CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: si bulat

Pengalaman Mengambil Anak Angkat

audetom, sebab anak saya perempuan jadi terpaksa cari adik beradik perempuan sebelah suami, andaikata  anak saya lelaki saya kena cari adik perempuan sebelah saya pulak...

98# Aefy_Laily

Tahniah aefy.. berjaya jugak awak dapat zuriat sendiri..berkat dr bb angkat tu ya...

Bila sy bgtau sedara mara yang sy nak amik ank angkat, kebanyakannya cakap baguslah,sbb mana tahu nanti ada rezeki utk sy mengandung lagi..walaupun tak setuju sgt pendapat diorang, tapi mudah2an apa yg diorang cakap tu jadi kenyataan. Sbb sy pernah baca kat sini, tak baik ada niat cam tu kan..sy penah terfikir, kalau bb sy nanti betul2 gurl sepertimana yg tlh discan sblm ni, takpelah kalau sy takleh mengandung lagi..sekurang2nya sy dah ada 2 boys dr rahim sy sendri n bb gurl utk sy menumpang kasih n bermanja n sebagai penyeri family sy...insyaAllah.

101# alissa_sofea

thanks alissa...hmm, sy rasa sy dah paham..tp, suami sy suruh sy susukan sendri bb tu nanti..semoga berjaya utk diri sendiri, insyaAllah.

[url=http

://mforum3.cari.com.my/redirect.php?goto=findpost&pid=32926862&ptid=430538]1#[/url] si bulat

Bagi kakmelah sekurang kurangnya bayar perbelanjaan hospital.  Sebab kalau kita lahirkan pun kita juga tanggung bayaran asas ni.  Kalau bermurah hati.. bayar lah duit urut dan duit jamu.  Dan kalau boleh bagi duit saguhati selepas semua urusan surat surat berkaitan selesai.

saya setuju pendapat kak melah...kesian jugak kat mak bb tu yer...bukan kehendak bb tu dilahirkan dalam keadaan begitu....ada hikmah disebaliknya...semoga allah permudahkan semua...

Assalamualaikum forumers,

Tertarik nk join sama utk kongsi pngalaman sndiri..slama ni jd skuad permerhati aje.:-)).

Buat mamimike, kita serupa...Saya pun dah brumahtangga 10 tahun lebih, tp blum diizinkanNYA mmpunyai zuriat sndiri..Alhamdulillah rezeki tang lain tu murah, tp rezeki zuriat sndiri masih belum ada lagi, walaupun dah brusaha mcm2 cara termasuk buat IUI, akupuntur, IVF sbyk 3 kali..Berurut, makan jamu, BOIDEX, ubat tu tak payah lah cakap...

Lepas wat 3rd IVF x brjaya, dua tahun lepas, saya tiba2 ati trdetik nk amek anak angkat. Ingatkn nak mintak ayah saya carikan, coz dia ramai kenalan. Tup2, seminggu lepas tu,ada org tanya nak baby tak (masa tu baby lum lahir, tunggu masa aje )..Kiranya org atas orglah...Saya mula2 tu ragu2 jugak, maklumlah saya ni selalu kena outstation...terpikir sapa yg nak jaga,etc tapi lpas bincang ngan suami..kitaorang nekad aje terus kata nak..Kalo kata x nak, dah ada org yg Q..

Terus arrange jumpa mak baby sama family saya..Lepas jumpa tu makin bersemangat nak amek baby tu..Masa jumpa mak baby tu, dia bgtahu baby boy...

Sebelum ni, saya pernah org nak bagi jugak, tapi masa tu x sedia sbb suami xda kat M'sia..so x berapa yakin nk handle sorang2.

So bermulalah episod seterusnya yg semuanya terjadi dalam masa seminggu lepas kitaorg dpt tahu offer tu..trmasuk shopping brg2 baby, saya terus uruskan apa yg patut..Masa kat labour room, saya tlg temankan sekali mak baby bagi semangat sampe waktu baby deliver & potong pusat... So, saya dptlah tgk sendiri proses baby angkat saya tu bersalin..Masa tu suspen pun ada, bila dah bersalin & pegang sendiri rasa mcm x caya, yg saya dh jadi seorng ibu walaupun bukan drp darah daging sndiri..

