CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jofizo

Penolong Penguasa Kastam - W27

hehehe......... gurau gitu2

masa interbiu tadi tak le ramai sgt, dlm 25-30 org jer tapi yg aku kira hanya 4 jer lelaki macho termasuk aku, yg lenlain aweks2......... muahaha

penemuduga ada 2 org, sorang dari SPA ngan sorang lagi dari Kastam sendiri.....

soklan dari SPA, satu haram pun tak tanya pasal kerajaan, banyak sembang jer pasal keje aku jer ngan study dulu2

soklan dari Kastam, banyak juga dia tanya, mcm fungsi, tugas, kat mana kastam ada, sapa ketua pengarah, calculation cukai yg dikenakan......

tapi ko kena studi semua arrr, sebab soklan setiap individu tuh tak sama...... maybe aku dia tak tanya soklan pasal dasar kerajaan, kat org lain mungkin dia tanya lak...... sebab org sblm aku ada dia tanya menteri2 kabinet........

so gud luck......... jumpa di akmal........ wakakaka

cehhhh perasan.............

jofizo, apa yang dia tanya....mengenai kastam atau isu2 semasa?

ish.... kan dah post kat post 21# tuh.........

isu semasa, kat aku dia tak tanya langsung

wakil kasatam hanya tanya hal2 kastam........

sorry aaa...masa i nak reply tu tak perasan pulak u dah update dulu.....

athieyra,
macam mana sesi interview hari nie? ok tak....sy pun dapat jugak tapi hari jumaat nie...tak tau lar persediaan yg dibuat cukup ke tidak.....
shahuda31 Post at 30-6-2009 11:59

hehe.. sy tak interview pun.. hari tu cuma nk tlg jofizo je.. hehe..
tp dia dh lepas interview.. ok la tu..

gud luck yer..

nie, pertama kali sy dapat interview goverment...so nervous sikit and nak tahu , resume tu kena dalam BM atau BI.....
ada sesiapa lagi tak yang pergi semalam....

Follow Us
26# shahuda31
BM boleh, BI pon boleh...

tetapi masa interview nanti, kalo ditanya dlm BI, silalah jawab dlm BI.
selalunya ada satu dua soklan yg ditanya dlm BI sebab depa nak tgk boleh speaking tak.

my answer is same as above.......... hehehe

ini pertama kali buat i ....takut jugak...

29# shahuda31
jgn takut, wa jamin tak sakit.
kan jo kan, kan, kaaannn....

anyway, wat mcm interbiu nak masuk U. jawab dgn terang dan jelas. tapi jgn jerit pulak. pastuh jgn malu2. ni bukan nak jumpa dgn bakal mertua. berpada- pada la... in short, make it light and easy...

dia tgk gak giliran kita yang ke berapa. kalo awal2 masuk mmg byk kena tanya. kalo dah dekat tgh hari sket tuh, kurang la sket dia tanya.
ikut yg jofizo dah kask hint tuh. generally it will be the same questions or the same topics.

sapa2 yg dah ada degree tuh, kalo dia tanya ada degree ke idak, jgn tipu. tipu kalo, buruk padahnya sebab penemuduga ni byk pengalaman. kalo lepas pon dan dpt kerja pon kalo dia taww kita tipu, boleh kena buang kerja taww. tapi kalo dia tak tanya tu, diamkan jer laa...

kepada sesapa dah ada diploma dan degree tapi pikir nak masuk public service pakai diploma kekonon senang sket masuk pastuh boleh guna degree yg ada tuh untuk mintak naik pangkat, lupakan jer la. proses dia lagi susah dan soklan masa interbiew lagiiiii susah dan lebih detail drp bebudak yg baru interbiu nak masuk public service.

harap2 esok semuanya berjalan dengan lancar......thanks for the advice.

31# shahuda31

gud luck utk interbiu hari nih.........

interbiu kat ner?

di Putrajaya, dah selamat dah semalam.....tak banyak soalan yang ditanya tentang kastam....hanya mengenai current job sahaja..and isu semasa langsung tak di tanya...

A’kum kwn2, aku terjumpa satu laman web bagus tadi pasal temuduga kerja
kerajaan. Dalam web dia ada tunjukkan ebook mengenai panduan temuduga
yang sebenarnya untuk lulus temuduga kerja kerajaan ni. Aku rasa aku nak
beli jugak la, sebab sebelum ni aku tak tahu apa nak buat bila nak pegi
temuduga. Dah ada panduan ni, tak payahla aku susah-susah lagi. Ni ha
webnya ...try arr buka..

http://www.kerja-kerajaan.com/index.php?ref=spa_kerajaan

Post Last Edit by miaowie at 12-11-2009 13:43

Post Last Edit by miaowie at 12-11-2009 13:20

nak tanya jap... kalo degree akue matematik katakan keje kat sykt logistik 2/3 thn ke... layak ke kalo akue mohon? tempat keje leh pilih ke?

degree akue second lower jekkk ader peluang ke?

akue chinese tapi BM akue fasih siap ngan slang ganu lagi...

