CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: my-alja

ANAK remaja di obersee

Post Last Edit by belanga at 25-7-2009 08:31

Ni iklan apa asyik duk keluar..' Nak Jual  Beli barang...." apa ni? Siap melekat dalam reply aku lagi..Meluat betul. Asyik2 aku tertekan. Apasal eh? Kacau betul iklan jual beli ni.

Sayapun tak benarkan anak beli atau tenguk majalah Bintang Kecil  tu lagi. Sekali tu je la.
Kalau Kak Fie nak info tentang peragai huduh budak2 kat Tupah tu cuba google "Lubuk Tupah" atau Aksi Lubuk Tupah. Mungkin ada lagi cerita2 tentang ini. Kes ni sebagai satu pengajaran kepada kita. Jangan disangka air yg jernih tak ada buaya!

Memang impossible la Kak Fie nak kurung anak macam orang dulu2.  Dunia sudah berubah. Kita semakin maju tetapi ,'with a price'. Saya fikir, apa yg kita boleh buat ialah beri didikan dan berusaha terhadap pembentukan sahsiah yg baik kepada anak2. Communication dengan mereka tu penting. Bina 'trust' dlm diri mereka terhadap kita. Jadi kalau derang ada masalah atau tak faham sesuatu, derang akan datang kepada kita.

Antara perkara yg menyusahkan saya dan juga menakutkan kengkadang ialah sikap pihak sekolah anak yg seperti menggalakkan bebudak berahsia dari ibubapa. Dlm perhimpunan, disebut,"Kamu ni, jangan ,sikit2 balik habaq kat ibubapa. Apa yg berlaku di sekolah, jangan beritahu ibubapa kamu. Menyusahkan guru2 dan pihak sekolah bila ibubapa kamu buat kacau" Ini saya dengar sendiri sebab saya sedang menunggu untuk jumpa sorang guru.

Pesanan apa ni macam ni? Saya terangkan kepada anak betapa bahayanya bagi kanak2 berahsia dari ibubapa. Mesti beritahu apa saja sebab kanak2 masih kecil dan belum pandai berfikir seperti orang dewasa. Dan lagi, kalau cedera ke, orang buli ke apa di sekolah, kalau tak beritahu, cemana mak dan ayah nak tolong.?

Sayapun tak tahu kenapa sekolah suka benar menakut2kan kanak2, membuatkan mereka rasa bersalah jika mereka bercerita apa berlaku di sekolah. Alhamdulillah, anak2 saya' tak makan' nasihat2 sampah dari sekolah. Setakat sekarang, mereka lebih percaya kepada saya.

Saya biasa bertanya tentang suatu perkara sebagai pengesahan kepada budak darjah 5 di depan ibunya. Dia tak beritahu apa yg dia tahu. Mak dia jawab, 'Mampus dia tak cakap. Kat rumahpun tak pernah cerita apa. Siap dia pesan kat I, mak jangan pi komplen di sekolah, nanti kawan2 mengata kat X dan cikgu2 marah.  "

Sikap berdiam bila ada perkara yg tak kena ni memang berleluasa di kalangan pelajar sebab ada sebahagian guru2 ugut budak.
Bagi aku, apabila kanak2 mula menyimpan rahsia, itu seperti dia sedang menuju ke arah kemusnahan.

tapi kat uk dia xbg anak pakai tudung ke?.atau dia bg tp org kt skool pndng serong?.i tot kalau dia pakai tudung,bukan ke dat will make herself special among her friends and would make her becomes the most popular girl.bukanke ini akan mbuatkan dia lbh mudh bcouple

aku yg duk melaya nie pun tak tau pasal majalah bintang kecil
kalo sampai iklan nak carik bfriend, dasat tu kann....amboiiii!!!
sekarang majalah kat umah nie cuma ada SOLUSI....
pening anak jantan tu baca kisah alam kubur,...kenapa anak2 malas solat?
yg lain2 buku punyalah bykk.....ingat nak kena ubah atur bilik study tu
nak buat rak buku gantung sampai siling umah....wakakka, umah kecik kannn
dgn buku i, buku abah tu...buku anak2....nie dah nak masuk bulan 8,
hubby suruh slow2 sket...byk sgt dah beli...kekekek...dpt tax exemption kan

29# my-alja

Awat tak repot? Ada cerita th lepas. Kenalan kami Hindu bujang  tangkap orang Melayu Islam khalwat di belakang rumah dia.
Nak tergelak pun ada,  malu kat Hindu ni pun  ...
belanga Post at 24-7-2009 23:31

huhuhu...tak kuasa lah bel....
i malas nak baik sgt dgn jiran budak2 uni nie....
kalo baik nanti, byk sgt songel...cam jadi kat kawan, nak pinjam segala benda
dr cili, bawang....sampai alat2 letrik, malas....huhuhu

pastu ramai sgt duk satu rumah, tak daya nak keep track...
dr putih, kelabu asap...sampai hitam legam, segala jenis ada
and knowing bebudak nie....sampai calar balar kete aku tu, malas nak buat isu lagik
lantak ko lahhh.....jgn kaco aku dahhh....huhuhuhu
teruk ekkk...i baik dgn member yg ada pamili saja kat sini

Bel ni orang kampung saya la ni, orang SP?.  Small world.