ALLAH ITU MAHA AGONG & PENGASIH. Tak lama lepas dpt baby tu, adik pompuan saya pun bersalin, dptlah dia nyusukan lebih 5x kenyang..Alhamdulillah, syukur sgt2 baby saya tu dh jadi mahram saya..Tak perlu nak risau aurat or batal air semayang..

Saya ada juga amek hormon, ingat nak nyusukan sendiri, tp x berjaya..

Skarang ni baby saya dah pun berumur 1 thn 2 bulan, comel, sihat walafiat & cerdas...Saya anggap dah mcm zuriat saya sendiri..Sayang sgt2...ORg yg plg hepi tentunya suami saya, sebelah suami pun hepi sgt coz kiranya ni anak sedara yg plg bongsu...

Follow Us
Gembira dengar cerita matjap...bb matjap sebaya dgn bb saya...bb saya setahun sebulan...kebiasaan kalau kita ambik anak angkat...segala urusan allah permudahkan....tu sebab allah ketemukan bb tu dengan kita sebagai ibubapa angkat, sebab allah dah tahu kita suami isteri boleh handle bb tu....

Gembira dengar cerita matjap...bb matjap sebaya dgn bb saya...bb saya setahun sebulan...kebiasaan kalau kita ambik anak angkat...segala urusan allah permudahkan....tu sebab allah ketemukan bb tu denga ...
alissa_sofea Post at 5-2-2010 15:50

TX Alissa, Memang btul apa yg u ckp tu..setakat ni semua urusan dipermudahkan oleh Allah,..baby saya tu pun x byk ragam, senang nak jaga dia..Alhamdulillah, family saya & husband's side are very supportive..

InsyaAllah, kalo baby dah besor sket (maybe umur 2 tahun), saya ingat nk amek lg sorang..x mahu manja sgt & skurang2nya dia berkawan..

biasanya bayarkan bil ospistal depa ... kalau ospistal kerjaan sikit la bayaranya maka bagi la sedikit dua dikit saguhati ... pastu buat surat guaman yang menyatakan dia setuu menyerahkan anaknya dan tidak akan menuntut semua, kalau tuntut semula kena bayar balik la sekina riban, pastu register la anak tu untuk dapatkan mykid ... lepas dua tahun baru boleh daftar ngan pendaftaran sebagai anak angkat ....

biasanya bayarkan bil ospistal depa ... kalau ospistal kerjaan sikit la bayaranya maka bagi la sedikit dua dikit saguhati ... pastu buat surat guaman yang menyatakan dia setuu menyerahkan anaknya dan tidak akan menuntut semua, kalau tuntut semula kena bayar balik la sekina riban, pastu register la anak tu untuk dapatkan mykid ... lepas dua tahun baru boleh daftar ngan pendaftaran sebagai anak angkat ....

saya pun nak tumpang gembira jugak ngan matjap...seronok dengar cerita awk..sy pun tak sabar2 nak tunggu bb sy keluar. Sabtu br ni bwk mak bb tu pegi check up..alhamdulilllah bb sihat, aktif dan posisi pun betul..dan lagi sekali doktor bgtau yg bb ni boy..takpelah, boy pun boy lah..sy dah sediakan nama utk dia yg sy dah simpan sekian lama, sama mcm abg2 yg lain..Muhd Nabil Rayyan. Abg2 Muhd Nabil Iman n Muhd Nabil Najmi..walaubagaimanapun, sy masih berharap bb sy ni gurl sehingga dia betul2 dilahirkan...

110# joe_sniper

sy pun insyaAllah akan buat camni...memang 100% kos check-up ngan bersalin nanti sy yg tanggung. Harap2 takde masalah yg timbul saat nak bersalin kelak...

