CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: amazed

kaunter bantuan dan pertanyaan tentang medical & farmasi

Salam to all,

Saya ada anak lelaki 1thn 10bln.. baru2 ni dia demam teruk jugak. siap kluar lendir putih dr telinga kanan. then bila refer ke doktor, dia kata ini kes jangkitan biasa. ok la.. kita yg kurang arif ni, ikut je la sgala kata dia..

alhamdulillah, demam dia ok dah. yg jadi masalah sekarang ni, bekas dr lendir putih tu ari, macam dah jadi keras. telinga my son belah kanan mcm dah nak penuh dgn benda tu.. baru 3 ari lepas ada la kluar ckit hat yg keras tu. kata my asben maybe sabun or shampoo yg terkumpol slama ni..

tho x puas ati dgn jawapan my asben, terima aje la..

tp my son dok slalu usik telinga kanan dia, mcm x slesa. nak korek telinga dgn putih kapas biasa pun dia dh x bagi lagi.. walhal dulu, syok je dia layan..

so, blh ke anybody help me with this situation. nak g klinik kat cni, communication barrier. x suma doktor fasih english.. yg ada tu pulak, buat degil dia je.. org tanya lain, lain dia jawab..

mmg memerlukan bantuan sgt ni... many thanks..

salam....nak tnya ni.....cool ade masalah lah...semenjak2 ni kaki cool ase asyik berpeluh je, kat tangan kadang2 je tp yang tak tahan tu berpeluh kat kaki...ni penykit pe ek......

Saya nk tanya ni
Mil saya belikan saya Supplement Nutrilite Ammay

Dlm tray tu ada 3 jenis, Multivitamin, Multimineral & Concentrate Tablets

Bila nk mkn sy terbaca kt kotak belakang
Dia kata klu ibu mengandung @ breastfeed kena dptkan consult dari doktor dulu..
Saya skrg breastfeed so nk tanya la pd sapa2 yg arif..saya leh mkn tak supplement tu?

nampaknye....xde Doc...pon yg nak jawab...

Salam...

nak tanya psl my son, 5 yrs old...kerap sangat buang air kecil. tapi waktu siang sj. mlm dia jarang2 la ke tandas. waktu siang, dia mmg minum banyak sgt...so, i fikir normal la kan, dah kuat minum, mesti la kuat buang air TAPI my mum mcm bising2 kata yg my son ni kencing x puas, sbb tu slalu berulang ke toilet. My son tak pernah lak komplen sakit or apa2 psl kerap ke toilet ni...

PERSOALANNYA: Perlu atau tidak untuk di bawa berjumpa doktor?

antara PPUM ngan HUKM...mana bagus untuk dptkan rawatan kanser? (adik ipar kanser otak, mata dah x nampak)...

Follow Us
xde doctor on duty ker...?

Reply 87# iszaura

terlalu banyak pesakit kat wad, doctor tak sempat nak online... he he he... sabar ya...he he he

Reply 86# biosfree

i bukan doctor.. tapi mengikut pengalaman relative n friends, so far 2 2 hospital ok...I pernah 3 kali masuk PPUM, tapi i tahu doctor kat sana memang cuba sedaya upaya untuk mengubati kiter, dengan apa cara sekali pun...tiap2 hari i kena ambil darah  sbb sel darah putih i lebih banyak dari sel darah merah(sampai lebam tangan i n i siap nangis2 lagi), tapi i tahu itu tugas depa, lagipun sblm depa ambil darah i, depa selalu minta maaf..so skrg i dah ok.. dah 2 tahun i tak pernah masuk wad lagi.. tapi i selalu pergi PPUM untuk montly check up...Thanks to all of them termasuk nurses... i rasa sungguh terhutang budi...

waa bagus, tapi kes adik ipar aku ni lain pulak...mcm lambat je tindakan/decision diorg buat, sampai tertunggu2 dibuatnya, bayangkan, operation pertama kata, dah berjaya buang kanser tu, tapi dalm 2 bulan je, kanser tu dah merebak sampaila mata adik ipar aku tu dah kabur n x tampak, cek punya cek diorg detect kanser jenis bla bla...tah tak tau nak tulis.....kat situ baru mengelabah....ssh aku nak explain semua, yg pasti adik aku mengadu dengan nada yg tak puas hati dgn tindakan DOKTOR yg merawatnya tu....

