CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: alinone78

MESIN JAHIT TEPI

20# hafisha

thanks sis for ur reply.
banyak betul istilah2 yg wani x pernah dengar since wani baru jugak dlm menjahit2 ni.
mesin jahit tepi tu mama yg punya. dulu2 time rajin tolong mama menjahit, mmg wani la yg tolong jahit tepi semua kain2.
skrg mama dah tak menjahit dah. so turunkan ke anak dia.
bila baca ur reply, mmg banyak lagi wani kena study on that machine.
kalau lah boleh digunakan utk jahit tepi tudung tu, bagus jugak since wani mmg sllu hantar kt org utk jahit tepi tudung.

oh ya, mesin jahit tepi tu brand singer ultralock 100. ada 3 benang je.
maksudnya, tak boleh guna utk jahit tepi tudung la ye?:re::re:

21# syazwaniadnan

Tak tau la wani. Saya tau mesin saya buat rolled hem semua sebab kat manual ada tulis.
Saya pun bukan arif sangat pasal mesin jahit tepi sebab janome ni mesin pertama saya, tak pernah guna singer. Dia boleh buat rolled hem sebab boleh turunkan pisau dia tanpa gantikan plate untuk buat rolled hem. Susah juga nak explain kat sini.

12# naninana

pastu kena adjust jarak jahitan n lebar jahitan kat tepi sebelah kiri kan. mesin rimbun pon sama jugak... tp yg 4 benang. beli last year, harga RM1390 kalau tak silap tp after discount RM1200, sbb bayar cash.

12# naninana

pastu kena adjust jarak jahitan n lebar jahitan kat tepi sebelah kiri kan. mesin rimbun pon sama jugak... tp yg 4 benang. beli last year, harga RM1390 kalau tak silap tp after disc ...
rimbun1 Post at 29-7-2009 16:46

salam rimbun, nak tanya sket ya.... mesin ni boleh jahit tepi tudung(ala aryani) yang ada dua line kat tepi tu ke? Kalau ya.. kat ner nak beli tu
saya ni jahil sgt pasal mesin jahit ni,...ni tolong cari utk my unti
thanking you in advance.....

Saya pun jarang menjahit tapi memang letak mesin jahit tepi sebelah. Sebab saya ni menjahit belajar sendiri aje, so banyak buat silap. Sebab ada mesin jahit tepi sendiri senang sikit nak adjust. Mesin ...
hafisha Post at 24-7-2009 18:16

Betul tu..me pun pakai janome gak..tapi my lock 184D jer..performance semua ok..boleh buat rolled hemming, picot edging ngan narrow hemming..

cuma yg ni satu jer tak brp best..kalau benang yg kanan sekali tu putus..kena pakai tweezers nak masukkan balik...sib baik jarang sgt dia buat hal putus...kalau nanti dah aktif semula menjahit teringin gak nak upgrade.

salam rimbun, nak tanya sket ya.... mesin ni boleh jahit tepi tudung(ala aryani) yang ada dua line kat tepi tu ke? Kalau ya.. kat ner nak beli tu
saya ni jahil sgt pasal mesin jahit ni,...ni tolo ...
alyaimra Post at 2-8-2009 20:05

tak.. mesin ni tak leh nak jahit cover stitch mcm tudung ariani tuh. kalau tak silap mesin cover stitch nii harga dlm 4k++ (singer), lain2 brand tak tau lah

Follow Us
tak.. mesin ni tak leh nak jahit cover stitch mcm tudung ariani tuh. kalau tak silap mesin cover stitch nii harga dlm 4k++ (singer), lain2 brand tak tau lah
rimbun1 Post at 3-8-2009 13:21

Thanks rimbun...... mak ai....4k++ ke...hu..hu.. cancel le project

27# alyaimra

baru terbaca kat forum sebelah nun... mesin ni bole dapat ngan harga RM1200 jer.. portablenyer lerr
http://tudungcari.forumotion.com/segalanya-mengenai-mesin-jahit-f5/promosi-mesin-coverstitch-portable-rm1200-sahaja-t303.htm

best nyer ader mesen jahit tepi...
boleh tak share hasil2 jahitan atau jenis2 jahitan yang boleh di buat guna mesen jahit memasing... teringin gak nak ada satu...
selalu kalau nak jahit baju terkandas sebab nak gi carik kedai jahit tepi nyer leceh pastu bila jahit tepi jadik tak sama kain tu... uhuhuh...

