CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: roses_cute2002

Buat Facial di Rumah...Jom Share cara korang dan produk yang digunakan

hai roses
tolong.. i ada bigggg problem kat muka ni, camna nk explain ye..
ok camni, kat muka saya ni ada part2 kulit yg tak smooth (mcm bijik2 kecil) kalau saya korek2 geram dia keluar isi2/ bij ...
Crayola Post at 9-11-2009 02:08

crayola nanti sy jwb k..nak tido dah.. dh lewat..ok nanti sy try bg petua...

hai roses
tolong.. i ada bigggg problem kat muka ni, camna nk explain ye..
ok camni, kat muka saya ni ada part2 kulit yg tak smooth (mcm bijik2 kecil) kalau saya korek2 geram dia keluar isi2/ bij ...
Crayola Post at 9-11-2009 02:08

ok ros rasa masalah awak tu dipanggil "MILIA". biji kecik2 tu mcm di gambar ni ke?

kalau ya, tos trgkan apa tu MILIA..

Sebenarnya MILIA ni merupakan ketulan-ketulan protein kecil yang tersekat di bawah lapisan atas kulit. Istilah perubatan untuk tompok tompok putih ini adalah 'milia'. Milia adalah cysts penuh keratin bukan jerawat. MILIA boleh terjadi pd sebarang pergkat umur. Pembentukan milia adalah sering berlaku kerana dedahan terlampau pd matahari.

MILIA boleh didatangi 2 jenis :

Primary milia iaitu berada di bawah kelenjar minyak yg sering ada pd muka dan kwsn mata.

Secondary milia pula iaitu terjadi disebabkan oleh masalah-masalah dengan saluran peluh atau trauma kulit disebabkan oleh alergies, khususnya satu alahan untuk suncream. Sekunder milia boleh berlaku di mana-mana atas badan.  

Kedua-dua jenis milia ini berlaku di bawah lapisan kulit kerana tempat-tempat protein terperangkap  dan tidak mempunyai liang pori yang terbuka untuk MILIA tu keluar. Ini berbeza dengan jerawat. Ramai orang rawat milia mcm rawat jerawat, tp itu bukanlah cara yang betul.

caranya guna cara pengelupasan lembut untuk membersihkan keadaan tersebut. Sebabnya, milia ni terperangkap jadi kita perlu secara lembut hilangkan biji kecik iaitu protin yg terperangkap tu. Pengelupasan secara scrub pd epidermis iaitu lapisan nipis kulit dan rata mencegah pembentukan MILIA pd masa depan. Pastikan krim pengelupasan anda kaya dgn Vitamin A sebagai bantuan penjanaan semula kulit. cari produk berasaskan retinol yg sgt sangat membantu merangsang penjanaan semula sel kulit.  

jalan terbaik untuk mencegah milia adalah dgn mengelak menggunakan harsh skin products contohnya sunscreen dan heavy cosmetics. Selalu pilih produk-produk untuk kulit sensitif dan hadkan kulit anda terdedah dgn sinaran matahari. boleh guna produk yang ada UV protection tp yang tak berat or keras sgt la kandgnnya..

Ok mula sekali kita rawat secara dalaman dulu iaitu makan sayur2an mentah seperti timun. buah2an sprt blueberry, raspberry and strawberry. kerap minum jus buah2an krn baik untuk kulit. bykkan minum air kosong juga sbb air dan jus ni bgs untuk cucian dalaman kita dan memberi faedah untuk kulit.

kemudian buat Pengelupasan seperti guna scrub untuk membenarkan kulit itu secara semulajadi mengeluarkan keratin sel-sel dan sebum.  

caranya ialah wapkan muka dalm 5 minit untuk bersihkan kulit dan lembutkan sel kulit mati. pastu ambik pencuci yang sesuai bersihkan muka dan buat urutan di muka. kemudian ambik scrub muka dan buat urutan then bilas. pastu guna masker seaweed (rumpai laut). seterusnya guna minyak tea tree kpd kulit.

crayola boleh buang MILIA, semasa buat facial treatment dengan guna besi yang mata bulat tu utk picit biji tu.. tp hati2 jgn sampai berparut..kalau boleh wapkan muka dulu air panas supaya kulit lembut dan senang picit.

