CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: amir_izwan

Kes Tuntutan Edah dan Mutaah Bekas Isteri Hattan

kan hattan jaga sendiri anak dia.kat wife kena bg gak ke nafkah?bkn mase dlm edah je ke???jgn hentam aku..aku tanye je,aku mmg tak tahu.kena google neh...
800214 Post at 5-11-2009 08:17

mutaah tu kira cam saguhati ... ade isteri minta ... ade yg tak minta ... kalo rasa masa bersama asben tak pernah bagi aper2, masa cerai tu tuntut ler ... tp tgk juga la kalo nak tuntut, kalo tak de satu sen, nak tuntut riban2 wat penat ajer ... nafkah edah kene bagi ... 3 bulan ... kalo sebulan RM1000, ko kali ngan tiga ... kakak aku cerai dulu x-asben dia tak bagi satu sen pun walopun mahkamah syariah dah tentukan berapa kene bagi, masa tu tak de mutaah, nafkah anak pon dia tak bagi, mmg haprak nyer bapak ... dia yg ceraikan dan hantar kakak aku dgn anak balik umah mak aku ... pastu tak bertanggungjwb ...

nape tunggu 5 tahun baru nak tuntut..lambat la leh setel jawabnye..hattan pun 1,ingat dah jaga anak tu tak payah bagi nafkah dah ke??ni la sikap org laki..tau lepas tangan je lepas cerai..

PETALING JAYA - "Selepas lima tahun, saya sudah tidak boleh bersabar lagi."

Demikian tegas Arianie Mohd. Abidin, bekas isteri penyanyi Hattan apabila diajukan soalan berhubung tuntutan edah dan mutaah yang tergantung sejak difailkan pada 2006 di Mahkamah Rendah Syariah di sini.

Menurut pramugari Malaysian Airlines (MAS) itu, dia pernah menuntut edah dan nafkah daripada Hattan atau nama sebenarnya Mohd. Shukri Shahabuddin sejak mereka disahkan bercerai pada 10 Mac 2005.

"Tapi selepas lima tahun, saya tidak pernah dapat apa-apa, sedangkan semua orang tahu (edah) itu tuntutan agama.

"Dia kena bertanggungjawab, saya sudah tiada apa lagi sekarang ini, anak pun tinggal dengan dia," kata Arianie merujuk kepada anak lelaki tunggal mereka, Adam Eiman, 11, yang tinggal bersama Hattan.

Arianie, 39, juga tidak menolak untuk memfailkan hadhanah iaitu hak penjagaan anak selepas bekas suaminya itu dilihat mengenakan syarat-syarat tertentu apabila ingin membawa anaknya keluar.

nape tunggu 5 tahun baru nak tuntut..lambat la leh setel jawabnye..hattan pun 1,ingat dah jaga anak tu tak payah bagi nafkah dah ke??ni la sikap org laki..tau lepas tangan je lepas cerai..
UnaHusna Post at 5-11-2009 10:38

kejap..aku pun tak paham....lepas cerai kena bagi nafkah ke kat EX...yang aku tau bagi NAFKAH EDAH DAN MUTAAH...
nafkah untuk anak mmg. wajib....

tapi why dah 5 thn baru nak mintak? ....

Tapi selepas lima tahun, saya tidak pernah dapat apa-apa, sedangkan semua orang tahu (edah) itu tuntutan agama.

Kena jugak ingat...tuntutan ugama semua wajib kena ikut.Jangan bila tuntutan itu diperlukan baru soal "TUNTUTAN UGAMA" di sebut.....

Follow Us
Kalau tak jaga anak, bekas isteri dapat nafkah jugak ke???Konpius haku!!!

yang wajib tuh bayo je la hattan oi ikut kemampuan ko,,
esok2 dalam kubor ko jugak yang nak menjawab

25# 800214

Nama pun nafkah edah..so apply selama tempoh edah je...normally 3bln...selalunya dikira kebiasaan belanja utk sebulan yg somi wajib tunaikn semasa masih bersama i.e tempat tinggal (sewa), mkn minum...
Itupn kalo x-hb x beri sepanjang tempoh edah...kalo sepanjang edah x-hb masih tanggung sume, x-wf x boleh tuntut lg dh..
agaknya x-hattan mayb nk kurang2 rm1000 sbln, so x3=rm3000 nafkah edah...