best nyer ader mesen jahit tepi...
boleh tak share hasil2 jahitan atau jenis2 jahitan yang boleh di buat guna mesen jahit memasing... teringin gak nak ada satu...
selalu kalau nak jahit baju terka ...
nuryta Post at 5-8-2009 09:12

memang best ada mesin jahit tepi nii. dulu rimbun cuma ada yg murah tu jer (Beli sekali ngan mesin jahit dapat mesin jahit tepi), then bila ianya rosak, menggagau ler g jahit tepi bila nk menjahit. Then baru beli yg ok skit.. singer 4 benang tuh. Teringat masa anak rimbun kat tadika tuh nak pakai baju kurung warna merah on Saturday, jumaat tuh terus cari kain, mlm tu gunting n terus buat baju kekeke. mmg express betul ler... esoknyer terus pakai hahahha. kalu tak de mesin jahit tepi mesti takleh nak buat.

sari tumpang sampok thread nie..sy ada kelas menjahit 16/8 i, 1st class..selama 4 bulan...sy nak tnye la org yg berpengalaman kat sini, perlu ker sy beli mesin jahit lepas abis blaja atau beli sekarang..please respons..tq

Post Last Edit by wawin at 6-8-2009 10:58

31# aniess

baik beli mesin jahit dan mesin jahit tepi sekarang, sebab dalam tempoh belajar tu kita boleh praktik jahit baju kat rumah. kalau ada mesin  rajin sikit kita nak menjahit.  kadang2 kerana mesin jahit tepi takde kat rumah, mood menjahitpun boleh hilang.  bg yg bekerja, selalunya gunting kain malam, kalau ada mood rasa terus nak jahit, tp sebab mesin jahit tepi takde, tertangguh pulak.  ini berdasarkan pengalaman saya.

hafisha mana u bli mesin jahit tepi janome ni...bp rega nye erk.. rasa nk le bli 1 tuk mak ai

sari tumpang sampok thread nie..sy ada kelas menjahit 16/8 i, 1st class..selama 4 bulan...sy nak tnye la org yg berpengalaman kat sini, perlu ker sy beli mesin jahit lepas abis blaja atau beli sekaran ...
aniess Post at 6-8-2009 10:50

kalau ada bajetnyer better ler beli... tp kalau nak tau mana satu mesin yg berbaloi nak beli better ler belajar dulu, dah kenal mesin2 yg ada then baru decide nak beli yg mana. adik rimbun dulu belajar menjahit jugak, banyak guna mesin jahit kat rumah rimbun jer... pastu baru dia beli yg sendiri... sbb dah tau dia nak mesin jenis camna..

33# eizka_wa

Saya tak beli kat sini tapi beli kat UK, harga kalau convert dalam Rm1500. Kalau kat sini kalau tak silap Pusat Epal ada carry, tapi tak sure lah harga nya berapa yang dijual pusat Epal. Last saya cek rega derang jual RM2800.
Mungkin ada forummer lain kat sini boleh cadangkan brand lain yang performance lebih kurang sama dan harga berpatutan.
You kena cari yang ada 4 benang dan boleh buat rolled hem tanpa ganti plate. Singer mungkin ada agaknya.

Memang best ada mesin jahit tepi, buat skirt potong serong boleh siap dalam sepetang aje or less. Boleh alter dan adjust masa tu jugak. Kat bawah kain kadang2 saya buat jahit rolled hem aje.

Saya rasa tanpa mesin jahit tepi ni memang susah lah idup hehe.....

34# rimbun1

Betul tu, kena tau jugak apa fungsi2 mesin dan apa pentingnya. Then baru lah decide mesin apa yang kita nak. Saya dulu mesin pertama janome jugak, tapi masa tu tak reti apa2. Lepas berapa bulan menjahit skill dan bertambah, gatal tangan nak cuba project yang mencabar sikit dah tak leh. Sebab mesin saya tu tak boleh jahit kain tebal, kain berlapis pun dia lari sebab feed dogs dia ada lima gigi aje (jadi dia tak larat nak feed kain tebal). Mesin power pun AC bukan jenis DC, so memang jarum tak larat nak tebuk kain tebal. Memang ada rasa menyesal sebab tak beli mesin yang betul2 saya puas hati. Tapi banyak jugak lah jasa mesin tu dah. Skang mesin tu dah jual pasa kawan.

