CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: si bulat

Pengalaman Mengambil Anak Angkat

120#alissa_sofea

betul tu alissa.... jangan kita hina dan memandang rendah pada anak2 yglahir di luar nikah ini malah kita juga jgn menghina ibu2 yg melahirkananak2 ini. kita tidak tahu mungkin dari kesilapan yg telah ibu2 inilakukan, mereka telah bertaubat dan lebih dekat pada Allah berbandingkita yg menganggap diri kita lebih baik dari mereka. Malah ada ibu2 inisepanjang mengandungkan anak2 mereka, amalan mereka jauh lebih baikdari ibu2 yg mengandungkan anak yg sah. Kita sesama insan ini jgnmenghina insan yg lain. Hanya Allah yg lebih tahu.

Betul tu Alissa & Baldu Biru, pandangan yg bernas, saya sokong 200%..

Kdg2 ati kita tersentuh & sedih, kalo ada org yg menghukum anak tak sah taraf nie..Bila tgk paper semlm pasal baby yg kat MElaka tu sedih sgt..apasalahnya kalo diletakkan kat umah org,. x leh bygkan baby tu nangis kesejukan, kelaparan sampai menemui ajal.. tiba2 terbyg plak kat anak saya..:-))

122# matjap

pendapat sy pun sama cam alissa ngan baldu...jgnlah kita pandang hina kat mereka, walau sebesar kuman pun bukan salah mereka... pasal penerimaan famili, sebelah sy takde keraguan yg mereka akn terima bb sy seadanya..cuma, sebelah suami, bimbang jugak..sbb ibu mertua sy walaupun baik hati, tp kdg2 mengata jugak kat belakang..

matjap - setiap kali kalau baca kat paper pasal org buang bb ni, sy mesti cakap ngan perasaan geram n marah...naperlah tak bagi kat aku..!!!!

ramai org kat luar sana yg nak bb...ni, senang2 jer campak merata-rata.. binatang yg takde akai pun tahu sygkan ank..

betul tu Matjap...saya pun bila baca akhbar semalam saya sayu jer...cam ner lah bb tu duduk atas tanah di waktu kegelapan...saya bayangkan saya sendiri duduk di luarr rumah semalaman pun saya tak sanggup ..lebih2 lagi dengan berembun tanpa makan dan minum...

petang semalam balik kerja terus gi ambik anak kat taska...balik ke rumah terus bg dia makan dan menyusu...bila tengok anak angkat saya tu ..sayu jer hati...teringat bb yg meninggal kat melaka...sebak rasa hati...kesian satu nyawa tak berdosa, di buang macam sampah...

114# aisida

hai aisida,

nak tnyer, awak ker yg apply bb angkat kt raudatus sakinah jb tue..
citer la ckit pengalaman awak kt saye..
sbb saye ingt sye pon nak apply gak la..

lame x proses die?
die nak ape je eak?
jangkamasa nk dpt bb tu bape lame?
susah x nak dpt?

hrp aisida leh kongsi pengalaman same2.. TQ

seronoknya baca pengalaman org yg ambik anak angkat...flower pun cam teringin je..anak flower dah 9 tahun tapi nak dpt yg kedua susah sgt..flower nak sgt ambik anak angkat yg newborn tapi kalau boleh taknak yg tak sah taraf..
lagi satu..ada kemungkinan ke kalau ambik hormon utk kuarkan susu tapi x jadi?
kalau camtu susahlah kalau flower nak jadikan dia mahram dgn hubby flower

Follow Us
Ruzana, kalau awak bersedia nak ambik anak angkat kat Kewaja, Gombak...awak kena bersedia betul2 dari segi mental dan fizikal...bukan saya nak menakut2kan awak...tp sebab saya dah pernah lalui saat ini...kalau iman tak kuat, kemungkinan saya hantar kembali anak angkat saya kat family dia..atau pun saya bg kat org lain..tp sokongan family dan suami jadi saya kuat, disamping sentiasa ingat bb yg saya dapat adalah anugerah dari allah, walaupun bukan dari rahim sendiri...saya banyak muhasabah diri...skg ni masih ada lagi yg tak boleh terima bb saya disebabkan dia anak angkat, tp skg saya dah kuat...saya tak peduli sindiran org..sebab saya bukan minta duit nak beli susu dengan dorang pun...

Ruzana....saya tak ambik dengan Kewaja..tp saya ambil dengan orang..kalau awak nak try kat orpahncare boleh jugak..rasanya kat sini tak ramai sangat yg apply...sebab tpt ni masih baru lagi...kalau awak nak buka lamanweb dia...www.orphancare.gov.my
kat situ semua awak boleh baca tentang puast tu...tengok gambar bb kat situ cam kesian jer...ramai2 duduk dalam babycot...semua berdiri...cam kesian jer...

anak yg kite ambik sbg anak angkat tu, tk kira la sah taraf atau tak, dh jd tanggungjawab kite tuk mendidik anak itu sebaik mungkin...
mereka mcm bb lain jugak..suci...
kalo betul didikan kita, insya allah, jd org begruan satu hari nanti...

pelik dgn sikap ssstgh org yg memandang serong pd anak2 yg mcm ni....
bukan mereka nk dilahirkan ke dunia ni...