Post Last Edit by vovin at 12-11-2009 21:06
Post Last Edit by miaowie at 12-11-2009 13:43
nak tanya jap... kalo degree akue matematik katakan keje kat sykt logistik 2/3 thn ke... layak ke ka ...
miaowie Post at 12-11-2009 13:15

aku tlg jawabkan ye,kalo salah tolong betulkan...bro bole je apply guna degree tu,tp gaji  akan dapat setakat yg di offer je la,bukan berdasarkan degree yg bro ada tu.ramai sebenarnya degree holder dalam govt nie,ada yg keja level SPM pun byk sebenarnya,maklumlah,ekonomi down..apa kata bro cuba apply dalam spa,ada rezeki,dapat la..
kalo mengenai masalah bahasa tu,bukan masalah utama,malah bukan malay,especially chinese,indian,etc adalah sangat digalakkan utk mohon dalam jawatan govt,sebenrnya,walaupun bro kurang fasih BM,tp bro fasih dalam mandarin kan?ini dah menjadi satu kelebihan kepada bro.govt kita pun memang menggalakkan non malay utk apply dalam govt,sebab skrg ni kurang sangat2..saya sekarang ni bekerja swasta,saya dulu penah nasihatkan mmber saya yg chinese ni,ada 2 orang,supaya minta govt,diorg ni fresh la...tak lama lepas tu,dua2 pun dapat..sebab tak ramai chinese yg mintak,diorg yg yg isi.skg ni saya masih menunggu utk kerja dgn govt...entah la camne.isi je form spa tu bro,free je..
pasal 2nd level degree tu,jgn risau,bukan nak tgk sgt akademik kita,ada byk benda lagi yg lebih penting dari tu,self confidence,etc..pasal tpt keja tu,masa mula2 dapat,memang tak boleh pilih,tapi bila dah keja beberapa tahun,bole la apply mintak tukar...
just my 2 cents..
ciao

Post Last Edit by miaowie at 12-11-2009 23:08
Post Last Edit by vovin at 12-11-2009 21:06

aku tlg jawabkan ye,kalo salah tolong betulkan...bro bole je apply guna degree tu,tp gaji  akan dapat setakat yg di offer je la,bukan berdasarkan degre ...
vovin Post at 12-11-2009 21:03

akue sister le...

akue fresh grad baru keje dlm sykt logistik sbb tulah aku konpius sikit jawatan yg akue layak... tempat keje tu pun susah bagi akue pasal kampung akue (alamat mak bapak) kat pantai timur tapi mak akue nk sgt akue keje kat penang...bayangkan akue post dpt sabah sarawak mengamuk jadinya....(pak saudara pernah ajar kat mara ke mrsm ntah mane dpt posting kat sabah tulah mak akue xsuka akue keje gomen)

Post Last Edit by miaowie at 12-11-2009 23:08

akue sister le...

akue fresh grad baru keje dlm sykt logistik sbb tulah aku konpius sikit jawatan yg akue layak... tempat keje tu pun susah b ...
miaowie Post at 12-11-2009 23:05

opps sori,hehe..salah lak,takpa,u apply dulu,kalo dapat panggil interview pun dah bagus sangat sebenarnya,lepas tu boleh la decide balik.nak keja kat penang?ok gak tu,bole kawan dgn  aku,hehe..

good luck siapa yang interview penolong penguasa kastam...masa aku interview penguasa kastam back tahun 2008, banyak dia tanya pasal kastam..jadi disebabkan aku nak sangat kerja tu aku surf internet, print apa-apa yang berkaitan dengan kastam, pergi HQ di Putrajaya, pergi Galeri Kastam kat Putrajaya, jumpa officer yang jadi penguasa kat HQ dan Kelana Jaya..bila dah dapat info pasal kastam kau curahkan semua masa interview..interviewer selalu tanya.."apa yang anda tahu pasal kastam?"..masa nilah bagitau yang korang dah buat study dan research pasal kastam..dekat situ key point dia..bila interviewer happy..chances kau tinggi nak dapat kerja tu...DAN hasilnya aku dapat kerja tu..PENGUASA KASTAM W41 di Putrajaya pulak tu...syukur Alhamdulillah...

39# venom1

erk.. venom.. missz baru je dpt offer jd penguasa kastam.. got no idea nak wat ape n kene antar bahgian ape..best x??