Sekarang saya beli mesin baru, boleh jahit quilt, jeans semua. Memacam lah function yang berguna dan mencepatkan project. Tapi saya buat kajian dan survey lama jugak hampir setahun lebih (sambil kumpul duit) baru beli. Sekarang mmg puas hati. Actually kalau boleh saya nak beli Pfaff performance 2058. Sebab dia ada walking feet yang di attach sekali pada tapak (dipanggil IDT). Walking feet ni sangat berguna kalau jahit quilt atau kain yang berlapis jadi kain tak lari (tak payah pakai pin). IDT ni far much better dari walking feet yang kita attach sendiri.
Tapi angan2 aje lah, tak mampu pun nak beli. Kalau mampu pun kalau mejahit hari2 barulah pulang modal kot. Setakat jahit sekali sekala tak pulang modal.

Rasanya forumer Roxana guna pfaff kot?

33# eizka_wa

Saya tak beli kat sini tapi beli kat UK, harga kalau convert dalam Rm1500. Kalau kat sini kalau tak silap Pusat Epal ada carry, tapi tak sure lah harga nya berapa yang dijual pusat E ...
hafisha Post at 8-8-2009 19:22

bole tak tunjuk camna jahitan2 lain kat mesin jahit tepi ni? rimbun cuma tau jahit tepi biaser jer (halus/besar) tp tak tau plak bole jahit lain... ada tengok tapak tuh bole lekatkan piping etc... ingat nak try ler tapak2 yg ada

bole tak tunjuk camna jahitan2 lain kat mesin jahit tepi ni? rimbun cuma tau jahit tepi biaser jer (halus/besar) tp tak tau plak bole jahit lain... ada tengok tapak tuh bole lekatkan piping etc... i ...
rimbun1 Post at 10-8-2009 12:28

Salam rimbun. Saya tak reti nak letak gambar. Lagipun tengah dalam urusan pindah rumah, so manual ngan mesin dok dalam kotak.
Masa saya beli mesin jahit tepi tu dapat buku free janome pasal macam mana nak buat jahitan decorative. Saya ada beli dua tapak, tapak kedutan dan tapak elastic untuk pasang getah pinggang. Tapi belum pernah cuba (sebab tak paham instruction ). nanti lah satu hari ada masa saya cuba.

Kita boleh buat macam2 craft guna mesin jahit tepi, asalkan mesin kita tu boleh buat rolled hem, picot, narrow hem etc. Dan kalau pisau tu boleh diturunkan lagi baik. Boleh jahit baju terus tak payah guna mesin jahit (baju seperti t shirt, seluar tidur, skirt etc). Kalau nak jahit baju kena guna benang yang kuat, iaitu benang kita guna jahit baju.

Kalau nak buat jahitan decorative, kenalah guna benang cantik. Saya jahit tepi pun saya guna benang cotton yang digunakan jahit baju.

Sorry rimbun, tak dapat provide gambar. Tapi kita bagi link gambar buku apa mesin jahit tepi boleh buat. Ni untuk standard mesin jahit tepi 4 benang, yang boleh turunkan pisau, dan boleh buat rolled hem (boleh pilih nak 2, 3, 4 benang, satu atau dua jarum). Nama buku "The New Sewing with Serger" - Singer reference library

http://books.google.co.uk/books?id=SnU36iJmCD0C&pg=PA114&lpg=PA114&dq=decorative+stitches+serger&source=bl&ots=CC6gB_cK6A&sig=W_ZFS2OnEsZyUY3HLsMWpruyf9c&hl=en&ei=r-9_SsfABc_UjAeqhdH0Aw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=7#v=onepage&q=decorative%20stitches%20serger&f=false

Salam rimbun. Saya tak reti nak letak gambar. Lagipun tengah dalam urusan pindah rumah, so manual ngan mesin dok dalam kotak.
Masa saya beli mesin jahit tepi tu dapat buku free janome pasal maca ...
hafisha Post at 10-8-2009 18:16

Thanks hafisha... bestnyer kalau dapat buku ni.. agaknya kalau kat kedai singer ada tak buku2 camni eks... semangat plak nak g book store hehehee.
best jugak kalau takyah nak jahit banyak kali, terus jer jahit kat mesin jahit tepi.. jimat masa n tenaga.

39# rimbun1

Tapi saya still jahit gak tindan....sebab dah biasa, entah le macam tak konpiden je kalau tak jahit dengan mesin.
Rimbun punya innovis tu ada tak jahitan overedge/overlocker?...ala2 macam jahitan overlocker tapi tak le secantik jahitan mesin jahit tepi.