anak saya, walaupun anak angkat...tp dengan orang lain mmg dia tak nak...bila bangun pagi dia akan cari saya atau suami tu jer...balik kpg pun dia jinak2 merpati jer dengan atok dan nenek, dengan makcik2 pun dia jinak2 merpati...kadang2 rasa kasih sayang yg terbit dari hati kita yg ikhlas membuatkan kanak ni rasa selamat bila bersama kita...oleh itu kepada sesiapa yg ingin mengambil anak angkat...perlu memberi kasih sayang yg penuh keikhlasan...supaya anak angkat ini akan merasa sempurna dan selamat bila berada dengan kita...insyaalah , semoga allah menolong kita yg berada dijalan yg benar

kalau nak ambik anak angkat, ..better ambik anak lelaki sbb nnt dia dgn kita akan jadi mcm ibu dgn anak,..kalau ambik anak angkat perempuan, dia masih belum muhrim dengan suami kita. susah jugak tu

Post Last Edit by speedial at 2-3-2010 12:27
kalau nak ambik anak angkat, ..better ambik anak lelaki sbb nnt dia dgn kita akan jadi mcm ibu dgn anak,..kalau ambik anak angkat perempuan, dia masih belum muhrim dengan suami kita. susah jugak tu
Aliya2006 Post at 2-3-2010 12:00

confuse ni...apa maksud jadik mcm ibu dgn anak tu ek...mana dapat info ni.....??????

bukan ker anak angkat lelaki tetap bukan muhrim ibu melainkan jadik anak susuan atau pun sabit susuan.....

anak angkat pompuan.....bukan muhrim bg suami si ibu...
anak angkat lelaki....tetap bukan muhrim bg si ibu....

aliya ..anak lelaki bila sampai umur tak akan jadi muhrim kita jugak...kita kena susukan dia baru jadi muhrim kita...atau kita minta bantuan adik beradik perempuan kita utk menyusukan anak angkat lekaki tu...supaya bila besar akan jadi muhrim dengan kita...pada kebiasaan anak-anak akan lebih rapat dengan ibu bila besar...jadi utk tidak membataskan aurat bila anak angkat lelaki besar, kita kena ikhtiar utk menyusukan anak angkat tersebut

maksud sy bagi susu ibu la, jadi ibu susuan la.
lagi pula, kalau dah dia anggap kita ibu, sah2 dah tak boleh kawin ngan ibu angkat dia, kalau anak perempuan masih boleh kawin ngan bapa angkat. tu maksud saya, jadi better ambik anak angkat lelaki.
tp kalau nak ambik anak angkat perempuan pun tak pe la..tp kena jaga la sikit batas pergaulan dengan suami kita

betul kata sofea, kalau ada adik beradik perempuan, boleh minta tolong susukan anak angkat kita tu incase susu kita takdak la.

maksud sy bagi susu ibu la, jadi ibu susuan la.
lagi pula, kalau dah dia anggap kita ibu, sah2 dah tak boleh kawin ngan ibu angkat dia, kalau anak perempuan masih boleh kawin ngan bapa angkat. tu maksud saya, jadi better ambik anak angkat lelaki.
tp kalau nak ambik anak angkat perempuan pun tak pe la..tp kena jaga la sikit batas pergaulan dengan suami kitaAliya2006 Post at 2-3-2010 12:30

Aliya...awak jgn salah paham tau.....

tak kiralah apa anak angkat lelaki tu anggap ibu dia apa2 pun....selagi takde sabit susuan...memang dia boleh kahwin dengan ibu angkat iaitu dia adalah bukan muhrim si ibu...

sbenarnya takde beza pun amik anak angkat lelaki ke pompuan tetap bukan muhrim ibu/bapa selagi tak sabit susuan...

terima kasih, kita faham.

salam semua...

sya nak juga tau kut2 ada yg boleh tolong saya..nak urus kan bby yg ibunya tak berkahwin..
kat mana dia boleh bersalin...
pasal bby tu i dah tau bila dia lahir nti i terus ke JPN ambil borang anak pelihara pastu bawa borang tu ke JKM...
tp masalahnya kat mana ibu tu nak bersalin nti....
katanya dia takut nak bersalin kat hospital takut kena tangkap polis sebab tak berkahwin...
bila dah jadi mcm  ni..marah jugak kat budak tu napa boleh jd mcm ni...yg kecian bby dlm perut yg tak tau apa...

lepas ambik form anak angkat tu kena ke jkm ker?

rasanya tak perlu..sbb mcm kes aii, ibu bg trus anak kepada aii, jd tk perlu ke jkm...
masa interview dgn jpn nanti, kalo ada hal yg dimuskilkan, baru rujuk ke jkm...
itu yg berlaku pd aii dan anak...

pasal nk bersalin tu, bw ke swasta pun ok.....
kalo ke sepital biasa, pun ok gak..
kalo si ibu dh cukup umur, tk de apa masalah...
dia leh bw kuar bb...
mungkin jg berlaku, kakitgn sepital akan sibuk2 nak jugak bila dpt tahu bb anak tk sah taraf ni...
mereka biasa jd org tgh la...benda ni berlaku jugak pd aiii....
kalo tk pun, kalo si ibu tk mo bb, org jkm akan dtg trus ke spital ambik bb tu...

kalo belum cukup umur,
masalah sket la...kena kaunseling dulu...
kena bw mak bapak suh sama2 kena kaunseling dgn staff bhgn kauseling....

kalo bw ke sepital swasta, beranak, bayar, boleh kuar..
tu saja..cuma bayar lebih sket la....

146# xixin5230

hii...
saya baru ja join sini..saya ada dftar nama kat kewaja..alhamdulillah pihak kewaja beri layanan yg baik sgt