CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 8640|Reply: 85

Anak Melawan...

bagai nak pecah dada ni... anak ksall 4 and 5 thn... pantang dibantah... pantang dimarah...pantang dicubit ke rotan ke... mesti nak melawan... dia buat nya mak ni balik... tak larat dah nak sabar... apa lagi bila org tengok.. sedara mara atau sapa saja la.. malu... Tuhan saja yg tahu... mak tak pandai ajar anak... dengan mak sikit tak heran...

pada forumer ibu2 yg punya pengalaman membesarkan anak2 .... ada tak amsalah macamni..... sila la ceritakan pengalaman korang... agar boleh dijadikan panduan... segala pandangan ksall dahului dengan ucapan terimakasih banyak2...

Rate

1

oklah..... terlebih dahulu saya minta maaf jika terkasar bahasa dan menguris perasaan......
memang anak2 yg nakal ni sukar dibendung perangai nakalnya.... apatah lagi anak2 macam tak takut dengan ibu bapa.....malah tak hormat dengan orang tua. bagi saya... ini adalah kelemahan didikan kita sebagai ibu bapa....yang mana TIDAK PERNAH atau jarang menegur dan mengambil tindakan kepada anak-anak semasa anak-anak membuat tindakan tersebut pada kali pertama dulu. Bagi saya setiap anak yang buat kesalahan harus dihukum.... jangan kita membiarkan.... takut nanti kesalahan itu dianggap sebagai bukan kesalahan bagi anak.anak....bentuk hukuman pulak mesti berhemah dan bijaksana. antaranya ialah menegur....memarahi anak anak, mencubit, menjeling, dan jika terlampau agresif pulak perlu juga merotan secara sederhana. Apa yg penting setiap kesalahan ada hukuman dan kita mesti mengambil tahu dan sentiasa memerhati tingkahlaku anak-anak.. supaya tidak nakal sehingga besar....

Rate

1

anak zaman skang macam nila

anak akak melawan macam mane ek?

thanks pada semua... pure_lady nak contoh ke...

benda kecik2 je.. tapi nak didik rasa hormat pada ibu... dengar kata...

actually.. diorang kalau dengan ayah ok... masalahnya.. ayah selalu keje.. ksall pun keje jugak.. tapi saturday half day and sunday diorang sekolah.. tengahari sampai malam la dengan ksall... ayah diorang keje...

kita melarang benda2 yg merbahaya .. main air dalam bilik air.. masuk kolah air.. panjat dinding belakang... main suis lampu...barang2 SIL yg dok sekali ngan ksall ni habis la.. pencuci muka kesabun ke apa je la yg terlupa nak simpan... habis le jadi mainan diorang....

larang mmg tak akan dengar.. cakap baik2 tak dengar... last2 kena rotan la.. kita rotan mmg dia akan buat kita balik la... geram sgt...lagi kuat rotan.. dalam nangis2 tu.. masih lagi nak lawan mak ni... pukul mak balik... huh.. sedih sgt la rasa... kalau ada org.. lagi la malu...

yeke kak?
herm...
mcm anak sedara lady,,,(lady yg jaga die sejak kecik)
die ni lagi org marah lagi xtamau denga
bile kite slow down bru la die dengo ckp....
maybe anak2 akak ni saje nak perhatian kot....
xpon akak cubela xyah marah ke hape 1 hari...
kire xyah layan la.....wat donno
(lady dah wat kire berjaya)
last2 ank sedara lady tu yg dtg kat lady nangis2 tanye nape tamau ckp ngan die...
pastu everything bcome ok....
tp 2 3 ari pastu jd balik...haha

Follow Us
Originally posted by kak_sall at 8-6-2009 19:06
thanks pada semua... pure_lady nak contoh ke...

benda kecik2 je.. tapi nak didik rasa hormat pada ibu... dengar kata...

actually.. diorang kalau dengan ayah ok... masalahnya.. ayah selalu  ...