95# roses_cute2002

heheheheh roses, thanks for the explanation. saya mcm dah tau the functions of those ingredients tapi just nak tau from ur perspective beza dua-dua scrub tu. maiyonnaise plak good to kno bleh guna any maiyonnaise coz different maiyoo different composition dia. anyways, good reading for everyone termasuk la kita-kita ni. rajin u tulis sumer ni ye roses? thanks.

saya tried the coffee scrub tu. sedap bau dia dlm shower, tapi suka lagi the honey scrub tu kot. selalunye saya allergic kalau shelve products yg ada beeswax. dolu-dolu ada amalkan gak scrub madu buat sendiri, tapi guna garam. okay jugak tu. laaaaamaaaaaa dah tak guna, sampai lupa apa effect dia. eheheh.

eh, nanti bila saya balik m'sia dah kumpul modal byk2 jom kita bukak spa sendiri nak? nanti saya kasi plan dia. kekekkekekekekeke.. peace!

102# roses_cute2002

waaa... dah kena milia lah pulak, saya student lagi ni
tq tq tq roses, saya memang appreciate apa yg roses tulis,mcm beautician lah pulak , keep up the good work k!!

ada tak petua2 tradisional untuk milia ni, mcm baking soda ke, menda2 yg ada kat dapur?

roses belum jwb lagi pasal dark circle ye ...

Ini cara nak buat toner sendiri.

Bahan-bahan:

* Separuh buah lemon
* Tiga atau empat potong timun
* Secawan air

Cara buat :

1. Tuang air ke dalam sebuah mangkuk, masukkan potongan timun ...
roses_cute2002 Post at 5-10-2009 23:15

toner ni nk pakai berapa lama & berapa kerap ye?
as usual, kelebihan dia? Harap roses tak jemu ye melayan karenah saya yg tanya macam2 ni ;)

104# Crayola

ok crayola boleh try petua2 yang saya tulis sebelum ini yang ada guna yogurt, strawberry, oat utk rawat MILIA..hehe sila semak dari mukasurat 1 - yg latest ni ya.. heheh semua petua tu sesuai dgn masalh kulit tu..

kalau nk beli skin care product ambik yang utk kulit sensetif, minum air kosong dan jus buah2an, cari cream yang ada vitamin A, kalau pakai makeup jgn lupa cuci sblm tido dan kurangkan terdedah dgn matahrii.. slmt mencuba..

dark circle jap tgh tulis ye yangg...

Follow Us
95# roses_cute2002

heheheheh roses, thanks for the explanation. saya mcm dah tau the functions of those ingredients tapi just nak tau from ur perspective beza dua-dua scrub tu. maiyonnaise plak ...
sunshinelady Post at 10-11-2009 17:32

oh yeke.. hehehe...bg ros scrub yang madu tak cepat merengsa sbb melembapkan then kopi mungkin sebab aroma dabomm dia ...heheh

mayonis pun kena cr yang sesuai sbb skrg kt pasaran mcm2 jenis bhnnya.. kat obersee sana kan byk jenis sy nk bgtau pun tak tau sgt..cuma cr yg ada oil n telur dn tanpa campuran yang pelik2...heheheh

tu la terajin sgt bab2 mcm ni.. sbb satu perangai sy sy suka bg org nampak cantik n mmg cita2 nk buka spa.. adeh bila lah termakbul ye.. heheh kalau kita discuz2 ni mau meletop kita nya spa kan kan?..heheh laris punya lah.. hehe aminnn

106# roses_cute2002

yg petua yogurt, stawberry dan oat tu saya tak sure lah kat mana, leh tak roses (nama Lina ek?) tlg tulis nombor post yg keberapa, mcm post saya ni nowbor #108 

103# sunshinelady

kalau org yang bibirnya sensetif jgn guna garam..nanti luka n merekah...begitu juga kalau buat scrub bdn.. kalau sensetif guna gula, coffee atau sugar brown ganti garam..

toner ni nk pakai berapa lama & berapa kerap ye?
as usual, kelebihan dia? Harap roses tak jemu ye melayan karenah saya yg tanya macam2 ni ;)
Crayola Post at 10-11-2009 17:51

oh toner adalah perkara basic yang perlu dipakai selain dr cleanser, n pelembab.

so pakai hr2 utk hilangkan kotoran, sel kulit mati, dan kecilkan pori2..

jgn tggl perkara basic ni

pencuci
toner
pelembap..

benda ni akan berkesan dgn satu syarat.. RAJIN..hehe kalau malas tk dpt den nk nolong aih...