kalo anak tu ex-wf bela, so nafkah dituntut utk ank...ini yg wajib bg bulan2 jg...

mutaah ni pulak saguhati...tp wajib bagi jg...yg ni selalunya x-wf tuntut byk2 & lump sum...

sume tuntutan atas budi bicara mahkamah jg...paham2 je la mkmah syariah kita kn...

kejap..aku pun tak paham....lepas cerai kena bagi nafkah ke kat EX...yang aku tau bagi NAFKAH EDAH DAN MUTAAH...
nafkah untuk anak mmg. wajib....
alahai Post at 5-11-2009 10:43

ye nafkah mutaah ngan edah tu la yang aku maksudkan..benda tu mmg jadi hak isteri lepas cerai..walaupun isteri ade gaji nafkah tu mmg tetap kene bagi..mutaah tu kalo suami ade duit banyak leh la mintak..cam hattan ni aku rase duit die banyak so ex die leh la mintak lebih sebab hattan mampu..lagipun die tak bagi langsung lepas cerai kan??mmg salah dah la..

47# Dylas

dik...ex-wf dia tuntut nafkah edah la...

huh....very de tak sangka ekk..hattan show off very de ala2 jutawan gitu...
tu sbb duit 50K kena kaporrr dek skim cepat kaya American British Tobacco Company tu ...
Yg sampai leleh air mata tu...:lo ...
koko2 Post at 5-11-2009 08:47

Aku simpati jugak dgn artis2 jantan Malaysia yang pak zahir nya kaya raya dgn lifestyle ala Hollywood siap dgn kereta2 mewah,superbike beratus ribu dan aktiviti glamer tapi bila kes naik mahkahmah syariah semua terbongkar. Rupa nya KAYAP..!
Hingga kan kos rm300 sebulan pun tak mampu nk kasi. Hampehhh...!
Adakah ini petanda semua hasil tu tak berkat mcm sorang kawan aku cakap...(walaupun aku tak setuju 100% dgn pendapat ni )..

nape die tunggu sampai lima tahun baru nak tuntut??

45# abbysuria

mayb coz hattan dh ade bakal mak pd ank dia...kang lg culas nk membayor...apatah lg nk tuntut hak penjagaan...

ye nafkah mutaah ngan edah tu la yang aku maksudkan..benda tu mmg jadi hak isteri lepas cerai..walaupun isteri ade gaji nafkah tu mmg tetap kene bagi..mutaah tu kalo suami ade duit banyak leh la m ...
UnaHusna Post at 5-11-2009 10:58

ok...paham dah...

mungkin dia tuntut sbb bengang sbb hattan dah mula kenakan mcm2 syarat utk dia jumpa anaknya. kan ada kt bhgn bawah article tu. kira mcm bengang kt hattan, dia bls dendam dgn cara ni le sdgkan selama ni dia dah byk bertolak ansur x tuntut edah dan mutaah selama 5 thn.

25# 800214  

Nama pun nafkah edah..so apply selama tempoh edah je...normally 3bln...selalunya dikira kebiasaan belanja utk sebulan yg somi wajib tunaikn semasa masih bersama i.e tempat tinggal (se ...
zanorba Post at 5-11-2009 10:57

setau aku kalau nafkah edah tak dijelaskan dalam tempoh edah, nafkah tu dikira jadi hutang suami. suami wajib bayar jugak.
Tapi kalau tempat kediaman kalau tak dituntut dalam tempoh edah, hak isteri die utk dptkan tempat kediaman tu dikira luput, x dikira as hutang suami.

dan perlu diingt, hak2 isteri ni di anggap terhapus kalau isteri tu nusyuz...

ok...paham dah...
alahai Post at 5-11-2009 11:09

time kasih..

47# Dylas  

dik...ex-wf dia tuntut nafkah edah la...
zanorba Post at 5-11-2009 11:01

Oppss..sori!

setau aku kalau nafkah edah tak dijelaskan dalam tempoh edah, nafkah tu dikira jadi hutang suami. suami wajib bayar jugak.
Tapi kalau tempat kediaman kalau tak dituntut dalam tempoh edah, hak is ...
maxim Post at 5-11-2009 11:14

ye betol tu encik meksim..good explanation..