CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ctredzuan

daulat Raja johor dr queen victoria?

80# harungemang
batil? tak tau lak gune tok ape...

asalnya ada alat kebesaran n disimpan kat pulau penyengat. pastu bila keturunan temenggong johor ni rampas takhta dari sultan ali, alat2 kebesaran tu dibawa ke terengganu...

82# AadiGoth

cam tu ler aku pernah terbace...
tapi kenape terengganu?

ade yg cakap terengganu adelah satu negeri yg bermule dengan kesultanan sendiri

ade lak pendapat yg mengatakan ia bermule dari pembesar dari johor... dan adelah sebab nih alat kebesaran tu di bawa ke terengganu?

ermm ade bab bab sejarah yg aku tak tau lagi...

mungkin sebab tun zainal abidin n tun abd jalil sama keturunan bendahara n pewaris sah. sultan ali keturunan ngn tun abd jalil n kalu x salah marhum janggut or sultan omar kot pewaris takhta masing2. walau pun keturunan temenggung johor tu asalnya dari keturunan sama (tun jamal) iaitu cucu tun abd jalil.

bila keturunan tun jamal jadi temenggung, ia cam status turun skit. thats why kot...

byk sgt kemungkinan yg wat confuse.. aku dgr sultan tgh gering... sape lak yg akn naik lps ni eak? tp btl ke org yg bakal tu patut naik? nnt ada lak yg mati dlm misteri...

Suiltan johor meninggal...7.15 takdi...al-fatihah

Follow Us
best topik sejarah nih

xsangka lak aku join forum ni disaat2 akhir riwayat Sultan Mangkat Jumaat.. anyway, aku ada beberapa lagi topik yg ingin dkongsi bersama... harap semua yg bekenaan n yg tau psl sejarah ni dapat share bersama kita...

n the 1st, mgu lps aku ada tny muor76 psl majlis pertabalan sultan johor.. agak2 ada x?

xsangka lak aku join forum ni disaat2 akhir riwayat Sultan Mangkat Jumaat.. anyway, aku ada beberapa lagi topik yg ingin dkongsi bersama... harap semua yg bekenaan n yg tau psl sejarah ni dapat share bersama kita...

n the 1st, mgu lps aku ada tny muor76 psl majlis pertabalan sultan johor.. agak2 ada x?

85# harungemang

Iskh, what do you mean by that...

85# harungemang  

Iskh, what do you mean by that...
cinta1 Post at 23-1-2010 21:11

which 1?

74# muor76

aku ada baca pasal ni kat satu forum... Tengku Puan Pahang sendiri yang tulis langsung menepis segala tuduhan terhadap almarhum ayahanda TPP...

TPP kata masa sultan ismail beri semula title TMJ tu pada sultan iskandar dia sendiri berada dalam kamar tu, sultan iskandar takde paksa atau curi cap jari sultan ismail sepertimana yang diceritakan oleh sesetengah pihak...

kalau sape2 pernah masuk infogossip.com mesti pernah baca citer ni... TPP guna nick azizah iskandar dlm forum tu...

74# muor76

aku ada baca pasal ni kat satu forum... Tengku Puan Pahang sendiri yang tulis langsung menepis segala tuduhan terhadap almarhum ayahanda TPP...

TPP kata masa sultan ismail beri semu ...
nazurah Post at 24-1-2010 11:23

tu la.. aku ada tbaca gak.. diorg kt dulu ada menteri adat istiadat bernama wan idris/tok anjang.. ms sultan ismail nk mangkat, menteri ni ada kat sblh bsama dgn sultan iskandar ni.. n ada kisah sebalik ni.. katanye sultan iskandar ni selalu sebut "mahmud naik takhta" pd ayahanda-nya... then terpacul la ayahanda-nya sebut mahmud naik takhta...wallahualam...

