjinak dengan DSLR kawan... Mungkin akan sambar DSLR juga lepas ni. TAPI saya sayang powershot SX10is saya! Champion ma!

Pada saya, saya tak pernah menyesal beli Canon Powershot SX10is. So, explore!

Reply 31# caritylo

thanks caritylo... xsangka ari ni rs nk jengah board ni, tetiba ada thread ni up

mmg skg tgh dok explore bnda ni..tp kebanyakannya dok guna auto mode jer.. tp part yg leh zom 20x tu mmg sgt memuaskn hati.

selalu dok bgtau asben nk cari kawan2 yg gn kamera yg sama, nk ajk jmpa then bljr sama2 cara nk gn dia..

gmbr dlm flickr tu mmg gn SX10 eh? pergh mmg superb ar gmbr..

Reply 26# freekey

freekey, cun seyh gmbr2 hang ambik nih..

Reply 32# aku_spek

X sangka lak, cepat replynya.. Selalu thread sini slow sikit... (tu yg dulu pernah give up tu)

Terima kasih sebab sudi jengah flickr saya. . Sekarang ni pun saya masih peringkat belajar lagi. Memang sah dan konpom semua gambar tu diambil dengan sx10is (kecuali sekeping aja gambar i-city - kamera wife Nikon).

Sekadar kongsi pengalaman, masa saya mula mula pegang, selalunya mode Auto.
Pastu jinak jinak pulak mode P. (sebab dah mula nak main main aperture setting & shutter speed)
Cuba try pula ISO Auto High - ambil gambar anak terjun dari kerusi! terapung wo...! haha!
Jangkit pula mode Av. (sebab dah explore sesikit DOF)
Mula intai fast speed capture - try mode Tv. (Seronok ambil gambar freeze/pegun air jatuh)
Sekarang seronok mode C. (Custom, tak ler terkial kial banyak kali nak set exposure stop dan flash meter)

Mode M - manual aja yg belum nak pandai sangat lagi - Kalau tak adaler meter senggat kat kanan tu, memang blur!

Powershot akan jadi sangat sangat power kalau ada external flash. Tanpa external, guna internal flash - ok juga, tapi saya perasan bila ada flash gun ni, nak ambil gambar apa pun jadi senang! low light ke, matahari terik ke (nak buat fill flash) takder hal!

Tapi bottom linenya, spt kata Ken Rockwell, bukan kamera yang ambil gambar. kita yg ambil gambar. Of course dengan kamera yg canggih spt DSLR, teknologi kameranya lebih banyak dapat di manafaatkan... Reskpek kat brader.sista yg pakai DSLR! Tapi tak bermakna kamera bukan DSLR gambar tak cantik. Kan?

Good luck!

Reply 34# caritylo

spek pn kekadang jer jengah board ni, tu pn baca page dpn2 jer..

spek xreti2 lg nk set aperture segala mak nenek tu... blk2 dok guna mode auto, potrait, ngn mana2 mode yg mmg dah ada kt kamera tu.. ... mana abg bljr nk setting2 segala tu?

skg spek ada D70S.. dpt d70s ni pn free jer--> pnjg kisahnya tp x best nya cuma dpt lense 85mm.. xbest nk shoot ..klo nk potrait mmg best ar

r
image dr  google

Reply 34# caritylo

saudara dah buktikan yang tak semestinya gambar yg cantik dtg dari dslr yg canggih manggih, yg penting ilmu tu ada dan sentiasa ada semangat nak bekajar yang baru

cantik2 gambar saudara tu 

Reply 35# aku_spek

lens 85mm f1.8??? pada aku ok sgt lens nih
cuma limitation pada range je lah, tak boleh nak wide

Reply 37# bulat

a'ah..mmg xleh nk ambik wide angle.. spek ingt nk cari lense yg bleh ambik wide angle-nnti g jenjalan xpyh nk tkr lense bagai.
ada baca kt forum mn ntah sorang abang ni gn tamron af18-270mm..katanya time g jln2 xperlu nk tkr lense..tp try tgk price pergh rm2100 kot.... ----> ada hati nk pkai lense bagai kt dslr..nk gn SX10 ni pn xlepas lg

pastu satu lg mslh, mn nk cari charger utk bateri camera d70s ni eh? ni kes dpt kamera, tp xdpt charger

Post Last Edit by caritylo at 25-6-2010 12:33

Reply 35# aku_spek

D70? Wah! Tumpang bangga tu! Dah ok sangat ler tu!

Kalau bab DSLR ni, saya undur dirilah... biar orang lain ler tolong. Saya kurang ilmu bab ni. hehe... Tapi insyaallah, kalau ada rezeki kelak, saya punyai DSLR, saya tanya aku_spek ler pulak camna nak guna! kan?

Saya mostly belajar dari forum (photosantai), buku steve colby (correction scott kelby)  (Vol 1, 2 3) dan kawan kawan lain yg ada DSLR. Magazine pun banyak membantu. Buku steve colby tu memang saya suka. Sebab dia straight away citer utk ambil gambar cam ni, buat setting cam ni kind of thing. Bukan duk sibuk ajar kita apa itu aperture, apa itu shutter speed dsb. Bila dah seronok gambar di ambil jadi, secara natural kita akan nak lebih tahu apa itu aperture, setting dang segala mak nenek tu... heh heh.

Kata steve colby (correction scott kelby) rahsia photographer ialah... ambillah banyak banyak gambar and learn from mistakes!
With that, wish you best of luck! Semoga maju jaya. Share lah flickr/picasa/fotopages nanti yer!

Reply 36# bulat

Terima kasih! Betul kata bulat, ilmu paling penting.

Saya beruntung sebab ada rakan rakan photographer yg awal awal dah 'tune' kepala saya bahawa gear/kamera hanya alat. Tidak dinafikan Gear/kamera yang canggih akan memberi extra platform/kelebihan dengan feature tambahan bagi membantu mendapatkan gambar yang cantik namun kreativiti, komposisi dan ilmulah yang paling penting. Kalau gear canggih tapi orang hampeh tak jadi jugak kan? haha.

Thanks bulat. Appreciate it.