Akak puji what you are doing with your kids.  So diorang mixed eh?   Cara bel mem"budaya"kan anak bel, tak ramai boleh buat macam t ...
KakFie Post at 24-7-2009 18:37

memang kan k.fie....dlm ramai2 i kenal org dlm forum nie
kak bel nie antara satu dlm sejuta...komitmen dia kat anak2 luar biasa
tu i selalu kata, dlm celah kuku kerajinan dia pun....i rasa cukup baik

ioot, kak chik bukan saja nak puji tau.....cek susah nak jeles kat org
tapi kat hang, aku jeles....tak tau sebab apa, bukan sebab hang pakai xc90 ka
jeles sebab kerajinan hang dan anak dara yg super duper multiple talented tu....
haaa.....ambik ko, sekali aku puji...wakakakkak

Follow Us
46# my-alja
Ya Allah, Alja oi....hang jgn. duk puji sangat. Bukannya hebat pun. Biasala...dah jadi mak ni....yg mana anak minat dan bagus bagi dia serta tidak memudoratkan, aku support je la...hang pun akan support juga kalau bujang hang tu minat sesuatu.

Boo aku ni banyak sangat nak buat. Kalau nak ikut semua memang tak larat dan tak sempat. Jadi aku limitkan. Kita suruh bebudak pilih 1 atau 2 aktiviti koko untuk concentrate. Mana ada aku rajin.....

44# my-alja

Kalau hang pi news stand, bolehlah nampak majalah tu. belek2 tenguk. memang sampah.
Bab rak buku, memang sesuai kalau buat rak gantung. Kami punya sangat simple dan murah. Tapi hang duit banyak buat yg cantik lagi best. Buat dengan kayu..memang mengancam tu. Kami punya termasuk kategory huduh la juga tapi bila letak buku2 tak nampak la sangat. Ni aku paste gambarnya, rak yg di US. Kat kampong tak leh buat lagu tu, takut RAK...RAK...RUM!! Rumah kayu ma....

beli parts skru masuk dalam dinding. Kami pasang sampai ke atas siling. Sampai kena naik dengan tangga kalau nak ambil yg atas tu. Yg dlm gambar ni fiksyen orang dewasa. Non fiction kat wall lain dan bebudak punya kami pakai rak biasa.

Post Last Edit by belanga at 26-7-2009 09:39

Off topic sat na. Ni pos gambar anak yg meningkat remaja nak try berlokon filem. Sampai menangis nak pi audition . Akhirnya bawa pergi dan dapat. Jadi extra pun dia shok sakan dah. Duk fikir, bebudak ni kalau tak bagi cuba sesuatu yg dia nak cuba, takut memberontak pula nanti. Macam berlakon ni la...biar dia buat benda2 ni sewaktu kecil, kalau itu yg dia nak rasa. Bila besar nanti, tak sesuai dah...takut lain pula jadinya. Aku takut kalau tak bagi, besar nanti dah anak dara teringin pula....payah gak tu.
Jadi sekarang kasi dia peluang.

Ni gambarnya. Keluar panggung nanti, u all gi la tenguk dia jadi roh budak yg hilang. Cerita hantu...predictable la.....Dimekap comot.  Last scene. Entah ke 2,3 saat je keluar. Ada la juga kebaikan yg dapat. Dia dapat tenguk dan faham bagaimana sesuatu filem dibuat di lokasi dan berinteraksi dengan pelakon lain, pekerja2 dan director. Good experience actually.

Yg documentary, shooting mungkin pertengahan Ogos ni sangat bagus. Yg ini saya galakkan. Cerita zaman Jepun.Dia dapat banyak pengetahuan sejarah pemerintahan Jepun di Malaya. This one u all kena tenguk dengan anak2. Keluar next year kut dlm History Channel. Dia ada dialogue. Antara watak utama juga.

Gambar ni saja tak buh di thread gambar tu sebab sensitif sikit. Dia dgn 2 pelakon terkenal,tu pasal aku potong kepala derang.
Alja, hang pi tenguk gambar silat aku buh dlm thread gambar. Nak delete dah dlm satu ,dua hari ni sebelum kami pergi Malacca this weekend teman Boo sertai pertunjukan silat sempena Minggu Kesenian Melayu.