Audetom, saya doakan smoga semua urusan awak & baby baru awk tu brjalan lancar & selamat.

masa baby saya tu, saya & suami tlg settlekn bil spital & bagi duit sagu hati utk mak baby saya tu mulakn idup baru..Walaupun dia x mintak duit saguhati tu (dia cuma minak settlekn duit spital aje). Dia masih ada contact ngan saya (thru sms, sekali-skala tepon), tanya prkembangan anak dia. Sekali-sekala saya MMS gambar baby (coz dia mintak utk lpaskn rindu)..Yelah, kita ni jenis cepat kesian & x sampe ati plak..

Tp saya x penah bwk jumpa lagi in person, saya & suami sgt berhati2 ..kena tunggu baby umur 2 tahun & lpas dpt surat sebg penjaga yg sah dari JPN, baru boleh kenalkan (itu pun bergantung pada keadaan).
Bukannya apa, takut2 bwk jumpa nnt, mak baby Ok, tp org lain yg camputgn or hasut suh amek baby tu...Itu yg x sanggup.

Ada satu masa, father baby ugut mak baby saya tu nak cari & amek balik anak dia dr saya..Suspen tol saya..So mudah2an Allah prmudahkan perjalanan idup baby saya tu..

Hi all,
Insyaallah dlm middle of March Ida akan menempuh kehidupan baru sebagai Ibu. Excited & takut bercampur baur. Nak cite serba sedikit bakal anak ida ni lahir dari ibu yg terinaya. Telah dirosakkan oleh manusia durjana. Kalau benar apa yg diceritakan pada ida mmg malang nasib insan itu. Tp ada sedikit masalah yg ida kena tempuhi bapa kurang setuju takut perangai baby tu mengikut bapanya. Mula2x ida ada terfikir juga tp ida teruskan juga. Berserah pada takdir. Jika itu ketentuannya ida cuba hadapi tp buat masa ni perasan excited tu mmg mengatasi semuanya. Apa pendapat kengkawan eh?? Jika due pertengahan bulan depa dah patut beli barang ke? Apa yg kena beli dulu ek?

ju pun dlm plan nak ambik anak angkat..memang tengah mencari2 sekarang ni..
klu siapa2 kat sini yg tau ada org nak serahkan bby bg lah tau ju yer..ju nak sangat..

tp nak tanya korang yg ada anak a ...
julia08 Post at 20-8-2009 13:52

Sambutan keluarga ibu mertua tak berapa sangatlah dia orang suka anak angkat ni.  Nampaklah kelainan berinteraksi.  Antara cousins no problem.  Tapi cara dia orang manjakan anak angkat saya dan anak sedara yang lain ada bezanya.... Kesian saya lihat ibu mertua bagi duit kat cucu dia yang lain tapi tak bagi kat anak angkat saya.  So dari situ kita nampaklah yang sayang dia pada anak kita tak de.  

Jadi saya jarang sekali berjumpa dengan mereka sebab terasa sangat di asingkan anak saya ni.

azmira uyu dh pm awk... uyu tol2 t'ingn nk amik anak angkat... kalo de sesape yg nk serah kn anak kpd keluaga angkat... pm la uyu... uyu amat berharap

Post Last Edit by alissa_sofea at 10-2-2010 14:33

kak melah ...kes kak melah pun macam saya....sejak saya ambik anak angkat saya tu kiranya dah 13 bulan,.....adik beradik sebelah suami dan mertua...langsung tak tanya kabar...apa ntah lagi nak datang menjenguk orang baru kat rumah saya ketika itu...dari situ kita dah tahu penerimaan dorang kat anak angkat saya tu....sejak tu saya tak kuasa nak ketemukan anak saya dengan family suami....sejak dari ambik anak angkat jugak saya tak balik kpg suami....kalau suami nak balik saya tak nak ikut...bimbang saya terasa hati di atas perbuatan dorang...

tp insyaallah mggu depan saya nak cuba balik jugak 2 hari (raya cina) kat kpg suami...nak tengok jugak macam mana penerimaan dorang terhadap anak angkat saya...sebab anak angkat saya sekarang dah makin keletah...moga2 dorang berubah hati bila tengok anak angkat saya nanti...tp tak tahu ler kalau tak mahu terima jugak...lepas ni malas dah saya nak balik ke kpg suami....kesian kat anak saya...