106# roses_cute2002

yg petua yogurt, stawberry dan oat tu saya tak sure lah kat mana, leh tak roses (nama Lina ek?) tlg tulis nombor post yg keberapa, mcm post saya ni nowbor #108
Crayola Post at 10-11-2009 18:02

yogurt post no 13, 14, 19, 21, 22, 72.
oat post no 20, 21, 22.
strawberry post no 72.

;)

108# Crayola

yg dark circle nanti sy siap semua tulis sy post ye...heheh nk rest jap...letih lak rasa bdn ni...kalau sempat sy tulis abih mlm ni kalau tk sempat lusa br post coz esok sebuk dgn keje.....beautician tk bertauliah ni leh lak rest2...hehehe..sbr ye..try buat homemade recipe tu ya.. sy ada lg petua nanti sng sy post lg utk rwt msalh crayola

Scrub Oatmeal (buang kulit mati di muka)

Bahan

•    2 sudu kecil oatmeal
•    1 sudu kecil baking soda

Penyediaan

Campurkan oatmeal dan baking soda kemudian tambahkan air secu ...
roses_cute2002 Post at 8-10-2009 19:42

yg ni dah buat tadi, best nk buat berapa kerap?

112# roses_cute2002

tq ;) ;) take your time k

113# Crayola

hi crayola,

bersemangat sungguh u buat facial sendiri ye? good, good.
selalunye menda facial ni, 2-4wks sekali ikut jenis kulit muka. kalau muka yg tak makan saman, mebbie seminggu sekali. kalau jenis yg sensitive, mebbie sebulan sekali. ni semua kena trial & error.
rawatan muka ni selalunye kalau cepat/ kerap tak brapa elok. kira cam biar lambat asalkan gentle to the skin. nanti dia pun sihat & bersemangat nak bersinar dgn sendirinye.
saya buat facial sendiri kat rumah 2-3 minggu sekali in winter, & 1-2 minggu sekali in summer. ikut keadaan kulitlah jugak.

oh ye, product buat sendiri cam bahan2 scrub/ toner/ mask ni, kena simpan elok2 lepas buat. so, better buat sikit ikut keperluan. contohnye kalau buat routine 2-3 minggu sekali, nanti lepas 2,3 kali pusingan dah rosak bahan-bahan tu. so buat cukup-cukup je la utk 2 kali ke. ni pun kena ikut trial & error jugak. cuba buat half of the recipe je, kalau ada lebih lepas facial cuba simpan & tgk bleh thn brapa lama. memang kadang-kadang leceh nak kena buat byk kali each time nak pakai. tapi better jgn korbankan kulit semata-mata nak jimat, kang lagi rugi $$ kena repair balik. plus, menda-menda buat sendiri ni, the fresher it is the better nutrients/ enzymes yg active utk kulit therefore lagi bagus/ berkesan utk kulit kita.

selamat mencuba & take care.

109# roses_cute2002

oh, my recipe dulu-dulu tu guna garam + gula + apa ntah. nanti saya cari the whole petua tu. lama dah. lupa mana pegi coz dah malas nak buat sendiri. ada gak guna garam + gula + santan + apa menda lagi ntah utk body crub. ada mask guna mushrooms gak. ntah mana letak buku tu.
nanti bila-bila cuti saya bubuh sini okaay. sementara ni guna roses punye dulu la.
i think mana-mana recipe pon kalau kita tau kegunaan baik buruk bahan-bahan dia, insyaAllah akan jalan jugak. like u sed la roses, kena rajin + sabar.

anyways, well done la roses u wujudkan thread ni. i loooove talking about beauty & skin. tapi tak nak jadi dermatologist.. lagi beautician lagi best kan.

107# roses_cute2002

tu la. saya ni asik2 berangan nak buka spa. siap dah ada cam mana nak buat bisnes, nak buat promotion cam mana, macam-macam lagila. kena tunggu modal cukup + bila dah balik m'sia nanti la.
haaaiiii... tak sabar nak balik ni

115# sunshinelady

tqvm for the info ;) kalau sunshine & roses bukak spa, insyaallah saya akan pergi ;) hehe

112# roses_cute2002

mana roses ni .....

halooo semua, sorry lately ni sebuk sgt.. byk keje...ni pon nk wat keje..heheh tq sunshine n crayola jd pengnjg setia thread ni..nanti semua msg u all i reply n bg petua utk crayola.. tq sunshine dh jwb pertnyaan crayola pasal scrub tu.....bgs sungguh ada kwn2 yg byk bantu..sama2 dpt ilmu...ok nnti dh tk bz ros antar petua2 ye...