Berbalik kepada soal remaja di oversea. Rasanya, kita tak berapa tahu sangat bagaimana sebenarnya keadaan remaja2 di sana, setakat mana baik dan buruknya akhlak mereka. Sejauh mana ketepatan filem2 hollywood dlm menggambarkan remaja2 di US? Aku tak tahu nak jawab. Nampaknya kena tunggu hingga anak2 masuk sekolah sana bila mereka remaja nanti.

Jadi, nak dengar juga, apa perasaan Alja. Berat ke hala menetap di luar negara atau sebaliknya?
Selain dari Australia, Alja fikir2 negara mana lagi yg berminat? Bagaimana dengan European countries? Dengar kata pendidikan di sana bagus. Benefit pun bagus.  Ada ibu classmate anak dulu dari US berminat untuk pindah ke France atau England  sebab education lebih baik katanya.

Bagaimana dengan negara2 Islam/Arab? Ada kawan kita di atas sebut tentang kawannya yg bawa anak pindah ke Egypt untuk bersekolah. Budak ni pergi ke International school atau local school?

43# eastrun

Special apa? Ramai yg akan kata terrorist kut ada! he he he....
Ada gak dengar kat UK dan FRance kut tak bagi budak sekolah pakai tudung. Tak pasti pula betul ke tidak.

48# belanga

mak aiii.....cantik nyer rumah hang bel, apa piano lagik
umah kecik ku ini, boh piano....takdak katil utk kami lena
haa....lebih kurang camtu....comei kannn
tapi buat masa la nie, takleh besaq2 sgt camtu....rumah besaq kankang kera saja

49# belanga

anak dara hang nie rajin ekkk.....semua benda dia nak buat, cam mak dia gak
tu gambaq tu dah mekap jadi "hantu" lah kot....nampak make up tu kusam saja
baguss ...i suka dedahkan pengalaman camni pd anak2 selain drp buku sekolah

nanti aku pi cek, thread gambaq no....tgk boo dgn baju silat dia
btw....pi melaka bila?...i suka pi melaka esp kat heritage centre tu, kot2 bel..
nak beli buah tangan utk org2 kat US....byk benda2 traditional....cantik2 dan unik2

Post Last Edit by my-alja at 27-7-2009 08:43
Berbalik kepada soal remaja di oversea. Rasanya, kita tak berapa tahu sangat bagaimana sebenarnya keadaan remaja2 di sana, setakat mana baik dan buruknya akhlak mereka. Sejauh mana ketepatan filem2 ho ...
belanga Post at 26-7-2009 09:10

too much of history...kui kui kui

antara sebab kami pilih melben sebab dekat sket, plusss nak rasa duk tempat lain selain drp UK
UK is gud in terms of education tapi I tak suka dia punya medical, i rimas dia punya cuaca yg gloomy tu
i nie cam easily affected by wheather...kekekkek , tapikan satu fact yg tak bole dinafikan UK nie memang centre
of the world kann....part tu yg plg beshhh!!!...nak pi asia barat senang, nak ke US....pun senang
dgn duit dia pun besaq....cuma org2 dia memang ramai yg comot2....hahahahah
tak macam org2 belah continental europe....jalan2 petang2 kat tepi tasik dgn baju bulu2 depa ribu2 euro
wahhhh....memang cam dlm tv.....apalah aku merapu nie!!

satu lagi our point nak carik sekolah2 local yg bagus bel, kalo sebelah arab nunnn.....semua international school
and knowing pak2 arab nie....melalui kejiranan arab nie, susah nak katalah....yesss, bahasa arab tu kelebihan dia
dan mekah tu kat tempat depa, selain drp tu.....rasanya, tak ada apa nak dibanggakan..prejudis ka aku??

US is too far bel, pluss.....hubby kata, kalo nak duk pun kat sebelah new england saja...dia dulu kat connecticut
tapi yg dia risau sebab kerja2 kat sana tak secure, bila2 saja bole hilang keje.....risky ehh, kalo ada pamili
kawan2 dia baru saja balik malaya lepas kena buang sejak 2 menjak ekonomi merudum nie....cuma dia memang
nak anak sulung tu buat degree kat sana, dia kata....kat US, nak jadi apa pun bole tak macam tempat lain dlm dunia
sky is the limit, asalkan rajin....

satu lagi bel, china also dlm pertimbangan....wakakkak tapi kat shanghai saja, duk dgn expat....
i wish scandinavian tapi memang susah nak masuk....depa tak welcome org luar, very strict...
mana lagik?....vancouver?....punnn jauh sgttt!...

this topic soo gud.. i like.

tp aku kebusyan.. nnt aku komen eh..