Almarhum sangat rapat dengan Tun DR.Mahathir.Ada pendapat yg mengatakan Almarhum menyayangi Tun kerana Tun Mahathir memberi peluang kepada baginda untuk menjadi Yang Dipertuan Agong.Pendapat ini muncul kerana ada satu komen Almarhum Tunku Abdul Rahman yg menyatakan beliau tidak akan mengangkat 2 orang Sultan menjadi Yang Dipertuan Agong jika masih menjadi Perdana Menteri.Tunku pernah memberi amaran kepada raja-raja melayu supaya menjadi raja yg baik atau kekal menjadi raja yg hanya bertaraf raja daiman dan raja kelawar kat daun terup.Berkenaan dengan dua orang Sultan yg disebut oleh Tunku itu ,ramai yg berpendapat mereka ialah Almarhum Sultan Iskandar dan Almarhum Sultan Idris Perak.

93# harungemang

kita takde kat situ... kita tak tahu
since anak dia dah jelaskan segalanya jadi kita anggap cerita satu lagi tu adalah ceritera org kecewa dan iri...
tuhan dah tentukan dia yang layak jadi raja, negeri makmur sepanjang dia menaiki takhta... dan dia tak menyusahkan rakyat johor pun...

beberapa tahun sebelum malah sehingga baginda mangkat, takde pun sambut ulang tahun kelahirannya seperti tahun2 sebelum imuniti raja ditarik. tahu tak betapa boringnya bandar JB pada 8 April tiap2 tahun selepas itu? Kalau tidak tarikh 8 April tu la rakyat tunggu... dapat tengok sukan laut dan macam2 acara sukan depan pantai lido...

93# harungemang

kita takde kat situ... kita tak tahu
since anak dia dah jelaskan segalanya jadi kita anggap cerita satu lagi tu adalah ceritera org kecewa dan iri...
tuhan dah tentukan dia yan ...
nazurah Post at 25-1-2010 19:35

mungkin juga cerita tu bangkit dr org2 yg kecewa & iri.. tp aku terkilan kalu ada ape2 yg terjadi dsbbkn sejarah yg xdperbetulkn.. maklumlah, kata2 org bdarah sultan ni bdaulat. xleh dbuat memain.. lelagi kalu org tu btl2 waris sultan.. sbb aku pernah dgr dulu ada yg mengaku dia sultan yg layak n cuba buktikn dgn duduk dikerusi emas sultan tu.. akibatnya, dia jatuh sakit n cuba berubat dluar negeri tp gagal.. sampai akhir takhta xdpulangkn lantas dsebut mereka yg xlayak menaiki takhta akan mati dlm misteri dan sekiranya takhta xdpulangkn sejurus 7keturunan, negeri johor akan huru-hara... ni yg wat aku risau sbb media smlm br sebarkn ada org yg dok kutuk sultan johor ni.. tp aku xsmpt bc ape yg dia sebarkn.. xtau  la ape lak pas ni..

Post Last Edit by waris at 23-8-2010 02:35

salam..tengah boring keja malam..
sejarah benar sempena beberapa bulan lagi genaplah 500 tahun melaka tumbang 1511-2011..

Utk jawab semua persoalan TT tu, pada aku kita cuma perlu pahamkan aje frame of mind kerabat johor ni. diorang tak suka diagung2kan macam dewa kerana menyalahi akidah. contohnya tak bagi rakyat sembah dia (almarhum sultan iskandar pernah marah org yg nak sembah dia; 'aku ni makhluk macam kau jugak' gitula lebihkurang. tu satu contoh. contoh lain, kalau dalam apa2 majlis nak sebut nama sultan johor, cuma setakat sebut nama Sultan sekian-sekian je... bukannya Duli Yang Maha Mulia Sultan sekian-sekian.

satu lagi, nak kata dia ni memang darah raja, dia tu pulak bukan... well, kalau kita trace balik, at one time dulu, atuk moyang dia pun bukan raja jugak, tapi diangkat jadi raja atau perang dan kalahkan raja yg ada, maka dia pulak jadi raja. kalau nak jadi raja, kena rampas kuasa....tak timbul soal darah raja or not.

Reply 98# saden

Dulu masa belajar adalah buat rombongan cik kiah  ke Parlimen. Masa tu almarhum sultan iskandar jadi agong dan merasmikan sidang parlimen tu

Masa kita orang nak salam, ada member sebelah aku sembah dia. Dia cakap jangan sembah saya, saya bukan tuhan.

Reply 99# bronches
ahaaa! yes... macam kau sebut tu... dia bahasakan diri dia "saya" je, bukannya "beta", pun pasal frame of mind yg sama juga tu.