PUKUL mak balik??.....cemana tu?
sorry to say k, sall.....ramai btol contoh2 depan mata camni
ibu melahirkan tuannya.....hayati bebetul ayat utk org2 akhir zaman seperti kita nie

kekadang geram tgk mak/ayah sengal camni....anak herdik, pukul dia
masih boleh sengih......astagfirulahh.....

nak tanya, sejak bila sall....mendisiplinkan anak2 tu?

kalo la anak aku cam nih....abeh aku kerjakan (bukan dera atau belasah smpi luka cedera yer...tp aku teach anak2 aku teruk la kalo dorang wat cam nih kat aku)...nak menjwb pun aku terkam molot nih kan nak pukul aku..teruk tgn dorang aku buat...nih kepantangan aku paling x leh diusik...

kak salll....anak aku 3 org...2 hero 1 heroin...aku ngan anak2 tersgtler taiko...smpi kalo ape2 hal dorang buat...ugut nak gtau aku sah2 diorg behave...tp kalo ugut nak gtau abah dorang...x der hal silakan ler...ngan aku kenot woooo..

cam alja cakap...ramai dah duk ade depan mate contoh yg terang x yah bersuluh...mak kene baling kasut kat anak leh gelak2...aku nampak keadaan tuh cam kecik jek budak tuh kat mate aku...seb baik bukan anak aku...kalo la anak aku..mmg sah aku ketuk dan dan tuh jugek...aku kalo ngan anak2 ker ngan somi aku ker..kenot cover2 tahan smpi umah...kat ctu jugek aku bg...org nak kate pukul anak ka...marah anak open air ker ape aku kesah anak2 aku selagi x mencederakan dorang...aku jerit jek...aku jentik jek yg mane perlu...

stendet la anak2 marah kejap jek dorang behave dan dorang akan nakal balik...sbb dah budak2 tp biarlah bila da next time tuh kite tegor jek dorang amek pot...walau x 100% behave..cukup la dia take note....mane ade bebdk yg kene marah kene rotan terus behave smpi beso...x der dan bg aku tuh x nomal..cam anak tuh dah teruk dikerjakan jd fobia dah...

didik anak2 bukan senang....ngan kerenah dorang silap punish dorang cam protes lam diam...tp biarlah dorang protes janji aku buat yg terbaik tuk dorang...takut esok2 kite nyesal sbb x didik anak ngan sebaik mungkin...aku rs cara aku walau org nampak agak brutal..aku x kesah sbb aku tau anak2 aku cam ner dan anak aku tau bila "ibu jerit paham2 ler ape yg nak kene buat"....

skang nih kak sal...anak2 aku..aku bg kate dua jek kalo ade ape2 yg dorang buat...
1) nak selesaikan (gaduh sesame dorang ka, nages ka, sepah ka..ape2 jua la kelakuan dan perbuatan dorang) tanpa perlu aku cakap byk kali.....
ATAU
2) aku bangun dan bg adiah skali dek keengganan dorang selesaikn mende yg aku suruh....sbb bila aku bangun menuju ke arah dorang..mmg sah2 dpt habuan..ketiga2 anakanda ku dpt seorang seketul adiah dr ibunda terchenta...yaitu rotan...

hampun ler panjang polak aku bebel bab anak2 nih

[ Last edited by  mammavoque at 8-6-2009 22:19 ]

Rate

1

Balas #8 mammavoque\ catat

hahaha...mama, kebanyakkan yg i nampak...
mak2 yg jadi suri nie memang nahassss kalo anak kurang ajar camtu
agaknya sebab kita dah seharian mengadap kerenah anak2 nie kot
kesabaran tu makin tipis....dan anak2 nie takde upper hand to rescue them
so busuk2 pun kita....dia takkan boleh lari, so we are in control...jadi dgn sendirinya dia
tahu langit tinggi atau rendah

berbeza dgn anak2 yg ada tempat utk dia lari...baik bibik, babysitter, atuk/nenek
mak/ayah plak dah rasa bersalah nak tengking2 anak kalo dah penat keje...
disiplin anak drp awal....makin tua, makin susah nak didik...

Memang...

anak ME kalau ngan ME ok sikit..kalau ngan babahnya mengade lebih..