Post Last Edit by KakFie at 26-7-2009 21:18
49# belanga

anak dara hang nie rajin ekkk.....semua benda dia nak buat, cam mak dia gak
tu gambaq tu dah mekap jadi "hantu" lah kot....nampak make up tu kusam saja
baguss ...i suka dedahkan p ...
my-alja Post at 26-7-2009 10:44

Memang bagus dedahkan anak-anak dengan pengalaman cam bel ni.  Tak de la "peghak" sangat kata orang utara.  Memang banyak channel yang positive.   Yang bagusnya kita ada agama dan budaya yang membataskan kita.  Senang.  Kalau tidak kita pun tak de hala tuju nak bawak anak-anak ni.  Baru semalam tengok cover majalah kat UK ni, emma watson yang jadi herone harry potter , at 19 ada 10 million pounds dalam akaun.  Where and whats next?  

Anak bujang pernah dipilih masuk tv series dulu.  Tapi cuma beberapa episod kami tarik dia keluar.  Kesian dia, waktu solat tak terjaga sedangkan dia very particular about solat.  Shooting sesuka hati tak ikut jadual, time management terok, very unprofessional walaupun directornya kalau sebut nama seantero nusantara kenal.  Its a really good esposure and experience for the whole family.  My son pun ok, dia tak terkilan bila dia dah tak ada dalam rancangan tu, bila dia ingat yang dia sampai tertinggal solat, dia sedih.  Alhamdulillah mungkin itu bukan yang terbaik buat kami.

Kesimpulannya walau apa pun pendedahan yang kita nak bagi pada anak-anak, kita kena senttiasa ada untuk terus bagi panduan.  Sentiasa kena bimbing dia.  Jangan sampai benda yang positif lama-lama bertukar jadi negatif.  Kita sentiasa diuji dengan wang ringgit dan kemasyhuran.  Syaitan memang suka masuk jarum sebab dia tahu manusia , termasuk lah yours truly, memang lemah bila diuji dengan dua benda tu.

Post Last Edit by belanga at 26-7-2009 09:39

Off topic sat na. Ni pos gambar anak yg meningkat remaja nak try berlokon filem. Sampai menangis nak pi audition . Akhirnya bawa pergi dan dapat. Jadi e ...
belanga Post at 26-7-2009 08:51

wahh cerita apa ni bel?  Habaq mai tajuk.  Boleh nak tunggu nanti.  Tapi kalau dok oversea kena tunggu u tube la

tapi kat uk dia xbg anak pakai tudung ke?.atau dia bg tp org kt skool pndng serong?.i tot kalau dia pakai tudung,bukan ke dat will make herself special among her friends and would make her becomes the ...
eastrun Post at 25-7-2009 09:36

Ok je nak pakai tudung kalau sekolah tu ramai foreigners for a local school.  Kalau sekolah tu dipenuhi dengan locals, pandangan tu lain sikit sebab keterbukaan minda tu kurang sikit.

yupp...setuju gak, cam takde rite answer utk persoalan camni
hubby pernah kata, dia tak tahu cemana perasaan mak dia bole lepaskan dia pi US
masa umur 17 thn....sampai 5 thn kat sana, tak pernah ...
my-alja Post at 26-7-2009 11:04

Hmmm....dulu one of the options nak masukkan anak2 kat King Fahad Academy kat London ni sebab its an "Islamic" academy yang jalankan International Baccalaureate Program.  Itu dah cukup bagus sebab hubby dan saya suka IB program tambah pulak sekolah Islam.
Tapi bila baca balik background academy tu, sebenarnya its a Saudi school, run by saudi govt gitu.  Jadi walaupun Islamic, tapi ada beza jugak tu.  Keterbukaan kurang sikit rasanya, terlalu kesaudian. Takut anak-anak jadi mangsa pulak kat situ.  So pilih IB school yang lain.

53# my-alja

Hm...aku ni kalau ikut memang la ada teringin nakbuat tu dan ini tapi kalau dah planner penuh ngan jadual anak, nak boleh buat apa? Pstt! Aku masih menunggu buku hang baru aku nak buat satu buku. Bahan ada....salah satu yg rasa penting untuk disampaikan kepada masyarakat ialah pantun2 lama Melayu yg dinyanyikan dlm Bahasa Orang Laut  yg aku himpun dari sorang tua sewaktu di Siam dulu. Dia pemantun terakhir masyarakat O.L. ni, baru je meninggal bulan lepas. Sedih betul. Ada lagi perkara yg aku nak follow up tapi takdirnya setakat itu sajalah.