CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 106731|Reply: 818

Shanghai - suzhou - hangzhou

Ada sapa sapa kat sini yang dah pernah pegi trip ni... nak mohon bantuan maklumat.

Salam....

Saya penah pegi sana dlm bulan Jan baru ni....nak maklumat mcmana tu?.... kat bawah ni saya kasi sedikit info masa saya pegi hari tu...and thanks to kakct...

Hari pertama...

Sampai airport Hangzhou terus amik bas ke Shanghai...tiket bas ada dijual kat dlm flight....tambang dah lupa...kaunter bas tu dkt pintu keluar airport je....kalau dah beli tiket kat dlm flight kena daftar kat kaunter tu jgk....perjalanan bas ke shanghai 3 jam....bas pun selesa....stesen bas tu kat Shanghai ialah Nanpu Bridge...Kat stesen tu ada stesen keretapi bawah tanah(LRT) yg dipanggil Shanghai Metro....tak tahu tanya orang...amik tiket ke Nanjing Road....kalau nak menginap kat Shanghai saya cadangkan tinggal kat Nanjing Hotel....bole booking thru www.ctrip.com...chek out baru bayar....hotel ni mmg selesa dan senang untuk mencari restoran halal....tempat shopping pun dekat...

Ini suasana kat airport...

Ini masa kat stesen Nanpu Bridge...tgn tgh kebas sbb sejuk walaupun kat bawah tanah...

Ini kat restoran HALAL kat Nanjing Road....gambar restoran tu lupa nak amik...tapi landmark dia betul2 depan simpang McDonald Nanjing Road...restoran ni kat tgkt 10....kalau orang asing masuk sini...mesti jadi perhatian...glamer le sekejap....
Ini pintu masuk dan suasana kat restoran tu....

Hari kedua....

Pagi2 dah bangun untuk day trip ke Suzhou....kat hotel tak bole breakfast so kita orang cari McD...beli minuman coklat dan jagung rebus....dari hotel hanya berjalan kaki untuk ke stesen metro people square...dari sini amik train ke stesen keretapi Shanghai....kat stesen tu ada disediakan kaunter bahasa inggeris.....dari Shanghai kami amik bullet train(CRH)...ke Suzhou hanya amik masa lebih kurang 1 jam.......dari stesen Suzhou amik bas ke Administrator Garden dan kawasan sekitarnya....

masa sarapan...

Kat People Square...

Stesen keretapi Shanghai....

Stesen keretapi Suzhou....

Suasana bandar Suzhou....

Sekitar Suzhou Museum dan Administrator Garden....

Sesat dan salah naik bas...nasib baik amoi ni tolong...ckp omputih berabuk...

menyusuri sungai Suzhou.....tambang bot kena pandai bargain....dia letak mmg mahal...

restoran halal kat Administrator Garden....nak cari senang je...tanya apek2 beca tu Qing Zhen sambil tangan suap kat mulut...mesti jumpa....sambil2 tu bole tgk buat mee ngan tangan....tapi kalau oder tu elok bahagi 2 makanan...sbb dia punya nasi dan sup bole buat 3 orang makan.....sorang makan mmg tak habis.....dan rasa dia pun bole terima lah....masakan dia byk pakai halia kut....bau halia cukup kuat....masa pegi tu time musim sejuk...nak makan nasi pakai kayu lambat sangat...pegi lah basuh tangan...mak oii sejuk sampai tulang...last2 minta air panas hanya untuk basuh tangan...toke kedai tu tgk sambil sengih2.....

oleh kerana musim sejuk siang pendek....masa bertolak balik ke Shanghai dah malam.....walaupun jam baru pukul 6 ptg...

Hari Ketiga....

Bangun seawal 5 pagi semata-mata nak bershopping.....walaupun 5 pagi...hari dah terang....hanya berjalan kaki untuk ke tempat shopping tu....tanya staff hotel tu nanti dia tunjuk jalan....orang rumah sampai buat 3 trip ulang alik....

Petang pulak kami bertolak ke Hangzhou....naik train dari People Square ke Shanghai South stesen.....dari situ naik bullet train sampai ke Hangzhou....masa perjalanan lebih kurang 2 jam....sampai kat Hangzhou dah waktu mlm...gagau cari bas nak ke hotel....sampai 2-3 kali tukar bas....last2 jumpa gak hotel tu...muka ni mmg tak malu dah.....setiap orang kat bas stop tu mesti kami tanya.....dlm ramai2 tu mesti ada yg bole cakap inggeris.....kalau sesat jgn malu bertanya....orang2 China sanggup bersusah payah tolong walaupun dia tak bole berbahasa inggeris.....masa tu kami tengah cari bas nak balik hotel selpas makan kat restoran halal.....dia cakap cina kami cakap melayu.....dia tahu kami dari Malaysia.....tu yang sampai sanggup tahan teksi kat seberang jalan....

Hari Keempat.....

Nak berjalan kat Hangzhou ni tak susah....hanya bayar tambang 3 yuan bole keliling bandar Hangzhou....kalau nak naik bas cari tourist bas...nombor bas dia bermula huruf Y...dia akan pusing tempat2 pelancongan...tapi kena ingat nombor bas je....

Depan hotel kat Hangzhou....

Bas pelancong...

Panaroma West Lake dan Tiger Hill....

Restoran halal kat Hangzhou....

Petang tu dah bergerak balik ke KL......

Sekian...kalau nak tanya lagi silakan....