Reply 90# biosfree

Sebelum ni.. adik u di rawat kat hospital mana? maybe can transfer to another hospital... sbb sel cancel ni memang susah di ubati, memang perlu pakar yang betul2 pakar lah...so kiter mesti iktiar kat mana2... Ade gak kawan2 i yang kena tiroid n breast cancer.. tapi ok je after operate... cuma tak leh skip check up lah... Hope adik u sihat...

Salammmm.. tgok banyak soalan yg x bjawab.. hope sesangat dpt jwb soklan kita dgn segera...  Anak saya yg kedua berumur 5 tahun... dlm 1 hari dier kerap buang air besar.. lepas mkn mesti buang air besar.. cth minum pagi.. mkn nasi grg nnt x sampai 15 minit mesti ke toilet mbuang.. then kul 10 or 11pg.. minum milo + mkn biskut then kes yg sama jgk.. lps mkn tghari pon sama.. minum petang pon sama.. dinner biasa kul 8 pon sama jgk.. kul 10 mlm biasa kami ada minum mlm.. dier join sekali.. hemm ke toilet lg.. until dier tido bru stop.. tu pon kenkadang time dinihari dier kejut i.. mama nak poo2.. i bangunlah on kan lampu toilet.. huhuhu normal ke nieh.. dh berlarutan dekat sebulan... hope ada doc yg sudi nak mjawab... klo siyes.. i akan bwk my son ke Hosp...?? n 1 lg shi2(buang air kecil) pon start kerap..

salam doc sekalian..

tgn kanan saya pernah patah masa umur 4 taun, prob nya, skang sya dh umur 20+, bila sejuk2 (aircond selalunya) tgn ni sakit n kebas sampai kdg2 hujung jari pn kebas n bahu kanan pn sakit...adakah itu normal??

tolong ye  

salam doc sekalian..

tgn kanan saya pernah patah masa umur 4 taun, prob nya, skang sya dh umur 20+, bila sejuk2 (aircond selalunya) tgn ni sakit n kebas sampai kdg2 hujung jari pn kebas n bahu kanan pn sakit...adakah itu normal??

tolong ye  

Doc, nak tanya..
Saya ader gastrik yang teruk sampai mkm ubat pun dah x lut. Penawarnya saya kena amik injection kat klinik. Pastu saya pergi refer pakar dan doc dah bagi ubat selama 2 minggu dan gastrik beransur baik. Sekarang ni gastrik jarang menyerang tapi masih berlaku sekali-sekala. Saya ada terbaca tentang helicobacter pylorii yg boleh sebabkan gastrik. Mcm mana saya nak test saya +ve atau tidak? Ada x simple test yang boleh buat di klinik? Saya kalau bleh xnak kalau sampai kena buat endoskopi baru bleh check ttg bacteria tu? TQ doc..

hurm..where are the docs?  :re:

doc....mau tanya....

skrng nih aku mcm sakit pinggang....
nak bongkok rase sakit....
maybe sbb  ...
marwang Post at 25-3-2010 11:47

Sori saya bukan doc..tapi kalau sakit belakang yg berpanjangan better pegi cek..
sbb takut kena slip disc..
slip disc ni berlaku apabila tulang belakang kita 'lari' dari kedudukan asal...akibat salah posisi/mengangkat beban tanpa cara yg betul/kemalangan/  jatuh dsb ...apabila dibiarkan ia akan menyebabkan tulang tersebut menekan saraf menyebabkan kita mengalami sakit yg amat....kalau terus dibiarkan saraf boleh cedera dan mati dan kita akan lumpuh (worse case scenario)...