Originally posted by pure_lady at 8-6-2009 18:43
anak zaman skang macam nila

Naper kita selalu salahkan bebudak? tidak ke mak bapak zaman skarang yg macam tu? ..... budak kecik2 umo 1-5 th tau ke apa yg baik, apa yg buruk, apa yg sopan, apa tak sopan, how to behave depan orang ramai/public, kat tempat awam, kat umah orang, kat umah sendiri, apa yg bahaya & tak bahaya, apa yg boleh & tak boleh, etc. etc.? tidak ke mak bapak/penjaga yg bertanggungjawab & wajib mendidik akhlak anak2 kearah apa yg mak bapak inginkan/harapkan.  Tidak ke kalau anak2 berperangai cam tu ia berkaitan rapat dgn macamana asuhan/didikan/disiplin yg dia terima drp mak bapak sejak lahir sampai dia besar tu (kecuali anak2 yg dah besar panjang, berakal & boleh berfikir sendiri segala baik buruk, itu pun masih perlu panduan/perhatian mak bapak supaya tak tergelincir kearah perkara2 yg tidak baik) ?

Semua masaalah anak2 rasanya banyak berpunca dari mak bapak.  Tapi masaalah nya ramai mak bapak tidak sedar, tidak ambil tau/sengaja buat2 tak tau perkara tersebut  & sering menyalahkan orang lain/perkara lain & persekitaran mereka. Tidakkah anak2 yg macam tu, juga menggambaran kegagalan mak bapak dalam mengasuh/mendidik anak2 mereka sendiri.... tidak kah mak bapak sepatutnya berasa malu & berusaha membaiki kelemahan tersebut/diri sendiri & bukan menyalahkan faktor2 luaran lain. Selagi mak bapak tidak sedar kelemahan sendiri & memperbaikinya, serta sering menyalahkan orang lain/faktor persekitaran lain, selagi tu lah rasanya masaalah anak2, remaja & masalah sosial sekarang tak akan selesai sampai bila2 sbb masing2 menuding jari kearah orang lain & antara satu sama lain.... what ever it is, diri sendiri tetap tak salah atas apa alasan sekali pun, yg salah/silap tetap orang lain/faktor2 lain walaupun permulaan hidup/hari anak tersebut bermula dari rumah.... itu lah donia dgn makhluknya yg berbagai ragam, jadi terima jer lah whatever it will be, let it be

son umo 2 thn sknag dah pandai sepak2...pastu kalo org tegur mulala nak pukul la..nak baling brg kat ibu dia la..haku tak bg chance kalo duk ngan haku..kalo ayah dia ada sama hakun suh ayah dia marah...hb tegur ckp jgn buat..son dah melalak tak hengat..sbb dia manja ngan ayah dia..kalo time ayah dia keje mmg siapla..haku tak bg chance..mesti dpt la kat peha tu..haku takmo org ckp haku tak pandai ngajo anak...

ank saya yg sulong pun 2x5..kdg2 kita marah dia wat dek..kalo dah mkn buang kertas coklet merata2 ala2 bandaran ja aku nie...soh kutip wat pekak tuli...mau aku x hangin kan...bangun then trus pegang tgn dia soh kutip...di susuli ngan pappp! kat tangan..sapa suruh kann
skrg dia dh paham ckit2...tp yg tak paham tu lg la slalu...
pastu ska nangis jenis menjerit2 sejak2 dah besar ni kan..tunjuk tocang...haku amik lada depan mata dia aku patahkan...sipi2 nk tenyeh2...tau takut...mang geram giler
smlm nangis nk ikut abah..meraung2 kat tingkap..aku wat dekkk ja tgk tv...last2.."ibu...ibuuu..suda..." dia bgtau yg dia dah tak larat nak nangis...heheheheh...aku cakap "dah? abis dah air mata? amik towel tu lap...dok ctu diam2..nangis pun wat letih ja.." dia pun sampuk.."sudah ibu..nak mau" (dah abis nangis..xmau nangis lg)

aku ni ngan ank agak over ckit memandangkan kalo abah diorg...stakat 'heppppp' tu mcm x mkn saman...bkn pe...kang depan org mcm apa ja...sakit mata tgk..nak plak sil yg mulut laser nak mampos tuuu...mau ja dia sindir2 wpun ank2 dia lg dasat tp x penah plak aku menyindir...ye la kan...kita pn ada ank

Originally posted by pu3_krizalid at 9-6-2009 09:23
son umo 2 thn sknag dah pandai sepak2...pastu kalo org tegur mulala nak pukul la..nak baling brg kat ibu dia la..haku tak bg chance kalo duk ngan haku..kalo ayah dia ada sama hakun suh ayah dia m ...

pu3...dulu hubby aku slalu mcm ala2 pujuk la ank kalo aku marah...10x aku sound dia balik...cantik sgt la prangai abahnya yg pujuk ank tu..kang dpn org kata..."ank ko (hubby) ni xpaham bahse ka..." malu tak? sapa malu? x reti ajar ank? ank kurang ajar? last2 dia x brani dah..kalo aku marah..dia tumpang skaki...hehehhe...
aku ckp nk manja tu bertempat la...kang esok2 kepala kita dia sepak..sapa nk jawab?