Balas #2 poknen\ catat

cam best jea...
ape yg btul2 menarik kt sane?
mase u pegi, bln brape

Balas #3 babycha\ catat

Suzhou - banyak taman-taman...masuk taman tu bole rasa mcm dok zaman wong fei hong....
Shanghai - bandar moden mcm KL....kalau shopping kain baju kat Houpu Apparel City...
Hangzhou - West Lake...mmg cantik sangat kat sini....

Saya pegi bulan january...musim sejuk -4 c....

Balas #4 poknen\ catat

nmpk bandarnye pun cam bersih jea.
harus dipikirkn utk next trip...
kirenye klu pegi sendiri, mmg x sesat laa eks..

Balas #5 babycha\ catat

kemungkinan nak sesat tu tetap ada sebab masaalah bahasa....kalau sesat jgn malu bertanya sbb orang China ni walau tak tahu inggeris mereka tetap nak tolong....

Nak buat trip sendiri???..kena buat perancangan awal tempat mana yg nak dituju....kalau bab public transport dia mmg efektif......senang dan cepat.....cuma satu je kalau nak guna public transport...elakkan masa opis hour.....

yang penting bawa map dlm bahasa inggeris......

Follow Us
baguzz poknen tak sia2 akak tunjuk ajar hang.... ....good student!!

Balas #6 poknen\ catat

Panaroma West Lake dan Tiger Hill.... cantikkk macam bergambar dlm studio... 11hb ni saya akan ke Shanghai. Tq so much poknen.. dapat gambaran sikit sikit ke tempat yang nak di tuju. Shopping kat mana yang paling best?

Originally posted by kakct at 29-5-2009 23:17
baguzz poknen tak sia2 akak tunjuk ajar hang.... ....good student!!

Sifu.....Jasamu dikenang.....tahun depan nak ke Tianjin ngan Beijing.....insya'allahkalau ada rezeki tiket bulan 8 nanti.....nak rasa musim bunga plak.....

Originally posted by bayangan_rindu at 30-5-2009 20:07
Panaroma West Lake dan Tiger Hill.... cantikkk macam bergambar dlm studio... 11hb ni saya akan ke Shanghai. Tq so much poknen.. dapat gambaran sikit sikit ke tempat yang nak di tuju. Shopping kat ...

Shopping paling best kat Houpu Apparel City,Shanghai....kalau amik hotel area Nanjing Road tu mmg dekat saja ngan berjalan kaki....masa saya pegi hari tu musim sejuk...so banyak yg dijual hanya pakaian musim sejuk.....tak banyak pilihan....kalau pegi sekarang mesti banyak pilihan sbb dah musim bunga.....untuk brg2 cenderahati ni jauh skit....dah tak ingat nama tempat tu...yg saya ingat dia berdekatan dgn kuil yg terbesar kat Shanghai....kalau nak beli tu...tekan calculator 70% dari asal....kalau dia geleng kepala barulah kita turun skit percent tu.....

Kat Hangzhou pun byk jugak brg2 ni cuma kena cari waktu mlm saja....sbb ada satu jalan tu dia ada buat mcm pasar malam.....nama jalan tu Dragon Street.....

ini link yg harap2 dapat membantu....kalau bole print tu lagi bagus....

http://www.chinamaps.info/images/Province/Tourist%20Map%20of%20shanghai.jpg

http://www.chinamaps.info/images/City/Tourist%20Map%20of%20Hangzhou.jpg

http://www.chinamaps.info/images/City/Tourist%20Map%20of%20Suzhou.jpg

http://english.ctrip.com/

http://www.shanghaihighlights.com/shanghai-train-schedule/search-result.asp

http://www.chinaenvironmentallaw.com/wp-content/uploads/2009/03/shanghai_subway-2020.gif

[ Last edited by  poknen at 30-5-2009 22:20 ]

kenapa kawan u yg satu tu asyik tutup muka je..... malu ke... tp rasa2 mcm kwn lama I lah. kita panggil dia Z, betul ke? kalo betul ckp kat dia Shah&Akmar kirim salam. suruh dia pm I. kalo salah org sorry lah.............

sutera kat mana nak cari kat shanghai ???

11# harisbee

Nak beli sutera kat Suzhou...direct from factory....masa kat Shanghai saya cari tak jumpa....

best jugak ni.. tapi kalau sejuk tak bleh la aku ni.. kena pi musim bunga sakura laaaa..

best jugak ni.. tapi kalau sejuk tak bleh la aku ni.. kena pi musim bunga sakura laaaa..
halimunSER Post at 7-10-2009 07:28

jgn luper ajak aku sekali...

mcm best je..mcm citer ciner zaman2 dolu2...kitapun 29/10 nieh ada trip pi china tapi guilin lah..tp dalam planning nak beijing naik bullet train...rasanyer ok tak?..sbb tgk harge cam murah..bila lagik nak merasa naik bullet train, kalau kat jepun, musti mahal kan..kat malaysia takde

poknen, u pergi sendiri atau guna tour agency?

poknen, u pergi sendiri atau guna tour agency?

17# norsh05

Saya pegi sendiri....semuanya info saya dapatkan dari Kak CT.......kalau betul2 nak pegi insya'allah saya bole beritahu maklumat yg berkaitan ngan tempat ini.....

setakat ni belum pernah berani pergi sendiri.....biasa pergi dgn tour agency.  tp teringin nk cuba pegi sendiri juga!  mahal x kalu pegi sendiri? brp expenses semua? naik flight apa? perlu visa ke?

setakat ni belum pernah berani pergi sendiri.....biasa pergi dgn tour agency.  tp teringin nk cuba pegi sendiri juga!  mahal x kalu pegi sendiri? brp expenses semua? naik flight apa? perlu visa ke?