ayah saya kena slip disc ni..dr bagi choice 2 je..operate atau biarkan...operate 50-50 chance u akan baik atau lumpuh...kalau biarkan,  probabaility lumpuh sgt tinggi...we opted for surgery...even not 100% fit tapi sakit tu dah takde...

anyway...ayah saya dah 60 lebih so recovery amik masa jugak le...kalau kita org muda, then selalunya recovery bagus...lagi pun masa operate tu kira lambat jugak..org tua katakan..byk alasan nak ke hospital...so rasanya kecederaan pada sarafnya teruk kut sbb skrg after surgery pun dia masih bertongkat dan kaki masih rasa kebas2...

oh ya..doc bgtau saraf yg terlibat in my father's case tu saraf yg connected to his legs...so sblm treatment dia selalu sakit kaki dan one time masa dia pegi Mekah..dia collapse dan takleh jalan..huhu

Saya nk tanya ni
Mil saya belikan saya Supplement Nutrilite Ammay

Dlm tray tu ada 3 jenis, Multi ...
ji_ji Post at 31-5-2010 08:46

NAsihat mcm tu mmg biasa kat produk2 supplement atau ubat..hanya sebagai precaution sbb pompuan mengandung n breastfeed ni kena pikir risiko setiap benda yg dimakan yg boleh efect anak dalam kandungan atau yg sdg menyusu

Kalau ubat tu mmg TAK BOLEH diambil oleh wanita mengandung atau menyusu biasa amaran dia akan tulis CONTRAINDICATED IN PREGNANT/BREASTFEEDING MOTHERS

Untuk vitamin atau supplement pula..kalau sekadar multivit dan multimineral..insyaAllah tiada masalah..tetapi make sure u jgn amik byk2 jenis..mcm u amik nutrilite ni..then obimin pun u amik..uabt yg msisi kasi time buat check-up kat klinik pun makan..basically kandungan multivit ni lebih kurang je...ambil ikut arahan

satu lagi..kalau u jenis yg mmg mengamalkan diet seimbang dan bernutrisi...kdg2 tak perlu pun amik vitamin supplement ni...

salam.. tumpang tanya..
kalo gi farmasi tu kat bhgn vitamins tu.. byklah jenis2 vit c..
apa beza y ...
esjeizekri Post at 25-3-2010 12:34

Daily requirement utk vit C hanya 75-90 mg/day

lagipun vit C ni kalau ambil dalam dose yg tinggi, penyerapan kat usus akan jadi rendah...hanya dalam 16%...tapi kalau ambil dalam dose rendah..penyerapan boleh pegi ke 98% (rujuk Wikipedia)

kalau kat hospital kerajaan biasa 1 tab 50 mg..makan 2 biji sehari pun dah cukup...

KAdang2 kena hati2 jugak dgn strategi iklan syarikat supplement...sbb selalunya diorg exaggerated je...

salam Dr2

nak tanya bagi pihak kawan
Umur 42 tahun
sejak February 2009 dia dimaklumkan oleh Dr  ...
fatehana Post at 26-3-2010 11:15

batu karang sangat bahaya..sama ada di buah pinggang/hempedu

kalau di hempedu..batu karang ini boleh menyumbatkan pundi hempedu. Fungsi hempedu ialah menerima cecair hempedu yg dihasilkan oleh hati...jika cecair ini tidak dapat dialirkan ke hempedu..hati akan rosak. Kenapa? Sbb hempedu mengandungi toksin2 yg dihasilkan dalam metabolisme lemak..cecair hempedu bertindak membawa by-products ini ke hempedu utk dikeluarkan melalui najis..kalau proses pengaliran hempedu ini tidak berlaku..cecair hempedu akan berkumpul dalam hati dan lama kelamaan toksin yg terkandung akan merosakkan sel hati....kalau hati dah rosak??? huhu..nanti dapat le penyakit kuning mcm baby baru lahir tu...and kalau tak treat cepat...

so, nasihatkan kawan u utk dapatkan rawatan awal..