Reply #14 sesemutku's post

skang hb haku dah kurang manjakan anak dia...dulu kalo haku marah dia marah haku blk ckp haku ni garang la..tak mesra ngan anak la..haku terus ckp "saya takmo ada daud family nye ajaran lg dlm family ni" ..hb terdiam sbb dia tahu pak n arwah mak dia terlalu manjakan anak include him..haku tgk my sil suma failed didik anak..anak suma pijak pala...kalo marah lawan..padahal dah beso suma tu..kalo anak sedara side haku mahu haku sepak sorang2...so haku didik anak ikut acuan side jhr...

Originally posted by kak_sall at 8-6-2009 18:25
bagai nak pecah dada ni... anak ksall 4 and 5 thn... pantang dibantah... pantang dimarah...pantang dicubit ke rotan ke... mesti nak melawan... dia buat nya mak ni balik... tak larat dah nak sabar ...

saya ni budak baru blaja kak..ank sulong pun baru nk masuk 3 thn...tp peel melawan ni ada...
cuba akak hukum diorg tp secara berasingan...mcm kurung dlm toilet sorg..sorg lg dlm bilik...jgn la lama sgt..kang xtau plak apa jd kat dlm tu...hehehe...kira gertak la nie...

tp kan..kalo pk apa yg mak dulu pernah buat...fuhhhhh sanggup lari 100m pecut ooo...takut nye pasal kalo wat salah
kalo dia marah..tgk mana yg sempat dan terpantas...nahas la kooo...
tp berkesan...p umah org...slagi dia x soh minum..air dlm cawan tu sejuk...beskut menten ja susunan dlm piring...
smp kawan2 diorg puji.."baikk nya ank2...sopan"...padahal diorg x tau...silap aribulan maunya aku x mkn nasi siang mlm...punya la ganas mak aku tu...hahahaha
kalo ada org dtg umah plak...kami di paksa klua dari umah skrg jgk...jgn ada sapa dok intai2 denga org tua2 sembang...
mang cari nahas!

off topik plak...eheheh

Originally posted by pu3_krizalid at 9-6-2009 09:41
skang hb haku dah kurang manjakan anak dia...dulu kalo haku marah dia marah haku blk ckp haku ni garang la..tak mesra ngan anak la..haku terus ckp "saya takmo ada daud family nye ajaran lg dlm fa ...

hahahahah klaka plak ayat ko...
tp btol...famili belah aku mang garang tahap cipan...tp ada la 1-2 kerat yg x mkn saman..
aku ckp..kdg2 ajar ank kena back to zaman dolu2 nye style...xder pekdahnya ikut peredaran kalo makin menjadi2 kan
lain la kalo duit skolah tu...xkan nk ikut zaman2 mak kita p skolah bwk 2 sen...skrg duit 1 sen pn dah lupus kan...

Reply #17 sesemutku's post

klako ek...tp ayat tu la yg buat hb sakit hati..wakakakakkaka..ada haku kesah.. ...dulu masa arwah mil ada kan sampai hb dah tawin still cedukkan nasi lagi tuk hb..haku lak yg hangin..hengat anak raja ke...tak kose...skang hb haku dah byk berubah...hengat haku maid..

Reply #6 pure_lady's post

mmg kdg2 ksall buat donno jugak.. but ... kalau idea nak main benda2 bahaya je.. boleh tahan ke kita nak buat donno je... kadang2 terfikir... nak biar aje... tapi kalau jadi apa2... yg tak kita sangka2... bukankah mak jugak yg akan disalahkan nanti... yg nak menangis meraug pun kita la jugak kan....

sorry ye.. ksall online kat opis je.. kat umah jg harap la.. dengan boys dua2 tu.. dengan baby lagi... nanti ksall balas satu satu