Berlainan pulak dengan family saya sendiri...mak dan ayah saya asyik call, tanya anak angkat saya...adik beradik pun asyik suruh pos jer anak saya seminggu dua..dorang kata nak lepaskan rindu......mak saya dah bg hint2 kat saya...kalau nak suruh dia jaga kat kpg pun dia sanggup...tp saya dan suami tak sanggup berpisah dengan anak saya....

Jika itu ketentuannya ida cuba hadapi tp buat masa ni perasan excited tu mmg mengatasi semuanya. Apa pendapat kengkawan eh?? Jika due pertengahan bulan depa dah patut beli barang ke? Apa yg kena beli dulu ek?

Hai Aisida,

Saya doakan mudah2an sumanya selamat & baby tu memang ditakdirkan Allah mnjadi rezeki awak & suami..

Ttg pangai baby tu, jgnlah terlalu pikirkan sgt, yg penting didikan serta asuhan kita suami isteri. Bykkan doa kpd Allah, mudah2an ur new baby mjadi anak yg soleh & taat mendgr kata..

Mgkn saya boleh berkongsi satu petua (trdgr kat radio dulu, frm one of the ustaz/uztazah)..kalo nak hati anak kita lembut & mndgr kata kedua ibu-bapanya, bykkan baca Ya- Lathif (Yang Maha Lembut, 1 salah nama Allah dlm Asmaul Husna) kat ubun2 anak semasa dia tidur..So, kalo nah dodoi2kan anak masa tidur tu, cubalah..

Yg penting kita brusaha & tawakkal kpd Allah,.jgn berserah bulat2..

Ttg brg2 keperluan baby tu, mgkn dah bole beli sikit2, buatlah checklist.. bukan apa takut branak awal plak, nnt kelam kabut dibuatnya..Tp be sure, yg Si Ibu tu dh betul2 nekad nak serahkan baby dia pda Aisida, bukanyya apa, hati manusia ni berubah2..takut dh pegang & tgk baby tu jd syg & brubah hati.  Mgkn Ida & suami leh bincang hati ke hati ngan dia, tanya betul2..

Just my 2 cents..

kepada yang berdepan dengan cabaran terutama yang mengambil anak tak sah taraf...pikirlah positif apa yang kita dah buat...sekurang-kurangnya kita dah mengelakkan satu kes macam kat melaka hari ni..sian kat baby pempuan yang comel tu...dah la kena campak, kena hurung/gigit semut ...siksa dia nak mati walaupun baru sampai kat dunia ni

Bagi pendapat saya, kita tak boleh hukum anak tak saf taraf ni akan membawa perangai negatif atas kelahiran yg tak sah...sebab setiap anak yg dilahirkan suci kita yang membentuk/mencorakkan dia...kenapa pulak kita tak hukum mak kepada bb tu...mungkin mak kepada bb tu lahir dari perkahwinan yg sah..tetapi kenapa bila dah remaja, boleh pulak dia membuat hubungan sehingga melahirkan anak tak sah taraf...itu semua kita tak boleh salahkan bb yg dilahirkan kedunia ini...kalau dia tahu dia lahir dari hubungan yg tak halal, mungkin dia tak nak dilahirkan ke dunia ini dalam keadaan sedemikian.....

Kalau sesiapa rasa bersedia memikul tanggungjawab sebagai ibu & bapa, buat solat hajat, mohon allah permudahkan kesemuanya...mungkin ada hikmah tersebunyi apabila allah pertemukan kita dengan anak angkat...hanya allah jer yg mengetahui semuanya...

Bagi pendapat saya, lebih baik ambik anak tak sah taraf...kiranya kita telah selamatkan satu nyawa yg tak berdosa, dari dia dibuang merata-rata tempat sehingga dia meninggal. Dia pun hamba allah jugak yg layak menghuni dunia ini...kesian dia...jangan pulak jadi macam kat melaka baru2ni, buang bb sampai meninggal. sedangkan bb tu tak berdosa, apa salahnya bagi kat orang...